Vítězové a poražení

• USA Any Given Sunday (více)

Klubu miamských Žraloků, které vede stárnoucí trenér Tony, se poslední dobou příliš nedaří. V zápase s minnesotskými Delfíny jsou zraněni oba quarterbackové a trenér musí poslat na hřiště zcela neznámého mladého černocha Willieho Beamena, který se okamžitě po nástupu pozvrací. Podaří se mu sice touchdown, ale vinou Tonyho taktické chyby mužstvo opět prohraje. Tony se potýká nejen se špatnými výsledky, ale také s tvrdou majitelkou klubu Christinou Pagniacciovou. Netají se před ním, že se chce zbavit vynikajícího, ale stárnoucího Rooneyho stejně jako odepsaného černocha Lavaye. Při dalším zápase se sice Beamen opět pozvrací, potom se však neobvyklým způsobem hry postará týmu o první vítězství po dlouhé době. Rooney sice stále patří k oporám mužstva, ale cítí se unavený a chce s fotbalem skončit, což s nelibostí nese jeho manželka Cindy, která odmítá pochopit jeho vyčerpání. Fotbalová asociace hodlá zahájit kárné řízení s Christine kvůli nekalým obchodním praktikám. Blíží se poslední zápas a Tony promlouvá v šatně k hráčům, ve snaze vyburcovat je k maximálnímu výkonu. Jeho projev přeroste v osobní zpověď a úvahy o filozofii hry, které trenér věnoval celý život. (TV Nova)

MartinNDL

Všimněte si jak je postava toho kurevsky nařáchlýho Jamieho Foxxe podobná Charliemu Sheenovi ve Wall Street. Mimo jiné tím moje vždy mnohavrstevnaté vyjadřování sděluje, že Vítězové a poražení nejsou sportovním filmem, byť jsou jím zcela. Berte to jako kompliment, protože známe hloubku sportovních filmů o vzestupu, pádu a happy endu. Oliver Stone svým klasickým způsobem kritizuje západní společnost, což je sice hezký, ale ne tak jako jeho režie. Po filmařský stránce se jedná o zcela špičkový filmeček, kterej i přes svou délku a pomalost je kurevsky rychlej a odsejpá. ()

Martin741

Nudny sportovy film od rezisera Olivera Stone -a /Takovi Normalni Zabijaci, Salvador/. Mne ako europskemu divakovi hovori US fotbal leda tak hovno a ich zapasy mam teda na haku. Mozno to pozadie tohoto sportu je skazene,. ale ako hovorim, americky fotbal mam osobne na haku. 55 % ()

Rodriguez

Hvězdné obsazení dává tomuto dílku zajímavý nádech a náboj. Zkaženost, sláva, zranění, peníze a arogantnost jsou úplně všude a je jen otázkou času, kdy vás dohoní a spolknou. Jamie Foxx a Al Pacino obhájili na konci filmu své prvenství, kdy vypekli manažerku Cameron Diaz. :-D ()

shyster

Oliver Stone je velikán dnešní doby. Dokáže natočit snad všechno, ale jen málokdy mine cíl. Film z prostředí amerického fotbal pojal velice komplexně a můžeme zde vidět veškeré tlaky, které zde působí. Samotné záběry ze zápasů jsou přímo příručkou pro střih sportovního snímku. I přesto všechno je můj fotbalový favorit Friday Night Lights. 90% ()

Rocky88

Stone mě mile překvapil, takhle nabité tempo jsem nečekal, ani množství výtečných nápadů, které by stačili na dva další filmy. Herci byli do svých rolí vžití (Cameron Diaz teda paráda), hudba perfektní, zákulisí amerického fotbalu pořádně prohnilé (hlavně ti doktoři, že...). Musím dát za pět, tady se nedá nic pomlouvat. ()

