Nežádej svůj poslední tanec

• USA Save the Last Dance (více)

Středoškolačka Sara Johnsonová miluje balet a všechny naděje upíná k přijetí na prestižní taneční školu Juilliard. Zkoušky, které měly být prvním krůčkem k naplnění jejího snu, však poznamená nečekaná tragédie. Matka, kterou Sara přemluvila, aby ji přijela na zkoušky podpořit, zemře při autonehodě, když za ní pospíchá. Zlomená žalem a pocitem viny rozhodne se Sara nadobro vzdát baletu. Navíc se musí po matčině smrti přestěhovat do Chicaga k otci, s nímž si příliš nerozumí. Otec hraje na trubku v jazzové skupině a žije ve čtvrti, obývané převážně černochy. Prostředí chudé velkoměstské čtvrti jen prohloubí dívčiny pocity ztráty a frustrace. V nové škole se spřátelí s černoškou Chenille, která ji vezme pod ochranu, pomůže jí změnit šatník a seznámí ji se svým bratrem Derekem, který sní o tom, že se dostane na lékařskou fakultu v Georgetownu. Pozvou Saru do tanečního klubu Stepps, kde pozná hip hop. A právě jeho prostřednictvím se vrátí k tanci a začne se sbližovat s Derekem, který ji učí pro ni zcela neznámý způsob tance. Cvičí kdekoli, kde je místo a čas. Díky tomu vyvolají po pár týdnech svým vystoupením v klubu nadšení. Derek navíc Saru přesvědčí, že by se měla vrátit k baletu a snu o Juilliardu. Jenže se objeví jeho bývalá přítelkyně Nikki, které se vůbec nelíbí, že jeho srdce získala přivandrovalá bílá holka. A také Derekův přítel Malakai, který se dostal do potíží s brutálním gangem a žádá o poněkud riskantní pomoc. Sara i Derek se musí rozhodnout a je jasné, že to osudově poznamená jejich životy... (TV Nova)

lennyd

Sára (Julia Stiles) by se chtěla stát baletkou. Bohužel při cestě na konkurs na taneční školu zemře její matka při autonehodě, a Sára nechce balet už ani vidět. Navíc se stěhuje za svým otcem do černošské čtvrti v Chicagu. Navenek se film tváří jako teenage komedie, ale na rozdíl od těchto má mnohem hlubší smysl. Sára potkává na škole Dereka - a přes rozdílnou barvu pleti se dají dohromady. Ale to co nevadí jim, vadí okolí .. Sáru jako bílou holku už z principu nesnáší... Film poukazuje na otázky rasismu, spiše ale v opačném smyslu než jsme většinou zvyklí... Navíc to skvělé hip-hop-baletní vystoupení Julie Stiles, už jen kvůli němu stojí za to se na tento film podívat... ()

Pajkenzi

Sean Patrick Thomas, skvělý herec, ve filmu se mi hrozně líbil i jeho povaha charakter a způsob humoru. Julia Stiles ve filmu hrála úplně obyčejnou holku, co neví nic o lásce. Ale má obrovský talent na balet, Líbilo se mi že Sean Patrick Thomas (Derek) , jí pomohl aby se dál věnovala svému nadání a talentu a aby nezahazovala svojí životní zkoušku. Věnoval veškerý svůj čas aby jí naučil tančit a do baletu dala i něco víc.PŮSOBIVÉ.Dokázal to. Dostala se. Pro mě prostě borec. Co se týče hudby tak se mi velmi líbila zvlášť ke konci. ()

Jolinar

Oproti Let's Dance, který je jenom o 5 let mladší, působí hodně old schoolově. Muzika je o třídu lepší, zato taneční kreace o třídu horší. Julia to pořádně rozjede až v poslední scéně, jinak se celej film zdá, že tancovat skoro neumí. Příběh schematický a předvídatelný, ale co... navíc má S. P. Thomas hezký ramena :) ()

nevermore

Další z filmů, jak stvořených pro vysílání HBO. Tyhle filmy stěží něco dávají, a mě třeba vůbec nebaví. K tomu fráze typu: "Svět není jeden, tady máme jinej svět, ve kterým musíš umět chodit" a další problémy z "ulice" mi přijdou zase jako snaha o to, zahrát na citlivou strunu, ale bohužel i to se míjí účinkem. ()

squader

Příjemné pokoukání, dobrý relax, ovšem nic hlubšího. Zajímavá je konfrontace bílé dívky s převážně černošským prostředí jejího nového bydliště. ()

Tomatáš

Zajímavý pohled do černošské čtvrti a jejího života..jako taneční film snímek raději hodnotit nebudu..celkový dojem ovšem není zas tak špatný a není to škoda času!;) ()

cross

Moc hezká lovestory, která však bohužel nepřináší nic nového. Některé scény jsou přesto lehce nadprůměrné a to především v kontrastech balet-hip hop. Celkově, silnější žánrový průměr. ()

Hortenzia

milujem tanečné filmy,ale toto bol jeden z tých horších...ešte predvídateľnejšie než ostatné,navyše hip-hop nie je niečo,čo by ma v tomto žánri dokázalo strhnúť a kontrast hip-hop balet som videla už aj v lepších prevedeniach ()

lskala

Nezáživná směs témat - Teenagerský, taneční, částečně gangsterský, romantický film. Baletní tanec "šmrncnutý" RnB stylem byl rovněž trochu "divný"... Nuda, průměr, šeď. 40% - 2** ()

casioa....

Milujem Juliu Stiles!.Keby hrala trebárs aj v trápnych "Snowbordakoch" či "Rafťákoch....tak by z nich spravila super filmi!!!!..Myslím....že to hovorí za všetko!!!! ()

jondoe

Priemerny tanecny film z nie moc dobrou tanecnu hereckou. J. Stiles sa do tohto filmu proste nehodila. Teda ason nie potanecnej stranke. ()

Lencha

Unylá Julia Stiles, kdy tanec v jejím podání působí tak nějak komicky....ale budiž...jinak jako taneční film to jde:-) ()

cab

Dobrý film a má oblíbená Julie Stiles, ale přesto dost chybělo k uspokojeni mych predstav a zdá se mi, že v posledních letech je těchto tanečně-teenager filmů az moc. Chybí ta skvělá a málo viděná originalita...55% ()

dopita

Nástin děje mě moc nelákal a tak hlavní důvod proč sem to rozkoukal byl Julia Stilesová, a doufal sem, že by ňákou sračku netočila. No a první třetina docela ušla, tak sem to dokoukal do konce. Příběh je sice lehce předvídatelnej a poslední třetina trochu drhne, ale natočeno je to docela zručně, takže ty necelý dvě hodiny nebyly ztrátou času. ()

Paity

Julie Stiles potřebovala někde zabodovat, ideálně v nějakém dramatu a tak si střihla tanec s černochem. Výsledek je ale velmi rozpačitý. ()

jasiska

Je tu všetko (cesta za snom, čierno-biely pár vs. okolie, mŕtva matka, pocit viny, čierni gangstri...), ale nič z toho nie je nové. Navyše oproti mladšiemu žánrovému súrodencovi Let's Dance pôsobí v Save the Last Dance všetko, čo má byť "cool", zúfalo nemoderne. (A to má ten film len 7 rokov!) Ale treba zas povedať, že Julia Stiles je tradične veľmi príjemná a aj S.P.Thomas je sympaťák. Ešte len dodám, že mi asi začína mäknúť mozog, lebo je neuveriteľné, nad čím všetkým som schopná sa pri filme rozplakať. Takže takých 3 a pol hviezdičky. ()