Laskavá komedie o muži, který se domníval, že už nemůže být hůře a netušil, že právě prožívá nejkrásnější chvíle svého života. Františkovi už prošedivěly vousy. Kolja ještě nedosáhl školního věku a setkali se díky tragikomické životní situaci. Ti dva zůstali nakonec sami.Starý mládenec a kluk, kteří si navzájem nerozumějí a to ve všech směrech. Čeká je dlouhá a složitá cesta za úsměvem a láskou... (oficiální text distributora)

anais

Po všech sránkách skvěle natočený film. Všechno je vypiplané do toho nejmešího detailu. Svěrákům se prostě podařilo natočit film, jaký toho Oscara získat musel, jelikož na to má. Z mého osobního hlediska je však v Koljovi moc sentimentu, násládlosti (hlavně ta hudba chvílemi moc tlačí na pilu....tedy, na smyčce) a vůbec takové té snahy očividně diváka dojmout a pobavit ho roztomilým humorem (nic proti tomu, jenže Svěráci to v Koljovi až moc dávají najevo). Takže čtyři hvězdičky a ne jinak. ()

honajz

Citově poněkud vydírající film, hrající na sentimentální notečku, avšak po letech nabízí pořádné filmařské řemeslo (i když ty své oblíbené detaily a průlety si Honza Hřebejk mohl odpustit). Plusem je, že i po letech se na to dá dívat, má to svůj humor a je to filmařsky zručné. ()

Ivoshek

Starej Svěrák zase jednou ukázal, že takhle dobrý scénáře tu píše v podstatě jenom on. A mladej Svěrák zase to, že to umí poskládat. Nemůžu říct, že bych tenhle film nějak aktivně vyhledával, když ho někde dávají, ale když jde, tak ho dokoukám. Je to místy veselé, místy smutné, místy dojemné... a všechno to funguje dohromady, čemuž hrozně pomáhá dobře trefená hudba, kamera a střih. Oskar asi právem. Ukazuje se, že některé typy příběhů jsou - pokud se udělají dobře - univerzální a pochopí je kdokoli na světě. ()

MM11

Jeden z vrcholových projektů devadesátých let. Jako důkaz může posloužit tolikrát zmiňovaný Oscar, který byl naprosto zasloužený. Po debilitách typu Byl jednou jeden polda nebo Nahota na prodej se ukázalo, že cesta úspěchu devadesátých let bude v něčem jiném (a díky bohu za to). Jediné, co by Vám (podle mně) mohlo vadit je přespřílišná sentimentalita celého příběhu, ale věřte, že i tou dostal Jan Svěrák Oscara. Tak už to hold chodí. ()

SOLOM.

Už když jsem viděl malého caparta Andreje Chalimona coby Kolju poprvé, získal si mé plné sympatie (myslím hlavně film). Společně se Svěrákem se jim povedlo zahrát své role dokonale, získal si srdce řady diváků a hlavně celý příběh je plný emocí. Nerudný mládenec versus malý rusák, který mu zůstane na krku. Jejich společné prvotní trampoty a nucené soužití se postupně změnilo v nezapomenutelný divácký zážitek, který i po tolika letech má pořád své kouzlo. ()

