Jan Svěrák vás ve válečném dramatu připoutá do kabiny stíhačky a přistane po stominutovém vzrušujícím letu. Vzhůru do tmavomodrého nebe startovali z anglických polních letišť českoslovenští váleční piloti, kteří chtěli svým dílem přispět k porážce fašistického Německa. Válečná léta nebyla pouze časem vzdušných soubojů. Byla i dobou pro lásku a kamarádství. Drama vojáků, jejichž boj válkou neskončil. (Magic Box)

Trinculo

Trocha národníckého patosu nikdy neuškodí. Není to špatné, ale jsou i lepší filmy na tohle téma z České produkce, které nejsou takto patetické a působí daleko syrověji a věrohodněji. Celkové spíše zklamání. ()

blekekeke

Mnoho filmařů se podívalo do světa letců RAF a mnoho jich vytvořilo skvělou podívanou, a ani tady filmový mančaft nezklamal. ()

tamadas

Nikdy by mě nenapadlo že se Svěráci pustí do něčeho tak velkého. A povedlo se jim to na jedničku. Teda vlastně podle místního hodnocení na 5. ()

Scaevola

Vyprošené dílo rodiny Svěráků, jež zdařile kombinuje přehnaný realismus (finále v podstatě bez bojové scény...) s troškami patosu (prasknuvší balonek...) a útoky na divákovy emoce (loučení se psem...). Větší význam než pro umění však má spíše ve smyslu splacení dějinného dluhu. ()

Mathyen

Pearl Harbor mám rád, ale původ jeho vzniku je jedním slovem "svinstvo"... lstivě ukradený koktavý pilot, milostný trojúhelník, spousta detailů... je to smutný, co dělá hollywood s poctvivými českými filmaři. Svěrákům smekám! Je to velký příběh a krásně vykreslený, technicky perfetní, dramaticky skvělý... jeden z nejlepší českých filmů vůbec! 10/10 ()

Vozataj

Z toho jak jednali soudruzi s hrdiny II. SV mi je blivno! Tmavomodrý svět mám rád a podívám se na něj daleko raději než na okopírovaný Pearl Harbor!!!!! ()

ariari

tento český film ,jeho sila a celkový dojem u mna už asi nebude prekonaný. Sila príbehu, odvaha natočiť tému 2456. letcov, ktorí najviac pomohli ubrániť Britániu,a ako skončili, ve´d nebyť britskej letky, dnes by svet vyzeral inak... skutočný zážitok , škoda že vtedy celkom nezávisle bežal americký a nominovaný s rovnakou tematikou Pearl Harbor, ...ďalší Oscar mohol byť reálny. ()

laurence

Hrdinský epos a mužích, kteří obětovali všechno pro svou zemi, která je pak za odměnu poslala do lágru. Film oplývá na české poměry fantastickými efekty, skvělými herci a bezchybnou Svěrákovou taktovkou. Nebýt totožného Pearl Harboru ve stejné době, tak je z Tmavomodrého světa legenda. ()

Marchellonzo

Tmavomodrý svět určitě patří do skupiny těch více podařených českých filmů. Hlavně musím pochválit super režii v podání Jana Svěráka a také výborný herecký kolektiv. Co se týče samotného snímku, určitě mezi sympatické a zajímavé věci patří střet dvou odlišných národů (angličanů x čechů) a nabitý cit obou hlavních protagonistů k anglické domorodkyni, což na české poměry tvoří skvělou milostnou zápletku, která (bohužel velmi ojediněle) nepřerůstá přes přátelství dvou lidí. Povedená věc jsou také pohledy z flashbackové rozkvetlé Anglie, do mrazivě komunistického Československa s úplně jinou atmosférou. Ještě jsem chtěl k filmu říct jednu zajímavou myšlenku co mně včera při zhlédnutí napadla, ale už jsem ji zapoměl, takže to asi bude všechno. 85% ()

panWallace

krásný film na téma z naší historie..dalo by se o tom dlouho hovořit, ale co je podstatný a nemůžu se tomu za žádnou cenu ubránit je: že ty ZASRANÝ KURVY komunistický nesnášim!!! v tomto filmu je jen další ukázka jako to byli ZMRDI! nechápu nikoho kdo je může neustale obhajovat... je to SMUTNÉ a STYDÍM se jak bylo z válečnými hrdiny zacházeno..a nejen s nimi. palec pro Svěráka ()

Aidina

Tmavomodrý svět je příběh válečného letce Františka Slámy, který mapuje jeho život za války ve službách RAF a po válce. On stejně jako další západní letci byli po svém návratu zpět do vlasti zavíráni komunisty do lágrů. Panu Svěrákovi se opět povedl velmi citlivý a lidský příběh, kde nechybí humor ale i napětí. Jsem ráda, že prostor zde dostal Ondřej Vetchý a Oldřich Kaiser. A co se týká případného srovnání s podobným válečným filmem Pearl Harbor, tak to přesně vystihuje tento citát: ..... "Američané píší, že Tmavomodrý svět je Pearl Harbor bez útoku, aniž by věděli, že jejich Pearl Harbor je Tmavomodrý svět bez Svěráka." ()

