Dítě číslo 44

• USA Child 44 (více)
Mysteriózní / Krimi / Thriller / Drama
USA / Česko / Velká Británie / Rumunsko / Rusko, 2015, 137 min (Alternativní 132 min)

Lev Děmidov je válečný hrdina, jeho svědomitá práce pro sovětskou tajnou policii mu zajistila postavení, dobré bydlení pro sebe i pro rodiče a krásnou ženu. Nikdo si ale nemůže být ničím jistý, Děmidov odmítne udat svou ženu a je státní mocí ze dne na den degradován a poslán do vyhnanství. Zde narazí na vraždu, která se podobá jinému případu, označenému za nehodu. S kariérou a životem na padrť začne hledat sériového vraha. Ovšem ve stalinistickém Sovětském svazu v 50. letech něco jako vražda oficiálně neexistuje, musí proto pátrat na vlastní pěst a tajně proti vůli režimu. Jak vyšetřování pokračuje, rozsah rituálních vražd dostává strašlivé rozměry. Přestože jakákoliv pomoc hrozí zatčením, získá nečekaného spojence. Smyčka se postupně utahuje jak kolem vraha, tak kolem hlavních hrdinů. (Bontonfilm)

JohnSmith

Tenhle film měl jednu z nejlepších reklam, jakou si mohl přát a to zákaz promítání v Rusku. Na jednu stranu nechápu proč, protože se tam zas nic tak hroznýho neděje, lépe řečeno, podobný věci se děly po válce na východě i na západě a dějou se do dnes, jen se o nich nemluví. Ale teď k filmu, natočený je rozhodně kvalitně, kamera i výprava moc dobrá, ale příliš se zamotává sám do sebe a je z toho ve finále pěknej guláš, nebo boršč. K tomu mi rvalo uši, když jsem slyšel mluvit herce anglicky s ruským přízvukem a to ne všechny. Proč to tak režisér Espinosa požadoval nevím, kvůli autentičnosti to určitě nebylo. Otázka je, jestli americký divák pozná, že herci mluví s ruským přízvukem. Na závěr jedno velké plus a to k postavě a výkonu Joela Kinnamana, který si zápornou svini zahrál opravdu s gustem. ()

Hennesy

Nemám tento film rád. Nemal som rád už predtým, ako som ho pozeral, len som nevedel prečo. Teraz už viem s čistým svedomím popísať svoju nechuť. Zmätočný a neuveriteľne dlhý /on nie je v skutočnosti taký dlhý, len pri pozeraní máte pocit, že sa za oknami striedajú ročné obdobia/ thriller...či dráma? Alebo politická sonda? A čo ja viem čo to vlastne bolo? Alebo chcelo byť..keď to nevedel ani ten packal Espinoza. Euroamerická herecká elita hraje Rusov, ktorí hovoria po anglicky s ruským prízvukom /aj to len niektorí, ktorí sa nebáli tejto náročnej hereckej kreácie/, tvária sa asi ako by sa mali tváriť skutoční stalinismom bití Rusi, ale nedarí sa im ani jedno. Mali to nechať na domácich, ktorí by sa podľa mňa lepšie vedeli stotožniť s témou a nebola by to pre nich len nejaká epizóda, o ktorej sa dopočuli, keď chodievali na dejepisný krúžok. Pretože presne tak to celé vyznelo - tvrdé pomery prenasledovania a atmosféra strachu snímaná akoby z výšky, nezaujato, bez skutočných emócií. A rovnako mali nechať Noomi Rapace na Islande v tetovacom salóne a neťahať ju do Moskvy za sporák. Toto je ten typ filmu, ktorý mal v čase vzniku veľké ambície, ale v priebehu rokov sa stane zabudnutným zárezom v Hardyho filmografii. P.S. : Ak predsa len máte chuť pozrieť si príbeh Andreja Čikatila, siahnite radšej po skromnejšom ale poctivejšom http://www.csfd.cz/film/230240-evilenko/prehled/. Mc Dowellov "mäsiar z Rostova" by si tohto naporcoval na čistinke. ()

