Jan Svěrák vás ve válečném dramatu připoutá do kabiny stíhačky a přistane po stominutovém vzrušujícím letu. Vzhůru do tmavomodrého nebe startovali z anglických polních letišť českoslovenští váleční piloti, kteří chtěli svým dílem přispět k porážce fašistického Německa. Válečná léta nebyla pouze časem vzdušných soubojů. Byla i dobou pro lásku a kamarádství. Drama vojáků, jejichž boj válkou neskončil. (Magic Box)

PlayEasy

Úžasný, dojemný, krásný a smutný film o našich letcích v RAF podtržený skvělými hereckými výkony Ondřeje Vetchého, Kryštofa Hádka a Tary Fitzgerald a sečtený skvělou režií, scénářem i hudbou. Skvěle natočený snímek, který dokázal úžasně navodit atmosféru 40. let minulého století s překvapivě do detailů vypracovanými bojovými scénkami. Ještě že Zdeněk Svěrák svým scénářem film trochu odlehčil, protože jinak by to bylo fakt srdcervoucí drama, ale i tak je to dost silné pokoukání. Jedniná slabší pasáž byla ve vězení, ale režisér chtěl ukázat jak se potom za komunismu zacházelo s HRDINY! P.S. U tohoto filmu jsme pocítili i jakousi HRDOST, že jsme Češi a to se moc často nestává, kam se hrabe film Bitva o Británií! 90% ()

sniperjozef

Váhal jsem s hodnocením. Chtěl jsem dát nižší. Pak jsem si ještě jednou prošel celý film v hlavě. Scénář a vlastně i režie je jiná než ze zahraniční tvorby. Méně omáčky, méně seznámení s postavami, což filmu jednoznačně škodí. Ale obecně pointa, některé herecké výkony, "poselství" filmu a hezká vzpomínka a připomenutí něčeho, co není a nebylo moc vidět a slyšet je moc pěkné. Obecně bych víc jak 75% filmu určitě nepřál, ale jedná se opravdu o velmi krásné, místy jedinečné, české dílo. 80% ()

helrohir

Na tomto filme je potrebné oceniť najmä to, že vzdáva hold dnes už opomínaným hrdinom, ktorí boli cez to všetko čo vykonali perzekvovaní vlastnými politickými predstaviteľmi. Pritom kontrast medzi pobytom v takmer harmonickej slnečnej krajine Británie, ktorá napriek vojne vyznieva ako lepšie miesto na život, a životom v upršanom komunistickom tábore je podaný až úsmevne zjednodušujúco. Tvorcov filmu treba určite pochváliť za letecké súboje a celkovo vizuálne spracovanie, ktoré pôsobí veľmi realisticky a znesie aj prísnejšie kritické merítka. Len je trocha škoda, že podstatná časť príbehu je postavená na tak otrepanom prvku, akým je milostný trojuholník, a ani ten nedokáže vzbudiť nejaké výraznejšie emócie. To skôr kamarátske vzťahy medzi letcami sú nositeľmi pravej podstaty príbehu a vyznejú v ňom o dosť lepšie. 60%. ()

Pitryx

Tak nevím jak tohle hodnotit. Silné pasáže (vězení) a letecké boje jsou střídány hluchotou, za kterou stojí, jak jinak, ženská. No, budu počítat, za pitomý konec mínus dvacet, za přeskakování v ději totéž. Celkový dojem je slabší, nějak mi nikdo z filmu nepřirostl k srdci, a trošku jsem se motal v postavách. Nechám to jako průměr a je. ** A PŮL ()

Micoldee

Krásný a zároveň smutný film. Téma válečného letectva protkané jednotlivými příběhy o lásce - hodně emotivní dílo. ()

Kimkong

Příběh z války o tom, že se život s nikým nemaže a neovlivníme co nás čeká. Piloti zrazeni evropskými mocnostmi se vydávají bojovat za moře. Učí se jazyky a poznávají místní ženy. Poté přichází ztráty životů i zrady přátel. Po válce místo slávy a blahobytu přichází ztráta všechno na čem člověku záleželo a lynč ze strany totalitního režimu. Film je sestříhán s časových skoků mezi obdobím války a obdobím poválečném, kde na konci válka doběhnout druhou linku. Film je obsazen předními českými herci starší generace a nevypadá ani moc lacině. Až na Výbuchy tedy. ()

George8

Nejlepší české válečné drama z prostředí 2. světové války. Tady cítím hrdost, že se jedná o náš snímek. Skvělý scénář, skvělá režie a dokonalý herecký výkon Ondřeje Vetchého a Kryštofa Hádka.. Upřímně jsem se rozhodoval, zda dát 4 nebo 5 hvězd, rozhodl jsem se pro plný počet, protože si to fakt zaslouží! ()