Aelita

DOKONALĚ! ___ Podobně jako film Moneyball je i tento film výstižnou metaforou samotného života i obrazem lidského světa. "Život začíná výkopem. Tohle říkával Art. On fotbalem žil. Teď tu máme jen přechytralé sportovní analytiky." Když do této věty dosadíme místo fotbalu třeba finance, umění, kinematografii nebo jiné odvětví, podstata výroku se nezmění. Místo srdce dnes rozhoduje rozum, místo společensky prospěšné práce se produkují proudy slov. ___ Rozhovor trenéra Tonyho D'Amata s vycházející fotbalovou hvězdou Williem Beamenem, kde se životní zkušenost a vnímání hry jako kolektivní součinnosti střetávají se sebejistým elánem a vírou v individualitu, je prostříhán scénami nelítostného závodu koňských spřežení z legendárního filmu Ben Hur. "Záleží mi jen na vítězství. V téhle zemi jde všem o to být jednička. Tahle země byla založena na vykořisťování emigrantů - Afričanů nebo Číňanů, je jedno odkud jsou. (skutečně bezohledné vstupy hlavní manažerky klubu Christiny Pagniacci do šaten s polonahými i nahými muži podtrhují její majetnický až otrokářský vztah k hráčům). Buď prorazíte a máte krásné auto a barák nebo ne a jezdíte autobusem až do krematoria, protože prohra je umíráním", - říká Beamen, warrior poet – poet válečník – nový druh sportovce ... i člověka. Vítejte v 21. století. "Tahle hra nesmí být nikdy jen o výhře", - oponuje unavený Tony D'Amato. "Ta televize, ta změnila naše myšlení navždycky. Když poprvé přerušili zápas kvůli podělaným reklamám, byl konec. Dříve naše soustředění mělo přednost, ne nějaký pablb prodávající ovocné vločky." A jako diagnózu pro celou dnešní civilizaci vyslovuje: "Buď se teď uzdravíme jako tým, nebo zahyneme jako jednotlivci. To je fotbal." Ano, to je život. ___ Tento film je dokonalou ukázkou režisérského umění. Vše od scénáře přes kameru až po střih je učebnicovým příkladem dobře promyšlené souhry všech složek, která na ploše necelých tří hodin přináší vhled nejen do amerického fotbalu, ale i obraz proměny světa. Kdo by například řekl, že reklamní makro ve filmu bude tak účinné a výpovědné – každá kapka potu, každý doušek whisky, každá bylinka hřiště podtrhuje a ironizuje převahu financí nad hrou. Prudké smyky kamery zase zprostředkovávají rychlost a napětí hry i života. Přesah zvuků nebo rozhovorů při přechodu mezi scénami udržuje pozornost diváka a přidává scénám dodatečný význam. Odtrhnout se od filmu jen na chvíli znamená o něco přijít – není tu žádné slepé místo. Bezesporu jeden z nejlepších filmů, které jsem poslední dobu viděla. ()

Streeper

Film mě příjemně překvapil, čekala jsem něco horšího něco, co mě nebude bavit a celý film prozívám. Omyl! Celý film jsem seděla, napjatá jako struna a sledovala jsem průběhy všech zápasů. Al Pacino jako couch se předvedl opravdu skvěle. Jeho výkon se mi neuvěřitelně líbil. Skvělý film. ()

O´Neill

Výborné sportovní drama postavené na Al Pacinu a jeho emotivních proslovech. Původně jsem si říkal, že těch 150 minut je velmi přestřelená stopáž, ale Oliver Stone jednoznačně ukázal, že opravdu není. Film si drží stejnou kvalitu prakticky celou dobu a nenudíte se. Objektivně 4, protože po projekci nemám chuť pustit si film v budoucnu znovu, subjektivně 5. ()

BarryLyndon

S Oliverem Stonem mám vztah jako kdyby byl moje bývalá přítelkyně. Dřív jsem ho miloval (Wall Street, Četa, JFK..), ale pak jsem poznal že se mi snaží podsouvat myšlenky a názory, který uplně nemusím. Takže konečná, mažu si ho a už v životě ho nechci vidět. On to komoušký levičáství pacholek procpal i do sportovního filmu, neskutečný. A tohle je taky pro mne zklamání. Sice to má parádního Al Pacina s ještě lepšímy dialogy a proslovy (jak je možný, že to má o tolik lepší, než zbytek postav?), ale to je tak všechno. I přes parádní obsazení mne z dalších zaujal jenom Foxx. Sportovní filmy mám rád a tohle čistě jako sportovní film, kde tomu týmu nebo jedinci fandíte jak v reálu zoufale selhává a s klasikama v žánru je to nesrovnatelný. Hrozně mne štvala dneska už archaická videoklipovost a zběsilý prostřihy, to je tak něco trapnýho... Už to nikdy nechci vidět, ale Pacinovo proslovy si pustím ještě tisíckrát! 5/10 ()

joker.george

Snímek by klidně mohl stejně dobře fungovat jako válečný film, které Oliver Stone umí točit, takže zvládl i tento snímek. Zápasy jsou točeny dravě a podobají se bitvám, majitelé a boháči se podobají politikům, nechybí jejich špinavé hry, neshody uvnitř týmu ani postava odhodlaného a možná despotického trenéra/velitele nebo nováčka, který ač o to nestál, se musí poprat s nečekanou rolí, kterou si ale začne užívat a propadne ji, k mému překvapení se režisér nevyhýbá ani docela násilným scénám... ()

