28 dní poté

• Velká Británie 28 Days Later (více)

Kass

Bohužel film "28 dní poté" mi připadal svou strukturou obsahově poněkud nevyrovnaný. Přitom se rozjíždí poměrně nadějně. Úvodní scény postapokalyptického Londýna jsou skutečně strašidelné a velmi působivé. Ostatně také skutečnost, že se točilo na Digital dělá s atmosférou snímku mnoho. Vůbec celkové sledování dění okolo skupinky nenakažených lidí (málo známý, ale poměrně sympatičtí herci) přežívajících v ulicích velkoměsta je mimořádně přitažlivé. Stejně tak, jejich cesta ven z města má své nepopiratelné kouzlo. Posléze se ale film přesune na vojenskou základnu a se změnou místa děje, dojde do značné míry i ke změně žánru snímku, a ze slušně rozjetého zombie filmu (já vím, pobíhají zde živí nakažení a né živí mrtvý, ale ve výsledku je to stejně úplně jedno) se najednou vyklube dějově lehce předvídatelná kritická sonda do života, v krizové situaci jednající, uzavřené skupiny. Samotný závěr filmu na mě působil dojmem, že si režisér buď příliš nevěděl rady s tím jak svůj film zakončit, a nebo byl producenty donucen ho dodatečně přetočit podle jejich představ. ()

lamps

Silné v celkovém sdělení, nepřesvědčivé ve vývoji syžetu. Popřípadě solidní filmařina, se kterou je obtížné držet krok. Ať tak či onak, Danny Boyle je natolik dobrý a inteligentní režisér, že v širším příběhovém kontextu značně pozvedá svůj film nad ploché akční béčko (ať už v naturalistickém úvodu či v závěru, kdy je bez obalu naznačeno, že agresivní infekce je vlastně přirozenou součástí lidského DNA), ale explicitní významy zde působí často tak nedotaženě a polopaticky a vývoj postav ukvapeně, že se tím přidaná hodnota filmu bohužel dost sráží. Ten záměrně laciný look k tomu sedí, o adekvátnosti hudby už by se však dalo polemizovat, a osobně mě rozčilovali i některé střihové montáže a hloupé jednání postav. Zajímavý přístup k látce, který si ale zasloužil přemýšlivější a psychologičtější vrstvení zvratů. 65% ()

Shakers

Tak som si dal po pár rokoch repete a musím uznať, že to má svoje kvality. Príbeh je zaujímavý, ale aj jednoduchý, no v vďaka réžii Dannyho Boylea dobrý, temný, drsný, pustý a hlavne krvavý. Postavy sú fajn, herecky je to obsadené ešte lepšie a hudba od Johna Murphyho je tiež skvela. Finále kde ani tí dobrí nie sú dobrí sa tiež podarilo. Obľúbený soundtrack: In The House, In A Heartbeat. 75% - 4* ()

Big Bear

Slušné, bohužel viděno po snímku 28 týdnů poté. Co zde po vizuálu chybělo, tam bylo dodáno. Takže ačkoliv je tohle o pět let starší líbil se mi více mírně klonovaný vychytanější nástupce. I tato verze však stojí za shlédnutí. Je komornější a tím dramatičtější. Opět se nacházíme v Anglii opět v Londýně, kde původce viru je znám. Partička hrdinů putuje krajinou do bezpečné zóny ovládané armádou. Cesta je však plná nástrah a nedá se věřit všem. * * * ()

JohnnyD

Prvá polhodina je úplne geniálna - hlavne keď hlavný hrdina chodí po prázdnych uliciach Londýna. Film má síce absolútne nevhodný soundtrack, ale ten sa tu paradoxne veľmi hodí. Realistický zombie film, jeden z prvých z novej generácie zombies. ()

Nin

Nemůžu si pomoct. Miluju zombie tématiku, když není omezená jen na utíkání a zabíjení zombíků (viz Resident Evil). Naopak v tomto filmu je toto téma využito na 100%. Kde by většina špatných zombie filmů už dávno skončila, tak 28 dní poté pokračuje dál a dál a je to napínavé, zajímavé, nečekané. Závěrem bych rád doporučil vynikající komiksovou řadu Walking Dead (bohužel u nás nevyšla a asi jen tak nevyjde), která je na stejné vlně jako film. EDIT: (o několik let později) Tak komiks už u nás vycházet začat (český název Živí mrtví), takže milovníci zombie tématiky neváhejte ani vteřinu (10/10) ()

Madsbender

A znovu tak trochu iný pohľad do sveta po zombie apokalypse. Tentokrát mimoriadne vážny a v závere veľmi silný a brutálny survival s výborným tradične vyziabnutým Murphym, chladnou "Moneypenny" a prekvapením v podobe dobráckeho Gleesona. Môže byť. ()

Deimos

TV/// Obsazení 7/10 Děj 7/10 Hudba 7/10 Efekty 8/10/// +příběh, některé scény -klidně mohlo být více hudby/// Napodruhé možná né tak silný zážitek, přesto celkem zajímavý a nevšední film. Dnes mohu říct, že se podobá trošku filmu Potomci lidí. A taky se dle mého dělí na dvě poloviny. První je snaha o záchranu než hrstka lidí dorazí k vojákům. Doteď je to postapokalyptický "zombie" horor. A po této události se film mění v akční psychothriller. Na konci nás čeká happy-end, ale slyšel jsem, že film má 2 závěry, ten druhý až tak happy není. Rád bych ho viděl. A mimochodem Cillian Murphy se mi začíná líbit./// Celkem 72%/// ()

