Drsná kriminálka z Los Angeles sleduje životy členů elitní policejní jednotky, která se postaví do cesty nejúspěšnějším zlodějům v zemi. Ti mají v plánu zdánlivě nemožný cíl – vyloupit losangeleskou pobočku Centrální banky Spojených států amerických. (Magic Box)

tron

Spoiler. „To je v pohode. Putá som nebral.“ Keď na miesto činu napochodoval suverénny Gerard „Žvejkal“ Butler a ZOŽRAL donut, okamžite som si spomenul na podobnú scénu s Forestom Whitakerom z trojky 96 hodín. Vtedy mi to vadilo, ale teraz na to u Butlera vtipne poukáže vedľajšia postava, takže to beriem tak, že to bol zámer zo strany tvorcov prísť s takým tvrďákom, že má v paži nejaké trápne dôkazné materiály, polovicu z nich zožerie, zvyšok si ani nevšimne a o pár minút už vie, kto za tým stál. Prvú cca hodinu a pol som si trieskal hlavu, čo som za vola, že mi taká pecka 5 rokov unikala. Jasné, inšpirácia Utečencom (dominantný alfa samec v čele drsnej „federálnej“ svorky, ktorej členovia sa navzájom síce doberajú, ale inak si absolútne chrbát kryjúca) a Horúčavou (dva charizmatické tímy na opačných stranách zákona idúce si po krku) je zrejmá, ale nevadilo mi to, vlastne skôr naopak, keďže sú to moje obľúbené deväťdesiatkové akčniaky. A zjavne aj Butlerove, ktorý to produkoval. Kasting je skvelý, od hovada Butlera cez pragmatického Pabla Schreibera (Lievov brat bol absolútne boží ako dvojmetrový írsky leprechaun v Amerických bohoch) až po 50 Centa, Briana Van Holta a Mauricea Compteho (nezabudnuteľný odvážny policajt Carrillo z Narcos). Atmosféra zločineckého veľkomesta skvelá, i keď nie až taká horúca, živelná a intenzívna, ako u Manna. Ono treba to brať realisticky: Horúčava je len jedna a hoc sa banda okolo Butlera snaží, stále oproti nej pôsobí béčkarsky. Prvú hodinu a pol je každopádne atmosféra fantastická, skvelá kamera, dobrí herci, medzi ktorými to iskrí. Napätie sa stupňuje, tešíte sa, čo vás čaká. Zároveň sa toho ale obávate, lebo viete, že potečie krv a vám sa nechce so žiadnou z postáv rozlúčiť – a to paradoxne nielen s dobrými, ale ani so zlými. Tým režisér vďaka robustnej minutáži dopriava dostatok času, aby sa vybudovali vzťahy nielen medzi nimi, ale i na báze divák/oni (pekná pasáž s plesom). Pravda, nadštandardná minutáž má za následok, že tvorcovia sem-tam nevedia čo od radosti a tak nás „otravujú“ scénami, ktoré sú fajn, ale pre dej zbytočné (celá linka s Butlerovou rodinou). Na konci vás čaká strhujúca akčná scéna (opäť samozrejme Horúčava), ktorá trvá dlho a nikto si v nej nemôže byť istý prežitím. Problém je, že všetko od prepadu banky je... ako to napísať. Čakáme, čo sa z toho vyvinie. Postupne dostaneme odpovede, ale nie som si istý, či sú tie odpovede také, aké sme čakali resp. či sú dobré. Po dopozeraní sme s manželkou premýšľali, načo tam bolo toto, prečo tam dali tamto a na čo bola dobrá tamtá scéna (napr. to s prostitútkou alebo načo si Schreiber zohnal číslo na Butlera a prečo, keď ho už Butler mal, ho nedal na základe neho vystopovať). Nečakaný finálny twist je pekný, i keď samozrejme ani on nie je pôvodný (ako ostatne celý tento film). Názov filmu, ktorý vykráda, vám prirodzene nemôžem povedať. Celkovo mi nesedela asi stovka vecí na tom, ako to funguje v takej inštitúcii, ktorá sa dostala do zorného poľa záporákov. Fakt na takéto inštancie nie som expert, ale vadilo mi, že je to líčené ako nedobytná pevnosť, kam má problém dostať sa aj poslíček s pizzou, ale oveľa väčšie veci sa tam stať bez problémov môžu. Akonáhle sa to však tvorcom hodí, tak (aby sme zostali pri poslíčkovi) zrazu už nie je problém nemať visačku a stačí povedať, že ho asi zapísal kolega, pričom šéf strážnikov je tam zjavne nonstop 24/7 a musel by o tom niečo vedieť. A na konci sa za poslíčkom rozbehne kvôli pokazenej donáške, ale zjavne sa mu cestou niečo stalo, lebo sa po ňom následne tajuplne zľahla zem a nikto ho už viac nevidel. Tiež ma „zaujalo“, aké jednoduché je vykradnúť banku: proste do nej prídem, vykradnem ju a odídem kanálom. () (méně) (více)

