Dobrý voják Švejk

• Slovensko Dobrý vojak Švejk (více)
TV spot

Scénář:

Karel Steklý

Hudba:

Jan Seidel

Rudolf Hrušínský, Eva Svobodová, Josef Hlinomaz, František Filipovský, Miloš Kopecký, Svatopluk Beneš, Božena Havlíčková, Felix le Breux, Libuše Bokrová (více)

Nejznámější filmová adaptace satirického románu Jaroslava Haška v sobě spojuje nadčasový lidový humor a břitkou ironii, jež necílí zdaleka jen na nesmyslnost válečné mašinerie. Svérázného hrdinu, který se pro horlivé plnění příkazů nadřízených stává pohromou pro své okolí, ztvárnil ve filmu, vizuálně inspirovaném knižními ilustracemi Josefa Lady, nezapomenutelný Rudolf Hrušínský. (NFA)

Jizni Tlapa

"Milostivá paní Vy máte ale rozkošnýho chlapečka". Jakékoliv komentáře zbytečné. Nejen před samotným R.Hrušinským, ale vlastně přede všemi účinkujícími smekám ( vojenskou čapku podanou od paní Mullerové ze skříně) a hluboce se klaním ( s vrzajícími koleny přehlušující vrzající zvuk židle). Nenapodobitelné! ()

LiborGondek

Je to česká klasika, ale dokola a pořád 1000x omývaná a mě už to prostě nebaví. Švejk rozhodně není špatný, zná ho každý, pan Hrušínský ho hraje naprosto bravůrně. Moje hodnocení tomu filmu stejně neuškodí, tak co. ()

anli

Klasika ceskeho filmu podle klasicke ceske knihy.Myslim,ze film je skoro tak dobry jako kniha a velkou zasluhu na tom maji samozrejme herci-zejmena Rudolf Hrusinsky,Milos Kopecky,Frantisek Filipovsky,Svatopluk Benes a mnoho dalsich.Velmi povedene,velmi vtipne a stale a porad koukatelne.Cistych 90%. ()

Pavlínka9

Více než herecký "kreténismus" Rudolfa Hrušínského se mi na tomto filmu líbí precizně odvedený herecký výkon Miloše Kopeckého,který je ve své roli prostě neodolatelný :) ()

pytlik...

U Švejka mám problém jednak s knižní předlohou a jednak s filmovým ztvárněním. Hašek sám považoval Švejka za své vrcholné dílo, bral ho velice vážně, jak o tom svědčí i jeho poznámky pod čarou, kde třeba rozebírá historii garnizóny za války nebo polemizuje o správnosti používání rčení "výčitky svědomí hryžou", kteréžto zcela zcestně navrhuje nahradit úslovím "výčitky svědomí žerou". Mně ale připadá kniha velice jednoduchá, pouze rádobyvtipná, s polopatickým "humorem" a úrovní se spíš blížící Haškovým časopiseckým povídkám, které ale povětšinu za mnoho nestály. Kam se hrabe na skutečné Haškovo veledílo, Dějiny strany mírného pokroku v mezích zákona, které je plné rafinovaného, nápaditého, náznakového humoru. No a co se týče filmu, Hrušínský se s mou představou Švejka dost minul. Podle mě byl Švejk v jádru člověk velice flegmatický, který se bavil tím, že popichoval okolí a na rozličné situace reagoval schválně absurdně, tak, jak nikdo neočekával. Proto ho okolí považovalo za blba, kterým ale určitě nebyl. Proto si ho představuju spíš jako pokerovou nehybnou tvář, vždy naprosto vážného. Ovšem Hrušínský háže jednu grimasu za druhou a neustále trhá hlavou ze strany na stranu jak slepice zkoumající jestli se na zemi nachází zrno nebo pouhý flus. Podobně ochotnicky hraje i Kopecký postavu feldkuráta. Měl jsem desku, kde Katze namluvil Burian, a to se nedá srovnat. ()

noriaki

Ono je to těžké. Haškova předloha střídá vynikající a vtipné pasáže s těmi průměrnými a rozvleklými. Adaptace Karla Steklého z ní vyzobala to nejlepší, ale kupodivu mi přišla jako méně kvalitní. Filmu chybí atmosféra absurdity války a byrokratické mašinérie Habsburské říše. Haškův rafinovaný smysl pro humor a cit pro detail degradoval do laciné zábavy, který zdaleka nevystihuje ducha knihy. Rudolf Hrušínský se svým megatalentem dělal co mohl a opravdu většinu nedokonalostí skryl. Ovšem stačí si pustit film chvíli po přečtení originálu a celý posun je jasně vidět. Pochválím alespoň jeho, ostatní herce a ladovskou výpravu. ()