VanTom

Příběh samotný určitě zaujal (v represivním období těch nejbrutálnějších stalinovských čistek se úřady zrovna nehrnou do vyšetřování série vražd mladých chlapců, raději je zametají pod koberec – aneb "v ráji vraždy není"), ale filmová adaptace se jednoznačně nepovedla. Dějově přehuštěné, na kost ohlodané scény se do sebe vnitřně nepropojují, režie je jen mechanicky odtáčí a zejména v druhé polovině úplně rezignuje na celkový obraz. Přes zbytečné motivy občas něco chybí a/nebo nedává smysl, na postavách vám také záležet nebude – herci se totiž víc soustředili na ruský přízvuk, než na nemožné vykreslení plnohodnotných person / emocí. ()

vyfuk

Tak co k tomu říct? No asi to, že hold někdy se to furt opakuje dokola. Film se zakládá na knižní předloze, která mi unikla, ale asi filmu nedělá moc dobrou reklamu. Nějak jsem bůhví proč čekal, že lidé budou ve filmu mluvit rusky, ale spíše jsem se dočkal angličtiny s otřesným ruským přízvukem, kdy herci nevěděli, zda mluvit anglicky, či rusky. Na jednu stranu je pravda, že ruské filmy nejsou nic extra a americké filmy z ruského prostředí bývají dobré, ale tohle nebyl zrovna ten případ. Navíc už v traileru vidíme jednoho z největších herců současnosti, který se na své místo na výsluní dostal až teď a to Charles Dance, který se objeví až na konce a s naprosto nezapadnutelným anglickým přízvukem hodného lorda, ne bohatýra. Oldman byl hezká nadílka do filmu, která ale nejdřív spíše zabírá místo, aby nejdřív hlavní postavě ztrpčila život a poté mu naopak znenadání pomohla. Pokud jsou v Rusku vztahy asi stejné jako v tomto filmu a nebo uprostřed Sibiře, čili na bodu mrazu, tak to potěš p*del. Film tak nějak furt běží na ukázku Unaveni sluncem, pak se to přehoupne v ruské Sedm a nakonec Četnické humoresky, které jsou spíše k pláči, než humoru. Nějakým způsobem se mi zdá, že čím dál víc na cokoliv co studio Scott Free sáhne se změní v exkrement toho co mají ve svém znaku. Stále nevím jaký mám mít názor na Hardyho... je to herec, který umí dobře hrát, ale umí i mluvit? V Počátku to byla spíše vedlejší, leč výrazná figurka. Země bez zákona to byla divná figurka. Temný rytíř dvojka byl dle mého o něco lepší, no ale Šílený Max bylo delikátní. I když tam řekl asi jenom pět vět za celý film. Ale furt nevím co si o tom myslet. Ale věc, která mě potěšila je především ta, že jsme trochu ukázali jak jsme světový, když už se s tím pracovalo i u nás. No, abych to zakončil... na české poměry dobrý film, na americké poměry otřesný film. ()

V.Silver

Když začnu výčtem toho, co je na tomto filmu špatně, asi to trochu prozradí, že se mi tak úplně nelíbil. 1) Z dvou a čtvrt hodiny stopáže dostal Gary Oldman ani ne pět minut. 2) Atmosféru sovětského Ruska rozhodně nedokreslí marná snaha o ruský přízvuk v angličtině. 3) První polovina filmu začne jako vynikající psychologické drama, které se z ničeho nic přesune do roviny velice špatné kriminálky. 4) Vykreslit sovětské Rusko jako lesy a industriální oblasti se moc nepovedlo, připomínalo mi to víc 1984 než 1953. 5) Obrazově to nebylo nic zajímavého, postavy byly příliš jednotvárné (na Rusy a Ukrajince) a Hardyho herecký výkon nepříliš přesvědčivý. Místy nebyl špatný, ale o nějakém velkém výkonu bych nemluvil. 6) Trailer je lepší než film. A cca 60x kratší. 45 % ()

ghatos

Přesně to napsal MrHlad. Jako detektivka to moc nefunguje, za to jako freska totalitního systému je to o hodně lepší. Navíc jsou tam zajímavý herci. Tom Hardy to tahá nahoru jak se dá. Vincent Cassel si to v menší úloze také dává. 60%. ()

