Laskavá pohádka s písničkami pro celou rodinu. Za lesy hlubokými a kopci oblými se rozkládá půvabná česká kotlina. Kromě obyvatel počestných a pracovitých tu ale bydlí také loupežníci. Nejhorší z nich, starý raubíř Lotrando (J. Pecha), si pro samé obírání pocestných málem ani nevšiml, že mu z jeho syna vyrostl pěkný, ale nevzdělaný mladík. Pošle proto mladého Lotranda (J. Strach) do kláštera, aby se mu dostalo řádného vychování. Z chlapce, který dosud rostl jako dříví v lese, se mezi mnichy stane jemný mladý muž. Jako poslušný syn svému umírajícímu otci slíbí, že řádně převezme jeho řemeslo. Když se duše starého arcilotra konečně odebere do pekla, nastanou mladému Lotrandovi těžké chvíle. Jako slušně vychovaný člověk není schopen obrat ani toho nejobyčejnějšího kupčíka. Ještě, že potká drvoštěpa Drnce (P. Zedníček), který se s ním rozdělí o kus chleba s tvarohem. S fortelným dřevorubcem se Lotrando dostane také do daleké Solimánie. Tam už dlouhou dobu shánějí pravého studovaného doktora. Člověka, který má před svým jménem lékařskou slabiku "Dr.". Jedině takový muž by - alespoň podle světaznalého cesťáka pana Lustiga (A. Goldflam) - mohl vyléčit stonavou princeznu Zubejdu (B. Seidlová), nad níž se sultánovi Solimánovi (M. Labuda) bolestně svírá jeho široké otcovské srdce. Jenže drvoštěp Drnec, přestože má u jména hned dvě slabiky "dr.", o opravdické medicíně nic neví a nad hlavami vážených hostů z Čech se začnou stahovat černé mraky. Princezna však projeví nečekaný zájem jak o pěkného drvoštěpova pomocníka, tak i o přitažlivý zvyk, podle něhož si zamilovaný muž bere za manželku pouze jednu ženu. V sultánově paláci je naštěstí také krajanka La Mad (L. Krbová), která dobře ví, co vlastně Zubejdě schází: slunce, vzduch a... samozřejmě láska mladého Lotranda. (Česká televize)

Nautila

Tuhle pohádku jsme milovala celá rodina a je to moje jediná pohádka, kterou můžu i přesto, že se v ní nevyskytují žádní zlí čerti, čarodějnice nebo kouzelníci. Skvělé písničky, milý vtip i krásné prostředí, kdy se projdeme z lesů přes kláštery a vesničky až k pouštím a sultánovým palácům. A asi jediná role Mariána Labudy, kde mi nebyl nesympatický. Ó, jak já jsem si potom přála být loupežníkem. Zkrátka- "Pod dubém, za dubém, tam si na tě počíháme....." ()

MA.KI

Chytrá autorská pohádka z pera Zdeňka Svěráka s nezapomenutelnými písničkami. Jazykově i motivicky nápaditá. ()

Attta

Krásná pohádka, krásná B. Seidlová a zajímavý příběh. Mám dokonce pocit, že jsem na ní byl v kině. Vynikající Miroslav Táborský nezklamal, ale i ostatní herci byli úžasní. Musím uznat, že jsem se u pohádky opravdu pobavil (hodně mi to připomíná typickou "Svěrákovinu"). Výborný komentář: Malarkey. ()

starbrejkr

Nemůžu si pomoct, ale mně se prostě české pohádky od počátku 90. let nelíbí. Totálně tomu chybí nějaké kouzlo, pracuje se s jinými prvky než v minulosti a je to křečovité. Lotrando a Zubejda je toho typickým případem, pohádkám ze 70. a 80. let nesahá ani po kolena. ()

Zbyisek

Pro mě je Lotrando a Zubejda jedna z nejlepších pohádek. Opět se zde projevuje dokonaý humor Zdeňka Svěráka. Úžasné písničky. Není co vytknout... ()

nithiel

Jednoznašně nejlepší pohádka posledních 20 let postavená na vtipném příběhu, Svěrákovském vtipu a Uhlířově hudbě. Kromě těchto základů se mi ještě hodně líbil Arnošt Goldflam a jeho citát: "Inu, svět je malý a o náhody v něm není nouze" ()

