Jan Svěrák vás ve válečném dramatu připoutá do kabiny stíhačky a přistane po stominutovém vzrušujícím letu. Vzhůru do tmavomodrého nebe startovali z anglických polních letišť českoslovenští váleční piloti, kteří chtěli svým dílem přispět k porážce fašistického Německa. Válečná léta nebyla pouze časem vzdušných soubojů. Byla i dobou pro lásku a kamarádství. Drama vojáků, jejichž boj válkou neskončil. (Magic Box)

wosho

Mistrovsky mix komorni podivane a komerce. Sverak to proste umi. Natocil film o nasich hrdinech, kteri o hrdinstvi nestali, delali jen to co povazovali za spravne a netouzili po slave, ale domove. Misto toho dostali od svych lidi pres drzku. V celem filmu je patrne proc vznikal, samozrejme i pro mezinarodni uspech [stal preci jen 250 melounu] a snad i nejakou cenu. Hlavni vsak podle me bylo dat nam neco cenneho, neco pro nas jako narod. Neustale je TS porovnavan s Nebeskymi letci, jedine co ti dva filmy maji vsak spolecne je doba ve ktere se odehravaji a to je vse. Polak tocil malou poctu par lidem, aniz by o nich mohl natocit 100 procenti pravdu-zadny kriminal na zaver, jen more, clun a hrska prezivsich lidi- ne nepratel, jen lidi. Sverak si vsak musel byt vedom toho mozneho srovnani a proto je jeho TS tak jiny, ne lepsi, ne horsi, jen jiny. Jeho film je hlavne o pratelstvi a lasce lidi, zkousenych osudem a nakonec semletymi dejinami. ()

dopita

Nevyrovnanej film. Jestli chtěl Svěrák natočit výpravnej akční film, tak na to je film málo akční, a jestli chtěl vyprávět příběh o milostném trojúhelníku které vyústí v drama tak na to je zas film zbytečně výpravnej. Nefunguje ani jedno. ()

Merkin

Jak to jen říct? Čeští filmaři si nemohou dovolit točit scifi, fantasy, snímky založené na efektech apd., protože nemají k dispozici žádné horentní sumy. To ale vůbec neznamená, že by u nás nevznikaly dobré filmy, ba naopak. Ale jejich podstatou je něco jiného. V Čechách vždycky vznikala skvělá dramata a výborné komedie. Zkrátka věci, kde vůbec nejde o obrazovou stránku(je jedno točíte-li v léte, vevnitř, ve měste, v teplácích, za 5Kč,s ,,nesexy" herci...), ale kde je důležitá stránka scénáristická. Všechno stojí a padá se scénářem. A Češi si na to už za ta léta zvykli. Tmavomodrý svět má proto jeden problém. Mohl by být světovým, nebo českým, ale není ani tím, ani tím. Světovým by byl, kdyby měli filmaři o několik miliónů dolarů víc, známější herecké tváře, ještě kýčovitější příběh a mohem víc efektů, protože takhle je to jen jeden z tisíce podobných příběhů, kterých vznikají po celém světě stovky za rok. Českým by tenhle snímek byl naopak, kdyby se Svěrák namísto zbytečných efektů(které stejně nikoho nezajímají, protože přece jen to na USA zhýčkaného diváka takový efekt nemá) více zaměřil na dialogy a trochu věc prohloubil(ono to hluboké je, ale scénář tomu tak úplně neodpovídá). A možná, kdyby šli touhle osvědčenou českou cestou a natočili válečné drama(bez tolika efektů, zato vážně do hloubky, o českém problému letců a Mnichova a Němců tady) s větším důrazem na hudbu a scénář a mezilidské vztahy, pak by se možná odlišili od těch průměrných válečných dramat. V rámci českých filmů jde o průměr, scénáristicky až podprůměr, příběhově dobrá látka, efekty fajn, herecky průměr, mrzí mě to, bylo by fajn ty postavy víc propracovat. ()

Shakeus

Milostný trojúhelník mě moc nezajímal, ale film je to jinak hodně dobrý. Pocta našim pilotům ve službách RAF. Spousta malých detailů, postaviček a krátkých scének, přesně tak, jak jsme na to u spolupráce Svěráků zvyklí. Připomenout hrdinství, okupaci i konečné osudy mnoha Českých pilotů, nikdy není na škodu. Pro mě je jinak šokující, jak může takovýto film, zobrazující víceméně věrně osudy pilotů a jejich dobu, mít jen o 10 procent víc, než příšernost, jakou je Pearl Harbor (2001). Vkus mnoha lidí opravdu nechápu. ()

Paity

Vložilo se do toho hodně peněz, alespoň na české poměry a je to vidět. Je také vidět značný vliv Svěráka na celý film. Ale nejsem si jist jestli zrovna Kryštov Hádek byl tím pravým. Spíše ne. A vůbec celkově je film natáhnutý, že člověk začne zkoumat jeho části tak důkladně, jak to ani filmaři nezamýšleli. ()

kukuuuc10

Stručně a výstižně - velice silný a pravdivý film, který si pohrává s lidskými emocemi. Oceňuji, že tyto události z ostrovů dal Jan Svěrák do vizuálu. A že se mu to povedlo! Nic mi tady nechybělo. ***** ()

abysser

Je mi líto, ale já se trochu nudil. Srovnám-li Tmavomodrý svět s Nebeskými jezdci, jsou to právě oni, kdo vítězí na plné čáře. Svěrák dělá dobré filmy, tak ať se vrátí ke své parketě. ()