Jacob23

Kurna takova skoda-particka samych vybornych hercu v nezvladnutem scenari.Prvni pule funguje aspon jako temne drama ze spatne doby,posleze se to ale vyhroti a uplne posere..jako drama to funguje aspon castecne,jako kriminalka vubec. Je to ten film co se tocil par veci v Dolni Oblasti Vitkovice?jsem to nepoznal ()

cross

Krásná ukázka toho, jak utopit spoustu peněz v temné díře filmového průmyslu... dokoukal jsem z čiré životní únavy a fyzické slabosti, kdy by natáhnoutí se po dálkovém ovladači, který by mi umožnil přepnout na něco zajímavějšího (třeba nějakou stupidní telenovelu), znamenalo riskování zdraví v podobě pádu ze sedačky...to už bylo lepší na posledních pár minut před "dechberoucím" rozuzlením příběhu zavřít oči a trochu si chrupnout....otřesný film!!! ()

Killda

Child 44 neoslní příběhem, ten pokulhává v mnoha směrech. Film se ale může pyšnit podmanivou atmosférou, skvělou výpravou, výbornou kamerou a hlavně neuvěřitelnými hereckými výkony. Tom Hardy opět jede na maximum a táhne celý film jako lokomotiva. 7/10 ()

Autogram

Slušná hatlanina je tento film. Skombinovať stalinistický sovietsky zväz a kriminálku s detskými vraždami, to chcelo kus odvahy a kus idiotstva. Nefunguje nič, ani atmosféra režimu, a už vôbec nie krimi. Príbehy sa počas filmu otvárajú a neuzavierajú, celkom sa strácajú súvislosti, a v závere sa dočkáme hlúpeho rozuzlenia s močopudnou bodkou. ()

mirec88

Pre mňa výborný mysteriózny thriller s výbornou ponurou atmosférou, ktorá sa mi vryla pod kožu. Knihu som zatiaľ nečítal, ale mám ju vo vyhliadke, ale film si ma získal. Výborný scenár, perfektné zobrazenie stalinistického Ruska a perfektné herecké výkony Toma Hardyho, Noomi Rapace a Garyho Oldmana sú skvelou zárukou výborného filmového zážitku. Aspoň pre mňa. ()

manonfire

Zasadit děj vyšetřování sériových vražd do Stalinistického Ruska byl výborný nápad, (narozdíl od Rostovsko-Čikatilovské stopy, u níž mi prostě a jednoduše vadí, že se udála o čtvrtstoletí později, takže si odkazy i jakoukoliv inspiraci tím plešatým sráčem strčte za klobouk.) Ono ústřední motto filmu "V ráji vraždy není" je výstižné až běda pro tu schizofrenní přetvářku propagandy o "neexistenci přízraků". Zatímco v popisu totalitního masomlejnku, kdy si i jeho otáčeč nemohl být ničím jistý, si první polovina filmu vede slušně, jakmile se z Doktora Živaga stává vyšetřovatel, je zřejmé, nakolik je krimi zápletka odfláklá a konec pak vyloženě mizerný, kdy jeho jediným smyslem bylo, aby vše skončilo po všech stránkách dobře. Co na tom, že zatímco jeden den byl zrádce Děmidov defakto i se ženou poslán na popravu, druhý den si již kladl podmínky na složení sboru kriminálního ústředí v Moskvě, v němž samozřejmě neopoměl ani svého starého přítele Něsterova (Totálně zbytečný Oldman.) Však mu k tomu krom vyřešení případu, který notabene vyšetřen být neměl, pomohla i náhlá změna vládní politiky zčistajasně shovívavá ke zrádcům režimu. Neustálé začleňování Kinnamanova zmrdečka do příběhu taky čpělo účelovostí, hlavně ten konečný "epický" bahenní souboj. Trapné rovněž bylo, jak si paní učitelka zjednala pořádek ve vagonu plném 130kg hrdlořezů, a sirotky na závěr snad ani nekomentovat, podobně jako úchylákovo poslední věty o dávné spojitosti s jeho naháněčem a také mimochodem ...hladomorem. Těch chyb se zkrátka v poslední čtvrtině nakupilo příliš, což je u tak slibného materiálu prostě zrada. 40% ()

dafidsch

Film zakázaný v Rusku a Bielorusku... Trošku ťažší spád, ale celá atmosféra a uvedomenie si toho, že takto žili naši praprarodičia, prarodičia a rodičia je dych berúca. V strachu a nevedomosti je možné všetko aj keď v raji vražda neexistuje. Výkon Toma Haryho je veľmi kvalitný, plus obsadenie s Garym Oldmanom a Noomi Rapace je element ktorý posunul celý projekt hore (70%). ()

