Reklama

Reklama

Vetřelec

Trailer 2

Vesmírná loď Nostromo míří zpět na Zemi, astronauti spí. Náhle dojde k jejich automatickému probuzení – nikdo neví, co se děje, protože jsou ještě velmi daleko od cíle cesty. Prostřednictvím centrálního počítače zjistí, že přijímače zachytily signál SOS z blízké planety. Posádka je povinna věc vyšetřit. Vyslaný modul má s přistáním velké problémy. Přesto někteří na průzkum. V jeskynním komplexu objeví podivný organizmus, který vypadá jako kolonie vajíček. Počítač mateřské lodi mezitím dešifruje zprávu jako varování, ne jako volání o pomoc. Všichni jsou okamžitě odvoláni. Jenže jedno z vajíček se otevře a jakási hmota ve tvaru chobotnice se během setiny sekundy přisaje na přilbu jednoho z astronautů, přesněji řečeno na jeho obličej. Přes odpor Ripleyové, že je proti bezpečnostním předpisům brát na palubu cokoli neznámého, otevře Ash dveře a všechny vpustí. Po nějaké době je nalezen cizí organismus na podlaze, sám odpadl. Vypadá to, že se postižený těší dobrému zdraví. Při společném jídle však stolující zažijí hrůzné představení. Před jejich očima vyleze z astronautova břicha nějaký tvor, a než stačí kdokoli cokoli podniknout, bleskovou rychlostí zmizí v obrovských prostorách lodi. Začíná noční můra – monstrum postupně likviduje posádku a zdá se, že je nezničitelné… (TV Prima)

(více)

Zajímavosti (258)

