Mně v dětství básníci úplně minuli. Vlastně vůbec nevím proč. Je fajn ale i dneska přijít s něčím z minulosti, co vysloveně překvapí. Přítelkyně vedle mě odrecitovala řadu hlášek, myslím si, že jednou na tom budu stejně. Tihle básníci jsou totiž přesně tím typem filmu, který neurazí ani na podesáté a pobaví minimálně i na posté. Česká klasika, ale to zaručeně každý už ví, jenom já jsem opožděnej.(17.12.2013)

Štepánek Šafránek úspešne absolvoval vysokoškolské štúdium v Prahe a stal sa z neho doktor medicíny. Vracia sa späť do svojho malého mestečka, kde dostane prácu v miestnej nemocnici. Tam sa však dlho neohreje. Je presunutý do bohom zabudnutého Bezdíkova, kde má slúžiť ako obvodný lekár. Zdá sa, že už to ani nemôže byť horšie, ale práve tam ho čaká ďalšia jeho životná láska, učiteľka hudby, krásna, blonďavá Píšťalka ufúkaná Alena Hubáčková. Tú stvárnila slovenská herečka Eva Vejmělková. Ja to považujem za jej najlepší herecký výkon. A pravdepodobne to bola aj najkrajšia partnerka, ktorá sa objavila po boku Pavla Kříža, v tejto básnickej sérii. Seklo im to spolu. ***(4.4.2013)

Začínající idealistický lékař Štěpán Šafránek si, při svém údělu obvodního lékaře v Bezdíkově, trochu zaveršuje zámecké Píšťalce a již se může naplno věnovat své našlapané čekárně, neboť každý vesničan od něj potřebuje pomoc pro budování plnohodnotného života - vystavení potvrzení. Z lékaře se tak kvapem stává úředník s bravurně zvládnutým razítkováním s mezidechem, ale kvalitu své nástěnky by rozhodně neměl zanedbávat.(17.12.2008)

• - Původně se měl film jmenovat Jak básníkům voní život. Konečný název dostal až po připomínce Františka Filipovského. (Fenk)

• - Evu Vejmělkovou (Píšťalka) nadabovala Zlata Adamovská. (Stocki)

• - Joseph Dielle (Mireček) byl velvyslancem Konga v Československu. (M.B)