Trapper33

Když to vezmu v porovnání s knižní předlohou, tak jsem dost zklamán. Ve filmu vůbec nefunguje vztah mezi vrahem a Děmidovem a finále je díky tomu dost.. trapné. Celkově mě film bavil hlavně kvůli Hardymu a dobou ve které se odehrává. Jako jedno z mála plus vnímám postavy vraha a Vasilije, které jsem si takto představoval už z knihy. Jinak průměr, ale zrovna podle této předlohy se film točí dost špatně.. ()

Aqualung

Dle mého soudu nepatřičný film. Chápu pokus, chápu snahu o sdělení, ale nechápu odvahu tvůrců. Pustili se do čehosi, co přesahuje realitu i možnosti jejího zachycení.Obludný systém státní struktury SSSR, přesněji její jedné a snad nejdůležitější složky, která udržuje společnost v potřebné poloze.Rozuměj na kolenou a s hlavou skloněnou.A tu je jeden spravedlivý,který jsa konfrontován s realitou zabitého dítěte svého přítele a kolegy v "dresu". A hrdina se pouští do objasňování čehosi,co nesmělo v SSSR existovat.A film v tomto momentě opouští realitu a stává se něčím na pomezí červené knihovny, agitačního filmu, gangsterky a snad ještě čehosi, co neumím pojmenovat.No nic. Na více než dvě hvězdičky to není. ()

Babous

Pokud bych měl hodnotit pouze převedení knihy na stříbrné plátno, byl bych spokojenější, protože příběh (navzdory pár filmařským zkratkám jako třeba převedení mrazivého Ruska do kvetoucích a šumících středoevropských luhů) je zachycen dobře. Ale přijde mi, že člověk, který nečetl knihu, se v postavách, jejich motivacích a v rychlém střídání lokací bude ztrácet. Střih je jedna slabina, další je zběsilá a často roztřesená kamera, kvůli které jsem i já - kdo knihu četl - měl problémy sledovat, co se zrovna děje. A vadila mi taky absence výraznějšího hudebního motivu, film je takto jakoby strohý, dialogy by se správným podkresem mohly působit mnohem víc. Takhle to zní, že je ten film naprosto hrozný, ale to bych zase lhal. Je to koukatelný snímek, který přibližuje paranoidní atmosféru stalinistických 50. let v Rusku, ale kniha byla lepší (jakkoliv to zní jako klišé, je to fakt). ()

Maynard.

Hodně, hodně mrazivej příběh z nejmrazivější země na Světě (teď nemám na mysli °C, ale rudý sráče). Není moc filmů, který se věnují poválečné situaci v rusku. No, vono není moc filmů, který by se věnovaly jakýkoli poválečný situaci ve Světě. Tahle vyjímka nás zavede do Moskvy a dalších měst, kde vládna tehdy ještě pevná ruka Stalinova. Všude samej udavač, když ses blbě podíval, tak sis hlasitě řekl o kulku do hlavy. No a v tomhle malebném prostředí vyšetřuje hlavní hrdina sérii vražd malých kluků. Škoda, že se film více nezaměřuje na vraždy, ale hodně do děje vtahuje i současnou situaci a příběh kolem hl.hrdiny, který nebyl tolik záživný. Podle mě tam ani nemuselo bejt moc kulis, páč si myslím,že to v rusku (na některých místech) vypadá pořád stejně. Jen mi není pořád jasný, jak mohl zůstat po roce 1989 oficiální název KSČM. Bič na ně, na ty parchanty rudý! ()

Robocop v Suicide Squad?

Robocop v Suicide Squad?

16.02.2015

Hardy vs. DiCaprio

Hardy vs. DiCaprio

01.07.2014

Assassin’s Creed si našel režiséra?

Assassin’s Creed si našel režiséra?

25.01.2014

Když před sedmi lety vyšel první Assassin's Creed, málokdo tušil, že vyroste v obrovsky lukrativní značku. Vedle šesti hlavních her si můžete sehnat třeba comicsy nebo sadu románů, jež rozmanitě… (více)

Hardy, Oldman a vraždění na sovětský způsob

Hardy, Oldman a vraždění na sovětský způsob