Bratrstvo neohrožených (TV seriál)

Band of Brothers

Band of Brothers

Bratstvo neohrozených

Válečný / Drama / Historický

Velká Británie / USA, 2001, 9 h 54 min (Minutáž: 10x70 min)

Předloha:

Stephen Ambrose (kniha)

Michael Kamen

Scott Grimes, Damian Lewis, Ron Livingston, Shane Taylor, Donnie Wahlberg, Philip Barantini, Peter Youngblood Hills, Rick Warden, Matthew Settle, Frank John Hughes, Neal McDonough, Rick Gomez, Eion Bailey, James Madio, Kirk Acevedo, Michael Cudlitz, Richard Speight Jr., Dexter Fletcher, Dale Dye, Robin Laing, Matthew Leitch, David Schwimmer, Marc Warren, Ross McCall, Nicholas Aaron, Douglas Spain, Colin Hanks, Logan Marshall-Green, Andrew Scott, Tom Hardy, James McAvoy, Stephen Graham, Hugo Metsers, David Andrews, Jordan Frieda, Stephen McCole, Simon Pegg, Jamie Bamber, Jimmy Fallon, Kieran O'Brien, Diana Kent, Jack Wouterse, Michael Fassbender, Corey Johnson, Andrew Howard, Andrew Lee Potts, Tom Hanks, Anatole Taubman, Jamie Harding, Jason O'Mara, Dominic Cooper, Peter O'Meara, Gertrude Thoma, Isabella Seibert, Suzanne Roquette, Hans-Georg Nenning, Rupert Wickham, Dan van Husen, Matthew Faber, Dirk Galuba, John Light, Luke Roberts, Ian Virgo, Chris Geere, Ben Caplan, Bart Ruspoli, Alexis Conran, Ben Loyd-Holmes, Stephen Walters, Russell Loten, Mark Huberman, James Greene, Kristina Brändén Whitaker, Jonjo O'Neill, Joel Beckett, Jason Done, Joseph May, Paul Bentley, Doug Allen, Harry Peacock, Thomas Magnussen, Lucie Jeanne, William Meredith, Iain Robertson, Wolf Kahler, Simon Fenton, Brandon Firla, Mark Wakeling, Goran Kostic, Laird Macintosh, Adam James, Ricky Nixon, Ben Hecker

Scénografie:

Anthony Pratt

Kostýmy:

Anna B. Sheppard

Bratstvo neohrozených je strhujúci pohľad na udalosti počas 2.svetovej vojny, 10-dielny seriál je natočený pod producentským dohľadom Stevena Spielberga a Toma Hanksa a preto má výzor ako Zachráňte vojaka Ryana s mierne pretmavnutou kamerou, čo dodáva silnejšiu autentickosť prebiehajúcim udalostiam. Z určitého hľadiska je to asi najlepší vojnový seriál s výborným hereckým obsadením, zahrali si tu známejšie mená ako Donnie Wahlberg - David Schwimmer - Colin Hanks - Simon Pegg - Tom Hanks.(20.4.2006)

Rota E, 506. prapor, 101. výsadková divize 1942 - 1945. Skvělý seriál o vojácích ve válce.(25.10.2005)

Film Zachraňte vojína Ryana roztažený na deset hodin? Ne! Bratrstvo je totiž lepší než Ryan. Jde více do hloubky (aby ne, když na to má tolik času a postav), je uvěřitelnější a obzvlášť potom, co jsem si přečetl jeho předlohu, se pro mě stalo nepřekonatelným. Díl režírovaný Tomem Hanksem je jasně nejlepší.(5.5.2009)

Viděl jsem na poli válečných filmů hodně a ač valná většina z nich byla fakt kvalitní .Toto dílko je fakt všechny překonalo. To že to produkovalo HBO jenom dokazuje , že to skutečně není TV. Filmová serie , mapující velmi brilatním způsobem všechny zásadní události od začátku tažení spojenců až po jeho konec, který je proložen i minipřeběhy je naprosto strhující.Hudba zde jen podtrhuje onu výjimečnost.Každý díl mě dostal jinak, ale devatý ve mě vyvolal něco co se dá fakt těžko popsat.Tato miniserie byla skutečně natočena z úctou k "obyčejným" hrdinům války. Stejnou úctu já mám ovšem i filmařům tohoto díla.(5.7.2006)

