Oliver Stone: Neznámé dějiny Spojených států

• Česko Americké století očima Olivera Stonea (více)
Ukázka z filmu 5
USA, (2012–2013), 9 h 40 min (Minutáž: 58 min)

Epizody(10)

Jako režisér a producent zůstal Oliver Stone věrný své pověsti kontroverzního tvůrce i ve střihovém dokumentu, který se v deseti hodinových dílech věnuje některým aspektům moderní historie USA. Spolu s britským scenáristou Mattem Grahamem a americkým historikem Peterem J. Kuznickem nabízí publiku kritický pohled na USA jako velmoc sledující napříč nejrůznějšími dějinnými situacemi – od 2. světové války po současnost – vlastní dobyvačné a ziskuchtivé cíle. Ze seriálu uvádíme třetí díl, věnovaný atomové bombě, a desátý díl, zabývající se přístupem prezidentů Bushe a Obamy k válce proti terorismu. (MFF Karlovy Vary)

pimp

Tahle série mi dost nápadně připomíná dokumenty z dob socialismu. Americký vojensko-průmyslový komplex drtí celý svět, obzvlášť ten pokrokový. :-) Rozhodně si nemyslím, že je na škodu podívat se na západní civilizaci kritickým pohledem, ale to by nesměl být pan režisér slepý na levé oko. Samozřejmě mu nehodlám upírat právo na vyjádření názoru, ostaně v jeho zemi je samozřejmostí, že za kritiku režimu nikdo nekončí v kriminále, ale tuhle snůšku manipulací snad nemůže brát nikdo vážně. Vlastně ani nevím, jak to ohodnotit. Kdyby aspoň dokázal pobavit jako jeho kolega Moore, ale na to bere sám sebe až příliš vážně. Jen mi není jasné, na jaké planetě žijí lidé, kteří zde dávají vysoké hodnocení? Nebo jsem snad já spadnul z Marsu a moje vzpomínky na minulost jsou jen zlým snem, který se mi zdál? ()

dudo24

Veľmi kvalitný dokument. Aj obsahovo aj spracovaním. Strih, hudba, rozprávač boli perfektné. Obsahovo tiež parádne. Kopa archívnych záberov. Hlavne tie z druhej svetovej vojny ma potešili. Konečne nejaké celistvé dielo o tom ako USA už sedemdesiat rokov doj*báva svet vrátane seba samých. Poplakal som si každý krát keď bol hocijaký pokus o zmenu k lepšiemu zmarený priamo alebo nepriamo americkou vládou a ich skorumpovanými finančnými záujmami. ()

muti

fakt paradny dokument, som rad ze som si na nahodou prepol. zaujimave rozpravanie bez hluchych miest a hodina prejde akoby nic. doporucujem kazdemu, kto si chce rozsirit obzory a dozvediet sa nieco o nedavnej historii (50 rokov dozadu!), o veku kde sme schopni znicit sa jedinym stlacenim cerveneho gombika. koment: Slasher ()

HorstFuchs

Season 1 Chapter 1: World War II Chapter 2: Roosevelt, Truman & Wallace Chapter 3: The Bomb Chapter 4: The Cold War: 1945–1950 Chapter 5: The 50s Eisenhower, the Bomb & the Third World. Chapter 6: JFK: To the Brink Chapter 7: Johnson, Nixon & Vietnam: Reversal of Fortune Chapter 8: Reagan, Gorbachev & Third World: Revival of Fortune Chapter 9: Bush & Clinton: Squandered Peace - New World Order Chapter 10: Bush & Obama: Age of Terror ()

Trinculo

Stone líčí dějiny na základě svého pohledu na Americké dějiny jako na tragédii velkého slavného národa. To, co vypráví v tomto dokumentu není odlišné od toho, co vyprávěl už jinde. Zde je ale vize systematizovaná a doplněná dobovými záběry a komentářem. Úběžníkem takového vyprávění je současný stav, přítomnost. Určitě stojí za shlédnutí a také za otevření tématu a povzbuzení zájmu o dějiny. ()

PeteBuck

Dve príjemné zistenia: 1. Oliver Stone študoval históriu. 2. Oliver Stone je druhý Norman Davies. Žiadne tendenčné kecy, proste Vám ukážeme, že história nemusí byť len slúžkou politikov a hajzlov, ale aj tým, čo má byť. Holou rekonštrukciou vývoja človeka na základe písomných prameňov. Jednoducho holé fakty, ktoré Vám dajú pred Váš ksicht neskutočne čisté zrkadlo. Pozrite sa dobre, presne toto ste. Bohužiaľ, tých, čo si uvedomujú, čo je tento svet, ľudia v ňom, je zúfalo málo a rozhodne nestoja v čele štátov či veľkých spoločností. Skvelý dokument, aj keď zopár faktov by som tam ešte dodal. Myslím, že pán Stone sa držal dosť na uzde, lebo tých svinstiev ohľadom USA je oveľa viac. Tak nič, dopíšem komentár, kúpim si na Amazon alebo E-Bay americkú vlajku a idem ju spáliť. Peace. ()

endrix

Pět hvězd jsem nedal, protože mi přece jen úplně nesedí jednostrannost tohoto jinak výborného dokumentu. Na druhou stranu ji plně chápu. Většinu věcí, které v dokumentu zazněly, jsem tak nějak tušil, i když díky Stoneovy dostaly mnohem přesnější obrysy. Rozhodně mě to ale nedonutí myslet si, že Amerika je satan černý chlupatý. O to ani Stoneovi očividně nešlo. Ze všech deseti dílů je vidět, že svou zemi má rád a je mu líto, co se s ní děje. Stejně tak já mám rád svou zemi a Evropu a myslím, že je načase být Spojeným státům rovnocenným partnerem a ne pejskem na dlouhém transatlantickém vodítku. ()

Stoupa07

Je to jeden z mála Američanů, který se nebojí ozvat a hledat svobodu a pravdu (v našem by to byly pravda a láska). Ale tak jako i u nás, se jim obě mršky někam ztratily. Stojí za shlédnutí. Souhlasím se sinp, že hodina je málo, ale na druhé straně je to konečně první vlaštovka. Děkuji našim novinářům, kteří mne díky pomluvám a naprosto nekoretní novinařině u příležitosti festivalu v Karlových Varech nasměrovali na tento seriál. Jen mne udivilo, že zatím žádná česká televize tento seriál nezakoupila... 8-) ()

KREI odpad!