Bafo

Film o lasce za mnoho penez. Ale vznikla dobra zabava s napadem dobrymi herci a vtipem + prekvapivou pointou... Proste Pearl Harbor si dle meho nazoru neskrta... ()

Foxhound#1

Opravdu naplno na mě tento film zapůsobil při speciální projekci na Febiofestu 2009 v Pardubicích, která se odehrála stylově v leteckém hangáru. Skvělý zážitek ze skvělého válečného dramatu z prostředí českých letců v Anglii. Toto téma by si zasloužilo víc takových filmů. ()

Evora

Je to kýč jak bič. Mám dojem, že Jan Svěrák chtěl dalšího Oskara, tak tam nacpal všechno, co by se podle něj mohlo akademikům líbit. Nejspíš nás má za blbce. Připomíná mi pouliční umělce v Salzburku, co vyhrávají na klávesy Mozartovy neprofláklejší melodie, a myslí si, že se z toho pose.em. Ne, normálně nejsem takhle sprostá, ale takový vypočítavý brnkání na citovou strunu mě uráží. Kdyby aspoň k tomu nezneužil námět skutečného osudu válečných hrdinů. Nacpal tam všechno, přátelství, lásku, zradu, vlastenectví, smutného pejska, obětavost, lágr, napraveného nacistu, mučení, směšnou scénu na kolech, melodickou píseň, pár mouder a mužných rozhovorů atd atd. ...to je zrůdnost. ()

ClimbVibe

Profesionálně udělaný film. Co mi na něm vadí je citový chlad. Nějak jsem se do toho nedokázal dostat. Paradoxně mě "dostaly" pouze 2 scény. Hned na začátku kdy Machatý pomáhá ve vězení zhroucenému Slámovi a na konci když letadlo zavadí o vlnu... Je mi to o to víc líto, že jsem se na tento film velice těšil a přál jsem mu aby dopadl co nejlépe. ()

Greny

Jako milovník všeho co léta jsem strašně moc těšil na výtvor pánů Svěráků. Mile mě překvapila forma zpracování ve stylu vzpomínek z komunistického lágru. ()

Hanes88

Musím uznat, že tohle jsem vážně nečekal. Opravdu milé překvapení. Ondřej Vetchý a Kryštof Hádek zahráli přímo skvěle. A ten děj byl taky parádní. Až na pár hluchých míst to bylo velice povedené. 80%. ()

Drirr

Film dokládající, že Češi dokážou natočit i něco jiného než drama-komedie na tisíc a jeden způsob (alá továrna Hřebejk). Už za to si zaslouží uznání. Je toho ale víc. Snímek má slušný scénář, na české poměry nebývalé efekty a kameru a look hollywoodských mainstreamů. Navíc je herecky perfektně zvládnutý. Takže jdu s hodnocením vysoko... ()

Honzeek95

Úžasný film. V rámci českých filmů patří bezesporu k úplné špičce. Těžko se pocit z něho popisuje slovy, ale specifické je, že ho cítíte jen během filmu. Po filmu rychle vyprchává. Ale je jen málo filmů, které by ve mně vyvolávaly takovýto typ emocí. Film jsem viděl už několikrát, ale pokaždé, když se na něho dívám, mě baví, ani chvilku nenudí a vždy ho prožívám. 79 % procent je setsakramentsky málo pro film tohoto kalibru. Jednoznačně by měl patřit do top 5 českých (nikoliv československých) filmů! ()

peetriss

Dodnes nejnákladnější český film v historii (nepočítám-li dosud nedokončený průšvih Poslední z Aporveru), který v českém kontextu po epické i vizuální stránce vyčnívá, ve světovém, a vlastně i evropském, měřítku, se ztrácí. Navíc svým úzce "československým" hrdinným námětem nedokáže přilákat světového diváka do kin. V českých a slovenských poměrech si tudíž na sebe jen s problémy vydělá. Ale dost peněz - Tmavomodrý svět je pro mě, jako českého diváka patřičnou poctou našim letcům bojujícím v britské RAF za svobodu nás i dalších národů proti nacistickým okupantům. Poctou spíše symbolickou, nikoli dějepisně přesnou. V zájmu vyšší atraktivity Svěrákovi vkomponovali do vyprávění klasický příběh o přátelství a sebeobětování se, zkoušeném nepříjemným milostným trojúhelníkem k anglické ženě (výborná Tara Fitzgerald). Nejsilnější je film v konfrontaci nacistického a komunistického útisku československých občanů a hledání vzájemných paralel. Nad myšlením komunistů zůstával rozum stát, podobně jako v případě nedávného nacismu. Tmavomodrý svět je kvalitní válečné dobrodružné melodrama, nikoli však zásadní. Obsazení a jeho herecký projev je jedním z nosných pilířů díla. ()

vander19

Krásny film, ktorý mi pomohol zatvoriť isté medzery, ktoré mal človek po hodinách dejepisu. Zobrazuje letcov Československej leteckej armády, ktorí sa rozhodli, že serú zvysoka na náckov a radšej budú bojovať proti nim v RAF. Fakt treba vidieť, tento film sa ťažko dá okomentovať. ()

Eric Serra zakoncertuje na SOUNDTRACKU Poděbrady

Eric Serra zakoncertuje na SOUNDTRACKU Poděbrady