Bylo nás pět

• angličtina There Were Five of Us
Česko, 1994, 6 h 2 min (Minutáž: 60–61 min)

Režie:

Kamera:

Martin Šec

Hudba:

Petr Hapka

Adam Novák, Jaroslav Pauer, Jan Müller, Štěpán Benyovszký, Jan Brynych, Sandra Nováková, Dagmar Havlová, Oldřich Navrátil, Jakub Hladík, Jiří Strach (více)

Epizody(6)

Ihned od své premiéry v roce 1994 uchvátil malé i starší diváky seriál na motivy Poláčkovy prózy, v němž režisér K. Smyczek spolu se scenáristou O. Vogeltanzem vytvořili prvorepublikovou atmosféru jednoho malého městečka s jejími dobrosrdečnými, zábavnými, ale i závistivými, pomlouvačnými a mnohdy komickými obyvateli. Svět viděný očima Péti, žáka čtvrté třídy (A. Novák) líčí rodinu – maminku s její vždy láskyplně otevřenou náručí (D. Veškrnová), přísného, leč spravedlivě trestajícího tatínka (O. Navrátil), i chytrého bratra Láďu (J. Strach). Především je to ale svět plný dobrodružství a rošťáren Péti a jeho čtyř kamarádů... (Česká televize)

dr.fish

Celkově pěkně natočené, ale nějak tomu chybí šmrnc či co. Poetické asi ano, vtipné moc ne, Páni kluci to holt nejsou. Nakonec mi nejvíc ze všeho ulpěla v hlavě hudba Petra Hapky. 70% ()

zombkiler

Moje nejoblíbenější kniha i seriál dětství.Moc dobrý seriál, kterému nic nechybí a ukazuje nám krásnou poetiku 30 let. ()

Ak.žena

Tohle je zkrátka pohlazení po duši. Neuvěřitelná pohodovka. Skvělé herecké obsazení Dášou Veškrnovou počínaje a Jiřím Strachem konče. Krásný český humor. Nikdy mě nepřestane bavit si tímhle seriálem připomínat pravé atributy dětství: rodina, kamarádi, lumpárny, škola, poznávání světa a jeho černobílé vidění, poznávání sebe samého, první láska/y... PS: všechny díly jsem objevila na youtube.com. ()

Idego

No tak to jsem se zas nechal místním hodnocením napálit. Hlavně dětští herci tu příšerně přehrávají a od první scény je to jen kolekce takovýho toho tradičního českýho televizního "humoru", který bych jízlivě popsal asi jako "obyčejný" nebo "laskavý". Jasně, je těžký očekávat od díla snažícího se zachovat věrnost historickýmu románu nějaký moderní scénáristický odvaz, ale "vtipy" založený na tom, že si někdo přes varování přepepří polívku, takže o pár sekund později ostentativně hltá vodu, nebo dokonce že někdo řekne psovi "ty jezuito", je fakt cringe na úrovni Petra Novotnýho. Jestli to jsou originál "hlášky" z knížky nebo si to a tomu podobný scény tvůrci domysleli, je celkem jedno. Výsledkem jsou momenty, kdy je mně až trapně z představy, že to někdo napsal a myslel si, že je to vtipný. Dovedu si představit, že nějaká babička s vnoučatama se u toho příjemně společně pobaví, ale pro mě tohle není. Sledovat to šest hodin bych zvládl leda po lobotomii. ()

