Uvidíme sedm vypjatých příběhů o touhách, posedlostech a sobectví Inspirací filmu byla sbírka balad českého autora 19. století K. J. Erbena, jehož tvorba je paralelou k poezii E. A. Poea, plná vášní a přízraků. "Kytice" poprvé vyšla v roce 1853 a patří k základním dílům národní literární klasiky. Spoluscenárista, kameraman a režisér filmu F. A. Brabec natočil dílo vycházející z originální výtvarné stylizace a akcentující vytříbenost jeho obrazového vidění. Vedle strhující vizuální složky je další dominantou této filmové básně o básních hudba J. Jiráska. Výjimečnou kameru, hudbu a zvuk (J. Klenka) ocenila ČFTA Českým lvem. Film byl nominován ČFTA v sedmi kategoriích včetně nejprestižnější nejlepší film. Producentkou filmu a spoluautorkou scénáře, ve spolupráci s M. Macourkem, je úspěšná herečka Deana Jakubisková-Horváthová, manželka významného česko-slovenského režiséra Juraje Jakubiska. Jeho plakát ke Kytici byl oceněn jako nejlepší v roce 2000. Kytice se zařadila k divácky nejúspěšnějším domácím filmům posledních let. (oficiální text distributora)

vlastimil.ferko

Já vám něco řeknu. Tohle vidět Erben, nejdříve by hudroval, ale nakonec by řekl, že pro lidi, kteří si představovali vodníka jako roztomilou kreatůru v zeleném fraku je tohle jediná a správná konverze. Bohužel, pro ty ostatní se jedná o bídu. Já ale čtu mezi řádky a tak vím, že za filmovou Kyticí, je cosi magického a to něco, mě nutí dát parádní plný počet červených hvězdiček. Proč? Sám nevím, sbírku balad jsem hltal a přehltal několikrát,přesto - tenhle filmek mě ale i tak dostal. ()

tyzmrde

Nebýt tam té básničkové řeči ale realistické řeči a natočit to ještě hororověji tak bych dal asi o hvězdičku výš... ()

Oxik49

Vlastně ani nevím, co k tomu říct. Než jsem film viděl, Kytici už jsem měl přečtenou. Je to vpodstatě odrecitovaná Kytice doplněná o pohybující se obrázky. Hvězdičku jsem ubral, protože tam nebyla moje oblíbená Věštkyně :) ()

WoodoX

Takéto filmové spracovanie poézie sa mi veľmi páči, naviac tie básne majú čo do seba, takže aj to obrazové stvárnenie potom vyzerá dosť dobre. ()

mrsin

Vcelku povedené převedení balad na plátno, podtržené krásnou kamerou a hudbou. Nejlepší je zcela nepochybně Polednice s děsivým Bolkem Polívkou a Vodník s úžasně ztvárněným podvodním světem. 75 % ()

v.indruchova

Tenkráte jsem na tom byla v kině ze školou. Pro mne je to nezapomenutelná věc protože je to klasika kterou jsem několikrát i četla. Nic pozitivního o tom žádná. ()

Mejdzula

Toto už bylo oproti Máji pozorovatelné mnohem, mnohem líp. Ale pořád mi to nepřijde jako něco fantastického, spíš příjemné zpestření školní výuky, sám bych na to asi nečuměl. V určitých pasážích mi to i trošku nahánělo strach, v jiných nastrašovalo háňku a tak. Takže 3* a :* ()

Maki.K

Úchvatné kostýmy. Naprosto luxusní zabarevení kamer pro každý příběh. Nádherná a do detailu vyšperkovaná muzika. A jedno z mála děl, při kterém mám až husí kůži díky excelentnímu ztvárnění detailů, které dráždí všechny smyly natolik, že mám až strach. ()

johnnie78

Film, který natočil kameraman aneb hodinu a půl dlouhá, videoklipová kamerová masturbace. Naštěstí místy napínavá, místy docela hezky strašidelná, a pěkně se na ni kouká. ()

