Laskavá komedie o muži, který se domníval, že už nemůže být hůře a netušil, že právě prožívá nejkrásnější chvíle svého života. Františkovi už prošedivěly vousy. Kolja ještě nedosáhl školního věku a setkali se díky tragikomické životní situaci. Ti dva zůstali nakonec sami.Starý mládenec a kluk, kteří si navzájem nerozumějí a to ve všech směrech. Čeká je dlouhá a složitá cesta za úsměvem a láskou... (oficiální text distributora)

Terva

Ocenění: Oscar 1996 - cizojazyčný film (Česká republika). Zlaté glóby - cizojazyčný film (Česká republika). BAFTA - nominace: neanglicky mluvený film. Český lev - cena kritiky, herečka (L. Šafránková), režie, střih, film, scénář, vedlejší herec (A. Chalimon); nominace: herec (Z. Svěrák), kamera, hudba, zvuk, vedlejší herec (O. Vetchý), vedlejší herečka (S. Zázvorková). FF Benátky - Čestné uznání. Evropské filmové ceny - nominace: film. Film Critics Circle of Australia Awards - cizojazyčný film. FF Plzeň - herec (Z. Sverak), herečka (L. Šafránková), nejoblíbenější film. MFF Tokio - scénář, Velká cena. Česká premiéra: 15. května 1996. Scénář: Zdeněk Svěrák. Kamera: Vladimír Smutný. Hudba: Ondřej Soukup. CHYBA VE FILMU - Když František Louka jde domu po schodech tak jí rohlík, má už půlku snědenou a v dalším záběru u dveří paní domácí má rohlík celý. CITÁT - Mně to teda příjde, pane Louka, jako lepší kšeft než pozlacovat hroby. ()

m.krudenc

Nádherný filmový zážitek. Ano, uznávám je to přesně ten typ příběhu, který vysloveně volá po úspěchu a ocenění, ale když se to umí natočit, nemohu říct ani popel! A to se přesně pánům Svěrákům povedlo. Decentní přenádherný humor, takový umí vytvořit jen Zdeněk Svěrák. Vynikající. ()

JohnCZ

"Kradete kufry a cizí území." Když pominu tuhle kultovní scénu a hlášku, která je dnes opět zase velmi aktuální, tak je to prostě hodně fajn film od začátku do konce. Sympatický, s lehkou režií a typicky svěrákovsky hravými dialogy. ()

villon17

Náš krásný nejvíc legendary, ale asi nejvíc jsem se smála řece Vydře (tahle řeka se jmenuje Vydra, ale žádný vydry v ní nežijou. Tak takový tu máme řeky:D). Nechápu, jak mohli chtít vynechat hlášku "konec hlášení v ruském jazyce":). ()

Marek1991

Dojemný film, ktorý má akési duchovné čaro. Rozpráva príbeh silného významu. Je to akýsi stroj času do rokov minulých. Zároveň vystihuje melanchóliu novej doby, doby keď svet začína nekontrolovane žiť, všade je istý chaos, len všetko je dosť rozpačité. Malého Kolju, teda Andreja Chalimona som si zamiloval. Je to sentimentálne, ale nemôže sa mi to nepáčiť, keď je to také skutočné. Spája sa mi s jeseňou, svojím spôsobom je to aj film jesene života. 90. roky západoslovanského, no najmä českého filmu majú dva silné momenty, okrem Pelíšok je to Kolja, stalo sa to klasikou. ()

corpsy

Český oscarový doják. Z prvotného pohľadu plánovaný plačlivý a okúzľujúci efekt, na pohľad druhý, príjemné a osviežujúce. A v celkovom závere, jeden z najlepších porevolučných českých snímkov. Ešte niečo? ()

F.man

Opět, znovu a zase vynikající Svěráci, se vším dobrým co k nim patří. Tentokrát je to sice možná na mě trochu moc podbízivé, ale přesto neméně skvělé. Složenky, vy krávy zelený, nenažraný ()

Marsik

ČT1 HD - Kolja, ty nikam neubjegaj, normálně zůstaň v metro, my si ťa najdem...Konec hlášení v ruském jazyce. Jinak film bez debat skvělý, Svěrákovci umí. Ale na 5 hvězd by mě musel film vtáhnout a bavit více, jelikož prvních 30 minut se to docela táhlo. 80% (with J.) ()

fannah

Nemám co dodat, Oscar je naprosto na místě, tohle je další film, který má srdce. Moc jich opravdu není, a Jan Svěrák stvořil něco co už nikdo nikdy nenatočí. ()