Helmutek

Tohle jsem nečekal - pro mě je to obrovský překvapení v nejlepšim slova smyslu snad ve všech myslitelnejch ohledech. A v úplnym výsledku mi to asi přijde zdařilejší i než ta knížka - seriál si z předlohy bere to nejlepší, nenechá se jí ale nijak omezovat nebo zotročovat a je schopnej bejt svůj. Obrovskou zásluhu na všem má samozřejmě předevšim Smyczekova režie a Vogeltanzem fantasticky napsanej scénář, kterej je vtipnej, lehkej a nepřekombinovanej, přirozenej a nic než čistej a průzračnej. Hapkova hudba je tady ale doslova dokonalá, nádherně podtrhuje uvolněnou a rošťáckou atmosféru seriálu a po Pánech klucích tak PH jenom dokazuje, že v tomhle "klukovskm" žánru v podstatě nemá konkurenci. Obdivuhodný až dechberoucí je ale snad úplně celý herecký obsazení; od dětskejch herců (!), ke kterejm mám snad vždycky výhrady a kteří mi často přijdou jako největší slabina filmů (a to i u takovejch věcí jako Záhada hlavolamu, Knoflíková válka...), přes hlavní dospělý role až po ty vedlejší - to je prostě fantazie se na to všechno dívat. Celá pětice hlavních kluků s Péťou v čele (a mladym Zilvarem v závěsu) je na jedničku s hvězdičkou, ale ten Péťa (Adam Novák) i sám za sebe je prostě úžasnej - ty jeho průpovídky a komentáře jsou jednoduše nic než dětsky čistý, kouzelný a hlavně naprosto a přirozeně uvěřitelný. Skvělí jsou i rodiče Bajzovi (Navrátil s Veškrnovou), strejda Vařeka (Nárožný), ale i ten doktor (Vydra), cukrář Svoboda (Vízner) i s Evičkou (Sandrou Novákovou), i ten krásně oldschůlovej zevlák starej Zilvar (Pecha), věčně prudící Fajst (Zindulka)... a tak bych moh pokračovat. Jedinym škraloupem (a opravdu jedinym) je pro mě polovina toho posledního dílu, totiž to snový-horečnatý delirium, který mě teda neuvěřitelně rozčilovalo i v knížce, takže k tomu mám asi už trochu averzi. Myslim si, že se tomu seriál fakt nemusel věnovat tak dlouze, ale ani tak to tady v žádnym případě neni nijak srovnatelný s tim, jak tahle "cesta do Indie" zabíjí knížku - navzodry všemu je to v seriálu zpracovaný ještě se ctí. A protože tohle by byl jedinej důvod snižovat hodnocení (a taky proto, že vyznění celýho seriálu to v žádnym případě zkazit nemůže), tak zůstávám na plnejch pěti a s radostí to řadim mezi svoje srdeční záležitosti. ()

Lachtaan

Nepřekonaná klasika mezi českými rodinnými seriály. Asi už nikdy nebude překonána, já jsem ovšem v desetině populace, co si tenhle příběh nezvolila k maturitě, tudíž jsem neměl akutní potřebu zhlédnout detailně celou seriálovou adaptaci a dodneška si z ní pamatuju spíše jen útržky. ()

Nihlathak

Nejraději jsem měl Zilvara z chudobince, Bajzovy řečičky o Rampepurdě rampepurďácké a veškerou tu jemnou, až nečeskou vtipnost a "sladkost", se kterou byl příběh vyprávěn. Vskutku báječnou adaptaci knihy má na triku nejen režisér Karel Smyczek, ale i charismatické "ex-dítě" Adam Novák. ()

anli

Slavny cesky roman Karla Polacka byl predelan na televizni obrazovky absolutne perfektne a prakticky se stal kultovnim.Prepis knihy je opravdu vynikajici a rezie Karla Smyczka take-skutecne myslim pochopil ducha Polackovy predlohy a dovedl ji prenest i na herce,kteri jsou beze zbytku vyborni a to vcetne tech detskych.Jasnych 90%. ()

noriaki

Když jsem si prošel seznam českých, potažmo československých seriálů, tak jsem musel uznat, že Bylo nás pět je, mimo pohádky a večerníčky, určitě v top deseti, možná i v top pěti nejlepších. Ani to mě nezviklalo v názoru, že by bylo mnohem lepší scénář seškrtat a místo šesti epizod natočit špičkový dvouhodinový film. Některých podzápletek by mi bylo líto, ale třeba z šestého dílu je kvalitních tak stěží deset minut a to mu ještě fandím. Jediný opravdu vynikající díl je ten vánoční, zbylé často zachraňuje neodolatelná atmosféra první republiky a skvělé postavy. Oldřich Navrátil hraje jako nikdy v životě a Dagmar Havlová si tu střihla svou nejlepší roli. Dokonce se mi líbil i Oldřich Vízner, a to už je co říct. ()

cubiculla

V dětství jsem se vždycky těšil až budu nemocnej, udělám si pelech v obýváku před televizí a shltnu všechny díly během jednoho dne... ()

sheldonka.

Jeden z mála seriálů na které se můžu dívat znovu a znovu a nikdy mě neomrzí. Jejich klukovské příběhy jsou jedním slovem nezapomenutelné. ()

Zemřel herec Stanislav Zindulka

Zemřel herec Stanislav Zindulka