progression

Geniální zpracování Haškova Švejka s vynikajícím Rudolfem Hrušínským v hlavní roli. Mnoho dalších nezapomenutelných Haškových postav v podání výborných herců tehdejší doby, kteří si své postavy patřičně užívají. Výborný je obzvláště Miloš Kopecký v roli feldkuráta Katze. Tu scénu s replikou "To se nám to hoduje, když nám lidi půjčujou" člověk jen tak z mysli nevymaže. V současné době z ní (také) docela dost mrazí ... ()

swe

Komedie, která by mě rozesmála, i kdybych ji viděl bez zvuku. Ty xichty co tam ti herci hází nemají chybu! ()

sskrblik

Až s odstupem času pochopí člověk krásu tohoto filmu. V dřívějších dobách bych si řekl, že to taková zábava rozhodně není. Dneska je tomu úplně jinak, asi jsem dospěl. Směju se skoro každé hlášce, co pan Hrušínský v geniální roli Švejka vypustí z úst. Švejk je hotová studnice vtipných poznámek a průpovídek. Je to poctivá filmařská práce a nefalšovaná zábava v té nejupřímnější podobě! Krom toho je to asi nejzdařilejší filmová adaptace podle knihy. ()

zdenny

Klasika, na kterou se člověk (hlavně o Vánocích) vždy rád podívá. Vynikající výkon Rudolfa Hrušínského, ale i dalších herců. Švejk je takový dobrák, který vše myslí dobře a přitom je to takový hajzlík, kterého není schopen nikdo prokouknout. Češi jsou národem takových Švejků. Ale nevím, zda na to máme být hrdí či nikoliv. Pravdou je, že lidé žijící v zemích od nás na západ nás také nejsou schopni pochopit. A já osobně na to tedy moc hrdý nejsem. Protože Češi jsou opravdu hnusný národ. Jsme národem Švejků, ale ne tak bezelstných jako je ten v podání R. Hrušínského. No ale co bychom taky chtěli, když Švejkovi propůjčil duši anarchista Jaroslav Hašek? ()

chubaka

Minimálně herecký koncert pana R. Hrušinského a M. Kopeckého si zaslouží 5*, takže bez dalšího zdrožování 5* :-) ()

morena.jea

"Ab acht! V modlidbě všichni za mnou, co já budu říkat. Která neděle vlastne je? Já to věděl. Já jsem věděl že to nepůjde a já jsem proto dát vás všechny postřílet! Já to říkám z tohoto božího místa ničemové, neboť vy se váháte obrátiť a jdete raději po trnitý cestě hříchu! ... Já si vyprosím aby si tu někto odfrkával, není kůň a není v maštali! Pane štábprofous, vy si taky ničeho nevšímáte... Pamatujte si že ste vojáci, a žádný pitomý civilisti. A že se musíte dívat i skrze témny mrak v daleký obzor a vědet, že zde trvá všecko jen dočasu.... kde jsem to skončil... Bůh je nejvýš milosrdný, ale jen pro pořádný lidi a ne pro nějaký vyvrhel, který se nespravuje jeho zákony a dinstregama... Modlit se neumíte, a myslíte, že je tady nejaký divadlo nebo kinoteatr. Slyšíte vy tady dole v těch podvlikačkách?...... A přece si na mně jednou spomenete. Že jsem to s váma myslel dobře!... Z tohoto člověka si vemte příklad. Co dělá? Pláče! ... Neplač, povídám ti nebreč!... Ty se chceš polepšit – to se ti chlapečku jen tak nepovede. Teďko brečíš a až se vrátíš zpátky na cimru budeš zase takovej lump jako předtím! Tím jsem skončil vy uličníci a žádám vás, aby ste ste při mši svatý chovali slušne! Aby se nestalo jako posledně že si vzádu vyměňovali erární prádlo za chleba!" ()

lucascus

Herci jsou tady všichni výtečně zvolení, a právě to je největší plus tohoto filmu (a samozřejmě také knižní předloha pana Haška)... ()