Neříkám že je to špatná podívaná, jen je to špatný dokument, chtít od Olivera Stona objektivní dokument je prostě nemožné, nejlepší by bylo kdyby na to byli 2 režiséři a těžký levičák Stone k sobě měl nějaký protipol. A co se týče snímku jako takového, tak mi přijde strašně uspěchaný, protože se do 10h snaží narvat celé století a to prostě dost dobře nejde. Navíc si v něm Stone hraje na českého brouka pytlíka a fušuje do všech možných povolání včetně vojenských stratégů, kam tahá svojí politickou demagogii. Nakonec už místy začíná i nechutně urážet a pomluvy ze zdrojů jako Blesk uvádí jako fakta. Těžko objektivně hodnotit tak neobjektivní flák, natož o něm tvrdit že je to DOKUMENT. Ale chápu že pár lidí "alternativního" myšlení z toho bude mít nejeden mokrej sen :) ()

jerrik7

Oliver Stone očividně nevynechal četbu ani jediného čísla Rudého práva za čtyřicet roků vlády jedné strany. Jsem na světě dost dlouho, přečetl jsem dost věcí, potkal dost lidí a navštívil dost zemí, abych věděl, že RUDÉ PRÁVO NELHALO. Stone taky většinou nelže. Stejně tak je pravda i to, co tvrdí ti, kteří stojí na zcela opačné straně. Záleží totiž na tom, ke které pravdě se chce člověk přiklonit. Kdyby bolševik mladé lidi srocující se na Václaváku nemlátil obušky a nestříkal na ně vodu a slzný plyn a ignoroval je stejně, jako to dělají dnešní mocní, kdyby nezavírali a neničili lidi za názor a nechali je kdákat co chtějí stejně, jako to dělají dnešní mocní, kdyby otevřeli hranice, tak by mnozí odešli a brzy se zase vrátili. Nebo nevrátili. Všechno mohlo být jinak, KDYBY ... To by tomu ale nesměli velet takoví trumberové jako Milouš Jakeš. Byli ale i jiní - Stalin, Gottwald, Pol Pot, Mao, Ceausescu, Fidél a stejně to nefungovalo. Pak tady byli ti druzí, kteří stáli na zcela opačné straně. Jak ti první, tak ti druzí organizovali masakry. Jednou to byla WWII, Vietnamská válka, vpád na Grenadu, zátoka Sviní, vpád do Afganistánu, vpád do Iráku ... Jindy to byl vpád do Maďarska, vpád do Československa, vpád do Afganistánu, vyvraždění a umučení třetiny kambodžského národa, Velká kulturní revoluce s milióny mrtvých ... Prostě svět je složitý. V jednom záběru filmu ale Stone šlápl parádně vedle, když se mezi záběry bouřící se mládeže v západních metropolích roku 1968 objevil záběr ruských tanků jezdících po Václaváku a k tomu komentář o pražské mládeži bouřící se proti vládě. ()

Wartord odpad!

Člověk, který celý život žije v demokracii, si může říkat co chce. Oliver je přece Američan! Ale mně teda nebude říkat, jak je vlastně komunismus fajn, jak Stalin plnil sliby, kromě demokratických voleb, jak se Stone opomněl zmínit, jak pakt Molotov-Ribbentrop byl jen vlastně nevinný akt získání času...atd.... Amerika udělala a dělá spostu chyb, ale konspirační teorie poslouchat nehodlám. Pryč s tím. ()

paax

Stone jen polopaticky vykreslil to, se dá dohledat a s jistou dávkou pečlivosti a trpělivosti pochopit a domyslet si. Skvělý dokument, taková Hra o trůny v reálu, jen draci jsou poněkud světélkující. ()

LoArmistead odpad!

Komunistickej lhář Oliver Stone natočil tuhle snůšku výmyslů a překroucenejch faktů, dal tomu patřičně deep konspirační název a zdejší historie neznalí diváci tomu sází pět hvězd a ještě u toho uznale pokyvují, jak objevili tu skrytou pravdu. Hodně smutný kino. ()

Bogrant

Stone ako je uňho zvykom sebe vlastným, svojským prejavom ponúka kritický pohľad na jeho rodnú zem, ktorá rozhodne nie je, ani v histórii nebola taká dokonalá a bezchybná ako si sama o sebe myslí. Oceňujem v tomto seriály najmä jeho prístup a spôsob ukázania nám pravdy (do akej miery až zachádza, to už je asi na každého posúdení), ale Stoneov pohľad som ochotný akceptovať ako jeden z mála tých amerických, pretože i keď ukazuje už známe veci, servítku pred ústa si pred nimi chválihodne nedáva. ()

Oliver Stone hvězdou 48. MFF Karlovy Vary

Oliver Stone hvězdou 48. MFF Karlovy Vary

24.04.2013

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary ocení Křišťálovým globem za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii amerického scenáristu, režiséra a producenta, trojnásobného držitele Oscara… (více)