Nežádej svůj poslední tanec

• USA Save the Last Dance (více)

Středoškolačka Sara Johnsonová miluje balet a všechny naděje upíná k přijetí na prestižní taneční školu Juilliard. Zkoušky, které měly být prvním krůčkem k naplnění jejího snu, však poznamená nečekaná tragédie. Matka, kterou Sara přemluvila, aby ji přijela na zkoušky podpořit, zemře při autonehodě, když za ní pospíchá. Zlomená žalem a pocitem viny rozhodne se Sara nadobro vzdát baletu. Navíc se musí po matčině smrti přestěhovat do Chicaga k otci, s nímž si příliš nerozumí. Otec hraje na trubku v jazzové skupině a žije ve čtvrti, obývané převážně černochy. Prostředí chudé velkoměstské čtvrti jen prohloubí dívčiny pocity ztráty a frustrace. V nové škole se spřátelí s černoškou Chenille, která ji vezme pod ochranu, pomůže jí změnit šatník a seznámí ji se svým bratrem Derekem, který sní o tom, že se dostane na lékařskou fakultu v Georgetownu. Pozvou Saru do tanečního klubu Stepps, kde pozná hip hop. A právě jeho prostřednictvím se vrátí k tanci a začne se sbližovat s Derekem, který ji učí pro ni zcela neznámý způsob tance. Cvičí kdekoli, kde je místo a čas. Díky tomu vyvolají po pár týdnech svým vystoupením v klubu nadšení. Derek navíc Saru přesvědčí, že by se měla vrátit k baletu a snu o Juilliardu. Jenže se objeví jeho bývalá přítelkyně Nikki, které se vůbec nelíbí, že jeho srdce získala přivandrovalá bílá holka. A také Derekův přítel Malakai, který se dostal do potíží s brutálním gangem a žádá o poněkud riskantní pomoc. Sara i Derek se musí rozhodnout a je jasné, že to osudově poznamená jejich životy... (TV Nova)

ANTYCHRYST

Po dlouhé době jsem to zase viděl a musím stáhnout soundtrack :) ta hudba je fakt skvělá.. Klasické klišé černej a bílá ale tady to funguje :) parádní herecké obsazení.. Dobrá hudba.. Tanec.. 90% vždy se na to rád znovu kouknu.. Taková hip hop romantarna :) ()

Pharlap

Taková fakt příjemná oddechovka, která se ze začátku tváří že bude "zase o baletní škole", ale nakonec je z toho pěkná, sice předvídatelná romance s happy endem ;-) ()

Avarga odpad!

Stilesová je odpudivá, smradlavá a úlně HNUSNÁ! Stejně jako ta její finální popová scéna. Bych chcípl :p ()

Zaynab

Ačkoli mám ráda taneční romantické snímky tohoto typu, nemůžu si pomoci, ale Nežádej svůj poslední tanec je ve svém žánru podprůměrný. Zejména zásluhou Julie Stiles, která má být špičkovou tanečnicí, ale ani nedokáže zvednout nohu tak vysoko, jako ostatní, prezentované coby průměrné a nezajímavé, baleríny v kurzu. To se pak divákovi těžko věří, že hrdinka patří k nejlepším a má na prestižní školu... ()

pasqviL

Viděl sem upoutávky v Tv, viděl sem název, říkal sem si ježiš to je divny nazev. Podival - libilo. Je to ze 2 třetin americká romantika ale ten zbytek je peknej film o snech, a splněných práních. Závěrečná taneční formace byla dost dobrá. ()

Prubner

No jo, problém je v tom, že Julia Stiles má na baletku poněkud baculaté tělo a je to vyloženě taneční nemehlo, takže coby baletka není přesvědčivá. Je přesně poznat, v kterých záběrech je ona a v kterých dublérka. To už je lepší S.P.Thomas, který pohybový talent nezapře. P.S. Tento film si vzali jako předlohu tvůrci parodie Děsnej dupák. Protože si tuto parodii pamatuju dost přesně, měl jsem občas při sledování Carterova filmu smíšené pocity. ()

