Laskavá pohádka s písničkami pro celou rodinu. Za lesy hlubokými a kopci oblými se rozkládá půvabná česká kotlina. Kromě obyvatel počestných a pracovitých tu ale bydlí také loupežníci. Nejhorší z nich, starý raubíř Lotrando (J. Pecha), si pro samé obírání pocestných málem ani nevšiml, že mu z jeho syna vyrostl pěkný, ale nevzdělaný mladík. Pošle proto mladého Lotranda (J. Strach) do kláštera, aby se mu dostalo řádného vychování. Z chlapce, který dosud rostl jako dříví v lese, se mezi mnichy stane jemný mladý muž. Jako poslušný syn svému umírajícímu otci slíbí, že řádně převezme jeho řemeslo. Když se duše starého arcilotra konečně odebere do pekla, nastanou mladému Lotrandovi těžké chvíle. Jako slušně vychovaný člověk není schopen obrat ani toho nejobyčejnějšího kupčíka. Ještě, že potká drvoštěpa Drnce (P. Zedníček), který se s ním rozdělí o kus chleba s tvarohem. S fortelným dřevorubcem se Lotrando dostane také do daleké Solimánie. Tam už dlouhou dobu shánějí pravého studovaného doktora. Člověka, který má před svým jménem lékařskou slabiku "Dr.". Jedině takový muž by - alespoň podle světaznalého cesťáka pana Lustiga (A. Goldflam) - mohl vyléčit stonavou princeznu Zubejdu (B. Seidlová), nad níž se sultánovi Solimánovi (M. Labuda) bolestně svírá jeho široké otcovské srdce. Jenže drvoštěp Drnec, přestože má u jména hned dvě slabiky "dr.", o opravdické medicíně nic neví a nad hlavami vážených hostů z Čech se začnou stahovat černé mraky. Princezna však projeví nečekaný zájem jak o pěkného drvoštěpova pomocníka, tak i o přitažlivý zvyk, podle něhož si zamilovaný muž bere za manželku pouze jednu ženu. V sultánově paláci je naštěstí také krajanka La Mad (L. Krbová), která dobře ví, co vlastně Zubejdě schází: slunce, vzduch a... samozřejmě láska mladého Lotranda. (Česká televize)

xplsek01

Svěrákův meisterstück. Jeden z posledních Svěrákových počinů, který za něco stál. Pak mu stoupla sláva do hlavy, zavrhl ty, kteří ho učinili slavným v dobách minulých a zblbnul. ()

milos.bradik

Spojení předlohy podle dvou pohádek Karla Čapka a scénáře Zdeňka Svěráka vyšlo dokonale. Vynikající herecké výkony Pavla Zedníčka, Arnošta Goldflama a určitě i Miroslava Táborského. Jedna z nejlepších pohádek, ale i komedií, které znám. Ovšem trochu přemýšlím nad tou koprodukcí Bulharska a Francie, protože jsem neobjevil ani mezi herci a ani mezi hlavními tvůrci nikoho z těchto zemí. Takže koprodukce asi tvořila prachy z Francie a natáčení v Bulharsku u moře, aby si tvůrci trochu užili tepla. ()

Muffin

Patrně se jedná o TV pohádku. Takže ji asi nelze hodnotit jako pohádku filmovou. Je plná dobrých českých herců a Svěrákovské fórky tam nějak v tom scénáři cítíme, ale jinak je neskutečně odfláknutá věc. Jako když si na mobil natočíte pohádku v lese na výletě. Tak snad jedině že je to pro malé děti, ale ty zas nechápou ten humor. Takže opravdu divné. A Strach neumí ani točit ani hrát. Polularita pohádky je mi trochu záhadou. Asi našla cílovku mezi pojídači reklam a bramborového salátu. ()

GrooteLulu

...spojení křesťanského a orientálního světa mě v pohádce na Vánoce, kromě adaptací od Svěráka (Tři veteráni), asi nikdy nenadchne, protože už i nyní v Lotrandovi je mě docela proti srsti... snad jen u Labakana nemám výhrady .. tak příště místo Zedníčka obsadit Cupáka.. ()

Ivousx.y

Dobrá logika - vykácet jen tak kvůli jedné princezně celý les, aby se princezna odstěhovala někam jinam... Nejsem ekoterorista, ale tohle mě jako milovníkovi přírody extrémně vadí. ()

FlyingGentle

Laskavá pohádka, kterou jsem trestuhodně přehlížel od data svého vzniku až do letošních Vánoc. Nádherné písničky a příjemně zakomponované východní exteriéry hodně překvapily po letech, ale když se to tak vezme, v kontextu s uhlířovsko-svěrákovskou poetikou nakonec nikoliv. Tenhle druh pohádky už dneska nikdo nenatočí,, a proto je prostě parádní se na tohle vždy o svátečním čase podívat a potěšit duši laskavým českým humorem, který právě díky příjemným písním překlene čas i prostor. Nádhera! ()

Vysílá studio Brno

Vysílá studio Brno