Qitek

Už několik let, si pořád dokola říkám- "Musím se na to znovu ještě jednou podívat". Bylo mi třináct a paní v kině mi nechtěla prodat na tenhle film lístek. Prý ať jdu domů, že na takové filmy bych neměl chodit. Byl jsem se dvěma kamarády. V čekárně čekalo asi tak maximálně 6 dalších lidí. Nakonec paní co prodávala lístky na nás svolala "pojďte sem kluci". A bez dalších slov k našemu úžasu nám prodala tři lístky. Pochopil jsem proč měla ty počáteční výtky. Film byl strhující, drsný, ostrý a s ničím se nesral. Nemohl jsem ho pustit z hlavy. Od té doby jsem ho viděl snad ještě tak třikrát a silný dojem ve mě jen utvrdil. Tahle baba Bigelow je mačo víc, než kdejaký režisér akčních výplachů! Chci to vidět ještě. Je rok 2013 a já si říkám a moc se těším až tenhle film podrobím zkouškou času. ()

Gothar

Veľmi podarený thriller s nádychom sci-fi a temnejšou atmosférou. Bohužiaľ tomu niečo chýbalo, ak by to režíroval Cameron, tak by z toho mohla byť kultovka, pretože námet je výborný. Ralph Fiennes sa ukázal ako kvalitný herec a všetko ostatné fungovalo veľmi dobre, až som sa čudoval, že som sa k Strange Days dostal až 18 rokov po jeho vydaní. Je to kvalitný film, ktorý určite stojí za pozretie, ale je škoda, že temná atmosféra nebola viac rozvinutá. Pretože ak raz dostanem chuť na temné sci-fi, tak si radšej znovu pozriem Blade Runnera alebo Dark City. 85 % ()

danoo

Dnešný svet nepotrebuje žiadne moralizovanie ale riadny kopanec. A práve Ralph FIennes spolu s Angelou Bassett taký kopanec do žalúdka dávajú všemožnej vede a technike v tejto skvelej miléniovej apokalypse. ()

Raven0

Také vás překvapilo, jak se politicko-společenská situace rozpadu naší západní kultury, vykreslená ve filmu, děsivě blíží dnešní realitě? Děsivá vize úpadku, který zákonitě jednou přijít musí... ()

lennyd

Jo, koukání na telku už je přežitek. Teďka frčí přehrávání disků, které umí zaznamenat přímo pocity "kameramana", takže si můžete vychutnat úplně cokoliv (teda .. na černém trhu cokoliv). Problém je, že se na nových prožitcích stávají lidé zcela závislí (a proto ten černý trh). Bývalému policistovi Lennymu se dostane do rukou nahrávka, která při současných nepokojích může působit jako olej přilitý do ohně a způsobit katastrofu. Proto musí co nejdříve zjistit, kdo mu nahrávku poslal a proč. Až poté bude vědět, jak s ní naložit... Nu, další z počinu Paní režisérky Kathryn Bigelow, a opět z něj mám tak trochu rozpačité pocity. Na jedné straně dost originální idea se spoustou zajímavých nápadů (chlap znásilňuje holku, a do hlavy jí rovnou posílá "své" potěšení), na druhé straně byl film až zbytečně dlouhý, a když se to vezme kolem a dokola, tak se tam nic neděje. Hlavní hrdina se potácí od čerta k ďáblu, to že na něj jeho bejvalka kálí a jeho parťačka miluje si všimne až při závěrečných titulcích. Na třetí straně (není těch stran už nějak moc?) dost hustá atmoška, kde Kathryn B. určitě ukázala, že umí. Ale tentokrát je to u mne jen na průměr... ()

Pavlínka9

Film jsem chtěla vidět, protože miluji 30 minut po půlnoci. Nicméně - nevím, co si o tomto vlastně myslet. Přijde mi to dost vizionářské, hodně reálné se situací 1999/2000 a situace policie/černoši - ostatní - aktuálně - Black Lives Matter.Hmmmm? :) Fiennes mě v této roli dost překvapil - hodně mi připomínal Bradleyho Coopera :) Dokonce jsem si v jednu chvíli myslela, že je to on a pak mi došlo, že je to přes 20let starý film :D Chvilkama mi to přišlo až přehrané - mlha v ulicích, typický nepořádek na silnici, chodníku v ulicích a zpomalené záběry..Spíše než vizuální formu obdivuji myšlenku a techniku filmu. ()