  • Spoiler: V roce 1979 vznikl na motiv filmu román, jenž se ovšem od filmu značně liší: Scéna, kde přeživší mluví s Ashovou (Ian Holm) oddělenou hlavou, je výrazně delší. Ash zejména potvrzuje, že společnost předem rozluštila signál přicházející z Měsíce, věděla o Vetřelci a že měla alespoň nějakou představu o tom, co posádka najde. Ash také odhaluje, že Xenomorph je původem z Měsíce a inženýři na něj narazili, když tam přistáli během běžného průzkumu. Ve filmu vejce nejsou z LV-426, ale byla na planetu přivezena inženýry na palubě jejich lodi. Nakonec Ash vysvětluje, že jako androida ho Vetřelec nezabije a jeho nadřazená síla mu může dát šanci ho porazit. Říká přeživším členům posádky, že pokud ho opraví, pomůže jim, ale oni mu nevěří. V knize Parker (Yaphet Kotto) nespaluje pozůstatky androida, prostě zůstanou na stole v jídelně. V knize Parker a Lambert (Veronica Cartwright) shromažďují zásoby potravin, nikoli kyslíkové nádrže. Vzhledem k tomu, že postrádá vnitřní čelist, Vetřelec zabije Parkera zlomením vazu, Lambert je na rozdíl od filmu zabita také rychle. Když se Ripley (Sigourney Weaver) chystá aktivovat sebedestrukci Nostroma, objeví těla Dallase (Tom Skerritt) a Bretta (Harry Dean Stanton) v materiálu podobnému hedvábí, jak se transformují do nových vajec. Dallas prosí, aby byl zabit a Ripley spaluje celou místnost svým plamenometem. Scéna na palubě Narcisu po zničení Nostroma je výrazně odlišná. Vetřelec je vzhůru a ví, že se Ripley schovává ve skřínce. V jednom okamžiku na ni kouká oknem ve dveřích skříňky před tím, než ho Jones v boxu vyplaší. Vetřelec se k němu snaží dostat, ale Ripley už ve skafandru otevře dveře a oba vyletí ven. Ripley visí z lodi ven a Vetřelec se jí drží za kotníky, Ripley se však vyhoupne zpět a aktivuje motory, které Vetřelcovo tělo roztrhají. (Jan.Kanak)
  • Spoiler: V roce 1979 vznikl na motiv filmu román, který se ovšem od filmu značně liší: V knize Nostromo zásobuje rafinerii na spravování ropy, nikoli minerálů. Posádka je během hyperspánku nahá a při provozu jsou komory naplněny viskózní kapalinou, kterou musí posádka po probuzení setřít. Dallasovi (Tom Skerritt) je okamžitě jasné, že se posádka probudila v reakci na nějaký naléhavý problém. Jakmile vystoupí z kapsle, Matka ho informuje blikajícím světlem. Ve filmu nezjistí, že je něco špatně, dokud si po snídani nepromluví s počítačem. Atmosféra planetoidu je popsána jako oranžová nebo krvavě červená, ne šedá jako ve filmu. Román vysvětluje, že lidstvo navázalo kontakt s mimozemskými druhy před Vetřelcem, zatímco ve filmu to není řečeno. Nicméně podle komentáře Ripley (Sigourney Weaver) ve filmu byl vysílač cizího původu nalezen: ptá se, zda přenos přicházející z měsíce je lidský nebo ne. Interiér opuštěné lodi je zcela odlišný, zejména mimozemský pilot chybí úplně. V hlavní místnosti Dallas najde prázdné vejce, předtím také objeví zařízení vysílající signál, který přivedl Nostromo k měsíci. Komora obsahující vejce není přímo pod pilotní komorou jako ve filmu, ale hluboko pod zemí a místo roztaveného otvoru je přístupná přes velmi vysoký úzký svislý hřídel. V komoře s vajíčky jsou vajíčka umístěny po celé stěně stejně jako podlaha. Design vejce je jiný – jsou hladká a neprůhledná, ale před vypuštěním facehuggera se stávají hrubými a průhlednými. Vejce se neotevírají jako ve filmu, facehugger prostě prudce exploduje přes horní část vejce. Design facehuggera (v románu „cizí ruka“) se od filmového liší. V románu je šedě zbarvený s jedním velkým okem na zádech, zatímco ve filmech je světle žlutý a oči nemá. Má také vespod přísavku jako chobotnice, pomocí které se drží Kaneovy (John Hurt) tváře. Zjistíme, že Dallas a Lambert (Veronica Cartwright) dostanou Kanea zpátky na loď tak, že postaví provizorní nosítka ze sestavy navijáku. Po úniku krve facehuggera téměř praskne trup Nostroma, takže posádka zvažuje operaci Kanea mimo loď, na povrchu Měsíce, kde krev nemůže způsobit poškození. Při rentgenování Kanea si Dallas všimne „skvrny“ na jeho plicích (pravděpodobně facehugger implantuje embryo), ale Ash (Ian Holm) to vyhodnotí jako poškození rentgenové čočky skeneru. V knize se rozhovor mezi Ripley a Dallasem, odhalující Ashův příchod na Nostromo bezprostředně před odletem z Thedusu, odehrává v lodním jídelně, zatímco ve filmu se odehrává v chodbě, když loď odlétá. (Jan.Kanak)
  • Spoiler: V původních návrzích se mělo ještě jednou objevit mrtvé tělo Kanea (John Hurt) poté, co bylo vystřeleno do vesmíru, a to na čelním skle záchranné lodi Narcissus. (Beer Ceps)
  • Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 6. (Zdroj: ČSFD)
  • Spoiler: V původní verzi ani v režisérském sestřihu se Vetřelec skoro nikdy neukáže v celé své kráse. V některých vystřižených scénách však k vidění byl, zejména v rozšířených verzích smrti Bretta (Harry Dean Stanton) a Lambertové (Veronica Cartwright). (-bad-mad-wolf-)
  • Spoiler: Ridley Scott chtěl původně mnohem drsnější a pesimističtější konec. Vetřelec měl ukousnout Ripleyové (Sigourney Weaver) hlavu, posadit se do jejího křesla a jejím hlasem zanechat Zemi vzkaz. Studio s tím nesouhlasilo. (don corleone)

Související novinky

Seriálový Vetřelec nabírá posily

Seriálový Vetřelec nabírá posily

28.11.2023

Již nějakou dobu víme, že nadcházející celovečerní film ze světa Vetřelce s názvem Alien: Romulus je dotočen a čeká nás příští léto, přičemž jeho režisér a scenárista Fede Alvarez se chlubí tím, že… (více)

Ridley Scott pochválil nového Vetřelce

Ridley Scott pochválil nového Vetřelce

18.10.2023

Režijní legenda Ridley Scott (Gladiátor, Černý jestřáb sestřelen) má v těchto dnech plné ruce práce s propagací a taky finálními úpravami Napoleona předtím, než jeho velkolepý válečný film s… (více)

Nový Vetřelec má název i datum natáčení

Nový Vetřelec má název i datum natáčení

22.12.2022

Vesmírný teror se vrací. Po několika nezdarech týkajících se projektů navazujících na svět klasického hororového sci-fi Vetřelec z roku 1979 se nyní zdá, že nového snímku se už s 99 %… (více)

Nový Vetřelec našel herečku do hlavní role

Nový Vetřelec našel herečku do hlavní role

17.11.2022

Pětadvacetiletá herečka a vycházející hvězda Cailee Spaeny (Mare z Eastttownu, Zlý časy v El Royale) jedná v současnosti o hlavní roli v chystaném rebootu filmového Vetřelce. Projekt pochází od… (více)

Reklama

Reklama