Laskavá pohádka s písničkami pro celou rodinu. Za lesy hlubokými a kopci oblými se rozkládá půvabná česká kotlina. Kromě obyvatel počestných a pracovitých tu ale bydlí také loupežníci. Nejhorší z nich, starý raubíř Lotrando (J. Pecha), si pro samé obírání pocestných málem ani nevšiml, že mu z jeho syna vyrostl pěkný, ale nevzdělaný mladík. Pošle proto mladého Lotranda (J. Strach) do kláštera, aby se mu dostalo řádného vychování. Z chlapce, který dosud rostl jako dříví v lese, se mezi mnichy stane jemný mladý muž. Jako poslušný syn svému umírajícímu otci slíbí, že řádně převezme jeho řemeslo. Když se duše starého arcilotra konečně odebere do pekla, nastanou mladému Lotrandovi těžké chvíle. Jako slušně vychovaný člověk není schopen obrat ani toho nejobyčejnějšího kupčíka. Ještě, že potká drvoštěpa Drnce (P. Zedníček), který se s ním rozdělí o kus chleba s tvarohem. S fortelným dřevorubcem se Lotrando dostane také do daleké Solimánie. Tam už dlouhou dobu shánějí pravého studovaného doktora. Člověka, který má před svým jménem lékařskou slabiku "Dr.". Jedině takový muž by - alespoň podle světaznalého cesťáka pana Lustiga (A. Goldflam) - mohl vyléčit stonavou princeznu Zubejdu (B. Seidlová), nad níž se sultánovi Solimánovi (M. Labuda) bolestně svírá jeho široké otcovské srdce. Jenže drvoštěp Drnec, přestože má u jména hned dvě slabiky "dr.", o opravdické medicíně nic neví a nad hlavami vážených hostů z Čech se začnou stahovat černé mraky. Princezna však projeví nečekaný zájem jak o pěkného drvoštěpova pomocníka, tak i o přitažlivý zvyk, podle něhož si zamilovaný muž bere za manželku pouze jednu ženu. V sultánově paláci je naštěstí také krajanka La Mad (L. Krbová), která dobře ví, co vlastně Zubejdě schází: slunce, vzduch a... samozřejmě láska mladého Lotranda. (Česká televize)

PORTER44

Klasická pohádka o chytrém loupežníkovy který putuje dlouhou cestou aby navštívil princeznu kterou má uzdravit a nakonec si jí vezme.Některé scény docela humorné ,nejvíc se mi líbil herecký výkon M.Táborského. ()

maestrum

Ten režisér snad byl vožralej, když to točil. A nebo se šel vožrat potom. Předloha známá, herci také zvučných jmen, ale takovou slátaninu z toho udělat... ()

napomelon

Krásná pohádka, která v sobě skrývá jedinečné kouzlo, tj. že s přibývajícími léty začne člověk chápat nové a nové skryté souvislosti, které jako dítě při sledování nepostřehl. Písničky Jaroslava Uhlíře jsou pak její neodmyslitelnou součástí. ()

Udet

..pro mě dost nudná pohádka s otravnými přihlouplými svěrákovskými písničkami.. ..i při vší ůctě k panu Smyczkovi který natočil spoustu výborných filmů si nemůžu pomoci, hodnotím jak hodnotím.. ()

Eileen123

Proč jsem dala tak nízké hodnocení? Je fakt, že když jsem tu pohádku viděla prvně (to mi mohlo být nějakých 8 nebo 9 let), tak se mi líbila. Ale později mě tam začal vytáčet jeden prvek, který obecně u pohádek nemusím a snesu ho jen u těch nejklasičtějších - zpívání. Spojení dvou různých pohádek, výprava i herci docela vyšli, ale popěvek "nám se stalo něco překrásného" mi brzy začal hejbat žlučí natolik, že jsem si tuto pohádku už nikdy dobrovolně nepustila. A to jsem myslím romanticky založená osoba... No, uznávám, že může být i daleko hůř, ale moje uši jsou už od útlého věku rozmazlené kvalitou. Je to taky jeden z důvodů, proč se tolik bojím pohádky "Tři bratři", která je dokonce údajně zpívaná celá! ()

andydufrsn

Pohádka s množstvím chytrých hlášek z nichž mnohé jakoby ani nebyly určeny dětem. Byť se jedná jen o variaci na známé téma, dá se na tenhle film moc dobře koukat ()

Ekdahl

Samohrajkové Uhlířovy odrhovačky + blbý zpěv + svěrákovský ČIRÝ kalkul + mizerný Strach (ten chlap je snad ještě horší herec než režisér, a to je co říct) + přesvědčení, že dětští diváci jsou pitomci, kterým se musí vše předvést v karikatuře, aby pochopili, o co jde = Lontrando a Zubejda, další zbytečný počin v současném českém filmu ()

LeaFF

Co mi to vyrazilo na čele? - To bude asi pot. - Není to příznak nějaké choroby? Já je radši trestám předem, protože potom už by to nebylo nic platné. Začíná to tady a končí tady? - A tady taky.. - Je zamilovanej až po uši! Co říkal? Přelož mi to. - Ale takový doktorský pindy :-D miliju tuhle pohádku - super hlášky a hezký písničky ()

grifina

Pane Svěráku, děkuji Vám za Vaše krásné scénáře. V této pohádce se to prostě zase povedlo. Milá a vzácně vtipná pohádka ve "Svěrákovsko-Uhlířovském" duchu. Na své si přijdou malí i velcí. Navíc spojení těchto dvou pánů prostě bývá sázka na jistotu. "Nám se stalo něco překrásného..." ()

