Dobrý voják Švejk

• Slovensko Dobrý vojak Švejk (více)
TV spot

Scénář:

Karel Steklý

Hudba:

Jan Seidel

Rudolf Hrušínský, Eva Svobodová, Josef Hlinomaz, František Filipovský, Miloš Kopecký, Svatopluk Beneš, Božena Havlíčková, Felix le Breux, Libuše Bokrová (více)

Nejznámější filmová adaptace satirického románu Jaroslava Haška v sobě spojuje nadčasový lidový humor a břitkou ironii, jež necílí zdaleka jen na nesmyslnost válečné mašinerie. Svérázného hrdinu, který se pro horlivé plnění příkazů nadřízených stává pohromou pro své okolí, ztvárnil ve filmu, vizuálně inspirovaném knižními ilustracemi Josefa Lady, nezapomenutelný Rudolf Hrušínský. (NFA)

pursulus

Důležité.¬         Poznámka: Toto opoznámkování a i mé hodnocení snímku je za oba díly, tedy i za "Poslušně hlásím" z následujícího roku.¬                 Své mínění mohu téměř bezvýjimečně schovati do velice případného commentaria mého oblíbeného uživatele s přídomkem 'fragre'. Také v hodnocení celého díla jako dobrého průměru se s ním ztotožňuji. Měl-li bych co dodati k jeho slovům o "výběru" z Haškovy knižní předlohy (známé po celém světě hlavně asi nepřímou propagací přes naše německé sousedy), o určitém znetvoření postavy vojáka Švejka, bylo by to toto: Komu se nelíbí postava Švejkova v tomto díle, nechť si přečte román Jaroslava Haška "Osudy dobrého vojáka Švejka". Povšimněte si, že název románu je jiný než název filmu. Důležité. ()

lykan9

Dobrý voják Švejk je prostě klasika, která baví do dnes. Hrušínský je v této roli dokonalý, a když se k tomu přičtou legendy jako Kopecký, Filipovský, Hlinomaz a mnoho mnoho dalších, tak se není ani o čem přít. ()

mirec88

Tak toto je komédia TISÍCROČIA! Od začiatku do konca samý vtip a šmrnc. Asi najlepšie filmové spracovanie knihy (jednej z mojich najobľúbenejších) aké som kedy videl. Hrušínsky = Švejk na večné časy a nikdy inak! ()

klima777

Švejk je absurdní. Švejk je dobře zahraný. Švejk je zajisté podivuhodný, neboť je (IMHO) dokonalou oslavou podrazáctví, "vyčůranosti" a nízkosti. Hlasuju proti. Zcela zásadně a bezvýhradně. ()

vyfuk

Mohu z bezpečím říci, že idiotismus Švejka je neuvěřitelně vtipný a nezapomenutelný. Ztvárnění Rudolfa Hrušinského jest nejlepší na světě... Mohu tedy říci, že toto je nejlepší komedie od roku 1900 až do roku 1960! ()

mcleod

Je to docela sranda, i když mi připadá, že smyslu Haškovy knihy se film trochu vyhýbá. V předloze je Švejk zobrazen nikoli jako prostoduchý dobrák, který rozumu moc nepobral, jak ho lze pochopit z filmu a proti čemu se dokonce podle všeho vymezoval i sám Hašek (podle jedné z jeho poznámek v knize). Švejk by měl být voják bojující proti Rakousko-Uherskému byrokratickému systému a jeho byrokratické armádě doslovným a přemrštěným dodržováním a vyžadováním všech nařízení, čímž přivádí nejednoho důstojníka k naprostému zoufalství. Přesto je film povedený, taková lehká odpočinková komedie. Především Feldkurát Katz je v podání Miloše Kopeckého (podobně jako v knize) nezapomenutelnou postavou :-) ()

Autogram

Dávny predchodca Forresta Gumpa, keď jednoduchosť človeka ho vo filme dokáže vyvýšiť nad ostatných. Výborná predloha a výborné zvládnutie filmu. Obrovské množstvo hlášok v podaní Rudolfa Hrušinského, ktorý ich zvláda s ľahkosťou a prirodzenosťou, akoby sa pre to narodil. –––– Každý voják má mít sirky, aby si mohl zapálit. Voják, který nemá sirky, je... Co je? – Je, poslušně hlásím, bez sirek. –––– My vás tady vyléčíme lépe než v Píšťanech. A mašírovat budete na pozice, až se za vámi zapráší. ()

Danikaa

Milujem Švejka a milujem Rudolfa Hrušínského. Film, ktorý ma nikdy neomrzí, nesmrteľné hlášky, ktoré už zľudoveli a sú aktuálne aj dnes. Najradšej ho pozerám na Vianoce, ale kľudne aj inokedy. Nezmyselnosť vojny je tu krásne podaná. ()

U.Tarare

Rudolf Hrušínský ztvárnil nejpovedenějšího Švejka, Karel Steklý geniální režii/scénář a Miloš Kopecký alá feldkurát Katz u mě také naplno zabodoval. Film plný nezapomenutelných hlášek mi nezevšedněl ani přes neustálé televizní reprízy. To už svědčí o kvalitách filmu dostatečně. ()

jefff

K tomu se nedá nic dodat. Klasika a klenot české kinematografie. Přijde mi, že v této době herci v amerických filmech nehráli ani z poloviny tak na dobře jako Rudolf Hrušínský... ()