Havenohome

Po rokoch som si pozrel tento film najmä kvôli Silvii Šuvadovej. Síce tu dostala len epizódnu roličku ale bola úžastná! (hlavne jej ľavý prs, taký som ešte nevidel) Aj takto chcem Silvii vyjadriť svoju podporu v natáčaní videjok na Youtube a pevne verím, že sa jej čoskoro podarí preraziť v Hollywoode a dokázať všetkým zlým jazykom, že na to stále má! Silvia, som s tebou!.................................Keď už som si to pozrel, tak sa aj k filmu vyjadrím............................Je to strašne nudná kok........hlúposť! Kdeže Troška. Svěrák! To je bahníčko. Aj mladý aj starý. V prvých piatich minútach vás starý presvedčí, že je totálny uchylák (duplovane keď viete, že si tu rolu sám napísal a dal to režírovať vlastnému synovi). V jeho postave sa sublimuje najsenilnejšia chlapská lascivita. Šedivý macho, čo si potrebuje dokazovať aký je sexoš, tým že si napíše rolu starnúceho donchuána. Nie že je to celé neuveriteľné, ale hlavne je to odporné..........................Čo je však horšie a čo som si v dobe vzniku neuvedomoval, je vlastne ten retronostalgický prístup k dobe pred rokom 1989. Všeobecne sa hlavná vina za štart ostalgy filmov v našich končinách hádže na triko Pelíškam, ale po opätovnom pozretí Kolju a s ohľadom na jeho obrovskú dobovú popularitu, si uvedomujem, že tento film je na tom ešte horšie ako Pelíšky. Nejedná sa totižto o pokus nejakého komplexného vykreslenia charakterov a problémov doby, ale len o načrtnutie schémy v skanzenoidných kulisách, na ktoré chabí scenárista Svěrák navlieka bonmoty, múdrosti, anekdoty a vtipy o komunizme (pravda nie tak okato ako to robí Troška, ale v tom je práve tá hnusná lepkavá zvrhlosť). Áno skanzenoidné kulisy. Síce pekne farebne zladené, nie veľmi krikľavé, aby všetko pôsobilo útulne a dojemne (Hřebejk mal dobrého učiteľa), ale predsa skanzenoidné kulisy. Načo sú tam všetky tie teplom-otočné lampy, ktoré sme všetci za socíku doma mali? A vôbec nielen scénografia, ale celý topos príbehu je vyskladaný z rodiacej sa porevolučnej reprezentačnej pseudopredstavy ako to za toho socíku vyzeralo. Vrchol trápnosti je scéna s eštebákmi. Starý to tak napísal, až má divák pocit, ako keby chcel aj tých eštébák samoúčelne poľudštiť (ale vôbec sa mu to nepodarí, lebo všetky postavy pôsobia biedne figúrkovito, čo je podporené aj popisným hereckým prejavom - Táborský si strihá a kontroluje nechty, inde zase úradníčka cumle okuliare atď.)........................Rád by som sa vyjadril aj k tomu báječnému scenáru. Ako môžem zažiť katarziu a dojatie pri príbehu, ktorý má tak odfláknutú zápletku. No mama chce nové okapy, tak ja si tú Rusku zoberiem! Konflikt nemá osobný rozmer a hrdina nie je vystavený pod neúnosný tlak, len tak nejako sa posúva od rozhodnutia k rozhodnutiu a divák veľmi neverí vývoju príbehu a hlavne zaspáva, keď sa neustále opakujú dojemné scénky o tom istom. Keď už je ten Svěrák taký scenáristický génius, mal by sa naučiť zlaté pravidlo scenáristiky, že menej je niekedy viac a namiesto planého jihnutia napísať aj niečo čo má v sebe konflikt a záblesk reálnych emócií (pardón, zabudol som, že gýčiari to nerobia). Po pol hodine je film na zaspanie..........................Podprahovo je v tom filme viac zaprdenej xenofóbie (rezervácia v Albánsku ako pre indiánov), smradľavého sexizmu, a pokryteckého pohľadu na vlastnú spoločnosť ako v Doktorovi od Jezera Hrochú....................A nie je to ani len nadpriemerne zrežírované, ani jeden obraz nemá gradáciu, nieto ešte prekvapivú pointu. Keď k tomu pripočítam popisné herectvo s hláškovaním, ľahkú sentimentálnu hudbičku a stokrát otrepané synekdochy ako detské topánky, tak nechápem kde pramení predstava, že Svěrák je nejaký extra režisér? () (méně) (více)

