EXODUS: Bohové a králové

• USA Exodus: Gods and Kings (více)

Ve starověkém Egyptě se vládce rovnal Bohu a jinak tomu nebylo ani v případě Ramsese (Joel Edgerton). Mocný vládce měl jediného přítele, Mojžíše (Christian Bale), který s ním vyrůstal od dětství, když se ho coby židovského nalezence ujala královská rodina. Z přítele se však stal úhlavní nepřítel, když se Mojžíšovi zjevil „jiný" Bůh a pověřil ho nelehkým úkolem – vysvobodit svůj lid z egyptského otroctví, přivést jej do zaslíbené země. Být jeho vůdcem i prorokem. Mojžíš tento úkol přijme. Než se však bude moci v čele zástupu 600 tisíc židovských otroků vydat na strastiplnou cestu do jejich nové domoviny, zažije deset egyptských ran, kterými rozezlený Bůh sešle na Egypt nesmírné útrapy, krupobití, zkázu ohněm, děsivé epidemie a smrt. Nic z toho však faraónu Ramsesovi nezabrání ve snaze Mojžíše a jeho lid za každou cestu zastavit a zničit. (Cinemart)

jarmil8

Ridley Scott na place asi usnul, nebo možá už při četbě scénáře, já málem u jeho posledního spektáklu. Technicky odvedeno na výtečnou, ale vyprávění je tak chladné a nezáživné. Na druhé straně už zase dlouho neuvidíme tak velkolepý náhled do starověkého Egypta jako zde... dvě a půl hodiny. ()

Epco

Technicky brilantne, po pribehovej stranke absolutne nemastne neslane. Ved preco by sa malo ist do hlbky, kazdy to predsa pozna. Bale s Edgertonom sa snazia a hraju o dusu, ale chyba lavky nie je co hrat. ()

Monditrade

Od Scotta větší očekávání.....o to větší zklamání.....i když člověk jasné ví, jak se děj bude ubírat, tak stejné doufá, že přijdou okamžiky, které překvapí....nepřekvapí nic, co by člověk nečekal....škoda.....mohl to být jiný úhel pohledu.....je to jen vyšperkovaná svíčková stokrát jinak...... ()

matej.perun

Ajajajajajaj, skoda. Samotna latka a pribeh maju este stale potencial (i ked netvrdim, ze by som chcel znova vidiet sfilmovanie danej veci), RS ma urcite stale potencial, dvaja hlavni predstavitelia maju pomerne slusny herecky i hviezdny potencial, kamera a efekty mali megapotencial, tak preco z tejto rovnice vychadza tak bezpohlavna a nudna sragora ???? Aha, ked su vsetci dookola potencialni kanci, niekto proste musi skoncit s ochabnutym curakom v kute, ze Steve ? ()

filmfan7

Veľkovýpravný film z dielne Ridleyho Scotta. Už nejaké obdobie - štyri až päť desaťročí patria filmy tohto slávneho režiséra, k hollywoodskej špici. Jeho mnohé projekty možno považovať už za klasiku. Rytier Radu britského impéria, ktorý dostal za umelecký prínos, sa počas svojej kariéry sústredil na žánre sci-fi, thriller, akčné, drama, do ktorých z času na čas vmiesil námet historický. A tak je tomu aj pri snímke Exodus: Gods and Kings. Od začiatku strhujúci dej, spoľahlivé výkony hlavných protagonistov, vizuálne efekty... No v porovnaní s historickými druhmi, Gladiátor, či Kráľovstvo nebeské, film málinko pokryvkáva. Niečo mu k dokonalosti chýba. Podľa môjho názoru, sa mal viac venovať niektorým vedľajším postavám. Veď Sigourney Weaver dokopy nepovedala jednu súvislú vetu. Taktiež chýbalo vo filme kvalitnejšie vyobrazenie pozitívnych zábleskov, ktorých tu aj tak nebolo veľa. Celé to bolo také bez života. Čo sa týka kostýmov a vykreslenia historického prostredia, na jednotku! ()

Sheemass

Epicky film s úžasnými kostýmy, kulisami i skvělým obsazením. Deset morových ran dopadajících na Egypt efektně natočených, jen měly být možná víc vysvětleny pro neznabohy je to spíš jen hádání, co se teď asi děje, beru kobylky poznají všichni, ale umírající děti, krokodýli...kdo ví? Film měl byt kratší, dvě a půl hodiny se nedá usedět. Je dobře že tento námět si vzal pod křídla právě Ridley Scott, Bůh ví, jak by to dopadlo pod vedením někoho jiného. ()

