Oliver Stone: Neznámé dějiny Spojených států

• Česko Americké století očima Olivera Stonea (více)
Ukázka z filmu 3
USA, (2012–2013), 9 h 40 min (Minutáž: 58 min)

Epizody(10)

Jako režisér a producent zůstal Oliver Stone věrný své pověsti kontroverzního tvůrce i ve střihovém dokumentu, který se v deseti hodinových dílech věnuje některým aspektům moderní historie USA. Spolu s britským scenáristou Mattem Grahamem a americkým historikem Peterem J. Kuznickem nabízí publiku kritický pohled na USA jako velmoc sledující napříč nejrůznějšími dějinnými situacemi – od 2. světové války po současnost – vlastní dobyvačné a ziskuchtivé cíle. Ze seriálu uvádíme třetí díl, věnovaný atomové bombě, a desátý díl, zabývající se přístupem prezidentů Bushe a Obamy k válce proti terorismu. (MFF Karlovy Vary)

dakarin

Pohled Olivera Stonea je dle mého názoru maličko nalevo, on sám potom maličko pacifista a snílek - vše řečeno v dobrém a s jistou úctou k jeho dílu. Se vším se zcela ztotožnit nemohu, ale kvalitou shromážděného materiálu, jeho zatřízením a nebojácnými komentáři posadil laťku dokumentární tvorby aktuálních témat vcelku vysoko. Nijak se netají velmi silnými osobními sympatijemi k panu prezidentu F. D. Rooseveltovi a jeho poradci H. A. Wallacemu. Počáteční díly mi vyzněly spíše historicky, ale v polovině série každý další více a více děsivě. Dospěly-li USA do stavu, kdy uvěřily, že mohou prakticky kdekoli cokoli bez ohledu na kohokoli, je tento samotný fakt hoden kvalitní analýzi. Jedna ze zajímavých informací: v r. 2002 před likvidací Iráku pronesla kongresmanka Barbara Lee: "...útočištěm teroristů Irák až dosud nebyl, opakuji - Irák Saddáma Husajna a Al-Kaidu nic nespojuje a americký lid by měl znát pravdu." ()

mirra66

Konečně pohled na historii z jiného úhlu a jsem velice rád, že je popisována z pohledu amerického občana, protože kdyby tytéž skutečnosti byly popisovány někým jiným, tak by to byla určitě ruská propaganda. Děkuji i za to, že je dokument k vidění i u nás a každý kdo má zájem, může nad historií přemýšlet. Doporučuji všem, aby se na alternativní výklad historie podívali, stojí to za to! Hodnotím vysoko: 89%. ()

Rebeca

Můžeme  Oliverovi Stoneovi vyčítat tzv. levičáctví, ale nemůžeme mu upřít, že je naprostý profesionál,  s vynikajícími znalostmi historie, s vytříbenou schopností analýzy, směřující k dopadu historických událostí v rámci amerických dějin (i, ale hlavně) na současné celosvětové problémy.  Ojedinělý dokumentární seriál. ()

flu

Nebýt brutálně zpackaného dabingu na Spektru (zkomolený "Džiang Džiše" místo Čankajška, Bretton Woods skloňovaný jako živá osoba, osvobození teologie namísto Teologie Osvobození atd. atp.;otřesná výslovnost jmen či míst, zavádějící překlad, který místy ústí do zcela nesmyslných a kostrbatých větných konstrukcí a takhle by se dalo pokračovat ještě dlohou), tak bych napálil plný počet bez jakéhokoli rozmýšlení. I když by se Stoneovu dokumentárnímu cyklu dala vytknout přílišná zkratkovitost (například několikasekundový odkaz na hochy z chicagského Outfitu a Santo Traficanteho Jr. ve spojení s kubánskými exilovými skupinami v USA v polovině pátého dílu je opravdu pro fajnšmekry a běžný divák tuhle konotaci nemá šanci zachytit; a takových "špeků" se v překotném tempu vyprávění najde více) a občasná tezovitost, jako celek "The Untold History of United States" rozhodně stojí za shlédnutí. Stone se totiž nesnaží lacině šokovat a onen fascinující příběh jednoho impéria vypráví překvapivě objektivně a uměřeně. A hlavně, ačkoliv se vesměs jedná o známá fakta, mnohé události a okolnosti, za kterých se odehrály, jsou ve Spojených státech skutečně "untold". Stone se rozhodl tohle změnit a již jen za to si ten plný počet nakonec zaslouží. Jinak všechno to tady moc pěkně napsal už StarsFan. K tomu není moc co dodat. ()