johnajz

Slyšel jsem na tento film kladné ohlasy, a tak jsem se těšil až se na něj podívám. KYTICE, úvodní balada sice byla poněkud nekonzistentní, ale fakticky celkem vydařená. VODNÍK byl od první chvíle zvláštně podivný, ale vše se drželo alespoň nějak v mezích původního textu a relativně bych to ještě zařadil do kategorie "akceptovatelné". SVATEBNÍ KOŠILE mě zklamala na plné čáře. Patří mezi mé nejoblíbenější texty sbírky, ale dívčině jsem ani jednu slzu nevěřil, milenec vypadal spíše jako uřvaný ožralý úchyl, který na ní vyskočil někde v parku, něž jako ďábel s andělskou tváří a prapodivné do očí bijící triky a "efekty" mě jen utvrdily v tom, jak hrůzná záležitost tato filmová podoba básně je. Abych jí ale zas tak úplně nekřivdil, tak Schmitzer coby umrlec neměl chybu. POLEDNICE. Rozporuplná část filmu... S Bydžovskou jsem asi celkem spokojen, s dětmi také, ale polednice samotná, ač v podání Bolka Polívky, mi připadala odbytá. Čekal bych něco děsivějšího. Celkově ale patří mezi lepší z Brabcových počinů. ZLATÝ KOLOVRAT kdo neviděl, neuvěří. Z pilné a pracovité dívky, která před chaloupkou předla udělal režisér polonahou prostitutku, která se coby nějaká nymfa prohání po lesích a nahání nápadníky... Gaislerka se předvedla velmi špatně. Efekty hrůzné - plastová fgurína symbolizující osekanou Doru, plastový "Žlutý kolovrat", uměle foukané listí, zrůdný příbytek matky a dcer... SUVERÉNNĚ NEJHORŠÍ Z CELÉHO FILMU!!! DCEŘINA KLETBA velmi dobře zpracované, z vizuálního hlediska pěkné, nepřekombinované (jako Svatební košile nebo Zlatý kolovtrat), verše se nebijí s vizuální stránkou, první skutečně kvalitní část filmu. ŠTĚDRÝ DEN je rovněž velice vydařený. Stella Zázvorková působí velice dobře a jsem mile překvapen, že tam Brabec nenacpal roztřesené, rozvlněné, začouzené či jakékoli jiné ošklivé vidiny děvčat ve vodě, což by tak odpovídalo jeho stylu. Závěr filmu = paráda. Dohromady tvoří Kytice nesourodou směsku počinů různých charakterů a různých kvalit. Až na pár míst celkem oceňuji hudbu a herecké výkony byly tak půl na půl. Myslím, že 3* budou zcela optimální. ()

Amalberga odpad!

Film jsem viděla bohužel dvakrát. Poprvé jsem mu byla ochotna ještě nějaké kvality uznat, ale podruhé jsem protrpěla skoro každou scénu. Režisér musí mít fetiš na vlající látky, zpomalené, několikrát za sebou opakované záběry, šílené točení kamerou a ženské vzdychání, jinak nevím, proč se tyto vyjmenované věci neustále znovu a znovu vyskytovaly ve filmu. Dost mi vadilo, že většina ženských postav se pořád smála i v nejnevhodnějších situacích. ()

darkynka

Dle mého názoru vzal F. A. Brabec režii filmu za správný konec. Jednotlivé balady jsou umělecky zfilmovány, každá je jinak barevně laděná, podbarvena hodící se hudbou. Mezi hereckými výkony bych ráda vypíchla Lindu Rybovou, Aňu Geislerovou a Kláru Oltovou. Filmu dávám plné hodnocení, i když je pravda, že musím u své nejoblíbenější Svatební košile vytkout to, že vznášející se Karel Roden na mne působil spíš komicky.. ()

Kontryhelka

Tak tady jsem si smlsla. Kytici miluju od dětství a neminul mně ani film. Zpracování na plátně se mi velmi líbilo, hlavně Svatební košile, to jsem z Rodena byla pěkně podělaná. Opravdu pěkně zpracované povídky. ()

Zemřela herečka Nina Divíšková

Zemřela herečka Nina Divíšková