Laskavá pohádka s písničkami pro celou rodinu. Za lesy hlubokými a kopci oblými se rozkládá půvabná česká kotlina. Kromě obyvatel počestných a pracovitých tu ale bydlí také loupežníci. Nejhorší z nich, starý raubíř Lotrando (J. Pecha), si pro samé obírání pocestných málem ani nevšiml, že mu z jeho syna vyrostl pěkný, ale nevzdělaný mladík. Pošle proto mladého Lotranda (J. Strach) do kláštera, aby se mu dostalo řádného vychování. Z chlapce, který dosud rostl jako dříví v lese, se mezi mnichy stane jemný mladý muž. Jako poslušný syn svému umírajícímu otci slíbí, že řádně převezme jeho řemeslo. Když se duše starého arcilotra konečně odebere do pekla, nastanou mladému Lotrandovi těžké chvíle. Jako slušně vychovaný člověk není schopen obrat ani toho nejobyčejnějšího kupčíka. Ještě, že potká drvoštěpa Drnce (P. Zedníček), který se s ním rozdělí o kus chleba s tvarohem. S fortelným dřevorubcem se Lotrando dostane také do daleké Solimánie. Tam už dlouhou dobu shánějí pravého studovaného doktora. Člověka, který má před svým jménem lékařskou slabiku "Dr.". Jedině takový muž by - alespoň podle světaznalého cesťáka pana Lustiga (A. Goldflam) - mohl vyléčit stonavou princeznu Zubejdu (B. Seidlová), nad níž se sultánovi Solimánovi (M. Labuda) bolestně svírá jeho široké otcovské srdce. Jenže drvoštěp Drnec, přestože má u jména hned dvě slabiky "dr.", o opravdické medicíně nic neví a nad hlavami vážených hostů z Čech se začnou stahovat černé mraky. Princezna však projeví nečekaný zájem jak o pěkného drvoštěpova pomocníka, tak i o přitažlivý zvyk, podle něhož si zamilovaný muž bere za manželku pouze jednu ženu. V sultánově paláci je naštěstí také krajanka La Mad (L. Krbová), která dobře ví, co vlastně Zubejdě schází: slunce, vzduch a... samozřejmě láska mladého Lotranda. (Česká televize)

Honzyg

V mizerné konkurenci porevolučních pohádek tahle vyčnívá jak strom v poli. Žádná uřvaná fraška ala Troška, ale nápaditý a vtipný rukopis páně Svěrákův a Čapkův. A výkon Miroslava Táborského je kolosální. ()

Crucifere

Námět této pohádky se bude jistě mnoha divákům zdát povědomý, protože na něm není nic originálního. To by ale ani tak nevadilo, protože prostředí jsou celkem vhodná, herci dobře vybraní, ne-li výborně a prostě pohádky podobného rázu mám rád. Jenže, mně osobně hudební doprovod většinou vadil, protože mi místy připadal až moc moderní a do pohádky nevyhovující a míchá jak skrytá moudra hlavně pro mladší osazenstvo, tak i verše, které apelují spíše na více vyvynutou šedou kůru mozkovou a takový rozpor mi úplně kazil dojem. Navíc pak, když se tyto moudra snažil pan textař Z. Svěrák vtěsnat do textu natolik, že se se to často ani nerýmuje a ani nedává smysl. Mohl bych vybrat ešte jednu věc, ale to bych už moc rejpal, takže 60% z nostalgie nad starými časy a pohádkami, které vznikali před revolucí. ()

Mirešák

2 hlášky, které běžně používám (kdybych měl napsat všechny, tak bych snad musel přepsat celý film): Tak to je zlé... česká bižuterie jí dycinky spolehlivě rozjasnila tvář. --- Jak je to daleko? Nesmírně daleko, tam, kde jsou tropické deště. ()

RadimRay

Souhlasím s Golfistou! Jde o jednu z nejlepších porevolučních pohádek, trochu mě mrzí její nedoceněnost u kritiků a absence hraní filmu v lepších časech v TV. Arnošt Goldflam je tady fakt boží, "herrgott tady se ale blbě přednáší" :))Pohádka je velmi vtipná, se skvělou muzikou a výbornými texty! 90% ()

ocypuc

Jediná pohádka která byla po revoluci natočena jako koukatelná. Má děj, má dobré herce ale hlavně má úplně skvělou muziku ()

Bojinda

Pohádka se zpěvy, které nejdou na nervy, už to je překvapivý úspěch. Kašírované kulisy sice mají své kouzlo a na kousky z 80. let se s nostalgií podívám rád, ale musím říct, že s Princeznou ze mlejna je tohle moje oblíbená porevoluční věc. ()

Ruffus83

Pro mě pětihvězdičková pohádka. Viděl jsem ji po dlouhé době o Vánocích 2011 a uvědomil si, že se opravdu moc povedla. Je v ní skvělý Svěrákovský vtip, ale přitom ne na sílu, nýbrž v těch správných chvílích a tudíž celý děj krásně zpestřuje. Na pohádku velké množství hlášek! Rovněž velice vtipné a hudebně zdařilé jsou písničky od J.Uhlíře. A dobrou hudební pohádku já umím ocenit. Klasika od Čapka se povedla zfilmovat na jedničku, všechno to působí tak nějak laskavě, dokonce i ti loupežníci, přesně jako v Čapkově knížce. Herci skvělí, velmi vtipní jsou zde pánové Táborský, Zedníček, Pecha či Labuda, navíc krásná a mladinká B.Seidlová, zkrátka tady nemám, co bych vytknul. A hlavně, chlapče: ne - pra - cuuuj... ()

mufy001

Asi nejpovedenější pohádka za poslední léta. Jako malý kluk jsem tuto pohádku měl rád, ačkoliv tvorbu pana Svěráka moc nemusim, tohle ujde. Kam se hrabe Troška! 7/10 ()

Alan00

Tu písničku jsem ve škole zpíval na besídce.. Ale film ještě lepší. Jedna z těch lepších českých pohádek, s dobrým koncem. Když Jaroslav Uhlíř a Zdeněk Svěrák, pracují na něčem spolu, tak vznikne něco úžasného a překrásného. :) ()

melica

Pro mě jedna z nejlepších polistopadových pohádek, ne-li ta vůbec nejlepší. Laskavý, inteligentní svěrákovský humor, pěkné písničky, roztomilý Jiří Strach a perfektní Pavel Zedníček. Na každou reprízu se podívám s velkou chutí. ()

Vysílá studio Brno

Vysílá studio Brno