beso74

Demytologizácia, demystifikácia a dezilúzia. Oliver Stone sa rozhodol predstaviť divákom svoj pohľad na dejiny USA. A ten sa líši a to poriadne radikálne od oficiálnej americkej historiografii. Postupne, od počiatku 2. svetovej vojny rozoberá americkú túžbu po moci. Nekladie si pred ústa nijaké servítky a veci pomenováva často krát tak ako sa skutočne volajú. Možno, že sa to bude zdať pre niektorých silná káva, že poniektorí (a nie je ich málo) vrcholní predstavitelia USA sú označovaní za vojnových zločincov, ale realita je už taká, DEJINY TOTIŽ PÍŠU VÍŤAZI a tí sa určite v nejakom tom Norinbergu či Haagu súdiť nedajú, tam je miesto tak akurát pre Nemcov, Srbov a iné smiešne národy, čo prehrali vojny... ()

Myrddin

Samozřejmě je nejdřív NUTNÝ znát oficiální dějiny 20. století. Když si s nima ale dáte do kontextu tenhle dokument, je tenhle seriál řek bych i dost důležitej, NESMÍ se ale samozřejmě brát jako dogma (což se týká spíše méně vzdělané části populace, u které je tenhle dokument z několika důvodů potencionálně populární). Jinak v souvislosti s dílem Olivera Stona (ten v 90. letech točil geniální filmy a po roce 2000 to vypadalo, že mu CIA amputovala aspoň půlku talentu a tak tři čtvrtiny mozku), bych řek, že se tímhle "cyklem autorských esejů" snaží mimo jiné dokázat, že není idiot. ()

D.awi.d

Tady se ukazuje, že Michael Moore je docela žabař. Tohle je teprve správná demagogie. No, pokud se na to díváte střízlivýma očima a víte, že Stalin opravdu nebyl sympatický strýček, který vždycky dodržel slovo a že studená válka opravdu nebyla ve skutečnosti reakce Sovětů na rozpínavost Američanů, potom je to velmi dobrý dokument pro rozšíření si obzorů. Pokud byste to ale měli brát vážně, budete akorát za hlupáky. Stejně jako Oliver Stone, pokud to celé myslí vážně, je opravdu jen hloupý (a talentovaný) komouš. ()

playboy_05

Chcete spat klidne? Pustte si mainstream...Holdujete konspiracim? Sahnete po Zeitgeistu...Ale pokud chcete vcelku realny pohled s minimalnim zaujetim? Pak je tu Oliver Stone...tahle dokumentarni serie nema obdoby, a uz jen fakt, ze ji tocil american (navic takto vazena a respektovana osobnost), je pro me dukaz velke odvahy a uprimne snahy povedet lidem pravdu o vecech, ktere z televize slychame docista jinak...po kompletnim shlednuti me doslova mrazi a pokladam si otazku "jsou ti mocipani nahoře vubec lide?" ()

lenzi

Každý máme právo na svetonázor. Ale až takto prekrúcať históriu... Chudák Josif Vissarionovič, ako mu tí zlí zlí Američania ubližovali... ()

