EXODUS: Bohové a králové

• USA Exodus: Gods and Kings (více)

Ve starověkém Egyptě se vládce rovnal Bohu a jinak tomu nebylo ani v případě Ramsese (Joel Edgerton). Mocný vládce měl jediného přítele, Mojžíše (Christian Bale), který s ním vyrůstal od dětství, když se ho coby židovského nalezence ujala královská rodina. Z přítele se však stal úhlavní nepřítel, když se Mojžíšovi zjevil „jiný" Bůh a pověřil ho nelehkým úkolem – vysvobodit svůj lid z egyptského otroctví, přivést jej do zaslíbené země. Být jeho vůdcem i prorokem. Mojžíš tento úkol přijme. Než se však bude moci v čele zástupu 600 tisíc židovských otroků vydat na strastiplnou cestu do jejich nové domoviny, zažije deset egyptských ran, kterými rozezlený Bůh sešle na Egypt nesmírné útrapy, krupobití, zkázu ohněm, děsivé epidemie a smrt. Nic z toho však faraónu Ramsesovi nezabrání ve snaze Mojžíše a jeho lid za každou cestu zastavit a zničit. (Cinemart)

HellsAngel

Vizuálne skvelé, obsahovo jemne pokulhávajúce a emočne dosť plytké. Chýba tomu ľahkosť Princa Egyptského, ktorý sa aj napriek tomu, že je to animovaný film, dokázal dostať hlbšie pod kožu. Exodus je 150 minútový epos, na ktorý sa pekne pozerá, no nič s vami neurobí. Škoda...predloha sama o sebe má nespornú epickosť. ()

Tondonis

Uzavretie Scottovej "trilógie" nie príliš podarených "historických" príbehov. No narozdiel od Kráľovstva a Robina, Exodus ma bavil. Aj napriek slabej prvej hodine, aj napriek nevýrazným hudobným motívom, aj napriek prepálenej minutáži (z ktorej sa pokojne dalo niečo vystrihnúť). Zlatý GLADIATOR. ()

marekspanel

Já věděl proč na to nemám chodit do kina, byla by to opravdu ztráta času a peněz. Vážně mě fascinuje ta kolísavost Ridleyho kvalit. Jak může někdo, kdo nám dal Vetřelce, Blade Runner nebo z novějších famozního Amerického gangstera přijít s takovým brakem!!? Vše se týká jen formy, působivý leč předigitalizovaný patos, který se rádoby opírá o již tak překroucenou mytologii. Zachraňují to snad jen sympatičtí herci, kteří jsou zde ovšem jen proto, že jsou sympatičtí. Je to jako reklama na staroegyptský haute couture. Některé efekty a souboje byly přesto zdařilé, evidentně díky tučné peněžence tvůrců. Představuji si Ridleyho jak to celé řídí přes smsky od 50 metrového bazénu co má ve své garsonce, jinak u toho snad nemohl ani projít..?! A Marťan se mu zase docela povedl, tak já nevím co s tím klukem uděláme..?! Jaký byl vůbec podnět toho, něco takového natočit v dnešní době. Evidentně už se vezeme na té vlně, kdy se jen ukazuje co dokáže CGI a zapomíná se u toho i něco divákovi sdělit, protože on nám to stejně tak i tak zaplatí zpátky. ()

kolly13

Řemeslně zvládnuté se skvělými představiteli, ale režijně, scénáristicky, to bolavé místo, které o sobě dává vědět většinu filmu. Pro diváka je to až nepochopitelně promarněná příležitost přeměnit investované peníze v Dílo. ()

oli9

Skvěle natočený biblický příběh o ranách egyptských. Já tyhle příběhy rád, navíc prostředí Egypta mám rád. Tento film baví ()

sirjohn

Těšil jsem se na 4hodinový cut, když jsem viděl bonusové scény, které jej měly utvářet - rada maminky o zabití tam sedí, ale nechybí tam, dojde nám to. Bylo by to pravděpodobně až zbytečně úmorné, sestříhal to dobře! ;) ()

KreeDmaN

Nevím, co nám tím chtěl Ridley říct, ale vzít látku, kterou každý zná nazpaměť a nic nového neukázat (bohužel ani slavnou scénu z Božského Bruce), je opravdu zbytečné. Fantasy je to fajn, ale "voják Říma" se nekoná. Pusťte si raději Prince Egyptského. Tam se aspoň zpívá. ()

Slida79

Tento film má naprosto úžasnou vizuální stránku a určitě stojí za shlédnutí. Viděno v kině 3D s titulky. ()

Rikku

Jaké je zde nízké hodnocení... Domnívám se, že Exodus bude následovat stejnou cestu jako Království Nebeské a své diváky si najde až časem, a ze zdejších modrých barev v hodnocení se opět vrátí do červených. Cílovou diváckou skupinu si ale určitě bude hledat hůře. Věřícím se určitě nebude líbit, jak je ve filmu víra zpochybňována, nevěřící zase příběh o Mojžíšovi nebude zajímat vůbec atd... Dle mého názoru jde ale o výborný film, který záměrně reflektuje dnešní stále více aktuální problémy víry, rasy a tradic, samozřejmě důkladně zabalený do vymazleného vizuálu, jelikož v Egyptě jednoduše bylo na co se dívat... Pan Scott nikdy v daných otázkách nepoloží jasnou odpověď - taková v daném tématu skutečnosti víry ani neexistuje - pouze klade otázky a naznačuje. K čemu rozsáhlý dialog, když stačí pohled, který řekne vše. V tomhle si ideálně vybral představitele Mojžíše - Christian Bale konečně po sérii svých akčních filmů ukazuje, že umí a to velmi dobře... Za mě naprostá spokojenost. Krásně postaru natočený epos v kulisách a s mohutným komparzem. Tohle umí už jen pan Ridley Scott. Kdo z jiných režisérů by byl schopen vytvořit takový film v 77 letech??? ()

