Zajímavý námět, slušné herecké výkony, černobílá kamera filmu dodává šmrnc, ovšem režie je trochu rozpačitá. Dobově podmíněné je samozřejmě zdůrazňování zásluh sovětů. Celkový dojem: 70%(5.11.2011)

Tak tohle opravdu nebylo pro mě.(25.9.2009)

(Mezinárodní) politika stojí na pár principech: všichni jsou domluveni, ale každý opatruje své zájmy; nikdo nikomu nevěří, ale občas se hraje na přátelství; mluví se o zájmech národů, ale skutečností je zájem mocenských skupin. ___ Vcelku kvalitní film o tom, jak si Švýcarsko za druhé světové války udržovalo neutralitu a nezávislost a o tom, jak vědomá nečinnost západních spojenců donutila německého profesora dodávat zprávy Rusům. ___ V historii nejde o krátkou lidskou paměť, ale o to, že se svět stále proměňuje i opakuje. Lidé stále nově řeší tytéž úkoly a dostávají stejné lekce. U mnoha filmu zas nejde ani tak o to, jak nebo jestli diváka vyloženě pobaví, ale o informace, které z nich divák vydoluje, a o lekci, kterou můžou obsahovat.(5.11.2011)

• fantoci

Špionážní a dobrodružný film, jehož děj se odehrává v době druhé světové války na území neutrálního Švýcarska. Bývalý německý vysokoškolský profesor je informován o každém chystaném kroku nacistického Německa. Informace, které předává spojencům jdou v niveč. Film Lekce je nepříliš výrazným dílem a diváka může spíše nudit, než jej zaujme.(6.3.2008)

"Lekce" je kontrašpionážní drama, zabývající se jedním z mála, kteří pomáhali vlasti a nakonec za to byli pro své neporozumnění potrestáni! 50%(31.12.2014)

Film za mnoho nestojí a manýra a obsahová prázdnota projevu Brejchové to jen podtrhuje.Jen málo režiséru jí "brejchovštiny" dokázalo zbavit.Napsal :Pavel Hajný .(13.7.2011)

Tricetivterinova role pro Karolinu. Cernobily spionazni, dobre obsazeny film. Pozornost presto bohuzel neupouta. 3-(19.1.2014)

• Rokle

Herecky výborně obsazený snímek doplácí na svou nelogičnost a přeplácanost. Postavy nemají plochu, na které by obhájily svá chování, důvody proč činí některé věci jsou nepochopitelné, díky čemuž jsem měl pocit, že mi podstatná část příběhu uniká. S takovým materiálem se dle mého názoru dalo pracovat na jiné úrovni.(12.11.2011)

Nezaměnitelný československý film, jenž se zabývá špionážní činností ve válečném neutrálním Švýcarsku. V hlavní roli se objevil K. Höger ve své charakterově typické roli, jakožto německý profesor Albert Lenz, který emigroval do Švýcarska a kývne na nabídku přijímat šifrované zprávy německých spiklenců. Tyto informace měly být předány spojencům či být využity jiným prospěšným způsobem. Ve snímku jsou zmíněny významné fáze a zlomy války a čím víc válka spěje ke konci, tím víc je Lenz přesvědčen, že celá jeho snaha a riziko bylo zbytečné, neboť cenné informace, které získal, zůstaly nevyužity. Lenzovu manželku hrála poněkud překvapivě J. Brejchová. Veškeré ilegální aktivity měl zkušeně pod kontrolou osvědčený I. Prachař, který zahrál vydařeně švýcarského šéfa tajné služby. Ve vedlejších rolích se představilo mnoho známých československých i zahraničních herců, například V. Brabec hrál asistenta švýcarského komisaře a jeho role se dá považovat jako generálka pro majora Zemana. V tomto případě však filmových postav bylo už přespříliš, neboť nejeden divák v nich nepochybně ke konci filmu ztratí orientaci. Domnívám se, že se jedná o svým způsobem unikátní snímek, plný politických intrik a diplomatických úskoků v zcela netradičním prostředí, závěr filmu však je na můj vkus poněkud nepřehledný.(4.10.2012)

• Nalimator

Mdlý špionážní thriller. Příliš mnoho postav, takže to bylo místy dost zmatené. Zajímavé na český film bylo, že se děj odehrává v prostředí Švýcarska a vůbec jeho postoj během 2. světové války, tím byl námět neotřelý. Reálie byly zpracovány precizně, ale celkový záměr byl takový neurčitý.(25.8.2012)

Ideologicky poplatný retrospektivní úvod a zejména poslední dvě scény (evidentně naroubované) neubírají na kvalitě jinak koherentního celku. Solidně zpracovaný námět, byť navozená atmosféra poněkud pokulhává za zobrazovanými ději. Styl vyprávění á la nezúčastný divák zvolenému příběhu moc nesvědčí, i tak ale nadprůměr.(5.11.2011)

• Merťas

V pražských kinech se promítal od 20.1.1972 (Letka)(21.1.2013)