Disk

Záběry na vylidněný Londýn, skvělý soundtrack, precizní kamera a Cillian Murphy s uhrančivě modrýma očima - to je kombinace, které je velmi těžké odolat. ()

salahadin

28 vteřin poté, co jsem dokoukal film 28 dní poté, píši komentář, v němž si chci vyjádřit cosi o neoriginalitě a druhé půlce filmu, kdy jsem nabyl dojmu, že infikovaní byli spíše tvůrci. A to virem HIV ("hodně imbecilní vývoj"). A pravděpodobně u současné filmařské populace hojně rozšířený vir přenášený filmovým plátnem na diváka s názvem WTF (what the...vždyť to znáte). Jediné, co se mi na filmu líbilo, byl fakt, že peníze celého světa rychle ztratí hodnotu, když za ně není co koupit. A chudáci šimpanzi, jaký vir jim ještě připočteme k rozšíření? To si Boyle nemohl vybrat třeba kočkodana červenobřichého nebo mangabeje rudohlavého? ()

666teen

No, já jsem se celkem bavil...Navíc si stejně jako autoři myslím, že pár zelených mozků vymknutých z kloubů je pro civilizaci větší nebezpečí, než banda nemrtvol. ()

S.Quentin QUALE

Ultimátní postapokalyptický zomies nářez Danny Boylea, který ve své době neměl konkurenci. Krom jatek, šíleného tempa a emocí se film může pyšnit i možná nejlepší hororovou songou novodobé tvorby. Doporučuju i s (o něco slabším) druhým dílem. ()

HAL

Svět zemřel a z jeho krvácejících tepen rychle mizí poslední zbytky toho co jsme si mysleli že je jeho krví, civilizace a humanita jsou již jen prázdná slova která kdysi dávno někdo vyřkl do větru a ti co zaslechnou jejich tichou ozvěnu se musí dlouho a bolestně snažit rozvzpomenout na to co kdysi znamenala. V opuštěném, studeném a nehybném městě kde totální zmar lidství drtivě předznamenává i jen prázdná silnice s převráceným autobusem a naprosté ticho. Zeď nářků kam poslední umírající nalepili na malých papírcích své sny než uprchli ve snaze najít něco co ztratili a přitom zemřeli aniž by opustili tento svět. Živý člověk tu neznamená jen spásu či vysvětlení, ale hlavně úkryt před peklem okolo a pomoc s přežíváním beze smyslu a bez budoucnosti. Naděje prý umírá poslední ale občas by bylo lepší kdyby zemřela hned na začátku - jen tak je možné se nehnát slepě za nějakým cílem který se přitom může stát hřbitovem a peklem. Tak zabroukejte si tichou melodii a pomalu se rozhlédněte po krajině, možná uvidíte jen větrné mlýny které už nemá kdo zastavit, možná pár koní na louce která už nikomu nepatří a možná i pár lidí kteří se snaží přežít a hlavně zjistit jestli vůbec stojí za to přežívat. Nezapomenete nikdy. 9/10 ()

Aidan

Apokalyptická scifárna, která začíná slibně, ale s přibývajícími minutami se mění v nenávistný nesmysl. Atmosféra vylidněné Anglie mě na chvilku zaujala, hned potom však zahynula na bídný scénář. Kdyby na konci v srdci zbyly alespoň hloubavé chmury..., ale ona zůstává jenom špína, jíž se nelze zbavit bez dlouhého procesu očišťování. ()

Vančura

V rámci žánru to asi není špatné, ale osobně už jsem filmů se zombíkama viděl tolik, že jich mám po krk. Je to pořád dokola jak přes kopírák, nikdo nedokáže přijít s ničím novým. Zde mi navíc dost vadilo nesympatické obsazení a úmorná délka. Pokud to ze začátku mělo něco do sebe, tak ke konci už mě to jen iritovalo, jak to bylo hrozné. ()

mzss1

|50%| Zombie filmy mám rád, ale ne vždy jsem spokojen. V tomto případě jde spíše o styl zpracování. Je to opravdu moc nezáživné a táhlé. Nejde mi samozřejmě jen o akci. Postavy jsem si trochu získal až spíš ke konci. Sem tam tu alespoň vidíme pár obstojných vyvraždovaček. Zombíky tu máme rychlé a rychle se měnící. Finále s vojáky bylo aspon už zajímavé, i když se nejednalo o nic výjimečného. Chvílemi mě to bavilo, chvílemi vůbec ne. Na hraně mezi 2 a 3*. Nakonec to jako jednohubka nebylo až tak zlé, tak proč být zbytečně kritický? Slabý průměr, slabé 3*. ()

kingik

V londýnské nemocnici se z komatu probouzí mladý muž, aniž by tušil, že svět před 28 dny zachvátila děsivá pandemie a že se ulicemi monstra potulují zmutovaná monstra. Solidně vystavěný horor režiséra Dannyho Boyla nezklame příznivce žánru. Novátorský přístup k látce k vidění nebyl. 60% ()

dr.horrible

Drsné a typicky anglicky špinavé. Zároveň jeden zmála zombie filmov, ktoré majú myšlienku a nesú posolstvo (ak ovšem nerátame zombie všeobecne ako kritiku spoločnosti, ktorou samozrejme sú). Ale dalo sa to natočiť ešte o milimeter pôsobivejšie. ()

Cillian Murphy se vrací k zombíkům

Cillian Murphy se vrací k zombíkům

18.05.2024

Kolem málokterého projektu je v posledních měsících takové haló jako okolo další Boyleovy apokalyptické vize. O pokračování filmů 28 dní poté a 28 týdnů poté, v nichž Británii zachvátil virus, který… (více)

28 let poté nabírá obsazení

28 let poté nabírá obsazení