Necrotongue

Scénář-Zdeněk Svěrák,to je pro mě jasná známka kvality a jistota,že se mi dostane značné dávky inteligentního humoru a tak se i stalo.Výborně napsaná záležitost,která mě dokáže opravdu naplno rozesmát,musím ocenit,že se Zdeněk Svěrák v pasážích,které jsou záměrně napsány k vyvolání citového pohnutí,dokáže vyhnout trapnému americkému patosu.Dokáže je napsat tak,že jsou součástí filmu a ne rušivým momentem.Je to marné,jsem Svěrákův fanoušek,takže ze sebe žádnou kritiku nedostanu.Ale vůbec mi to nevadí. ()

JASON_X odpad!

Otázka pro křížovkáře - víte, jak se řekne "typický příklad vykalkulované, lacině líbivé komerce na pět"? Ano, samozřejmě Kolja. Stokrát hnusnější a slizštější než ten nejhnusnější a nejslizštější Špílberg, film, který je mi tak odporný, že už jen jeho samotný název ve mně vzbuzuje zhnusený třas celého těla a nutí mě ke křečovitým záchvatům ukrutného blití. 'Hezký český' megashit natočený prvoplánově tak, aby se líbil senilní oscarové komisi, všem uťápnutým čecháčkům, pravdoláskařům, prostě "obyčejným lidičkám"... takže v první řadě natočený pro prachy. Za to, že s touhle laskavě hřejivou ohavností oba Svěráci nadělali Čechům ve světě tolik ostudy, když s ní do nekonečna obsírali kdejaký podřadný festival, jsem se dlouho styděl do morku kostí a doufám, že za to oba jednou bolestivě shoří ve filmovém pekle. Od doby Kolji Svěráky bytostně nesnesu, i když toho staršího jsem měl kdysi rád a ještě Akumulátor se mi svého času docela líbil. ()

luka4615

Brilantní Svěrákova režie, která se dokonale snoubí s procítěným příběhem. Po právu jeden z nejblyštivějších klenotů české kinematografie. „Prosim tě. Co je na tom krásnýho!? Dyť je to červený jako trenky. Náš je krásnej!“ ()

Handle

Těžko říct, proč mě tento snímek tak nedostal. Každopádně můžu říct, že si nemyslím, že česká kinematografie je výborná, ale rozhodně znám lepší české filmy a ani jeden z nich Oscara nezískal... Tím však zase nechci říct, že je Kolja nějaký špatný film. 3* mu právem patří, ale zas tak emotivní mi rozhodně nepřišel. Občas jsem se docela i nudil... No ale za něco Oscara získat musel, takže filmařské kvality určitě má. Každopádně myslím, že už námět k tomu směřoval... Každopádně to získání Oscara je nádherné sledovat... :) ()

jhrasko

...z úcty k všetkým účastníkom tohto zájazdu. Nejdem písať nič negatívne, proste sa mi nechce, každopádne podľa mňa najslabší Oscar pre český film ever. Pán Svěrák každopádne s najoriginálnejšou Oscar speech v roku Anglického pacienta! ()

ScarPoul

Film, ktorý akadémia ocenila oscarom. A tak trocha nechápem prečo. Bolo mi povedané, že takéto filmy sa v Amerike netočia a že preto to bolo niečo nové. Lenže úprimne, pozeral som sa na ten film, zasmial som sa, koniec ma dojal, ale aj keď bol film veľmi pekne natočený, príbehovo je až príliš jednoduchý aby vo mne zanechal nejaký silnejší pocit. Videl som ho veľmi dávno a nech spomínam, ako spomínam už si ani neviem vybaviť poriadnu scénu z tohoto filmu, pričom ostatné Svěrákové filmy mám ešte v živej pamäti a mohol by som vám ich citovať. Bohužiaľ, nech je kamera a hudba a všetko okolo toho na naozaj vysoko profesionálnej ba priam až geniálnej úrovni, na film som veľmi rýchlo zabudol. Čo sa týka hercov sú brilantný, a vo svojej podstate nemám filmu čo vytknúť. Jediné čo môžem ešte povedať je to že Kolya a Ostro sledované vlaky, ktoré ale rozhodne nemôžem považovať za zlé filmy, sa nevyrovnajú emotívnemu a od prvej do poslednej sekundy geniálnemu obchode na korze. A asi je to chyba, ale všetky české oscarové filmy som videl až po Obchode a tak ich neustále porovnávam. A možno práve preto čakám viac ako by som mal. ()

