Můj život beze mne

• slovenský

Môj život bezo mňa

Romantický / Drama

Kanada / Španělsko, 2003, 106 min

Tenhle film měl opravdu výborný námět, přesto jsem se po celou dobu jeho sledování hrozně nudila. Doufala jsem a věřila v to, že to bude další z 5ti hvězdičkových podívaných, které mě totálně odzbrojí a já po shlédnutí nebudu schopna slov ani přemýšlením nad čímkoli jiným a nic z toho se nestalo. Ano, tenhle film má úžasný konec, jenže ta minuta, dvě .. nezachrání celý film a i když mnohdy se "zázraky" stávají a konec obrátí vzhůru nohama vše, co jsme ve filmu doposud viděli, u tohodle filmu to neplatí. Na to byla ta závěrečná krása moc krátká. Nejemotivější moment filmu vůbec, byla pro mě scéna, kdy karavanová sousedka povídala Ann svůj příběh z práce z doby, kdy se starala o malé děti, jinak pro mě byl film opravdu nicotný, i když to vzhledem k tématu nepíši ráda. Velké plus bylo v hercích. Takový Mark Ruffalo hrál výborně, Scott Speedman mě hrozně překvapil, role "dokonalého" a snažícího se manžela mu opravdu sedla, moc mu to slušelo. Alfred Molina? Tak to bylo pro mě hodně velké překvapení, vůbec jsem ho tam nečekala. I když měl malinkou, tak přes to krásnou - důležitou roli. Hl. "hrdinka" mě v tomhle snímku neoslovila vůbec. Nevím, čím to .. působila na mě asi až moc chladně .. a možná to je tím, proč na mě tak působil i celý film.(25.7.2008)

Jako většina musím zkritizovat chování hlavní hrdinky. Některé filmy na toto téma se vehementně snaží z diváků dostat nějakou tu slzičku a autoři k tomu neváhají použít ty nejhorší prostředky (umírající dítě atd.) - tenhle se zase až příliš snažil diváka nedojmout. Ani jeden z těchto "extrémů" není dobrý. Jediná emoce, kterou jsem po celou dobu pocítila byl vztek na sobeckou hrdinku, která vzala zprávu o své nadcházející smrti, jako kdyby se jí obarvilo prádlo v pračce. Nemluvě o tom, že byla nesmírně nesympatická a místo toho, aby se věnovala dětem a dokonalému (!) manželovi, tak si našla milence. Jako celek film není špatný, tu ústřední postavu však lze překousnout jen těžko.(29.11.2012)

• Houdini

Zlatý Medvěd - výběr(14.2.2006)

Slušně a bez sentimentu natočené drama na téma umírání, kde exceluje Sarah Polley, jejíž postava sice jakoby si svůj stav nepřiznávala, ale i tak si získá divákovi sympatie natolik, aby s ní dokázal cítit, i když se nechová v mnoha ohledech zrovna vzorně.(1.8.2013)

Oceňuji zřejmý záměr neudělat z filmu sentimentální vyděračskou limonádu o umírání prostřednictvím houpačky pocitů - hysterií strachu počínaje, bobříkem odvahy konče, ale přes velmi sympatický přístup k roli Sarah Polley mi přece jen postoj hlavní hrdinky ke svému náhlému zvratu ve zdravotním stavu přišel nepřirozeně stoický.(28.7.2005)