Uvidíme sedm vypjatých příběhů o touhách, posedlostech a sobectví Inspirací filmu byla sbírka balad českého autora 19. století K. J. Erbena, jehož tvorba je paralelou k poezii E. A. Poea, plná vášní a přízraků. "Kytice" poprvé vyšla v roce 1853 a patří k základním dílům národní literární klasiky. Spoluscenárista, kameraman a režisér filmu F. A. Brabec natočil dílo vycházející z originální výtvarné stylizace a akcentující vytříbenost jeho obrazového vidění. Vedle strhující vizuální složky je další dominantou této filmové básně o básních hudba J. Jiráska. Výjimečnou kameru, hudbu a zvuk (J. Klenka) ocenila ČFTA Českým lvem. Film byl nominován ČFTA v sedmi kategoriích včetně nejprestižnější nejlepší film. Producentkou filmu a spoluautorkou scénáře, ve spolupráci s M. Macourkem, je úspěšná herečka Deana Jakubisková-Horváthová, manželka významného česko-slovenského režiséra Juraje Jakubiska. Jeho plakát ke Kytici byl oceněn jako nejlepší v roce 2000. Kytice se zařadila k divácky nejúspěšnějším domácím filmům posledních let. (oficiální text distributora)

anyonecek

Nádherné zpracování knižní předlohy Kytice od K. J. Erbena. Povídky s lehce hororovým nádechem a perfektní atmosférou, které si myslím zaujmou a když už někdo nemá rád knihy, tak tohle je dostatečně dobrá náhrada. Konečně jsem zase narazil na něco co je natočené v Česku a není to jak již tradičně tupá komedie, co nestojí za nic. ()

paphaja

Úplně poprvé jsme zfilmovanou Kytici, stejně tak tu knižní, měla v rámci školy povinnou, tudíž nenáviděnou a to jsem ji ještě ani neviděla. Už v půlce na ní však 'něco bylo'. Podruhé jsem ji shlédla rize ze zvědavosti, kdy už sledování bylo zajímavější, protože bylo dobrovolné. Do třetice všeho dobrého jsme ji shlédla po přečtení Erbenových básní a líbí se mi čím dál víc, na pět hvězd stále ne, ale zasloužila by čtyři a půl. Už jen pro to, že natočený film podle knihy vidíme dnes často a už je to v podstatě pravidlo, ale pustit se do zfilmování básně a udržet vizuálně to všechno co verše obsahují, před tím opravdu smekám ()

kslaww

Zpracování od kamery přes zvuk a masky super...ale prostě mě to nechytlo tak jak bych čekal. Kytici mám moc rád ale víc ve čtené podobě. ()

AgnesDee

Kdybych tento komentář psala v den, kdy jsem tento film poprvé ohodnotila PĚTI HVĚZDIČKAMI, myslím, že by zde stálo něco jako: tenhle film je tak skvěle natočenej, zcela bez chyby a naprosto unikátní. Po dnešním zhlédnutí, které navíc nebylo úmyslné, musím svoje hodnocení poněkud radikálně snížit. Samé chechtání, hýkání, vzdychání, válení se na trávě s kupou bílých šátků nebo ubrousků jak z reklamy na Persil nebo jiný prací gel a nesnesitelná kamera, která je buď neustále v pohybu, nebo je na šikmo. Je to sice pořád lepší než Máj (i když ta nestojí vůbec za nic), ale pořád je to pěkná ptákovina. A ještě něco: na konci při průvodu jsem si spíš připadala jak v nějakým Hitchockově hororu, než v komedii, kterou mi chechtáním a tancováním herci předváděli. Protože, jak všichni víme, balady jsou přeci veselá záležitost. ()

kymla

Nádherné zpracování klasiky. Kamera, herecké výkony, výprava, dokonalé. Nádherná hra barevných kontrastů. ()

Olafsson

I po těch letech od doby kdy jsem Kytici viděl krátce po prvním uvedení do kin mě u dnešního sledování chvílemi mrazilo a to je dobré znamení. ()

