Jak básníkům chutná život

• angličtina How Poets Are Enjoying Their Lives (více)
TV spot
Československo, 1987, 102 min

Režie:

Dušan Klein

Kamera:

Josef Vaniš

Hudba:

Zdeněk Marat

Pavel Kříž, David Matásek, Eva Vejmělková, Jana Hlaváčová, Rudolf Hrušínský, Míla Myslíková, Joseph Dielle, Karel Roden, Václav Svoboda, Tomáš Töpfer (více)

Po úspěšné promoci se čerstvý doktor Štěpán Šafránek vrací do rodného města, aby, vybaven znalostmi a maminčinými radami, nastoupil v místní nemocnici na internu. Úsměvná studentská léta skončila a Štěpán se seznamuje s novým životem a prostředím. S přísnou primářkou, záletným kolegou Sahulákem, kolegyní Tupou i nevrlou uklízečkou. Podaří se mu rozzuřit primářku, když k její prominentní pacientce přidělí na perfektně vybavený dvoulůžkový pokoj paní Hubáčkovou. Na druhou stranu se ovšem díky tomu seznámí s její půvabnou dcerou Alenkou. Což je sice hezké, ale draze zaplacené. Pro své postoje a zásady totiž brzy narazí a je při nejbližší příležitosti přeložen na místo venkovského obvodního lékaře do Bezdíkova. Tady se musí v malé ordinaci s kamny na uhlí a výřečnou zdravotní sestrou Toničkou vypořádat nejen se zástupy čekatelů na razítka a různá potvrzení, ale také s odpoledními návštěvami u pacientů. A opět se setká s Alenkou, která žije na místním zámku s rodiči, kteří tu pracují jako kasteláni. Když v televizi zahlédne bývalého spolužáka a spolubydlícího Mirečka, nyní delegáta mezinárodní zdravotnické organizace, spojí se s dalšími spolužáky Venošem, Honzou a Vendulkou a společně ho unesou na flám do Venošova sklípku. Stále více času však Štěpán věnuje Alence, které začne říkat Píšťalka. Zamiluje se do ní, přestože je zasnoubená s přízemním učitelem Hájkem, který má život naplánovaný do nejmenších podrobností. Nakonec dá Píšťalka Štěpánovi přednost před Hájkem, i když než se tak stane, musí překonat ještě spoustu překážek. (TV Nova)

ostravak30

První tři díly básníků jsou nezapomenutelné a jednoznačně nejlepší. Pak už jde kvalita dolů. Zde je další porce humoru doplněna o fantastickou Janu Hlaváčou či Pavla Zedníčka. Škoda, že další díly už jen kazily to dobré, co bylo před revolucí vytvořeno. ()

RigorMortis

Nebolo to zlé, kvalít prvých dvoch dielov Básnikov to ale podľa mňa nedosahuje. Štěpán po promócii narazí na tvrdú realitu, kedy ho ako nepohodlného prevedú z nemocnice kamsi do zapadákova. Stretávame sa so známymi tvárami z predošlých dielov, prehnane ambiciózneho Nádeníčka v nevkusnej teplákovke tentokrát nahradil odporný Hájek s úchylnými fúzikmi a v Štěpánovom živote sa zasa mihne nová žena. Kvalitu ako-tak udržujú niektoré hlášky a postava Toničky. ()

Pitryx

Jak básníkům chutná život Pro mne ten nejlepší co se týče vtípků a podobných věciček. Tento díl jsem viděl kdysi jako první, protože mne na to vyslal kamarád a vlastně teprve poté jsem šel na díly předešlé. U tohoto filmu jsem se divil. Že některé hlášky vůbec prošly. Navíc se mi tento díl líbí, že je tam pár záběrů u hospody ve Škvorci, ze které mne kdysi málem vynesli nohama napřed.  70 %  ()

baxz

Básnici potřetí a asi nejlepší. Přijde mi jako by se povedlo scénáristům L.Pecháčkovi a D.Kleinovi do filmu namačkat humor z obou předchozích dílů. První co se mě z tohoto dílu vybaví je ovšem zdravotní sestra v podání J.Hlaváčové, „kájo,ty musíš“. ()

Marty_cz

Je to stejný jako s dalšíma básníkama, tak jsem jednoduše, vložím svůj komentář od druhých básníků. Nemám rád české filmy, jelikož mě nijak zvlášť neoslňují, nic mi nenabízí a nebaví mě. I když jsem tam se najde opravdu skvěle natočený kousek. A s tímhle filmem a s mým osobním postojem a chutí a názory na filmy můžu říct, že je to pro mě další český nic. Absolutně mě to nebavilo, šíleně jsem se u toho nudil kromě momentů, kdy jsem spal. A nehorázně jsem měl radost z toho, že tenhle film má svůj konec, ale vadilo mi, že až po takový dlouhý době. Pokud máte stejný postoj k české kinematografii, tak u tohohle filmu zbytečně ztratíte svůj drahocenný čas. ()

Gig

Pro mě poslední díl Básníků. První tři filmy byly kompakatní, poetické, vyvážené, humorné. Víte proč? Protože vznikly na základě tří příběhů (knih). Ono se to zalíbilo divákům a Klein začal točit dál. Nejdřív pod rouškou České televize, pak pod rouškou Novy. Další díly už nebyly tak kompaktní s původní trilogii. Ani ne tak příběhově, jako spíš obsahem, humorem, upřímností. Někdy až křečovitý humor, jindy dotáhnutí figurek z Novy apd... Nicméně Básníci, co jim chutná život, chutnají i mi. Tady skvěle zahrál i Hrušinský coby otec z dalších lásek Štěpánka. No a ja dodám "Pokud mi budeš ubližovat, písknu." ()

blondboss

Tento doplnkový diel k úvodnej trilógii bol akousi zmesou jednotky a dvojky - podobne intelektuálna ako jednotka a zároveň podobne odľahčená ako dvojka. Každopádne je malo pokračovaní, ktoré si udržia podobnú kvalitu a tempo ako táto séria. Preto vo všeobecnosti tento snímok považujem za jeden z tých lepších a tri hviezdy si určite zaslúži. 65 % ()