verbal

Gudegast se bezskrupulózně vydal na lup a oběť si vybral vskutku směle. Ono totiž vyloupit Nelítostný souboj, jeden z nejlepších žánrových počinů všech dob, přičemž se neobávat, že skončím prošpikovaný vlastníma kulkama a poplivaný roztomilou sadou žalostných vulgarismů na verbalově pranýři, to se dá kvalifikovat minimálně jako pokus o společenskou sebevraždu. Musím však konstatovat, že to frajer k mému velkému přeqapení vcelku důstojně přežil. DzHýt to sice není, tam huhňavý slizák nehonil partičku bukanýrů ze speciálních homojednotek a chybí tomu větší dějová rozmanitost a zkušenější režie, nicméně uplácané je to velkoryse, baví to, odsejpá a v žádném případě neuráží. Žérár Řiťler je mačističtější než MačuPikču, při tom skupinovém honění si šlape zaníceně na jazyk ještě důsledněji, než když hnal bojůvku polonahých fparťanských buverantů do termopylfké foutěfky na kopí roftoužených Perfanů, a jeho nesympatickému testosteronovému kokotovi v kundě z boženky a s umaštěným plnovousem k dokonalosti chybělo snad jen to, kdyby ještě ležérně žvýkal střepy a zastřihoval si bradku hasičskou sekyrou. Nicméně i tak se jedná o dosud nejsugestivnější výkon v jeho panoptiku hormonálně nevyvážených maskulinních megadrsoňů, u kterých si nejedna otylá hospodyňka s gustem mne slimáka jen při představě, že by ji takový krutopřísný ultrabouchač určitě zvládl i úplně sám přetočit na břicho. Ne jako ten proplešlý zženštilý vychrtlý chcípák, co si ho v pominutí míchy před patnácti lety omylem vzala. Prostě solidní, zábavný a dobře zahraný rymejk, kterému slušně rozptýlený verbal odpustil i další, téměř neodpustitelnou do pekla volající čorkařinu, a sice Verbala Negrokinta! ()

Frajer42

Takhle nějak má vypadat divácky nenáročný akční film. Stačí k tomu dostatek akce, divácky zajímavý příběh, pár sympatických pánů a další akce. Poprvé jsem si mohl vychutnat Gerarda v roli, ve které mě neskutečně sral. Také jsem si nemohl nepovšimnout, že šílenou rychlostí ztrácí své mužské kouzlo a tloustne. Pokud rádi fandíte těm zlým, tak toto je přesně film dle vašeho gusta. Máte totiž zaručeno, že budete v závěru spokojení. Rozdávají si to spolu totiž zlí s ještě zlejšími. Více takových filmů. Není to tak těžké, stačí do toho necpat hromadu sraček. ()

