Helimadoe

TV spot

Předlohou tohoto půvabného filmu se stal stejnojmenný román spisovatele Jaroslava Havlíčka. Lyrický příběh z počátku minulého století s atmosférou malého jihočeského města vypráví o vnímavém dospívajícím chlapci Emilovi (J. Marek), který prožije první citové okouzlení a zároveň hluboké rozčarování. He Li Ma Do E jsou počáteční písmena jmen pěti osobitých dcer drsného venkovského lékaře – Heleny (J. Dolanská), Lídy (Z. Bydžovská), Marie (L. Krbová), Dory (L. Zedníčková) a Emy (J. Konečná), které zasáhnou do života nemocného chlapce. Životní moudrost doktora Hanzelína (J. Somr) pomůže mladému chlapci bolestnou situaci překonat. (Česká televize)

wosho

V ranných 90tých letech vznikalo v naší kinematografie skororo vše. Od akční krimi, přes sci-fi po umělecké ambiciozní návraty legend Čs. Nové vlny. No a Helimadoe je přesně tým co Jireš zamýšlel a archaicky, nudně to natočil. Kvalitní drama, dle klasika litery pro hrstku nadšenců. ()

Paity

Kdo chtěl vidět v té době skutečně pohlednou Ljubu Krbovou jak ji Bůh stvořil, alespoň "odsať pocať", tak si přišel na své. Na nahatou si zahrála také i Zedníčkova dcera. Jinak nic moc. Jakub Marek marnej. ()

Vesecký

Nízké hodnocení nechápu. Z porevolučních filmů jeden z nejlepších, snad proto, že se ještě nesoustředil ani na "boj" se socialismem ani na témata z velkoměstského prostředí, ale byl pěknou adaptací díla Jaroslava Havlíčka, který je dnešní generací čtenářů neprávem opomíjen, přestože napsal třeba i Petrolejové lampy. Josef Somr předvedl nádherný výkon v roli trochu podivínského lékaře Hanzelína, který cepuje svých pět dcer (kromě malého miláčka Emy), aniž si uvědomí, že chtějí mít vlastní život. A tak tři z nich už jsou odepsané staré panny a čtvrtá, také v pěkně podané úloze Lucie Zedníčkové, se proti svému otci bouří a vzbouří. A ovšem i malý puberťák v trošku slaběji zahraném Jakubem Markem, do toho má hodně co říct. Jo, první lásky, kdeže dávné sněhy jsou... ()

Jeremiah

Dovolil bych si polemizovat s uživatelem "gouryella" o neherectví hlavního představitele. Myslím, že kluk, který se poprvé dostane do blízkosti "ženské" sexuality, je zmatený, dezorientovaný a neví co dělat dříve. Jiná situace by byla, pokud by byl v partě stejně starých kluků. Navíc zde musíme přihlédnout i k době, ve které se film odehrává. Pro mne se jedná o příjemný film z nádechem prvního hlubšího seznamování se z příslušníky opačného pohlaví. Po druhém shlédnutí přidávám ještě jednu hvězdičku - za důvěryhodnou ukázku toho , jak se asi dříve žilo. ()

J R C Pecuchet

Překrásná hudba Luboše Fišera ! Natáčelo se i na Trojanově Mlýně. kde se točil další veleúspěšný seriál Byli jednou dva písaři s Jiřím Sovákem a Miroslavem Horníčkem v režii Jána Roháče. ()

zdeny99

Helimadoe je nevýrazný, až nudný film. Ta lyrika bohužel filmu vůbec nesvědčí. Možná by to bylo snesitelné, kdyby se režisér do toho opřel a herci podali alespoň průměrné výkony. Bohužel všechno je na filmu takové strnulé, utahané a nudné. [2094. hodnocení, 74. komentář, 55%] ()

horovska

Film o pubertální zamilovanosti z úhlu stárnoucího muže. Škoda, že ředstavitel hlavní role je tak toporný. Nějak to celé klouže po povrchu a jen to navozuje jakousi sentimentální náladu. Tři hvězdy jen kvůli Josefu Somrovi, kterého mám opravdu ráda a jeho role je opět lidsky uvěřitelná- jako vždy... ()

sarkareifova

Děj nemůžeme čekat, přece je to lyrický příběh. Hlavní hrdina mi prostě neseděl, připadalo mi jako by ho prostě postavili před kameru a řekli mu: "Prostě něco řikej a hejbej se." ()

Amonasr

Vcelku zdařilý přepis Havlíčkova románu do filmové podoby. Má svou jemnou poetiku, která je zde důležitější než příběh sám. Herecké výkony všech protagonistů dobře zapadají do romantizující atmosféry venkovského prostředí na přelomu 19. a 20.: století. ()

Olafsson

Moje hodnocení je ovlivněno tím, že jsem nečetl knihu a především tím že Lucie Zedníčková jako Dora v Helimadoe se stala jedním z předních idolů mých pubertálních erotických fantazií, mou femme fatale rané puberty... Její štíhlé tělo, pěkný obličej a plochá ňadra ve mně tehdy probouzely podobné pocity jako v hlavním hrdinovi filmu, se kterým jsem se mohl plně ztotožnit.. A síla jakéhokoli příběhu, ať už filmového nebo jiného, spočívá především v míře jakou umožňuje svým čtenářům/divákům identifikovat se s postavami/dějem.. Divné neherectví Jakuba Marka přehlédnu, snad zde bylo i záměrem...? ()