Teachman

Námět a zápletka: 6/10 ... Vizuální stránka: 5/10 ... Soundtrack: 5/10 ... Didaktický potenciál: 5/10 ... Celkový dojem: 5/10. ()

xander

Hip hop, romantika, tanec, dráma a láska, o tom je tento film a prekvapujúco to fumguje. Musím povedať že tento snímok je vydarený, Julia Stilesová a Sean Patrick Thomas sú takisto výborný. Hlavným kladom je že nevznikla tínedžerská komédia, ale seriuozna romantická dráma, ktorá nikdy nenudí a nemá daľeko od 4 hviezdičiek ()

mikalana

Jeden z nejkrásnějších tanečních filmů. Charisma Julie Stalie dává filmu nezapomenutelnou stopu, jednoduchost a charakterů nám umožňuje zamyšlení nad celou situací ústředního páru. Nakolik je americké školství schopné vyprodukovat úspěšného studenta, obzvláště potom studenta ze slabého sociálního a rodinného prostředí a nakolik se mu dostane podpory od okolí. Spojení bělošky s černochem nemusí být ve všech společnostech vnímáno stejně a ne za všech okolností a ze stejných důvodů. Ideálním příkladem je žena pozorující pár v metru a jejím opakem je Shenyl, která dokáže pochopit zuřivost Nicky, která bojuje z uražené pýchy i za "černošskou spravedlnost." V době vzniku filmu se jich nevyskytovalo tolik podobných a řekla bych, že odstartoval éru sondování v černošském prostředí a kultuře, která se stala celkem oblíbeným tématem - Stomp the yard anebo You got served. Choreografie propojení hiphopu a baletu je perfektní a film o natáčení, vypráví o tom, jak museli Julii učit tančit a jak intenzivně trénovala. V jejím závěrečném tanci se odráží scéráznost i jemnost, klid i vztek a touha něco dokázat. Konečně jsme se dočkali tance, který dokáže vyjádřit tolik lidských pocitů. ()

Broen

Ve své pubertální době jsem milovala taneční filmy tohoto žánru. Ovšem Julia Stiles mě tedy strašně irituje a nemůžu se zbavit dojmu, že je to tak trochu taneční poleno. ()

chamonix

Už jsem to tady psal: hip-hop není muzika a upocený aerobik, který vždy vyvrcholí vyšpulením zadku jako při pářících rituálech afrických mandrilů, není žádný tanec. ()

berapav

Skvělý teen film se skvělými hereckými výkony! Nikdy jsem nebyla na baletu a hip hop mi také moc neříká. Ale tady jsem tohle všechno hltala. Obzvlášť téměř poslední scéna, kde Julia tancuje, je naprosto dokonalá... Navíc černobílý pár působí važně fantasticky - nejen ve scéně v metru :), ale především při tanci. A toho si ve filmu užijete dostatek... ()

tmx

Bílá holka v černém ghettu. Děj plně předvídatelný, všude samí c00l nigga, vše doprovázeno jejich drsnými songy. Yeah, yeah! C'mon gangstas! Ač jde o film velmi jednoduchý a z prostředí, které opravdu nesnáším (drsní negři s tunami zlata na krku, lowriderem a 2-3 bitches, to není nic pro mě), něco mě na něm zaujalo a líbil se mi, takže pro pohodově strávený večer s mísou popcornu a filmem nemůžu jinak než doporučit!! Yeah you mutha-fuckas! ()

rodl

Tisícá variace na téma trnité cesty za snem, tentokrát s akcentem nesnadného sociálního prostředí a rasové problematiky. Jako neznalec hip-hopu jsem ocenil určitý vhled do této oblasti hudby a tance a závěrečný konkurzní tanec kombinující balet s hip-hopem považuji za velmi podařený. A pár dalších scén. Na druhou stranu mi Julia Stiles připada hrozně prkenná až nemotorná, již viděných scén a slyšený vět bylo ve filmu také velmi mnoho. Závěrečná scéna konkurzu - to byla pocta Flashdance nebo jen kouzlo nechtěného? ()