Bratrstvo neohrožených (TV seriál)

Band of Brothers

Bratstvo neohrozených

Válečný / Drama / Historický

Velká Británie / USA, 2001, 10x70 min

Michael Kamen

Scott Grimes, Damian Lewis, Ron Livingston, Shane Taylor, Donnie Wahlberg, Philip Barantini, Peter Youngblood Hills, Rick Warden, Matthew Settle, Frank John Hughes, Neal McDonough, Rick Gomez, Eion Bailey, James Madio, Kirk Acevedo, Michael Cudlitz, Richard Speight Jr., Dexter Fletcher, Dale Dye, Robin Laing, Matthew Leitch, David Schwimmer, Marc Warren, Ross McCall, Nicholas Aaron, Douglas Spain, Colin Hanks, Logan Marshall-Green, Andrew Scott, Tom Hardy, James McAvoy, Stephen Graham, Hugo Metsers, David Andrews, Jordan Frieda, Stephen McCole, Simon Pegg, Jamie Bamber, Jimmy Fallon, Kieran O'Brien, Diana Kent, Jack Wouterse, Michael Fassbender, Corey Johnson, Andrew Howard, Andrew Lee Potts, Tom Hanks, Anatole Taubman, Jamie Harding, Jason O'Mara, Dominic Cooper, Peter O'Meara, Gertrude Thoma, Isabella Seibert, Suzanne Roquette, Hans-Georg Nenning, Rupert Wickham, Dan van Husen, Matthew Faber, Dirk Galuba, John Light, Luke Roberts, Ian Virgo, Chris Geere, Ben Caplan, Bart Ruspoli, Alexis Conran, Ben Loyd-Holmes, Stephen Walters, Russell Loten, Mark Huberman, James Greene, Kristina Brändén Whitaker, Jonjo O'Neill, Joel Beckett, Jason Done, Joseph May, Paul Bentley, Doug Allen