• monolog

1. díl Celkem se mi to i líbilo (jako když jíte salát nebo syrovej špenát, ani chutná ani není odporný, spíš prostě bez chuti), ale bohužel je to až příliš zdlouhavý (tou nudnou způsobou), postavy jsou až příliš schematický (tvrdej neschopnej sdírač velitel, výtečnej a schopnej jeho zástupce), z jejich výcviku se tam vlasně ukáže pár pobíhání po kopcích, několik seskoků z letadla nebo trenažeru a chvilka střílení. Jinak je to spíš skoro patetický a kdyby tam už bojovali, z patosu by to nevyšlo vůbec. Postavy kromě dvou výše zmíněných (nefanděme si, ani ti nejsou kdoví co) jsou zatím jak drak ve větru, papírový a plochý. A příběh je stokrát ohraný klišé, který si vyprávějí všichni vojáci nejen základní služby. Docela se rozmýšlím, jestli se budu dívat vůbec dál. (5.4.06) 2. Díl No, sice je to trošku zábavnější jak první díl (hlavně proto, že už vyšli do akce), ale pořád mi to přišlo jak epizoda ze seriálu 24 hodin. Zdlouhavý a nezáživný a triky na mě přímo řvaly Počítač! Jen by mě ještě zajímalo, jak mohla být ta operace považována za výtečnou a dodnes se o ní učí ve Westpointu. Asi jsem něco neviděl, nebo mi něco tvůrci zamlčeli, ale mně to nijak skvěle nepřipadlo. Běhat před kulkama těžkýho kulometu lze totiž vážně jen ve filmu. Ještě jsem se pořád nerozhodl, jestli se na to dodívám. Pokud se nerozhodnu ani při čtvrtým dílu, vykašlu se na to. (12.4.06) 3. Díl Třetí díl mě opět nepřesvědčil, že by to byl "nejlepší" nebo "výtečný" seriál. Tentokrát jsem si všímal hlavně té podivné nerovnoměrnosti v rozložení děje. Vím, že takhle by to možná mohlo být ve skutečnosti (ve 2. sv. v. jsem nebyl, takže fakt nevím), ale do seriálu se to podle mě nehodí. Jednu chvíli jsem se prostě strašlivě nudil blábolama alá ruská polívková opera a v další chvíli mě akčnost přitlačila do sedadla spolucestujícího třemi Gé. Ani ta akce se mi nezdála. Hodně mi připomínala východoněmecký indiánky: nepřítel pořád střílí, naši pořád umírají a padají z "koní" a pořád jich je tam jak much. Co se týká děje, nic moc se tam vlastně nestalo. Jeden dostal válečnou psychózu a než se z toho dostal, dostal to. I patosu je tam hodně viz. závěrečná scéna s tím psychotikem i závěr sám. (30.4.06) jindy Viděl jsem ještě čtyřku a pak sedmičku o tom románku s nemocniční sestrou. Jenže ani ty mě nepřesvědčily o kvalitách. Bojové sekvence jsou celkem zajímavý, hyperrealismus je nerealistický a nevyváženost mezi akcí a nudou čím dál víc nevyvážená. Jestli toto je nejlepší seriál všech dob, pak bych hodně rád viděl ten nejhorší (jen tak mimochodem, do sekce seriál nepočítám telenovely jakýhokoliv původu). Jindy Druhé opakování na Nově jenom potvrdilo "oblíbenost" tohoto výtvoru mezi lidmi, jak jsem ji avizoval dříve. Promítání někdy kolem jedné hodiny v noci od pondělí do čtvrtka ukazuje, že tento "šperk" neměl sledovanost ani poprvé, kdy jej též postupně přeřazovali do méně populárních nočních hodin.(5.4.2006)

• - Skutečný major Richard D. „Dick“ Winters (Damian Lewis) zemřel 2. ledna roku 2011 ve svých 92 letech. (Kenny12.5)

• - Corcoran boot company vyrobila pro štáb asi 500 vojenských bot. Z podvozků moderních T-34. byly postaveny 4 tanky Tiger Z. Výroba každého z nich trvala 12 týdnů. Tvůrci sehnali tanky od britské armády. Odznaky v seriálu byly povětšinou originální. 1 200 použitých obleků civilistů byly původní šaty z doby války. V seriálu se objevilo bezmála 700 skutečných zbraní a skoro 400 napodobenin. (IronFan)

• - Po odvysílání 3. epizody s názvem "Carentan" se ozvala Blithova rodina, která poopravila jeho osud zobrazený v seriálu. Blith (v seriálu ho představuje Marc Warren) byl ve skutečnosti střelen do ramene a ze zranění se plně zotavil. Později úspěšně bojoval v korejské válce a zemřel v roce 1967. (Kulmon)