Merenre

Dřív jsem tento film tuším prožíval víc. Dnes už mě oslovit nebo dojmout sice nedokáže a také nesouhlasím s ústřední myšlenkou, že vražda na tyranu není zločinem. Vražda na tyranu je ubohým gestem, které zůstaví strašlivým následkům a pomstě veškeré přeživší (to, že atentáty a revoluce nic neřeší už snad historie dokázala dostatečněkrát), je to tedy pro mě jeden z vůbec nejhorších zločinů proti lidskosti. Ale pořád se jedná o klasický snímek plný učebnicových frází a banálních citací, který je jak dělany k promítání pro hodinu češtiny nebo dějepisu na základce. ()

whimsy

priveľa pátosu, predvídateľnosti (všetko musí byť doslovné - doslovné myšlienky, ktoré postavy rozprávajú; chýbajú tu náznaky niečoho, čo by sme mohli len tušiť.. ide o jeden z filmov, kde som si uvedomila jazykovú bariéru (prekladať z latinčiny a nemčiny skutočne neviem + archaizmy) a bariéru časovú (existenciu vo vojnovom stave si autenticky predstaviť taktiež neviem; a nedokážem asi ani správne odhadnúť atmosféru v spoločnosti ohľadom 2. svetovej vojny, ktorá panovala v období natočenia tohto filmu..). je to temný film o temnej dobe. s preexponovanými emóciami a o ľudskom strachu. veľmi silná scéna v tmavej miestnosti tesne pred popravou (vlastne by mi osobne nevadilo, keby celý film bol natočený len v nej...). ()

Kozlowski8

Film o pražských studentech a jejich profesorech v těžké době heydrichiády. Hlavně je to ale příběh o lidské odvaze a statečnosti. Díky výtečné atmosféře, brilantním hereckým výkonům (především starších herců - členů profesorského sboru) a krásným dialogům, působí snímek velice autenticky a pravdivě a vrcholí psychicky neuvěřitelně vypjatou, dojemnou scénou. Ty oči pana Smolíka na konci filmu - plné bolesti, zmaru a beznaděje, zůstanou ve mně napořád. 90%. ()

robfi

Jakkoliv nemusím politicky angažované filmy, v tomto případě musím ocenit příběh i herecké výkony. Je to jeden z mála filmů z té doby, který neklouže po povrchu a nedrží se šablonovitého rozdělení světa na "zlé imperialisty" a "hodné proletáře". Škoda, že podobně kvalitně natočených filmů nevzniklo více ()

ZaFi.

Vyšší princip morální mi nedovoluje udělit tomuto filmu méně než 5 hvězd. Opravdu vynikajicí film o krutostech Němců v obyčejném českěm městě za druhé světové války. ()

BlackMesa

František Smolík jako vysoce morální a dobrý člověk, který nemůže uvěřit, že by lidé byli schopni takových zvěrstev. Na scénu, kdy odvádějí tři "jeho oktavány", budu ještě dlouho vzpomínat. ()

james_cole

Film, který by měl být součástí povinné školní výuky. Který jiný film dokáže tak dokonale ilustrovat tehdejší dobu teroru? Výborné herecké výkony, životní role Františka Smolíka, a to vše doprovázeno hudbou z dílny nejlepšího českého filmového skladatele všech dob - Zdeňka Lišky. ()

Saroman

Špičkový film. Naprosto všechno dokonalé. Nepřekonatelně nejlepší český/československý film jaký jsem kdy viděl. /100%/ ()

Blackmonster

Film s velmi silnými emocemi, ukazující v pravém světle krutost tamější doby.  Herci se skvěle zhostili svých rolí a vytvořili tak dojemný příběh studentů a učitelů gymnázia za 2. světové války. ()

Tomas_PO

70 ročný, no napriek výraznej dobovosti stále pozerateľný film, dostatočne dynamický a najmä aktuálny. Post-vojnová téma z obdobia Heydrichiády, sršiaca morálkou, odhodlaním a túžbou po spravodlivosti. ()

Tunheber

Málokterý film v cynikovi jako jsem já dokáže probudit emoce, ale tento to dokázal... vynikající herecký výkon ze strany Františka Smolíka a vlastně všech, co se v tomto filmu objevili. Krásná ukázka toho, jak se máme v dnešní době krásně tedy aspoň oproti dobám minulým, hrůzy 2. Světové války zobrazuje mnoho filmů, ale tenhle je z nich za mě nejlepší, vhání mi to slzu do očí, že Češi taky dokážou udělat krásný film. Bez váhání 5*! ()

rigby

Navzdory roku vzniku pořád strhující živý film. A to nejen kvůli hereckému obsazení. A přitom předlohou je tak prostá povídka. Rád se podívám znovu a znovu... ()

Zemřel herec Jan Skopeček

Zemřel herec Jan Skopeček