Jára Cimrman ležící, spící

Kamera:

Richard Valenta

Hudba:

Petr Skoumal

Zdeněk Svěrák, Valerie Kaplanová, Josef Abrhám, Libuše Šafránková, Marie Drahokoupilová, Vladimír Svitáček, Jaroslav Vozáb, Petr Kostka, Míla Myslíková (více)

Filmem Jára Cimrman ležící, spící se nám představuje fiktivní postava všestranného génia naší minulosti, protagonisty desítky her, uvedených v pražském divadélku, nesoucím jeho jméno. Filmový příběh, v němž se Cimrman poprvé zhmotnil do konkrétnější podoby, je tvořen několika "rekonstruovanými" epizodami z jeho života, zasazenými do rámce exkurze v jeho světničce ve vsi Liptákov. Jednotlivé kapitoly, prodchnuté typickým humorem autorské dvojice Smoljak - Svěrák, přinášejí většinou zcela nový pohled na dosud neznámé "aspekty" Mistrova života a díla... (Ateliéry Bonton Zlín)

v.indruchova

Jára vymyslel první telenovelu, Vichr z hor :D (hlavně vyčůraná metoda jak zdrhnout z nepodařeného představení a nevrátit lidem jejich vstupné), a nesmí chybět tak známá hláška: teď, teď tu byl! Jak F. Gump ten taky u všeho byl a všechny inspiroval. Přátelé Jára Cimrman je největším vynálezcem, umělcem, spisovatelem té doby: Můžeme s tím nesouhlasit, můžeme vést spory, ale to je tak jediné co s tím můžeme dělat. Zakončení filmu je famozně překvapivé. Pobavilo pane Svěrák. ()

LencaN

Svěrákův humor je na mě občas až příliš suchý, ale je inteligentní, to se musí uznat :) byl to takový výlet do naší historie, poznali jsme spoustu známých osobností a podívali se do hezky dobově zachyceného období přelomu 19. a 20. století. Je to jeden z těch "národních" filmů, kdy je určen jen pro jednu národnost a jiné tomu rozumět nebudou, stejně jako např. Pelíšky, protože Cimrman je doslova prošpikovaný historickými, kulturními a vůbec českými poznámkami. A myslím, že ve spojení se Svěrákem a Smoljakem už to samotné je důvod, proč si tolik lidí Jára naklonil. ()

Merenre

Je to sice silně pod úrovní divadelních her, zejména některé vtipy a pasáže (patentový úřad, setkávání se slavnými osobnostmi), ale i tak je to značný nadprůměr. ()

sahier

Záver filmu ma plne dostal , objasnenie kto sa skríva sa starou ženou .... celkovo Jára Cimrman je naozaj najväčšia osobnosť sveta, o tom nemožno ani trochu pochybovať ako nemožno pochybovať o genialite tvorcov tejto postavy . Prirodzenosť akou je vysvetlovaná Cimrmannova genialita , inteligentný humor , jednotlivé časti filmu objasňujúce jeho detstvo a život po jeho údajné zmiznutie sú výborne podané. ()

Flamik

Poprvý ****. Podruhý 3. Jedna z mála cimrmanovek, která mě nedonutí k smíchu, pouze k úšklebkům. Příběh nic moc, dialogy a usazení mezi ostatní velikány fanfárové. Jenže mě tu chybí hlášky které zůstanou v hlavě i příští den. ()

ioope

Nevím, co všichni mají s Cimrmanem. Ve škole nám jej paní učitelka pořád zmiňuje a do nebe vychvaluje. Tak jsem si řekl, že se na ten film tedy podívám, ačkoliv mi členové mé rodiny tvrdili, že to zase taková sláva není. A opravdu, nelhali. Celý film mi přijde spíše jako zesměšňování historie. Nereálná představa jakéhosi neznámého velikána, který se zapíše do dějin naší země, mě zkrátka odpuzuje. Humorné scénky pobaví možná tak při prvním shlédnutí. Navíc, přijde mi to jako odrbaná fraška, nic jiného, bohužel. ()

vandamator

Skoro stejně geniální Česká komedie jako sám Cimrman. Tato fiktivní postavička se v v Českých luzích a hájích stala kultem nedozírné velikosti a není se čemu divit, Jára Cimrman je exemplární případ Českého humoru na který může být naše země hrdá. Stejně tak jako na Járu Cimrmana a to klidně ležícího spícího. ()

mnaucz

Jako cimrmanolog jsem rád, že se alespoň jeden film český dostal do Zlatého fondu české kinematografie a nese jméno Járy Cimrmana. Film, který zachycuje některé myšlenky, které s divadlem začaly a později byly rozvinuty. Kupř. děvčátko Jára Cimrman. Co bylo skutečně geniální myšlenkou byla scéna s "vichrem z hor", která později pronikla i do semináře v Záskoku v podobě zmínky. Jediné, co možná kazí tento skvost je fakt, že Cimrman dostal obličej. Což je fakt, který však cimrmanologa nezmate, ale neznalcovi zkazí (nebo může lehce zkaziti) tu iluzi Cimrmana, o kterém se neví, jak vlastně přesně vypadal. Jinak je tento film skvostem a pět hvězd zasluhuje, ale divadlu se to prostě vyrovnati nemůže. Potěšila mě i přítomnost režiséra Svitáčka. ()

Chemic

Skvělé zpracování cimrmanovských témat. Snad jen málo komu se to nemůže líbit. A podle toho je také jasné, že Jára Cimrman skutečně existoval. :-) ()

shinlove

Křižíku, ty spadneš! Zase pozdě..! "Dvořáku, jak bylo v Novém Jorku?" "Holube, pojedete letos zase do Afriky?" "Nikam nepojede, doma bude, už se narajzoval dost!" "Letos mi to asi nevyjde." :D nejde se nesmát...podobně jako v případě Na samotě u lesa - stačí si vzpomenout na hlášku a člověk se musí smát... To, co se pánům Svěrákovi se Smoljakem podařilo vytvořit v podobě Járy Cimrmana, to se nevidí jen tak na světě...fiktivní postava, která už dávno překročila z fantazie do reality a žije vlastní život... 5* ()

Ramesse

Když se do něčeho dá dvojka Smoljak, Svěrák, vždy se u toho zasměju a občas i poučím... Film je znám hlavně díky nezapomenutelným hláškám a humorným scénám. Cimrman 4ever ()

red.rhino

Málokdo ví, že Jára Cimrman vynalezl jogurt. On tedy vlastně nejdříve objevil mléko, ale jak už to bývá nějaká kráva ho předběhla. ()

Zemřel Josef Abrhám

Zemřel Josef Abrhám