selfesteem

Tak v roce 1996 mi bylo 15 let. Šla jsem se svým objevem do kina na Kolju a vůbec se mi nechtělo. "Na českej film?" "Do kina?" "Proč nejdem na něco normálního??!" Ale záhy mě mé nespokojené výlevy přešly. Něha a láska mě pohladily po duši a zahřály v srdci. U všech scén, které byly s to diváka jakýmkoli způsobem dojmout jsem brečela na celé kino a můj objev jen seděl a nevěděl co se mnou. Při scéně, kdy se pan Louka zapovídá v metru s nějakou slečnou a pak honem spěchá z metra vystoupit, se mi povedla dokonalá věta. Mezi komparzem, který vycházel z onoho metra jsem uviděla známou tvář. Mého kamaráda z dětství, shodou okolností také se jménem Nikolaj (je to ten kluk v popředí, s polodlouhými zrzavými vlasy, šálou a zeleným kabátem). Skoro po polovině filmu, který má název "Kolja" a pojednává o Koljovi jsem nahlas sdělila svému objevu:" Ale to je Kolja, to snad není možný." Díval se na mě hodně divně, ale nebyl čas ani prostor to jakkoli vysvětlovat. S postupem času jsem se ke Koljovi několikrát vrátila, a už nesčetněkrát jsem se opětovně pobavila "krávama zelenýma, nenažranýma", "to vona pořád", "dřív než přijde Zubatá" a jinými vtipnými komentáři, mj. se mi také velmi líbí ve své roli hrobníka skvělý Ondřej Vetchý. ()

NinonL

Kolja J. Svěráka je skvělá komedie. Mezi mé nejoblíbenější postavy patřily (kromě samotného Kolji, Andreje Chalimova) jeho dohazovačka Liliana Malkina, hrobník Ondřej Vetchý a dvojka estébáků (Táborský, Vondruška). Samotný příběh je dojemný a nebýt trochu kostrbatého vnucování socialistických poměrů, dám o hvězdičku víc. ()

pan.Kaplan

Už patnáct let nebyl tento film překonán. Pořád je to nejlepší český film dvou dekád. Ať si je laskavý. Ať si je vykalkulovaný. Je nabouchaný úžasnými momenty, emocemi, milým humorem a velkým osudem. 100% ()

Džejkop

Tak citlivý příběh, že to zahřálo u srdce i pány v Americe. Mimo dojemného, také nechybí sarkasmus. Za všechny lze jmenovat nesmyslné věšení vlaječek do oken. Tak jak je řečeno ve filmu...ten váš tam dáváme jen z donucení... v našich myslích a filmech se v podstatě ona doba totality odrážela po celá devadesátá léta. Tak co dodat, snad jen že pan "Lučina", tedy Louka je nezapomenutelný, stejně tak jako malý Kolja. ()

Ridick

mila, dojemna a usmevna tragikomedia o dvoch bipolarnych ludoch a ich vzajomnom zblizovani. jan sverak opat dokazal, ze je reziserska jednicka co sa tyka strednej europy a spolu s jeho apom tvoria divacky magnet. trosku mi vsak vadilo to herectvo z. sveraka, kt. sa mi zda jednotvarne...na druhej strane som sa potmehutsky pochuchnaval na malych gagoch...70% ()

GodComplex

V mem okoli se nachazi nekolik patriotne zalozenych jedincu, kteri se mi neustale snazi dokazat, ze i CZ scena v sobe skryva filmove klenoty. Diky temto lidem se i me obcas stanou pro me temer sci-fi udalosti, jako ze jdu na CZ film do kina, nebo ze dam pod timto natlakem prednost CZ DVDcku, pred nejakym super bckovym horurkem. Kolja mi byl doporucen presne v podobnem stylu, ze tohle se mi proste musi libit. Jelikoz mam velmi otevrenou mysl, tak jsem tomu dal ferovou sanci, ale na tomhle kousku nic uzasneho vazne neni. Hlavne, nedavno jsem videl dalsi pocin Sverak teamu "Vratne Lahve" a zajimalo by me, proc toci dokola porad to same. Protoze Kolja a Vratne Lahve jsou skutecne 1:1 klony, naprosto stejny CZ feeling, kdy je vam z prostredi a hereckych vykonu nevolno, stejny reziser-herec tandem, naprosto identicky styl a rukopis. Mel jsem proto chut to soupnout do podprumeru, ale jsem zaujat efektem druheho filmu, ktery je pro Kolju irelevantni, jelikoz vznikl driv, nez lahve. Davam mu tedy spravedlive a stejne jako jim velmi vstricne prumerne hodnoceni. Na vic to rozhodne nema, ale ono to vazne ma neco do sebe, co vas nuti to na tom prumeru udrzet. Mozna je to sympaticnost seniora Zdenka Sveraka, kterou jsem zminoval uz u lahvi. 5/10 ()

Laxik

Ta nejkouzelnější a nejpoetičtější reklama na adopční kanceláře (a Cimrmanovce), jakou si dovedete představit. ()

Zemřela Libuše Šafránková

Zemřela Libuše Šafránková

09.06.2021

Ceny české filmové kritiky – výsledky

Ceny české filmové kritiky – výsledky

02.02.2020

Nejlepším filmem roku 2019 byl českými kritiky zvolen road movie Staříci. Hraný debut Ondřeje Provazníka a Martina Duška o pomstě a spravedlnosti získal kromě nejvyššího ocenění na 10. Cenách české… (více)

České lázně ve filmu

České lázně ve filmu