Maniik88

Seznam epizod: 1. II. Světová válka Výborná časť, zaberajúca aj obdobie pred oficiálnym začatím vojny (Franco v Španielsku, Mussolini, Japonci). Popis priebehu bojov, nesmierna obeť a statočnosť sovietov. Proste veľmi vyvážený pohľad z viacerých táborov. Sústavné zavádzanie sovietov o otvorení druhej fronty. Statočnosť Roosvelta, ktorý dokázal aspoň vyslať materiálnu pomoc rusom. 2. Roosevelt, Truman, & Wallace Popis ďalšieho priebehu vojny viac z amerického pohľadu s tým čo sa dialo v zákulisí. Aký zásadný vpliv mala udalosť nezvolenia Wallace za viceprezidenta. Ako tam dosadili úbožiaka Trumana. Ako ovplivnila smrť Roosevelta beh dejín po Jaltskej konferencii. K moci sa dostáva Truman a vojnový biznismeni - amerika sa mení z ako takej demokracie na imperiálnu veľmoc. 3. Bomba Pohľad na pokračovanie vojny mimo Európu. Na rušenie dohôd Roosevelta a Stalina z Trumanovej strany. Jeho hlúposť a naivnosť v podstate viedla k vzniku studenej vojny. Stone sa nebál spomenúť vojnové zločiny američanov a angličanov. Keď zbombardovali bezbranné mestá plné civilistov napalmom, fosforom, keď piloti zvracali zo smradu spáleného mäsa. A potom to prišlo. Stačila dohoda s Japonskom o ponechaní císara a bola by podpísaná kapitulácia. No Truman nie ani za svet. V podstate sa chvastal Stalinovi, že majú ničivú bombu a chcel ju previesť na Japonsku. A tak prišla podľa mňa jedna z najsmutnejších udalostí ľudskej rasy - zhodenie atómových bômb na civilné mestá. Len si pozrite tie snímky hrôzy s popálenými umierajúcimi ženami a deťmi, ako sa rozpadali zaživa. Stone opäť špičkovo pripravil pôdu na ďalší diel o začiatku studenej vojny. 4. Studená válka 5. Eisenhower, bomba & Třetí svět 6. J.F.K. k okraji propasti 7. Johnson, Nixon & Vietnam - zvrat štěstěny 8. Regan, Gorbatschev a Třetí svět-vzestup pravice 9. Bush & Clinton: Promarnění míru - Nový světový řád 10. Bush & Obama-Věk teroru(oficiální text distributora) ()

tatopulos

Světová a americká historie, o které se u nás moc nemluví. Je to děsivá minulost /50. léta jako synonymum hrozby jaderné války a sebezničení, pronásledovalo lidstvo další desetiletí skrze bláznivé paranoidní šílenství dvou velmocí, o to horší, že představy jsou hrůznější než okamžitý nukleární zánik Země/. Ale na takové interpretace dějin, jsme si už zvykli a nepřekvapí. Jaderná minulost dál pokračuje, z prostého důvodu- "bůh je Američan". Amerika je hlídací pes "demokracie" a běda, kdyby tomu někdo nechtěl rozumět. SSSR se rozpadl, tudíž jediný správný systém je volný trh a nastal "konec dějin". Je to jiný a závažnější pohled na historii, o to cennější a silnější, že dokument natočil Američan, žádný snílek a propagandista /Přiznejme si, že Američané k sobě nejsou kritičtí, až na vyjímky- Little miss sunshine, bratři Coenové... / O jednostranném pohledu nemůže být řeč, Stone nezakrývá Stalinovy zločiny, je kritický k levicovému prezidentu Carterovi. USA se od 50. let staly koloniální velmocí, odstraňovaly demokraticky zvolené vlády. A nasazovaly svoje loutkové diktátorské vlády do Afriky, střední a jižní Ameriky, do Iráku... Stone nedémonizuje, ale hodnotí, porovnává a předkládá nová fakta. Eisenhower byl posedlý zbrojením, za jeho vládnutí byly zlikvidovány odbory, rozprášeno levicové hnutí. Každé jiné alternativní hnutí než oficiální pravicový konzervativismus bylo podezříváno z "komunismu" Churchill byl koloniální vládce, ale chtěl otevřít druhou frontu. Stone se zamýšlí nad alternativní historií, demýtizuje Reagana, z kterého se v Česku utvořil kult zachránce euro-americké civilizace a rodinných hodnot /a je po něm dokonce pojmenována ulice v Praze/. Ale byl to Gorbačov, který se chtěl dohodnout na odzbrojení. Reagan žil v pohádce hvězdných válek.. "Podivné" je pouze, že Stone sám připravil 10 autorský esejů, sám si klade otázky, ukazuje rozpory v jednání politiků a vůbec k tomu nepotřebuje nekritické a neomylné české pravicové historiky jako v historii Cs:-) ()