DruidKarel

773. hodnocený film: 5. film z dovolené v Tunisku: Je to zvláštní sledivat tak skvělé hodnocení na ČSFD a pak takový propad na IMDB. Hodně zajímavé... Nicméně, to neubírá na objektivnosti mého posouzení tohoto filmu, protože mě se líbil hodně. Skvělé vtažení diváka do prostředí amerického fotbalu, kde se berou drogy, zakázané látky, chlastá se a užívá se s luxusníma štětkama drahého sexu. Vynikající Al Pacino, ten si zaslouží fakt velké absolutorium. Filmu dávám sice 5*, ale na jiné sportovní filmy nemá. 5* ()

enjoi

Idealizovaná pohádka z prostředí amerického fotbalu, která se ale nebojí ukázat i svou drsnější tvář. Skvělé herecké obsazení a soundtrack filmu rozhodně neuškodily. 80% ()

C0r0ner

Jak už jsem psal u několika sportovních filmů - ta dějová šablona je sice bezvadně udělaná, ale když už to samé člověk vidí podvacáté (popadesáté?), dost to nudí. Dalším minusem je mnou neoblíbený americký fotbal, takže dohromady taktak průměr. 50% ()

zette

Muj jedenacty film od Stonea, ktery jsem videl. Bohuzel musim suse konstatovat, ze je to zatim v mych ocich jeho nejhorsi pocin ( WTC jsem jeste nevidel, tak Vitezove maji jeste mozna sanci se ode dna odpoutat... ). Az nemohu uverit, ze to natocil Stone, protoze az do ted jsem se nenudil u zadneho jeho filmu. Obrovske zklamani, strasna nuda, nicim zajimavy scenar. Jedine klady vidim v Al Pacinovi ( i ten vsak uz zahral lepe ), Cameron Diaz a v prostrihu Bena Hura s americkym fotbalem. To je vsak na takoveho rezisera zalostne malo... ()

Flynn

Skvělý film s tradičně precizním Al Pacinem. Ten se do role trenéra hodil výtečně, stejně tak Dennis Quaid do role za svým zenitem hrajícícho quarterbeka a Jamie Foxx do role hošánka namakaného :o))) Skvělý film ze sportovního prostředí, který bezesporu patří mezi ty lepší a zapamatovatelné. ()

pakobylka

V hlavní roli americký fotbal … Představuje se bez jakékoli glorifikace jako tvrdá a poněkud brutální hra pro přihlížející davy. Přirovnání k aréně starověkého Říma, navozené ukázkou z filmu o Ben Hurovi, je víc než výstižné. A tak se dopracujeme až k bezprizornímu očičku, povalujícímu se opuštěně na hřišti. Třešničkou na pomyslném dortíku je pak nelichotivý, bezesporu zajímavý a poučný pohled do zákulisí amerického fotbalu. Nevím, jak to chodí ve skutečnosti, ale problém je, že film ve mně téměř nevzbudil emoce. Nedokázala jsem se ztotožnit s žádnou postavou, bylo mi jedno, kdo zvítězí, jestli se mladý ambiciózní zadák Willie Beamen srovná, přestane si hrát na sólistu a mediální hvězdu a začne respektovat své spoluhráče a pravidla kolektivního sportu. Nezáleželo mi na osudu stárnoucího trenéra Tonyho D’Amata ani zasloužilého zadáka Jacka Rooneyho - který bez ohledu na poslední úraz už dávno není na vrcholu sil - nebo kohokoli jiného. Nezajímalo mě, jestli ryze komerčně zaměřená majitelka Christina Pagniacci svůj klub Miami Sharks prodá nebo ne. A to je důvod, proč nemůžu dát víc než 3*. ()

campix

Stone se nebojí kontroverzních politických dramat, hudebních, burzovních a teď dokonce i sportovních dramat. A mohu říci, že Vítězové a poražení jsou jedním z nejlepších jeho filmů. Ačkoli se nevyvaroval, jak jsem již u něj zvyklí, několika kýčovitých scén a excentrických postav, které se opravdu nehodí. Jinak jsem s výsledkem velmi spokojen a to i přes až moc dlouho stopáž a špatný výběr herečky (Diaz). Mám z toho pána Stonea smíšené pocity, ale nemůžu říci, že by mě tímhle dílkem nepotěšil. ()

Juto

Šport v tých najbrutálnejších okamihoch. Vynikajúci film, kde Oliver Stone dokazuje, že je výborný režisér. Herci sú tiež úžasný. 9/10 ()

Rm.

Celkem dobry film, ale nejhorsi s Al Pacinem, ktery jsem videl. Snimek jen pro uzke publikum, coz nemuzu pocitat za az tak velke minus... ale i tak ... kdo se nezajima o americky fotbal, se bude prvni dve hodiny silene nudit, jako ja. ()