Lukke32

Nemůžu si pomoct, pro tuto pohádku mám velkou slabost, proto nemůžu dát méně než pět hvězd. Všechno je tu perfektní... písničky, herci, humor i děj samotný... Moc krásně se na to kouká i poslouchá. Goldflam byl naprosto dokonalej :) ()

Jirkacek

Pohádka Lotrando a Zubejda nikdy nepatřila k mým nejoblíbenějším a vzhledem k tomu, že byla natočena roku 1996, tak jsem ji ani tolikrát neviděl jako jiné klasické české díla. Tím chci říci, že dnes bych ji už mezi takové klasiky klidně zařadil, neboť si to zaslouží. Dříve jsem v ní totiž nevnímal velmi inteligentní humor, typický pro díla Zdeňka Svěráka, který pro tuto pohádku napsal scénář. Šlo hlavně o vtipné hlášky, lidové moudra a jisté slovíčkaření, které mne nadchlo a pobavilo. Pravda, začátek pohádky, kdy jsme se seznámili s loupežníkem Lotrandem alias Jiřím Pechou, jeho bandou a synem v podání ušatého Jiříka Stracha, mne moc nebavil. Vtipnější pak byla část, kdy jej otec poslal do kláštera, jehož představený Josef Karlík jej přijal a mniši ze synka vychovali jemného a vzdělaného muže, tak odlišného od tatínka. Pobavila mne hlavně scéna, kdy se v klášteře objevil český cestovatel Lustig aneb Arnošt Goldflam a který pak mnichům přednášel své zážitky, plné jadrných slov. Když pak tatínek Lotrando zemřel a mladý jeho loupeživé řemeslo převzal, začala nejzajímavější a nejvtipnější část filmu. Scéna, v níž Strach nenaháněl žádný strach při okrádání pocestných, ale naopak se ve své naivitě prakticky nechal okrást, odstartovala jednu zajímavou průpovídku za druhou. Po neúspěšné loupeži zkusil své štěstí ještě jednou, když narazil na Pavla Zedníčka, povoláním drvoštěpa a ten jej šikovně donutil k práci, kterou Lotrando neměl vykonávat, což slíbil na smrtelné posteli svému otci. Vzápětí se oba setkali s výpravou tří poslů z cizí a daleké země, kde vládl sultán Solimán. Trojice Miroslav Táborský, Ladislav Gerendáš a Jaroslav Sypal alias Halí, Belí a Zelí se podle mého názoru stala ozdobou celé pohádky a jeho nejzábavnější součástí. Ti se do české země se vydali hledat doktora, který by vyléčil princeznu Solimánskou, kterou si zahrála Barbora Seidlová. A jak ji drvoštěp a loupežníkův dokázal vyléčit, jistě už víte. Jen by mne zajímalo, jestli ten chleba s tvarohem, který princezně tak chutnal, byl ještě tvaroh nebo už tvarůžky, protože z naší TV to nebylo doma cítit....!!! Možná to věděl sám sultán v podání Mariána Labudy, který v této scéně řekl: Ona papá! Ona nepapá! Ona se nacpává! A takových hlášek zaznělo mnohem více a staly se tak zlatým hřebem této pohádky. Lotrando a Zubejda si tak u mne vysloužili tři sultánovy hvězdy ***. ()

Tafee

Krásná, skvělá pohádka, jak má být! Pohodová, s úžasným Čapkovsko-Svěrákovským jazykem. Krásně, takříkajíc neformálně zahráno. No a krásná, mladinká Barunka mi zacuká v poklopci kdykoliv (slovy pana Lustiga z pohádky - "ona je taková apetitlich"). Uhlířova hudba je asi tak snadno poznatelná jako Svobodova a tady s tím vyprávěním skvěle souzní. Halí, Bélí a Zélí a jejich a vlastně ne jen jejich songy jsou absolutně pyramidální. ()

teekanee

Vynikající pohádka se Svěrákovským slovním humorem a krásnou hudbou od Uhlíře. Postavy jsou sympatický, kamera a lokace kouzelný a celkově z této pohádky pohoda jen sálá. 85% ()

marvell_cz

Vždycky jsem nesnášel pohádky o sultánech. Nicméně toto je u mě světlá výjimka. Mám rád jemný Svěrákův humor, rád si i ve svém věku zazpívám "pod dubem za dubem" a Goldflam s Pechou podle mě excelují. ()

kavralajka

Inteligentní scénář a chytlavé písně (s texty, které nemají daleko k nesmrtelnosti) jsou to, co dělá tuhle pohádku tak neodolatelnou. Za mně plný počet😉 ()

Karzelek

Musel jsem změnit své hodnocení ze 4 na 5.. Naprosto skvělé ohlaškována česká pohádka. I když scénář a herecké výkony jsou občas "pro děti", Strach je jako loupežník neuvěřitelný. ()

Vysílá studio Brno

Vysílá studio Brno