Moiseiwitsch

Oliver Stone je levičák a sympatizant Fidela Castra. To je nutno napsat ihned na úvod. V deseti dílech seriálu představuje mnohdy velice zajímavá fakta a hypotézy. Rozhodně tento seriál stojí za zhlédnutí. Osobně jako historik musím tak z 90% s výkladem souhlasit. Podpora militarismu, války, vojenských chunt, humanitárních bombardování, genocidy aj. to je politika USA ve 20. století. Vnucování USA hodnot celému světu je čím dál okázalejší. Domnívám se, že úspěch USA už je v posledních letech postavený čistě na podpoře zvyšování výdajů na zbrojení, které udržuje jakž takž ekonomiku v běhu. Občas mi v dokumentu přišlo, že si některé postavy (Gorbačov, Wallace, částečně Obama aj.) autor příliš idealizuje. Hlavním aktérem je přeci čím dál více finanční kapitál (IBM, Goldman Sachs, J: P. Morgan atd. atp.). Hlavní ideou je zisk, vše ostatní o čem melou politici (demokracie, liberální hodnoty, svoboda, boj proti terorizmu) je jen zástěrkou. Když je něčeho ve slovníku příliš, tak to prostě smrdí od hlavy až k patě... To, že seriál vidělo zatím málo lidí přičítám tomu, že naše veřejnoprávní tv strčila opět kvalitní dokument do časového pásma, kdy si většina populace nechá zdát o růžových ponících. Pokud nechcete zabřednout ve stále stejné ideologii a mýtech a zajímáte se o alternativní výklady historie, protože historie jeden výklad nikdy nenabízí, tento dokument je určen právě vám !!!!!! ()

darthvader77

Strhující formou zpracovaný jiný pohled na dějiny USA. I zde se Oliver Stone ukazuje jako velmi zručný vypravěč. Navíc dokáže při výkladu rozvíjet i svoje vlastní velmi zajímavé filozofické myšlenky. ()

subic

Bez pochyby asi nejpůsobivější a obsahově nejkošatější dokument o současných amerických dějinách od ll. světové války. Tohle se ve školách neučilo a teď už učí? Informačně je to opravdu velice obsáhlé a vyžaduje to docela hodně pozornosti. V podstatě ani nevím o jiném dokumentu, který by tak podrobně popisoval vznik studené války a její průběh. Úplně celý dokument je seskládaný z tehdejších dokumentů a televizních záznamů a člověk se u toho rozhodně nenudí. Oliver Stone sice nepatří mezi mých top 10 režisérů, ale za posledních 25 let natočil řadu filmů týkajících se nedávné americké historie, tak měl bez pochyby právo tento dokument natočit a namluvit. Můj pětaosmdesátiletý děda, který učil celý život dějepis a zeměpis, o něm řekl, že je to komunista. ()

Akvidizerp

poučné a vzdělávací, dobře jsou naznačeny triky mediální války vůči vlastnímu obyvatelstvu, hodnotím odvahu tvůrců být v pozici Thúkýdida v díle určenému a přístupnému široké veřejnosti (jde o to jestli se k ní dostane) dobrý je i humorný podtón - za výroky většiny prezidentů, které zde zazněly, by se nemusel stydět ani Homer Simpson ()

Oliver Stone hvězdou 48. MFF Karlovy Vary

Oliver Stone hvězdou 48. MFF Karlovy Vary

24.04.2013

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary ocení Křišťálovým globem za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii amerického scenáristu, režiséra a producenta, trojnásobného držitele Oscara… (více)