Kozlowski8

Film Jana Svěráka podle scénáře jeho otce Zdeňka Svěráka o českých pilotech stíhaček, bojujících v Anglii. Nejedná se ani tak o válečný film, jako spíše o příběh lásky a přátelství, které se zrodilo v době války. Příběh nenabízí nic nového a extra originálního a jeho děj je vcelku dopředu čitelný, přesto je v něm přítomno několik emotivně silných momentů. U některých z nich se však nedokážu zbavit dojmu jakési neupřímnosti a kalkulace - jako u všech filmů otce a syna Svěrákových. Kvalitě snímku velkou měrou přispěli herci, kteří dobře napsané role výtečně ztvárnili. Vetchý tradičně vynikající (a snad ještě lepší než kdy jindy), Kryštof Hádek - dle mého názoru obrovský talent, který, pokud bude mít štěstí na role, by se v budoucnu mohl stát největší charakterní hvězdou na našem českém nebi - a rovněž další, vedlejší role byly obsazeny velice sympaticky. Velmi půvabně působila a do děje zapadla i původní hudba Jaroslava Ježka, kombinovaná s tou současnou Ondřeje Soukupa. Jako celek velmi dobrá podívaná. 80%. ()

LencaN

Po druhém shlédnutí musím říct, že jsem si přišla, jako bych se na to dívala poprvé, protože z prvního sledování to v mojí paměti nezanechalo tedy až tak "hluboký vryp". Škoda, že to není jako Pearl Harbor, ale na české poměry hodně slušné. Ještě trochu víc se mi vyhranily názory na určité neřády, kteří se stále těší velké náklonnosti Čechů, alias máme krátkou paměť. Zavírat hrdiny, kteří se sbalili a jeli bojovat za naši zemi, proti našemu nepříteli a za demokracii tam, kde se bojovat dalo, je slušněji řečeno čuňárna. Samozřejmě neznám historické podrobnosti, ale tohle se mi zdálo jako hezký obrázek československých odvážných letců. U pár scén mi zamrazilo v zádech. Mělo to srdce, příběh, sice to nebyl až takový akčňák jako je známe ze zahraničí, ale byla tady i akce a když si uvědomím, že to byli naši chlapi, naši mladí kluci, kteří se tam vypravili, sedali do těch sedaček a kouzlili kniplem ve vzduchu vývrtky, aby se třeba vyhnuli smrtelné dávce střel, tak jsem na ně moc pyšná. A jsem ráda, že takový film Svěrák natočil, navíc s tak příjemným hereckým osazenstvem. ()

matees_no

Jako hrdý Čech dávám 6/5, jako uživatel ČSFD bohužel pouze pět z pěti, víc jednoduše dát nejde. Někteří tady píšou, že jde o citové vydírání. Ano asi je to pravda. Ale já jsem se nechal vydírat sakra rád. Duo Svěráků nám předkládá parádní podívanou, která by se měla povinně promítat ve všech školách, aby naše děti věděli, že v minulosti existoval někdo, na koho jsme mohli být pyšní. Aby si nemysleli, že Česko bylo vždy plné takové verbeže, jako je dnešní politická scéna. František Sláma je pro Ondřeje Vetchého, když nepočítáme Jirku Luňáka z Okresního přeboru, životní role. Nechce se mně tu vypisovat, že skvělí byli vlastně všichni. Při scénách z lágru jsem si znovu připomněl, jaký byli (jsou) komunisti svině. A toho není nikdy málo. Absolutní špička českého filmu. ()

Merenre

Na evropské poměru je to opravdu dost patetické a emočně manipulativní, přesto jde o nevídaný počin vzhledem k úrovni naší kinematografie v posledních cca 15 letech. ()

Winster

Do srdce se ti dívám, když pod oknem ti zpívám. Tohle se povedlo, kam se hrabe pearl harbor. Tohle je o našich letcích a o jejich osudu ať už v Anglii a nebo u nás doma. Dvojice Svěrák prostě umí a každý jejich film to zas a zas jen dokazuje. Mimo to skvělé herecké obsazení a výjmečná předválečná hudba od Jaroslava Ježka. ()

rigby

Silný, ale přitom nenáročný film. Příjemně pohladí po duši, ale zároveň vám vhrne slzy do očí. To je prostě Svěrák a Svěrák. Scénář je tažnou silou tohoto filmu, děj se odvíjí pomalu, ale zase ne tak moc pomalu, aby u toho divák usínal. Jako bonus úchvatné ztvárnění leteckých soubojů, nádherné exteriéry britského pobřeží, dlouhé záběry na mořské vlny. Zkrátka vše je tak, jak má být, a rád se budu k tomuto dílu vracet. ()

Eric Serra zakoncertuje na SOUNDTRACKU Poděbrady

Eric Serra zakoncertuje na SOUNDTRACKU Poděbrady