noriaki

Strange Days by se klidně mohl odehrávat ve stejném světě jako RoboCop, jen o pár let dříve a o pár tisíc kilometrů na západ. Společnost se pohybuje na hranici kolapsu. Ulice zamořilo násilí, zločin, drogy a nově i technologie umožňující přehrávat nahrané kousky životů jiných lidí. Drobný překupník Lenny si na tom postavil lukrativní kšeft, jenže v téhle práci se do problémů dostanete velice rychle. Film je zvláštně rozkročený mezi několika kategoriemi. Námětem je typické béčko, ale Juliette Lewis má nominaci na Cenu Akademie, Angela Bassett má dvě - z toho jednu zaslouženou, Ralph Fiennes má zasloužené obě a Kathryn Bigelow dokonce jednu za režii získala. Pokud někdo o ambicích filmu pochybuje, tak dodám, že scénář napsal James Cameron. Výsledek je mix mezi brakem a něčím, co by tehdy na Nově označili jako velkofilm. V kinech to byl neskutečný propadák, takže pochopitelně zmizel z kolektivní paměti, ale není tak těžké si představit, že by se na něho za jiných okolností vzpomínalo podobně jako na Den nezávislosti nebo na Hvězdnou bránu. Rozpočet na první ligu neměl, ale kvalitu ano. ()

Hennesy

Nepochopiteľne precenený film s hodnotením, ktoré by som s kľudným svedomím okresal o 20%. Nudný, nezáživný so slabučkou zápletkou a veľmi zvláštnym obsadením, ktoré mne vôbec nesadlo. Slabošský ex-policajt (Fiennes), černoška - bodyguardka - limo driver (Basset) a jedna hlúpa štetka (Lewis)...no uznajte sami :) A čo sa týka tej ospevovanej atmosféry miléniového šialenstva, tak tá sa vlastne ničím zvláštnym nelíši od trocha lepšieho apokaliptického filmu z 80. rokov. Možno keby som si to pozrel v 95-tom, keď som mal 10 rokov, ale teraz to nie je nič, čo by som si pozrel znova a určite nie výnimočný filmový zážitok...ani zďaleka. ()

VanTom

Temná cyberpunková kriminálka odehrávající se na přelomu milénia má unikátní "apokalyptickou", dekadentní atmosféru, kdy se společnost ocitá na rozcestí a všechna ta deziluze, korupce či (rasové) nepokoje dosahují vrcholu. Není divu, že se čím dál víc lidí utíká do virtuálních vzpomínek a prožitků ostatních. Zajímavý námět drží pevně v rukách jistá režie a dobře napsané hlavní postavy (výborní Ralph Fiennes, Angela Bassett i Juliette Lewis) – tedy až do zdlouhavého, klišovitého rozuzlení, které nepředstavuje zrovna důraznou katarzní tečku (jak s odhalením vraha, tak s tím, že svět neskončil a očekávejme lepší zítřky). 7/10 ()

Ichabod

No co jsem to tentokrat vykopal za filmovy poklad ?! :) .... Bezprostredne po shlednuti se snazim setrast husi kuzi a napsat neco inteligentniho, ale schopnosti zustavaji za ambicemi tak jen ve zkratce (:-D) : Naprosto skvely Cameronuv scenar mohl dopadnout zle kdyby se nekdo snazil z toho filmu delat hi-tech scifi akcnarnu, ale to by za filmem nesmela stat moje jedina a o to vice oblibena reziserka Kathryn Bigelow se svoji syrovou naprosto netendencni, ale o to vice agresivni rezii, kde vas kazda akcni scena naprosto nasaje do deje a necha vas projit vsechny rany spolu s hlavnim hrdinoukterym tu je mnou doposud neoblibeny Ralph Fiennes, nicmene vykon co podava tady je skutecne pro mne zdaleka nejlepsi a nejzajimavejsi jaky jsem s nim kdy videl. A obecne vsechny role v tomto serialu jsou obsazeny velkoryse (napriklad Juliette Lewis je tady skutecne velmi svudna a tak take pro hlavniho hrdinu temer fatalni) a davaji postavam stavu, Sizemore je tu klasicky, ani Wincott si nesahl na prah moznosti ale i v rezimu standby je to luxusni zaporak (kdo nevidel The Crow, jakoby nebyl). Tento film je skutecne vyjimecny a osobne ho radim velmi velmi vysoko, az nekam za Matrix a podobnych pro bezneho divaka narocnych filmu je opravdu v historii hrst. Osobne bych doporucil napred vice oddechovy Point Break, protoze Bigelow divaka opravdu drti pod naporem neuveritelnych zaberu (kamera skace ze strechy na strechu, o desitky centimetru s postavami uhne pred v plne rychlosti projizdejicim vlakem a i zaverecna potycka se da hrave prirovnat ke Greengrassovo Bournemu!!!) a celkova atmosfera je velmi zzirajici a clovek ma pocit jak pri polykani kostky ledu. Skutecne netusim proc jsem o tomto filmu neslysel mnohem mnohem drive. ()