C0r0ner

Tahle pohádka mě z nějakého důvodu odjakživa srala. Vážně si nedovedu představit proč, když se vezmou v úvahu fajn (dnes už legendární) písničky, velmi dobré obsazení, pointa i děj. Nevím, ale prostě mě to vůbec nebavilo a dokonce i vadilo. 45% ()

tomtomtoma

Filmové inspirace Karlem Čapkem jsou povedené, když se podaří obrazem a náladou navodit omamnou a vzletnou hravost důmyslně poskládaných textů. Zdeněk Svěrák dokázal k námětu přidat lepší část ze své kultivované rozvernosti a výsledkem je laskavá dětská pohádka, která svým humorným nadhledem pobaví i dospělé. Za uši tahá pouze občasný výchovně moralistický tón a až zbytečně vysvětluje pointy. Katarzní očista má sama o sobě dostatečně inspirující výchovný charakter. Hlavní postavou rozverné pohádky je mladý Lotrando (příjemný Jiří Strach), neschopný pokračovatel rodinné živnosti, citlivý a vzdělaný dobrák a mladík v tužbě a otevřenosti životu. Hlavní ženskou postavou je orientální princezna Zubejda (zajímavá Barbora Seidlová) v melancholické apatii bez ducha a přijatelné budoucnosti. Důležitou postavou je drvoštěp Drnec (dobrý Pavel Zedníček), mentor a Lotrandův zasvěcovatel do života a jeho řádu. Mezi výrazné postavy sarkastického humoru patří český cestovatel a obchodní zástupce jablonecké bižuterie Lustig (příjemný Arnošt Goldflam), obávaný loupežník starý Lotrando (příjemný Jiří Pecha), jeho oddaný loupežník Vincek (sympatický Jiří Lábus), starostlivý sultán Solimán (dobrý Marián Labuda st.) a jeho první muž Hálí (dobrý Miroslav Táborský), hledající spásnou záchranu. Z dalších rolí: moudrá chůva Zubejdy a znovunalezená Lotrandova matka La Mad alias Madla (sympatická Ljuba Krbová), Hálího poslušní podřízení Bélí (Ladislav Gerendáš) a Zélí (Jaroslav Sypal), ostražitý pantáta převor (Josef Karlík), Lotrandova náhradní Maceška (Jaroslava Kretschmerová), či Drncova pracovitá manželka (Naďa Konvalinková). Pohádka je radostná a optimistická. Humorný nadhled pobaví a zpříjemní čas. ()

Cheeter

Už je to nějaký pátek, co tahle pohádka vznikla. Takže ji znám jako dítě a i jak dospělý. A musím říct, že pokaždé je vtipné, podobně jak je to tomu třeba u Asterixe. Vtipy jsou vymyšleny tak, aby byly vtipné jak pro děti, tak pro dospělé. A to nedokáže jen tak někdo, za to ode mě obrovská pochvala. ()

zette

Urcite jedna z lepsich pohadek natocenych v samostatnem state. V konkurenci ceskoslovenskych pohadek vsak zaostava. Zajimava je cesta do Orientu a filmovy debut Barbory Seidlove. Ozdobou filmu ale zustavaji hezke a vtipne pisnicky dua Uhlir-Sverak. Velmi kvalitni herecke obsazeni. ()

KajusaK

Téměř pět hvězd. Jediné co mi doslova trhalo uši byl ten rádoby překlad řečí mezi Sultánem a Lotrendem. Asi to mohlo být vyřešeno jiným způsobem. ()

otík

Moc hezká Svěrákovsky chytrá pohádka o princezně a chudém hošíkovi, kterak se do ní zamiloval a ke skromnosti přivedl. Příjemné herecké projevy s lidovou moudrostí a krásnými hláškami zde hrají prim. K tomu dodnes populární písničky, které baví i další generace. Pohádka, jejíž dokonalost prověřil čas. ()

Noviik

Hlavně za Zedníčka a Goldflama, ty byli perfektní! Ale celkově je to velmi dobrá pohádka, všem dětem doporučuju! :) ()

Vysílá studio Brno

Vysílá studio Brno