Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje

• Česko Hvězdné války: Epizoda IV - Nová naděje (více)

Princezna Leia prchá ve své kosmické lodi před pronásledovateli ze strany Impéria. Na palubě lodi se totiž nacházejí tajné plány nové děsivé zbraně, Hvězdy smrti, kterou Impérium právě postavilo. Loď princezny Leii dohoní loď rytíře Temné síly a jednoho z nejbližších spolupracovníků císaře Impéria, Darth Vadera. Po krátkém boji je posádka lodi princezny přemožena a sama princezna je zajata. Darth Vader nařizuje prohledat loď a ukradené plány najít. Ty se už však na lodi nenacházejí. Princezna je ukryla do malého androida R2-D2 a toho poslala společně s androidem C-3PO v záchranném modulu na blízkou planetu Tatooine. Oba androidi jsou však vzápětí na planetě zajati domorodými obyvateli, Jawy. Ti oba obratem prodají Lukovi Skywalkerovi, mladíkovi, který vyrůstá v rodině svého strýce, farmáře. Luke brzy zjistí, že R2-D2 má v sobě nahraný vzkaz od jakési Leii, která žádá jakéhosi Obi-Wana o pomoc. R2-D2 se však v noci ztratí, a tak se druhý den ráno Luke společně s C-3PO vypraví androida hledat. Cestou je přepaden Písečnými lidmi a místní poustevník Ben mu zachrání život, když Písečné lidi od Bena odežene. Luke s úžasem zjišťuje, že Ben je ve skutečnosti onen hledaný Obi-Wan. Obi-Wan se Lukeovi přizná, že je rytířem Jedi, a předává mu světelný meč. Také Luka žádá o to, aby s ním vyrazil princezně Leie na pomoc. Luke to zprvu odmítá. V té době však na Tatooine přistane výsadek vojáků Impéria, kteří při hledání uprchlých androidů povraždí několik místních Jawů a také Lukova strýce a tetu. Luke se chce pomstít a přidává se k Obi-Wanovi. Společně vyrazí do blízkého města a hledají zde pilota, který by je odvezl na planetu Alderaan. Po kratším hledání narazí na pašeráka Hana Sola. Ten jim slibuje odvoz ve své lodi Millennium Falcon. Sám Solo je rád, že se dostane z planety, protože má problém s dluhem, který nezaplatil místnímu gangsterovi, Jabba Huttovi. A tak i on je rád, když urychleně odletí s Lukem, Obi-Wanem a svým chlupatým pilotem Chewbaccou z planety. To už však jejich loď pronásledují stíhačky Impéria... (TV Prima)

Wolf28 odpad!

Tohle nechápu co je okolo tohohle filmu celkově série a jdu proti proudu céčkové sci-fi celkem nesledovatelné je hromada lepších sci-fi filmů než tahle tupost ()

geilast

Jak můžu hodnotit film, na kterém jsem vyrostla jinak než pěti hvězdičkami? Hlavně díl, co započal celou veleúspěšnou sérii? Jasně, triky nejsou nejvyspělejší, děj místy trochu i nudí, ale neříkejte, že jste si nikdy nehráli na "Boj se světelnými meči". Strašně to těm Jediům závidím, nechat poletovat věci ve vzduchu, kosit nepřátele barevnými tyčemi a ještě se přitom tvářit jako, že jste právě spolkli velkou knihu moudrosti. Tenhle film je prostě legenda, kdo neviděl, tak o něco přišel... ()

Gomez518

nemůžu si pomoci, ale pro mě nejhorší díl ze serie Starwars, přijde mi naprosto bez emocí, Obi-wan naprosto špatný výběr herce, který se na něj nehodí, vlastně celkově horší výběr herců kromě Harrisona Forda který to zachranuje, souboje s meči také nic moc a neřikejte mi že je to dobou, když v 6 díle to bylo daleko lepší a kaskadéři snad vtu dobu také byli. Kritizovaná sága I-III se pro mě stává kultem star- wars . Odpad nové trilogie, kdy se chtěli zavděčit této staré serii, byl krokem zpět. Nadávají jak fanoušci I-III . tak i fanoušci IV-VI. Pro ty novodobější je příběhově o ničem a pro ty starší, pokud se tam nebudou bít kyjema taky:) ()

