Oliver Stone: Neznámé dějiny Spojených států (TV seriál)

• Česko

Untold History of the United States, The

Neznáme dejiny Spojených štátov

Dokumentární / Historický

USA, 2012, 10x60 min

Grandiózny a rozhodne najvýznamnejší Stoneov dokumentárny počin. K niečomu podobnému prakticky smeroval celý život a musí to byť pre tvorcu i fanúšikov obrovským zadosťučinením. Nijaké hovoriace hlavy, iba dobové zábery, super muzika, Oliverova plynulá narácia a príbeh o zasľúbenej zemi... Stoneov veľký triumf!(25.7.2013)

S postupujícími díly čím dál tím evidentněji doleva, ale to mě nepřekvapilo, co taky čekat od starýho lišáka Stonea. Překvapilo mě, že mi to vůbec nevadilo, naopak jsem obdivoval, jak sofistikovaně dokáže Stone selektovat předložené útržky z historie, aby nezainteresované diváctvo mohlo jasně rozlišit, kdo byl ten hodný a kdo zlý. Nejsou to žádné neznámé dějiny USA, nedozvíte se, že Kennedyho zabili mimozemšťani ani že Lewinská je panna. Není to víc než pohled jednoho bývalého vojáka z Vietnamu, co se po návratu začal sjíždět kokainem, aby si na stará kolena uvědomil, že USA je imperiální monstrum a ke spáse se lidstvo dostane jen skrze mír a lásku.(25.2.2014)

Americké století nemá daleko k "Českému století". Je to především zajímavá konstrukce. Oliver Stone už ve svých filmech JFK a Nixon dokázal, že pracovat s informacemi umí. Dokáže z té hromady dat umíchat zajímavý a poutavý koktejl, který ale člověk musí sledovat opatrně, a hlavně mít nastudovaná skutečná fakta. Prostě Stoneův film není dokument, ale další fikce. Používá jen co se mu hodí, navíc teď je v módě hledat na Americe jen to špatné, a to se mu jako veteránu z Vietnamu náramně hodí. Jeho vize o Stalinovi, který jako starý dobrák poctivě plnil sliby, a Amerika ho zklamala a podvedla, je sice působivá, ale naprosto nevěrohodná. Nepochybně ale série vyvozuje závěry, které alespoň stojí za zamyšlení a srovnání s obecně přijatými historickými fakty. Na každém šprochu je pravdy trochu. Nečekejte, že se dozvíte jak to bylo, ale rozhodně se zamyslíte nad tím, že pravda má tisíce podob, a že jí pravděpodobně nikdy nepohlédneme do tváře.....60% Gudaulinův komentář vystihuje poměrně velice přesně můj dojem z filmu.(20.9.2015)

Každý z nás se učil dějepis, oblíbil si ať už pohádkovou antiku, království temnýho středověku, nebo epickou destrukci světových válek, ale... Vás nikdy nenapadlo, proč se sakra nevěnujeme taky pořádně tomu, co se dělo posledních 50 let a co svět tím pádem dostalo tam kde jsme dnes? Vždycky mě fascinovaly i moderní dějiny a tohle je výborný 10ti dílný dokument s pohledem byť levičáckým a snad až příliš "anti", ale bližším k realitě a dál od jakýkoli propagandy. O tom, kdo opravdu porazil Hitlera, jak se Amerika dostala do role světovýho policajta a přešla na vojenskou ekonomiku, jak málo chybělo aby se všechno zvrhlo a my sami sebe vyhladili z povrchu země, co se vlastně stalo od 11/9... a dál... Vypráví sám Stone a je to velmi přínosný, zajímavý, opravdu vyčerpávající výklad - tak plný informací, že už nyní (skvělý a děsivý 6. díl) plánuju druhou projekci na neurčito. Ač většinu jmen znám nebo jsou mi povědomá ze dřív, i tak toho na mě bylo místy příliš. Výběr tuny archivního videomateriálu je samozřejmě špičkový. Dva díly věnující se počáteční fázi studené války nebyly až tak záživné a nemůžu se ubránit pocitu, že Stone až příliš peskuje západ a podprahově vychvaluje sověty, ale když vezmu v úvahu, že 95% nám běžně dostupného materiálu to podává opačně a v mnohem černobílejší míře, nejedná se jednoznačně o mínus. Jen je dobré brát to v potaz a nenahlížet na věci jako na boj dobra se zlem, nýbrž jako na politiku a běžný mocenský chod světa. Oliver Stone je opravdu pozoruhodná osobnost. Tak... doplňte si vzdělání, věnujte tomu pozorně 10 hodin namísto všech těch blbostí a určitě se dozvíte hodně zajímavýho, DOPORUČUJU. "It was a perfectly beautiful night, as fall nights are in Washington. I walked out of the president's Oval Office, and as I walked out, I thought I might never live to see another Saturday night." (Robert S. McNamara, 27.10.62, milimetr od nukleární války) P.S. Nenechte si ujít dva bonusový prequel díly mapující léta 1900 - 1940.(21.11.2014)

Čím víc toho o nich vím, tím víc nechápu, jak je to možné. Díky pane Stone, tohle by mohlo otevřít oči dalším hlupákům, kteří tu bandu sviní dosud obdivují(31.8.2014)