JosefTomas

I po příliš nadšených ohlasech jsem si raději držel odstup, čímž nechci říct, že bych čekal špatný film. Ale královsky se to obrátilo v můj prospěch. Skvělý scénář, skvělí herci a velmi vydařená režie, které posunuli tento "český" film do úplně jiných výšin. A kdo mi řekne, že na tom ty prachy nejsou vidět, tak bych mu nejraději jednu natáhl. :D Souboje sice nejsou tak propracované, jako jinde, ale na rozdíl od nich mají v sobě ukrytou dramatickou stránku, hloubku, posouvají děj a jsou mnohem osobnější. Nemám tedy jak remcat. ()

ostravak30

Tmavomodrý svět je vlastně naprosto ojedinělý projekt v tvorbě Jana Svěráka. Před i po tomto snímku totiž točil výhradně komedie a pohádky a sem tam nějaký ten dokument. Film je také docela unikát v české kotlině. Pravda, válečné filmy se tu za komančů točily, ale po revoluci jich výrazně ubylo. Vezmeme-li v potaz bitevní scény + milostná zápletka + leckdy až bizarní humor či tréninky československých pilotů dá se tento snímek vrazit do celé řady kategorií. Zaujme ženy, muže, starší generaci, mladší generaci, je výborně obsazen. Pravda, něco mu chybí. V tom češství si s podobnými filmy nezadáme, protože s nimi chybí zkušenosti a často se u nás netočí. Čistě jen z praktického hlediska si ale film zaslouží ocenění. Jednak popisuje skutečné hrdiny, kteří nasazovali život v boji s Německem a ti si rozhodně svůj film zaslouží. ()

yntelygent

Keby som sa nezaujimal o historiu letectva,dal by som tejto telenovele este asi o jednu hviezdu viac.Dlzka filmu mi pride umelo natiahnuta,ako keby mali hotovy zostrihany klasicky 90 minutovy film a produkcia im prikaze dotocit tam este nejaku bezvyznamnu vatu,lebo film ma mat 110 minut....cely film je take teple pivo bez peny.... ()

majk_n

Opět se prokázal Svěrákův filmařský cit a síla scénářů jeho otce (s ohledem na ostatní Českou produkci). Škoda jen jeho (režisérovo) nadutosti a povýšenosti ()

Předseda

Tenkrát jsem dal 5* hlavně za odvahu něco takového natočit, ikdyž mi stále vadí ta Svěrákovic chladnost, film si i rád koupím, až ho Svěráci zlevněj. ()

quasar

Je určitě dobře, že tenhle film vznikl. Je na něm dobře vidět, že slušné dílo lze udělat i s malým rozpočtem. Jen pro zajímavost - celý film stál asi tolik, jako vyklizení přístavu La Rochelle pro pár scén v legendárním filmu Ponorka... Přestože v kině na mě moc velký dojem neudělal, v televizi jsem si ho po dvou letech opět vychutnal. Musím ale velmi shovívavě vnímat použitá letadla. Kdo se v tom jen trochu vyzná, toho musela ta všehochuť Spitfirů tlouct do očí. Scéna na kterou je Jan Svěrák pyšný (ostřelování vlaku) by v reálu určitě vypadala jinak. Pokud vlak vezl obraná děla a kulomety, piloti se snažili využít momentu překvapení a okamžitě zničit vagony s flakem. Lokomotiva byla až druhá v pořadí. Tady asi pro dramatickou zápletku bylo vše opačně a čeští piloti působili jako troubové... ()

SB

Tohle bylo velké zklamání (stejně jako u Titaniku)... Moc sem se těšil, že čeští letci budou mít něco jako dokument o svém působení v Anglii, místo toho "dostali" Titanik - shodně obrovské peníze na techniku a výsledkem romantický, schematický spektákl (ve špatném slova smyslu), který dělá dojem, že vznikl pouze jako objednávka na oskara. Přitom potenciál námětu je obrovský. Co se týče hereckých výkonů, Vetchý je dobrý herec, ale zde působí opravdu kýčovitě, naproti tomu K. Hádek ho strčil do kapsy. Ale v tomto filmu je onou skrytou hvězdou Oldřich Kaiser, který nechal svoji komediální škatulku za sebou a vyloženě nadchnul. ()

Chladek

Přez některé nedostatky, jakými jsou například nesčetněkrát diskutované vsuvky z komunistitckého vězení, se pro mě jedná o jeden z nejlepších českých filmů všech dob. Ano, vlastně by měl mít nějakou vlastní kategorii, protože ten podíl koprodukce nejde přehlédnout že? Jinak je to ale přesně to, co se v česku nevyskytuje a co zde tak zoufale chybí. Výpravný velkofilm nezaměřen pouze na rozpočet (zase buďme realisti, jsme v ČR) ale také na vnitřní stránku. Myslím že ohromnou úlohu zde zahrál Zdeněk Svěrák, jehož scénář k pro něj celkem neobvyklému filmu je vynikající. Také bych složil poklonu třem vynikajícím hercům - O. Vetchému, K. Hádkovi a O. Kaiserovi. Když nad to vše ještě pozvednu Jana Svěráka, bude má chvála již dokončena. ()

Eric Serra zakoncertuje na SOUNDTRACKU Poděbrady

Eric Serra zakoncertuje na SOUNDTRACKU Poděbrady