1. Dil. Tak ten je takovej seznamovaci. Rota E se cvici a seznamujeme se s jejima clenama. Akorat skoda, ze se o jednotlivejch clenech nedozvime vic, i kdyz by to mozna jen zdrzovalo. Ale takle zatim nevime prakticky ani jmena a mozna by tu mohlo bejt vic cviceni, takle vetsinou jen pobihaj. Navic je tu neschopnej velitel v podani Schwimmera, kterej hraje celkem obstojne a kterej svy vojaky jen buzeruje a kdyz prijde na akci, tak na to nema. Sice to je nesympaticka postava, ale prijemna zmena, oproti jinejm velitelum drsnakum, ktery taky buzerujou, aby na konec svy vojaky zachranili. Navic se tu na okamzik mihne Simon Pegg. A ackoliv tu jeste neni zadna akce, tak je to poutavy, kamera a hudba jsou skvely, finance uz tu jsou videt a ani na okamzik to nenudi. Jen ty uvodni 5 minutovy kecy dedku byly otravny. 4*. 2. Dil. Opet na zacatku dedci kecaj nejaky kraviny, ale nastesti ne dlouho. Dil zacina naprosto dokonalym vysadkem, kterej predci leckterej valecnej film, neco tak uchvatnyho jsem dlouho nevidel. A po chvilce motani po lese se jde do akce - zniceni del. A to je fakt paradni akce, akorat skoda, ze o postavach opet nic nevime, takze clovek ani nepozna, jesli je to rota E nebo i nekdo jinej. A dostane tu krapet vic prostoru sympatak Neal McDonough. Sice jsem cekal, ze se bude bojovat na plazi, ale nakonec si nemuzu stezovat. Skvelej dil, 5 *. 3. Dil. Tak tu mame opet kecani dedku, takze predpokladam, ze to bude na zacatku kazdeho dilu a uz to nebudu komentovat. Tentokrat se bojuje o mesto, zhruba 30 minut a je to fakt neskutecna rezba. Pak je sice chvilku pauza, ale za chvili uz se bojuje o nejakej kopec a tentokrat se do boju uz zapoji tanky, takze neni nouze o ustreleny nohy a dokonce tu je jedno libovy prejeti tankem. Akorat ve vojacich uz tu je takovej bordel, ze uz clovek absolutne nevi, kdo je kdo. Dalsi skvelej dil - 5*. 4. Dil. Dej se presouva do Holandska, kde ma jit o snadnou akcicku. Nejdriv se pul hodinky nic nedeje a v meste to vypada jako kdyby uz valka nebyla a kazdej slavi. Pak samozrejme prijdou nemci a zacnou boje ve vesnici, kde neni nouze o rozstrileny baraky. Za chvily je ale po bitve a dej se zacne motat okolo jednoho ztracenyho vojaka. Nakonec musi rota E spolu s ostatnima ustoupit. V tomhle dile neni moc akce, ale co tu je, tak je super. Navic se tu na okamzik mihne Schwimmer, kterej stihne naprudit jednoho vojaka. A uz sem zacal par vojaku z roty E poznavat. No ale chtelo by to vic bojovani, takle to jsou jen dobry 4*. 5. Dil. Prvni dil, kterej me nudil. Sice ne nejak extremne, ale z predchozich dilu jsme byl dost zmlsanej a ted najednou jeden ukecanej dil. Zacatek je docela slusnej, akcicka u krizovatek, jenze nejakej chytrak vymyslel, ze se to pojme jako vzpominani pri psani zpravy a tim, ze se akce prerusuje zaberama na to psani, tak to ztraci na atmosfere. No a po nakejch 20 minutach se prestane bojovat a zbytek uz se toci okolo Winterse a nic se nedeje a nudi to. 3*. 6. Dil. Tenhle dil neni opet moc akcni, prestrelek tu je jen par, ale vynahrazuje to depresivni atmosfera, kdy kamaradi umiraj, nejsou leky, obleceni, jidlo ani munice a musi sedet v lese a hlidat. Navic se to cely toci okolo lekare, takze neni nouze o krev. Zajimavej dil, ale uz jsem videl lepsi, 4*. 7. Dil. Na zacatku dilu jsou vojaci opet ve stejny prdeli jako v dilu minulym, takze se jen povalujou v lese. Ale tentokrat to neni o medikovi, takze to nepusobi uz tak depresivne a obcas je les bombardovanej, takze to opet zaujme. Nakonec se konecne vyrazi bojovat o mesto a to je ultra vostra bitva. A na zaver rota E konecne dostane dobryho velitele a ackoliv jsou ztraty velky, tak pusobi zaver docela optimisticky. 4*. 8. Dil. Tak ani v tomhle dile se moc nebojuje, spis se resi nejaky vztahy v rote a pak se provede jedna nocni ticha mise. Navic se tu objevi Colin Hanks, kterej sice nehraje spatne, ale absolutne mi sem nesed, byl moc mladej a pusobil moc jemne. Ale presto to opet dokaze zaujmout a konec opet vypada optimisticky. 4*. 9. Dil. Zacina to cely vcelku pohodove, valka uz je prakticky u konce a rota E se usadila v nemecky vesnici, kde si v klidu bydli a jejich starosti jsou najit chlast a zensky. Jenze tohle trva nakejch 20 minut, pak se objevi koncentracni tabor a tahle epizoda zacne bejt hodne silna. Sice se tu vubec nebojuje, ale tahle epizoda fakt zapusobi a ackoliv to tak ze zacatku nevypadalo, nakonec to je na 5*. 10. Dil. Tak tu mame konec. Nejdriv me potesilo, ze na zacatku nekecaj dedci, ale vynahradili si to na zaver, kde uz byly napsany jejich jmena, takze bylo videt, kdo je kdo. Tenhle dil uz je takovej pohodovej. Valka prakticky skoncila, tak rota E chlasta, poflakuje se a vsemozne si uziva. Sice se tu stane par nehod a neco lidi to odnese a je tu i nekolik dramatictejsich scen, ale vcelku to je nejpohodovejsi dil. Taky se tu na chvilku objevi Schwimmer a udela se malinka flashbackova vzpominka na jednotlivy bitvy a na zaver je receno, jak jednotlivy muzi dopadli. Nutno rict, ze jich moc nezbylo. No, i kdyz je dil zajimavej, tak je misty krapet roztahanej, takze jen 4*. Shrnuti. Kdyz se udela z hvezdicek prumer, tak to sice vychazi na celkove hodnoceni 4*, ale tenhle serial je proste jednoznacne na 5*. Film ma uchvatnou kameru, je skvele velkolepej, vetsina zaberu nema chybu, finance jsou na snimku videt a kdyz se bojuje, tak z toho clovek malem uchcava, hudba je taky perfektni a herci se snazi a zaroven to nejsou zadny hvezdy, tudiz nikdo z nich nebije do oci. Pokud nepocitam M.A.S.H., coz je spis komedie, tak se jedna urcite o nejlepsi valecnej serial. Navic ty bitvy, ktere tu jsou, predci vetsinu valecnejch filmu. Navic je to cele dost realisticke a diky rozhovorum na zacatku kazdeho dilu a textovemu infu na konci, to ma jeste umocnenou uz tak skvelou atmosferu. Ale prece jen mam par vytek. Vidime jen ty bitvy, kam de rota E, zadny souvislosti. A vse z pohledu americanu, ani na chvili od nemcu, navic tu sou americani jako ty desne velky kladasove. Taky by tu mohlo bejt vic vysadku, precejen jde o parasutisty a klidne tu mohlo bejt i vic akce s tankama a vozidlama celkove. A navic i po zaverecnem dilu sem o jednotlivejch clenech nic nevedel, krome jmena a toho, co delali po valce. Ale jinak me kazdej dil (pravda, nektery mene) zaujal a proste jsem to musel dokoukat od prvniho az po posledni dil. Fakt serialova spicka.(8.5.2007)

Tady se z televizního formátu vytěžilo asi naprosté maximum nebo snad ještě víc. Seriál je to excelentní a je dobré, že se mu vyhnuly věci jako přehnaný patriotizmus nebo třeba postava hrdinného černocha. Jen bych hodnocení raději dával spíš za tu filmařinu a příběh vnímal jako konkrétní příběh chlapců z roty E než nějaký komplexnější obraz války. Že se za německé protiofenzívy na americké straně začalo popravovat za dezerci a neuposlechnutí rozkazu se třeba nedozvíte a co je to válka by, při vší úctě, mohli vyprávět spíše vojáci z východní fronty. Jenže o tom pravděpodobně žádný podobný film či seriál nevznikne, protože koho by to v Americe zajímalo a kdo by na to v Evropě našel peníze.(31.8.2005)

Dokonalý obraz války a všeho co k ní patří. Příběh vojáků, kteří jsou ve válce pouze stroje na zabíjení, ale z jejich pohledů je to něco úplně jiného.(15.11.2003)

• - V piatej epizóde, keď sa vojaci vyloďujú, jeden z nich pádluje s prázdnymi rukami. (Fugito)

• - 15 architektů a přes 200 konstruktérů postavilo 11 evropských měst, ve kterých se děj odehrává. Při natáčení scén u Bastogne pokryl les umělý sníh z 226 000 kg papíru. Les se nacházel v hangáru, jeho vybudování stálo 250 000 dolarů. (IronFan)

• - Film, který sleduje rota E v 5. epizodě s názvem „Křižovatky“, je Sedm hříšníků (1940) s Johnem Waynem a Marlene Dietrichovou v hlavních rolích. (Kulmon)