NeverEver

Sice uz vime dlouho, kdo "drzi penezni koule Hollywoodu", ale aby bylo nutne natocit takovouhle p**ovinu, to uz snad nejsou koule, ale sezamova seminka bez spetky vkusu a sebereflexe. Tohle se muze libit jen vypatlanym hlavam, ktery onanuji pred sebemensim naznakem pocitatcove animovane bitvy. A pritom tema jako takove by vubec nebylo zle... ale asi by to musela udelat francouzska nebo severska produkce, nekdo s mozkem, nekdo, kdo se nebude snazit nasytit popcornove umastence, ale uspokojit inteligentni divackou mensinu. Na tohle je skoda slov i na psani recenze... 1* a jen krucek od "odpadu!". ()

sRainer

Obdivuji Rydlyho, že po těch všech svých úžasných historických filmech, je schopen přinést visuálně zase něco nového. Pro mě je to Tizián filmového plátna. Toť o vizuální stránce filmu. Dějově se příběh potýká s velkou nevýhodou, protože všichni víme(nebo aspoň většina) jak to celé v Bibli stojí. Okrádá nás to o napětí a překvapivé zvraty. Je pravda, že postavy filmu neožily tak jak bych si přál, ale to dopadlo podobně také v krátké verzi Království nebeské a do té dlouhé jsem se zamiloval. Pokud mám hodnotit kino verzi musím dát 3-4 hvězdy ale z lásky k Rydlymu dám raději 4 ()

nevergiveup

Byl jsem připraven tenhle film kriticky rozcupovat, protože jsem od něj měl nízké očekávání, ale musím říct, že mě příjemně překvapil. Vyprávění o Mojžíšovi čeká už příliš dlouho na moderní filmové zpracování a myslím si, že tohle je při nejmenším obstojné. Myslím, že to kvalitně odvypráví příběh exodu široké veřejnosti jednoduše stravitelnou cestou. Bohužel mám u tohoto filmu stejný problém jako u drtivé většiny jiných historických filmů. Před studiem japonštiny jsem studoval obor historie, a tak si bohužel všímám nepřesností, které u mě takový film vždy posunou o kus dolů. Nebudu tu takové nepřesnosti rozpitvávat, jsou lidé, kteří o těchto chybách nevědí nebo vědět nechtějí a chtějí si v klidu užít film. Nebudu to pro ně tedy kazit. (Jen uvedu příklad - v knize Exodus, tedy 'Knize Mojžíšově' se vůbec nevyskytuje postava faraona Ramsese, vystupuje tam pouze faraon, který je oslovován právě jenom slovem Faraon. Dodnes se vedou diskuze o tom, kdo by teoreticky oním faraonem mohl být, ale už je fakty doloženo, že Ramses to být nemohl). Když však vynechám tyhle bláboly, kdy si snažím hrát na nějakého rádoby historika, je to docela kvalitně zpracované téma počátků židovské kultury a stojí za to se na něco takového podívat.75% ()

Allein4

Tento příběh zná snad každý, takže u filmů tohoto typu se kouká na zpracování a herecké výkony. Christian Bale je sázka na jistotu, ten snad zklamat ani neumí. Ben Kingsley se do podobných rolí přímo hodí. Sigourney jsem si ani nevšiml. Příběh má relativní spád a efekty byly velmi dobré. 80 % ()

Copter

To děcko co se zjevovalo mojžíšovi bylo nesympatický zmrdisko,co vraždí děti,posílá roje kobylek,much,žab a podobné havěti aby potrápili už tak dost vojebávaný obyvatelstvo.Rámsés byl pěknej hajzl plešatá a ty postavy byli celkem dobrý a efekty taky.Ale je to moc dlouhej film,ty zdlouhavý docela nudný scény v první půlce bych vystřihnul ()

titi74

Pekný biblický príbeh o láske , priateľstve, sebeckosti , bohatstve a moci . Film celkom dobre funguje , akurát som hercom moc neuveril . ()

