Rabín, kněz a krásná blondýna

Keeping the Faith

Kňaz, rabín a blondínka alebo keď sa traja majú radi

Rabín, kňaz a krásna blondína

Komedie / Drama / Romantický

USA, 2000, 128 min

Inteligentní komedie u které se nebude popadat smíchy, ale rozhodně vás ničím neurazí ani nenaštve. Překvapil mě tam Forman ve své malé roličce. Na filmu jsem byl se školou, sám bych na něj asi nešel.(31.3.2004)

Tak tomu říkám doopravdy romantická komedie, aneb opravdové přátelství si s láskou moc nezadá a kadidlo může být celkově nebezpečná zbraň. To, že je Edward Norton všestranný talent dokázal už mnohokrát a tady to jen stvrdil z postu režiséra, potažmo i herce. Kontrast k postavě Bena Stillera, stejně jako kontrast pravidel obou vyznání, to působí vcelku věrohodně a kompaktně. Nenucené hlášky, které si sice moc nezapamatujete, ale k hovorům skvěle padnou. Narážky na toho „velkého šéfa“ tam nahoře, osudy lidí tady dole a citů tady všude kolem. Jenna Elfman je roztomilá a děsně pěkná, což jako třetí kontrast k mužům víry zase skvěle pasuje. Viděl sem stovky podobných slaďáků, některý hráli na citovou notu a jediný co tam bylo vtipnýho asi to, že to moc citový nebylo a naopak některé pokusy zase utopily romantiku v humusoidních vtipech, takže to působení na diváka zasmrádlo, jako koš s ponožkama ragbyového mužstva. Vedlejší postavy ty hlavní nepřebíjejí, dokonce ani v případě dokonalého kancelářského zalamovače, Miloš Forman si tak s Edem na chvilku vyměnil flek z dob spolupráce na Lid versus Larry Flint. No prostě co se v tom pitvat, dobrá podívaná, dobře natočená, dobře zahraná a s patřičným dopadem na diváka. Jen ta stopáž je možná zbytečně moc natažená. Takže dávám za 4 zasloužené, celibátem obehnané a jarmulkou vyzbrojené hvězdičky.(6.4.2005)

Každý z nás v něco věří. Já opravdu nesnáším organizované věření v určitou hodinu na předem určeném místě. V případě kněze a rabína, kteří hlásají svoje víry dohromady, moderně, s nadšením a za pomoci karaoke, bych asi učinil vyjímku a do sálu bych aspoň nakoukl. Ona je to totiž docela sranda. A blondýna, která v mládí silou bránila budoucí boží komando, je opravdu k sežrání.(29.11.2008)

Pilotní díl reality show Farář hledá ženu. Dobrý.(6.5.2012)

Jedná se o víceméně jednoznačnou romantickou komedii, ale s netradičním zařazením hlavních hrdinů - rabín, kněz a jejich blond kamarádka z dětství. Většina vedlejších zápletek je založena právě na střetu dvou nábožensky-kulturních směrů. Film tak mimo jiné divákovi přátelsky osvětluje základy dvou hlavních tradic, které vzešly ze stejných kořenů (ovšem, vynecháváme islám) :) Je natočen s takovou lehkostí, humorem a víceméně bez naivních pokusů diváka vychovávat, že se dá bez výčitek svědomí použít v rámci multikulturní výchovy. Rabín, kněz a krásná blondýna je film, kterému jsem byla neskonale vděčná za to, že existoval v ten pravý čas a byl takový jaký je. Vzpomenout ho bylo spásnou myšlenkou během přednášky (která měla být diskuse) :) na jedné nejmenované SŠ. Konkrétní záležitosti kultury judaismu se mi nepodařilo podat natolik barvitě, abych vzbudila reakci spících studentů, kteří demonstrovali jen svůj nezájem (ačkoli jsem jistě byla velice zábavná) :)) ale díky příkladům z filmu, který většinou právě viděli to vyšlo. Zkrátka, asi by bývalo bylo lepší pustit jim ten film rovnou! Prvotina Edwarda Nortona se jednoznačně zdařila. - Asi víc než má pedagogická praxe! :-)))(31.10.2003)