Laskavá pohádka s písničkami pro celou rodinu. Za lesy hlubokými a kopci oblými se rozkládá půvabná česká kotlina. Kromě obyvatel počestných a pracovitých tu ale bydlí také loupežníci. Nejhorší z nich, starý raubíř Lotrando (J. Pecha), si pro samé obírání pocestných málem ani nevšiml, že mu z jeho syna vyrostl pěkný, ale nevzdělaný mladík. Pošle proto mladého Lotranda (J. Strach) do kláštera, aby se mu dostalo řádného vychování. Z chlapce, který dosud rostl jako dříví v lese, se mezi mnichy stane jemný mladý muž. Jako poslušný syn svému umírajícímu otci slíbí, že řádně převezme jeho řemeslo. Když se duše starého arcilotra konečně odebere do pekla, nastanou mladému Lotrandovi těžké chvíle. Jako slušně vychovaný člověk není schopen obrat ani toho nejobyčejnějšího kupčíka. Ještě, že potká drvoštěpa Drnce (P. Zedníček), který se s ním rozdělí o kus chleba s tvarohem. S fortelným dřevorubcem se Lotrando dostane také do daleké Solimánie. Tam už dlouhou dobu shánějí pravého studovaného doktora. Člověka, který má před svým jménem lékařskou slabiku "Dr.". Jedině takový muž by - alespoň podle světaznalého cesťáka pana Lustiga (A. Goldflam) - mohl vyléčit stonavou princeznu Zubejdu (B. Seidlová), nad níž se sultánovi Solimánovi (M. Labuda) bolestně svírá jeho široké otcovské srdce. Jenže drvoštěp Drnec, přestože má u jména hned dvě slabiky "dr.", o opravdické medicíně nic neví a nad hlavami vážených hostů z Čech se začnou stahovat černé mraky. Princezna však projeví nečekaný zájem jak o pěkného drvoštěpova pomocníka, tak i o přitažlivý zvyk, podle něhož si zamilovaný muž bere za manželku pouze jednu ženu. V sultánově paláci je naštěstí také krajanka La Mad (L. Krbová), která dobře ví, co vlastně Zubejdě schází: slunce, vzduch a... samozřejmě láska mladého Lotranda. (Česká televize)

Lukyn007

Čím jsem starší, tím mám tu pohádku raději. Hraní se slovy a hudba pozdvihují Lotranda a Zubejdu mezi nejlepší české pohádky. ()

manonfire

Tak já musím říct, že si Karel Smyczek vybral slabší chvilku. Mě to vyloženě nudilo. Zámek prostě nezapadl jak měl a hlavně Jiří Strach byl velmi špatný ve své roli. 30% ()

voleman

Pro mě jedna z nejlepších pohádek, které kdy vznikly. Výborný příběh, skvělé Uhlířovy písničky a sympatičtí herci se sešli v dnes již klasické a velmi zábavné České pohádce, která v posledních dvaceti letech nejspíš nemá konkurenci. Typické Svěrákoství a jeho klady jsou ve filmu hodně cítit, a to celé pohádce jen a jen prospívá. Písničky jsou všechny také moc a moc povedené a dnešní filmové pohádky jí v tomhle směru mohou jen tiše závidět. V dětství byl Lotrando a Zubejda jeden z mích nejoblíbenějších filmů. 95% ()

pávek

Lidé jsou hříšní, jak v Praze, tak v Míšni a letos je dost višní a svatá Lucie, zas noci upije. Pohádka, která má našlápnuto ke klasice. Jen je škoda, že pan Svěrák je trošku sobec a píše jen pro syna. I ostatní režiséři umí jeho scénáře natočit. ()

ondrech

Kamera: Jan Malíř..... ROFL! Seidlová je na posledním místě...:) však co, hrála tam jenom jednu druhou titulní postavu, pohoda, né? ()

Opsha

Tuli-Tuli! Na mimocimrmanovskou tvorbu Zdeňka Svěráka jsem silně alergický a tahle "milá" pohádka je koncentrátem všeho co je na českých pohádkách slizké. ()

Rousse

No v porovnání s ostatní pohádkovou polistopadovou tvorbou Lotrando a Zubejda jasně ční nad tou průměrností a šedí "novodobých" českých pohádek. Ať už je to díky neokoukaným a zajímavým tvářím v hlavních rolích - Jirka Strach a Barbora Seidlová - nebo díky skvělému výkonu Arnošta Goldflama, Miroslava Táborského či Mariána Labudy, nebo díky skvělé tvůrčí dvojce Svěrák - Uhlíř. Ano, pane Troška - pusťte si tuhle pohádku a podívejte se, jak to má vypadat! Možná, že budete mít Trošku štěstí a podaří se vám konečně pohádka - a ne pohádková noční můra. ()

Mr.Jackass

Barbora Seidlová je naprosto princezna podle mého gusta a když se to sloučí s dokonalým hudební doprovodem v průběhu celého filmu minimálně 4* jsou u mě nutností... :) ()

Thurin

Musím souhlasit s většinou komentářů, které jsem zde četl. Jedna z nejpovedenějších porevolučních pohádek. Výborné písničky dua Svěrák - Uhlíř, výborné hlášky i dobré herecké výkony (Arnošt Goldflam, Miroslav Táborský, Jiří Pecha). ()

mohamedsfinger

Není nad alkoholové posezení se zpěvem písniček z tohoto filmu, už jen za to jsem vděčný. Ale i jinak se jedná o velmi dobře udělanou pohádku, která potěší. ()

Cejny

Povedená adaptace pohádky o vzdělaném loupežnickém synkovi a krásné princezně. Česko-bulharsko-francouzská koprodukce se velmi zdařila. Pohádka je navíc doprovázena příjemnými písničkami Jaroslava Uhlíře, co víc si přát. 75 % ()

Maynard.

Sice už to není kdovíjak nnová pohádka (přecijenom 15 let je 15 let), ale beru ji jako spíš z těch novějších. A musím a velmi rád uznávám, že tahle se mimořádně vydařila. Asi to je dost způsobený tím, že mám obrovskou slabost na autorskou dvojici Uhlíř, Svěrák, kteří tuto pohádku neskutečně obohatili krásnými a chytlavými písničkami. Příběh neokoukaný a herecké obsazení špička. Co se týče krásný Zubejdy, tak ta se jářku hodně povedla. Asi nejrači mám písničku na konci - nám se stalo něco překrásnýho (přibrala sem kilo za dva dny :o) ). Něco mi říká, že tenhle kousek si lidi budou rádi pouštět v daleké budoucnosti a že to bude jednou stejná klasika jako třeba Pyšná princezna a tak podobně. ()

Ferinka

Kombinace Svěráka, Stracha a Smyczka - pět hvězd plných! neznám lepší porevoluční pohádku! Zajímavé je, že jako dítěti se mi zdála moc dobrá, ale jako dospělé se mi zdá ještě lepší...Tři obyčejné věci potřebovala... svatá pravda :) ()

Vysílá studio Brno

Vysílá studio Brno