gael83

EPIC! Ridley se vytáh na maximum, tohle je příběh všech příběhů a zaslouží si zpracování ve velkém stylu, od triků, výpravy, hudby, která mohla být podle mého ještě víc dynamic přes superhvězdné obsazení, všechno je správně! Bale skvělá volba, od mladého silného vojevůdce se přes víru a zkušenosti života dostane ke svému konci, skvěle zvládnuté rozmluvy s "BOHEM", žádné trapné okamžiky i díky minimalistickému scénáři, tzn. bez zbytečného a únavného žvanění. Kdo zná bibli asi si užije, ještě víc, spousta vedlejších linií a narážek je spíš už pro znalce křesťaňského dogmatu. Skvělá práce Ridley a teď šup k Prometheus 2. ()

Mark1983

Tak tohle je jeden z těch lepších historických snímků bez ohledu na diváckou reputaci a celkovou klasifikaci. Já byl spokojen zcela tak stejně jako u Gladiatora. ()

commit

150 minut plné nálože judaismu pohledem západních imperialistů s béčkovými triky. Chápu, že v zájmu víry jsou lidé ochotni uvěřit téměř všemu, ale tohle už bylo moc. ()

Zelator

Fikcia tvariaca sa ako historicky film. Herecke obsadenie velmi dobre (za to davam az 1*), ale co z toho, ked po prvych par minutach vidite, ze to s historiou Egypta nema takmer nic spolocne. Keby aj mena postav boli fiktivne, mozno by sa mi film podarilo dopozerat do konca. Nerozumiem zmyslu, preco vobec vytvorit takyto snimok. Uznavam, ze najst hodnoverne informacie o egyptskej historii nie je najjednoduchsie, ale s takym rozpoctom by to mala byt brnkacka. ()

Antonymi

Překvapivě sterilní velkofilm, který vyrazí dech úžasnými sekvencemi deseti ran egyptských, krásnými exteriéry a okouzlujícími kostýmy, ale po příběhové stránce nenabídne nic zvláštního. Ústřední konflikt dvou bratrů je smrsknut do pár vět a většina dialogů trpí zkratkou, která celý příběh degraduje pod úroveň výborného vizuálu. Je to škoda, herecké obsazení bylo nadprůměrné, ale herci po většinu času stojí někde jako slamění panáci, protože nemají co hrát. ()

BaseDallas

Ako to už pri dnešných veľkofilmoch býva, graficky je to urobené pekne, ale počítačovo neuveriteľne a tak nás už tieto obrazy nijak nevzrušujú. No, a keďže je doba ohurovania efektami štandardom, film musí zaujať čímsi iným, aby bavil dlhšiu dobu. Tu sa, bohužiaľ nestalo. Veľmi pekný štart, čoskoro vystriedal fakt nudne spracovaný biblický príbeh a film o dĺžke 2 a pol hodiny ozaj nemá opodstatnenie. ()

X-Men: Budoucí minulost v prodloužené verzi

X-Men: Budoucí minulost v prodloužené verzi

05.04.2015

Zatímco se vyhlíží prodloužený Exodus Ridleyho Scotta (kterého se vážně nedočkáme), aktivně se chystá delší verze jiného filmu od 20th Century Fox. Řeč je samozřejmě o comicsovce X-Men: Budoucí… (více)

Koho zajímá Scottův Marťan?

Koho zajímá Scottův Marťan?

05.10.2014

Ridley Scott (Gladiátor) nám v prosinci představí historický velkofilm Exodus: Bohové a králové a už má na stole scénáře ke dvojkám Promethea a Blade Runnera. Jeho pozornost ale momentálně patří sci… (více)

Ridley Scott chce točit Marťana a Blade Runnera 2

Ridley Scott chce točit Marťana a Blade Runnera 2

26.08.2014

Většina režisérů si mezi svými projekty nechává rozpětí alespoň dva roky. Ridleymu Scottovi ale dovolená očividně nic neříká, jelikož od přelomu tisíciletí natočil jedenáct filmů. Hodlá… (více)

Ridley Scott natočí pokračování Promethea

Ridley Scott natočí pokračování Promethea

26.03.2014

Vetřelčí prequel Prometheus před dvěma lety rozlítil řadu fanoušků původního Vetřelce, širší veřejnost z něj ale nikterak pobouřená nebyla. A jelikož v pokladnách kin zůstalo 400 milionů dolarů, bylo… (více)