Genero

Kdybych snědl pět kilo tureckého medu a na prsa si naplácal cukrovou vatu, necítil bych se tak přeslazeně jako po tomto filmu. Jenže to má milý, chytrý a vtipný scénář a hezké obrázky, což jsou vlastnosti, které bych mohl v současné české komedii hledat jako špendlík v kupce hnoje. Navíc je ten malý Rusák opravdu roztomilý a dojemný. Takže nakonec přece jen musím dát nadprůměrné hodnocení, ale jestli si Kolja opravdu zasloužil v devadesátém sedmém Oscara, tak ať se propadnu na východoněmeckou swingers party. ()

Hwaelos

Možná jsem paranoidní, ale mám pocit, že Kolja je Svěrákův jediný film, kde se pokouší diváka ještě překvapit a nevzdává hledání zajímavé formy pro své lidské příběhy. Kamera a asociativní střih tu odvádějí precizní práci a je radost sledovat tak dobré řemeslo. Viděl jsem Kolju bezmála patnáct let po jeho vzniku, takže příběh mě neměl čím překvapit, ale přesto zahřál u srdce. Velmi dobrý kus české filmařiny. ()

ALIENka_

Musím k tomuhle národnímu pokladu vůbec něco psát? Tenhle film je klasika a to z dobrýho důvodu. Že bych byla nějakej velkej fanoušek český kinematografie, to se říct nedá (co si budem, s těma filmama to u nás není zrovna slavný), ale jednou za čas se najde zlatej důl a ten má pak speciální místo v mým srdci (začíná se ze mě stávat Shakespeare, nebo spíš Mácha?). A Kolja je přesně jeden z nich. Nádhernej film. Místy děsně smutnej, až se mi zamlžilo před očima (v poslední době začínám potřebovat svoje vlastní stěrače, stává se to nějak často) a zároveň vtipnej. Správná hořká komedie, co se odehrává v době socialismu (což je takovej můj guilty pleasure jen tak mimochodem). Svěrák boží jako vždycky. A ten malej kluk taky. Vůbec všechny herecký výkony jsou skvělý. Oscar naprosto zaslouženej. A ty vtípky jsou taky úžasný. Hodí se tam a vůbec nevypadají nuceně, což je základ každýho vtipu. Hlavně miluju ten poslední, kdy se Frantův kamarád radoval z toho, že konečně dělá podvratnou činnost. Nebo krasnaja, ten byl taky dobrej. A taky když se estébáci účastnili revoluce. Celkově ten příběh je hrozně uvěřitelnej a lidskej. A jsem ráda za dobrej konec - vrátil se do filharmonie, vzal si ženu, co miloval a žili spolu šťastně až do smrti! Hodnocení: Vůbec bych se nezlobila, kdyby takhle vypadala celá česká kinematografie. Tak třeba jednou se dočkám/10 ()

Zemřela Libuše Šafránková

Zemřela Libuše Šafránková

09.06.2021

Ceny české filmové kritiky – výsledky

Ceny české filmové kritiky – výsledky

02.02.2020

Nejlepším filmem roku 2019 byl českými kritiky zvolen road movie Staříci. Hraný debut Ondřeje Provazníka a Martina Duška o pomstě a spravedlnosti získal kromě nejvyššího ocenění na 10. Cenách české… (více)

České lázně ve filmu

České lázně ve filmu