JackBauer

1. hviezda za efekty a masky, ktore aj v roku 2014 su velmi kvalitne. 2. hviezda za vybornu hudbu. To ostatne nie je podla mna hviezd hodne. Prvych 15 minut dokonale definuje teoriu relativity a vseobecne cely film je niekolko nasobne dlhsi ako je uvedena stopaz. Dokonala filmova agonia s necharizmatickymi a nesympatyckymi hercami pocinajuc umastenym Lukom, nesympatickym Indym a katastrofalne hnusnou princeznou, vystupujucimi vo filme, v ktorom absentuje dej a zabava. 30% s odretymi usami. ()

Agross

Nejhorší díl ze všech STAR WARS !! Nevím zda to dělají špatné výkony hlavního herce, který mi připadá jako kdyby celou dobu četl scénář, bez jakékoliv emoce. Obi-Wan zemřel naprosto zbytečně kdyby aspon bojoval (boje s mečem taky nic moc). Film je místy roztahaný místy urychlený. No prostě nuda !! Ale miluju STAR WARS a proto dávám alespon pár hvězd. ()

RenataD

I bez velkých efektů se tenkrát daly točit filmy. Důležitější byly charaktery hrdinů. Bez Harrisona Forda by to určitě nebylo ono. I ostatní herci nezůstávali pozadu, skvělé efekty i děj. ()

jakub.bystra odpad!

Myslím, že každý má prostě nějaký film, který mu vyloženě leze na nervy a doslova ho nenávidí i přesto, že je všemi tak moc obdivován. Tohle je pro mě ten případ. Tenhle "kult" nenávidím. Tak to bylo, je a bude, stačilo mi vidět 2 díly a hned je mi jasné, že ty ostatní můžu také s klidem ohodnotit odpadem. ()

Ruud1986

Co se týče příběhu, je to naprosté béčko, kterých bylo natočeno v této době spoustu. Opravdu dodnes nechápu, jak někdo tento film a jeho ostatní staré epizody, může hodnotit jako kultovní záležitost. Příběh je neskutečně plytký a místy až trapný. Nové epizody jsou naprosto jiným případem, mají silný příběh a kvalitní herecké výkony, samozřejmě podpořené kvalitními moderními efekty, ale i tak. I v sedmdesátých letech se točily kvalitní filmy, po příběhové stránce a tento mezi ně rozhodně nepatří. ()

Sadova302b50

Velmi sympatická, dobrodružná a půvabně naivní podívaná, dle mého názoru jí stáří vůbec neubralo na kráse, dokonce jí i sekne. Sem tam si tento díl připomenu, a to nejen kvůli hudební složce, za níž dávám klidně celou hvězdu navíc. 72% ()

DarthArt

Komentovat legendu nemá smysl, tak snad jen takovou veselou historku. Když jsem onehdy někdy v roce 1991 vycházel z našeho lokálního kina, naprosto fascinován a právě chycen do magického světa Hvězdných válek, nepřemýšlel jsem o ničem jiném, než že by bylo perfektní, kdyby někdy v budoucnu autoři na Star Wars navázali a natočili další díl. Když jsem pak zanedlouho čučel na předávání Oskarů, kde technické ceny posbíral Terminátor 2 a při představování studia ILM běžely sekvence z epizod V a VI, švihlo to se mnou o zem v šoku, že takové filmy již existují. Nastala sháňka po případných VHS-kách, ale dřív než do distribuce přišly, vyšly postupně knižní přepisy, takže jsem příběhy z Hothu, Bespinu nebo Hvězdy smrti II znal dřív ze stránek knížek a s patřičnou vizuální fantazií. K tomu jsem poslouchal aktuální album Master´s Hammer a první Kabáty a bylo mi skvěle. No není to sranda? ()