Real Tom Hardy

Drsná, rýdzo-maskulinitná, extrémne testosterónom nabitá akcia. Komplet celý ansámbel je úplne dokonalý, od hlavných postáv, ktoré ťahá primárne neuveriteľný (alebo v tomto prípade práve uveriteľný) Butler a Schreiber, až po tie "najmenšie," ktoré sú na obrazovke sotva minútu. Gudegastova réžia je perfektná, a to dokonca odhliadnuc od faktu, že sa jedná o debut(!!!), Martinezova hudba dotvára napätie a akciu tak brilantne ako Jóhannssonov majsterštik v Sicariu, prestrelky majú priam pulzujúcu energiu a postavy sú napísané tak plocho a jednoliato, až ich beriem ako faktor autentickosti a nie scenáristický nedorobok, čo má tiež za následok, že nevieš komu fandiť a ak, tak obom táborom. A ten pocit, že som film videl už piaty raz, ale aj napriek tomu som bol po celú stopáž bez pohnutia a s príchodom záveru druhej hodiny som sa musel z ležérnej opretej polohy v napätí nakloniť dopredu do pozoru, je na nezaplatenie... Bonusy: Alameda Corridor, Alpha Males, Into the Den, Alternative Ending --- ♪♫Gearing Up / Pepto -- "Be advised, suspects wearing body armor. No center mass shots. Limb and head shots only." (18.10.2018) (11.2018) (6.12.2018) (2019) (12.3.2021) (13.3.2021) (14.6.2021) (14.10.2021) (15.2.2022) (18.8.2022) (26.9.2022) (29.12.2022) (16.5.2023, sk dab) ()

kingik

Loupeživý nájezd do několika starších snímků na spřízněné téma se dá velkoryse prominout, neb film disponuje technicky vyspělou režií, kvalitními hereckými výkony a neutápí se ve vražedné dvouhodinové stopáži, kterou je opatřen. Nutno přiznat, že scenáristicky občas klopýtá o schematičnost postav a rozjíždí se pozvolna. Pro diváka to znamená, že akce přijde na řadu více ve druhé polovině filmu, přičemž ta první je sice povídavá, určitě je ale zajímavé, jak se v ní postavy slučují, režijní záměr nabírá celistvý tvar a vše postupně (napínavě) graduje. Jednou z hlavních veličin je skvělý Gerard Butler, to je prostě maník, který umí množství hereckých poloh, přičemž hravě poráží úskalí scénáře být jednostrunným a klišoidním charakterem, který chlastá, pěstuje štětky (ne ty záchodové), rozvádí se s manželkou a navrch pronásleduje se speciální policejní jednotkou bandu bankovních lupičů, kteří mají spadeno na nedobytnou banku v L.A, a rozhodně to není žádný ctnostný polda. Když se zaměřím na partu kriminálníků, je to v ní samý zločinecký typ, takže radost pohledět, načež i umějí hrát. Samotné provedení loupeže je příjemně napínavé, přestřelky jsou dynamické i drsné. Oproti tomu se film nemusel zabývat soukromím/rodinným zázemím vyšetřovatele, ty rozvodové tahanice o píču byly na píču a působily jak z jiného filmu. Takže až na pár povědomých motivů, které už byly k vidění v jiných filmech na dané téma, se jedná o exkluzivní snímeček, jemuž český distributor nedovolil vstup do českých kin, aby jiným kravinám byl dán prostor. A to se chystá i pokračování. Takže Gerard jede! 8/10 ()

• Keď si Nick (Gerard Butler) pýta od kolegu Pepto, ten ho vyťahuje zo šuplíka, hoci je viditeľné na stole v zábere predtým aj počas toho, ako ho vyťahuje. (Real Tom Hardy)
  • V úvode filmu je na obrazovke napísané, že v L.A. prebehne jedna lúpež každých 48 minút, čo je 2400 za rok, a že je Los Angeles hlavným mestom bankových lúpeží. Táto prezývka mestu prislúchala v 60. rokoch minulého storočia. A v roku 2016 prebehlo v celej Kalifornii "len" 462 bankových lúpeží. (Real Tom Hardy)
  • Scénář k filmu byl napsán už v polovině roku 2000 a film byl ve vývoji zhruba 14 let, než se jej podařilo zrealizovat. (griph)

Gerard Butler chce zachránit svět

Gerard Butler chce zachránit svět