liuk

Je škoda, že po tak perfektním námětovém, komplikovaném našlápnutí Strange Days ke konci začnou vyprchávat a ke konci sklouznou do povinně hrozně vyhroceného finále, které krásně tajemným dvoum předcházejícím hodinám dá papá. Přitom ta atmosféra špinavých, osvětlených, stále tmavých uliček, podivných podniků, existencí vizuálních drog na zakázku je totálně boží. Stejně tak celá myšlenka filmu točící se kolem vždy nejasného zhodnocení vytvoření něčeho nového. Asi málokterá obecně špatná věc nemá ani jeden klad. Hrozná ostuda, že 1. ledna 2000 běžel v televizi film o vybuchujících elektrárnách v důsledku změny devítek na nuly. ()

JohnSmith

Tenhle film je opravdu zvláštní. Nápad s virtuální realitou není vůbec špatný, ale celkově mi film přišel strašně roztahaný a nudný. Lewisovou opravdu nesnáším, Fiennese mám rád, lae tentokrát mi vůbec nesednul, oblíbený Wincott se relativně jen mihne a Tom Sizemore? Nevím jestli to bylo tím, že má prostě takovej kukuč a dá se v něm číst jako v knize nebo to bylo špatným scénářem,ale dost dlouho dopředu mi bylo jasný jakou tam hraje roli. Takže pardon, ale průměr. ()

Ravi

Velmi tíživá atmosféra filmu tížila i mne, což mě poměrně štvalo, jelikož nebyla rozvedena šířeji, krom hlavního děje, který spolykal všechen čas. Ale je tu vynikající scénář Jamese Camerona, kvalitní obsazení a temný děj, který má sice pomalejší tempo, ale nenudí. Režisérka umí perfektně maskovat nedostatky natahováním scén, což mě někdy vadilo, ale filmu to uškodit nedokázalo. Celé se to odehrává v temnu diskoték, domů, ulic a pokojů. Atmosféra se povedla. 75% = 4/5 ()

J-o-k-e-r

Naprosto nechápu, že jsem o takovém filmu neměl donedávna ani potuchy. Další průlomové sci-fi s výbornou zápletkou, s alternativním pohledem na blízkou budoucnost a novinky na trhu technologie. Ralph s hárem na hlavě opět nezklamal, a film více než potěšil... ()

klima777

Asi jsem netrpělivá. Tato záležitost mne nikterak neuchvacuje. Vlastně hrubě nudí a otravuje. Druhá hvězdička je hlavně za soundtrack (vskutku zvláštní, leč kvalitní muzikantská sešlost... hmm... slovo "sešlost" je ambivalentní a tudíž výstižné pro Strange Days jakožto celý projekt). P. S. Dobré filmy nestárnou; zrají. ()

ghatos

To byla dřina...hrozně utahané. Vůbec mě nezajímalo, kam se bude posouvat děj. Naroubování detektivky do zmateného prostředí, kde režisérka nevěděla, co chce točit (eintopf vykastrované sci-fi, thrilleru, bordelu atd.) se nepovedlo. Vlastně to bylo celé o rasové korektnosti...33% (zasloužený finanční propadák). ()

Autogram

Prelom na rok 2000 sa dá tráviť všelijako, tu ho využili na zvláštne hry s manipuláciou mysle disketami s nahrávkami cudzích spomienok. Škoda, že celé sci-fi je trochu okrajovou záležitosťou v bežnej kriminálnej zápletke. Ale značne ju osviežuje, lebo inak by z nej bol iba priemerný krimi film s černošskou tematikou. –––– Leny, vždycky mi říkáš: Přines život ulice, opravdovej život. Obyčejnej život jednýho člověka je pro jinýho technicolor. –––– Já jsem tvůj kněz, jsem tvůj cvokař. Jsem vládce kouzel, jsem Santa Claus podvědomí. ()