Pennsylvania

10/10 Star Wars je nejlepší ukázka toho, že ve filmu nejsou potřeba originální postavy k dosáhnutí dokonalosti. Všechny postavy spadají pod klasická klišé pohádek a fantasy příběhů - odvážný mladý hrdina, který chce objevovat svět, moudrý stařec, princezna v nesnázích a zkušený dobrodruh. Nejsilnější stránka Star Wars totiž spočívá ve scénáři, příběhu a kinematografii. Příběh je perfektně veden od začátku do konce s jasným cílem postav - zničit Hvězdu Smrti než zničí planetu. Postavy jsou vykreslovány svými činy raději než dialogem a úvodní scéna je jeden z nejgeniálnějších počinů kinematografie v druhé polovině 20. století. Jedním slovem geniální. ()

matej888999

Další pokračování trapných dílů star wars kterých bude nejmíň deset protože Gorge Lucas si zřejmě nedá pokoj a bude dále natáčet tyto homohrátky s Lukem Skyworkrem kterí se snaží zachránit celou galaxii , kterou ovládá jeho sfetlý fotr Jménem Dart Wader.A ten se snaží postavit obří hvězdu gayů.A ta má zničit spoustu planet..... nebo si tento díl pletu s šestým no se nedivte když u toho člověk usne ()

JamesR

Pokaždé když začínám koukat na Novou naději, uvědomuji si, že je to nejen začátek jedné přeskvělé a nadčasové trilogie, ale že to taky je počátek jedné legendy. Čirý filmoví génius, propracovanost, spletitost, rozsáhlost a příběh Lucasovi vzdálené galaxie se nesmazatelně zapsal do kinematografie. Vždyť letos vyjde již sedmá epizoda jeho ságy. Bez použití moderního CGI, komplikovaných scénářů nebo zažitých stereotypů vytvořil Gerge Lucas něco nového, nadčasového a brilantního. A pokud neslavíte MAY the fourth, vůbec to nevadí. Tato klasika, legenda sci-fi vás vtáhne do děje a pustí až o více jak šest hodin později, protože musíte prostě vidět i zbytek trilogie. Nechť vás tedy všechny provází u Star Wars Síla....navždy! ()

Rathe

Nechápu...jak někdo mohl natočit něco tak dokonalého už v roce 1977? Ty efekty .. wow.. žádný jiný film s efekty se tomuto nevyrovnal. ()

CocoNUT

Hollywood se ještě vzpamatovává z krize a sci-fi neslaví takový úspěch. Nejznámějším z tohoto žánru je 2001:Vesmírná odysea. Tu se znenadání objevuje vizionář režisér, kterého má většina lidí za blázna a tím je George Lucas s geniálním a propracovaným nápadem o velkolepém boji dobra a zla jménem Star Wars. Hlavním hrdinou byl mladý chlapec a rytíř řádu Jedi Luke Strakiller. Samotný příběh má v sobě inspiraci z mnoha jiných děl. Například souboje se světelnými meči jsou převzaté a upravené od japonského umělce Kurosawi. Roboti jsou zase podobní těm z filmu Metropolis a titulky jsou stejné jako ty ze seriálu Flash Gordon. A tak po dlouhém hledání studia ho spasí mladý šéf studia 20th Century Fox, který se rozhodne investovat do George, protože se mu zdá talentovaný a své volby nebude litovat. Teď začínají přípravy. Na casting na roli Luka teď již známého jako Skywalker přijde například Kurt Russell, ale Lucas zvolí neznámého Marka Hamilla a pro princeznu Leiu zvolil také neznámou Carrie Fisherovou. A do role šarmantního pašeráka Hana Sola pro změnu Harrisona Forda, který přišel jen točit titulky. Též zakládá nové trikové studio Industry light and magic. No a teď k filmu samotnému. Příběh samotný není originální, ale to kde je a jak je vyprávěn. A efekty. ach ty efekty. Jen ty souboje v kosmických lodích jsou úchvatné a co teprve ty interiéry a exteriéry. Samotný film nakopl filmový průmysl vpřed. Ano příběh zde detailněji rozpitvávat nebudu neboť ti kdo viděli ví a ti co neviděli by přišli o ten mimořádný zážitek, kterým tento film je. ()

IndominusRex

Jiné než plné hodnocení si to nezaslouží, vždyť je to legenda, která navždy změnila tvář kinematografie, stvořila jednoho z nejlepších záporáků všech dob a v té době nadchla svou technickou vyspělostí a nevím co všechno. ()

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes

07.02.2024

Spectacular Music of Hollywood

Spectacular Music of Hollywood

07.12.2023

Zahajovací koncert třetího ročníku Composers Summit Prague představí světové skladatele filmové hudby na jednom pódiu, kde osobně oddirigují svá nejznámější díla. Mezi významné osobnosti patří… (více)