Finitto

líbí se mi především snaha o racionalizaci ran egyptských a kde holt nešlo použít vysvětlení, použijeme něco magického (viz dvě ze sedmi ran) a film jako celek dokáže udržet pozornost, v některých scénách očekáváte ze stínů vystupivšího Liama Neesona, ale celkově jde o fajnovou podívanou. Trošku mě mrzí, že celý film víceméně stojí na Baleovi, prostor mohly dostat i jiné postavy. I když celkově film srovnám s Princem egyptským, tento film ho kromě délkou ničím nepřekoná. za mě 80% ()

kacudzde

Vizuálně úchvatný biblický epos s krásnou výpravou a kostýmy. Spoustě skvělých efektů "kraluje" ztvárnění egyptských ran a přechod Rudého moře. Bale v roli Mojžíše je přesvědčivý (jeho víra i pochybování), obsazení Weaver zbytečné a Kingsley celkem nevyužitý. Viděla jsem dabovanou verzi a výběr sexy hlasu Vladislava Beneše mi pro hlavního hrdinu nepřišel příliš vhodný. Jinak děj filmu je další ukázkou mnou nepochopené "Boží vůle". Aby potrestal Ramsese, sešle boží rány, které postihnou i nevinné lidi a děti. A pak věřte... :-). Viděno v kině 29.12.2014. ()

Marlo

Tak předně nerozumím všem těm kritickým blafům ohledně historické přesnosti a volby herců. Ať mi kdokoli řekne kdy vlastně Američani natočily historicky přesný film, tedy mluvíme li o takovémhle velkofilmu jakým bezpochyby Exodus rozhodně je( Vzpomíná si třeba ještě někdo na Tróju). Nebudu se teď rozepisovat o největší chybě filmu, postavy které si odbudou svoje a jede se dál aniž by jsme se o nich něco dozvěděly ( i když jsem přesvědčen že v rozšířené verzi filmu tomu bude jinak), ale co mě nejvíce rozhořčilo byla nevyváženost filmu. Začal bych poutavým začátkem a akční bitvou, pak hledání sebe sama poznání boha, najednou změna pohledu hlavního hrdiny na bázi něčeho co mě nejvíce rozčilovalo, a pak 10 egyptských ran které jsou všechny po sobě krásně naservírované aniž by jsme si pořádně vychutnaly jejich následky( tedy uvedu to na pravou míru jsou vskutku rychle odbyté, přišlo mi to natočené tak aby se neřeklo) a následuje úprk s národem přes rudé moře. Nějak mi to moc k sobě prostě nesedělo. Ale každá část byla svým způsobem dobrá o tom žádná jen to prostě působilo nesourodě. a teď k menšímu problému a to je bůh. Abych byl přesný jeho provedení. Malý kluk...sakra proč..působilo to na mne jako pěst na oko... a přitom by stačil nějaký mocný Voiceover doprovázený já nevím třeba stínem. Třeba to tak v příběhu bylo nevím nečetl jsem jej ale tady to prostě nesedí. tak teď k chválám to střihnu rychle... výprava,provedení,hlavní představitelé, pevná režie,kamera ,soundtrack. to by mohlo stačit. Ale pořád na vyšší hodnocení jsou tam velké chybky které tomu brání. Ale je možné že si to s rozšířenou verzí rozmyslím. Za mne 70% ()

X-Men: Budoucí minulost v prodloužené verzi

X-Men: Budoucí minulost v prodloužené verzi

05.04.2015

Zatímco se vyhlíží prodloužený Exodus Ridleyho Scotta (kterého se vážně nedočkáme), aktivně se chystá delší verze jiného filmu od 20th Century Fox. Řeč je samozřejmě o comicsovce X-Men: Budoucí… (více)

Koho zajímá Scottův Marťan?

Koho zajímá Scottův Marťan?

05.10.2014

Ridley Scott (Gladiátor) nám v prosinci představí historický velkofilm Exodus: Bohové a králové a už má na stole scénáře ke dvojkám Promethea a Blade Runnera. Jeho pozornost ale momentálně patří sci… (více)

Ridley Scott chce točit Marťana a Blade Runnera 2

Ridley Scott chce točit Marťana a Blade Runnera 2

26.08.2014

Většina režisérů si mezi svými projekty nechává rozpětí alespoň dva roky. Ridleymu Scottovi ale dovolená očividně nic neříká, jelikož od přelomu tisíciletí natočil jedenáct filmů. Hodlá… (více)

Ridley Scott natočí pokračování Promethea

Ridley Scott natočí pokračování Promethea

26.03.2014

Vetřelčí prequel Prometheus před dvěma lety rozlítil řadu fanoušků původního Vetřelce, širší veřejnost z něj ale nikterak pobouřená nebyla. A jelikož v pokladnách kin zůstalo 400 milionů dolarů, bylo… (více)