PlayEasy

Tak takovýhle propadák jsme fakticky nečekali. Teď tu dáme hodnocení k baladám (samozřejmě ve filmu:): Kytice: 45%, Vodník: 75%, Svatební košile: 70%, Polednice: 70%, Zlatý kolovrat: 30%, Dceřina kletba: 40%, Štědrý den: 75%. Takže to možná vychází i na 2* (po přepočítání na 55%:), ale ještě to jakž, takž zachránili kostýmy a kulisy, které byly fakt dobré. Jinak nám tento "MYSTERIOZNÍ" film nedal vůbec nic nového a nechápeme lidi, kteří třeba na tento film dávají 5*, protože přiznejme si to, na 5* to nebylo. U nás velké zklamání!!!! Skoro 2*!!!! 55% ()

JosefTomas

Tomuhle filmu jsem se vyhýbal, jak jen to šlo, protože po zkušenosti s filmem Máj jsem Brabcovi nevěřil. Nakonec jsem ale neodolal pokušení a film si pustil. První, co vás trkne jako první je kamera, o tu se Brabec postaral sám a nemám tu prakticky nic vyčítat, každá scéna obsahuje vždy dominující barvu, která podtrhuje styl a charakterizuje každou baladu. Ovšem dobře natočené scény shazuje trochu krkolomný střih, který má někdy zajímavou strukturu, někdy přímo amatérskou. Nemluvně o tom, že Brabec nebyl v té době tak dobrý režisér, tudíž některé vedení herců dost zabolí, zvláště když si je vybavíte v jiných filmech. Další věcí je hudba, u té nemám výhrady až na jednu povídku, která byla hudebně odlišná, v tom horším slova smyslu a chvílemi tak vypadá jak soundtrack z nějakého akční špionážního filmu. Brabec měl ovšem dost nevýhodnou pozici hned od začátku, udělat adaptaci knihy balad, kde dialogy tvoří verše a ty se dost často špatně přenáší na filmové plátno. Celkově to ale není špatné, ale celek sráží hlavně Brabcova nezkušenost s režírováním a bohužel se to podepsalo na celkovém výsledku filmu. ()

iz67

Jakmile se to tváří vážně, tak je to průser - zoufale nechtěná parodie. Tam, kde se to nebere vážně, tak to jde. Hádej, kde je to co. ()

Rooseman

Velmi decentně a řemeslně udělaná záležitost, která přenáší nepřevoditelné na plátna a obrazovky. Jen kratší zpracování balad je převážně estetické, význam mizí a ztrácí se. ()

Tominni

Mně se Kytice v podání F.A.Brabce líbí, je to přesně to, co k němu sedí. Poezie a silná vizuální stránka k sobě patří. Vynikající je Vodník a Svatební košile (Roden!), ale i ostatní nijak nezaostávají. ()

shade000

Po xy-krát, čo to pozerám a kým nie je urobené nové spracovanie si toto zaslúži 5*. Moje najobľúbenejšie balady, najobľúbenejšia kniha a toto filmové spracovanie, síce už postarašie, no stále krásne a hudba od Jiráska je neskutočne úžasná... ()

Grellenort

Atmosféra s velkým A. K Erbenovo baladám mám velice vřelý vztah a vidět je na plátně bylo pro mě splnění snu. Nutno říct, že mé představy byly trochu jiné, zklamán jsem ale rozhodně nebyl. Neuvěřitelné, co všechno se dá natočit jen za použití filtrů. Úchvatná hudba. Za zmínku také možná stojí komentáře nečeských uživatelů imdb.com, jen si je přečtěte. ()

Vivian

Úchvatné vizuální orgie, pastva pro oko s citlivým hudebním podkresem... Hned v úvodu mi ale zkazil dojem hrob porostlý vřesem, který měl představovat mateřídoušku :-) Hlavním kazičem dojmu bylo v celém filmu mluvené slovo, zvlášť u herců, kteří podle mě svou úlohu nepochopili a jejich projev působil vyloženě rušivě, např. Karel Roden, jehož děsivé pitvoření a příšerné přehrávání úplně zrušilo veškeré napětí a tísnivou atmosféru balady. Roden udělal ze Svatební košile trapnou béčkovou parodii. Herecky zazářily v Kytici snad jen Nina Divíšková a Věra Galatíková (z pánů snad jedině Jiří Umrlec Schmitzer :-), ostatní předvedli výkon víceméně uspokojivý, Karel Roden vyloženě zklamal (i když snad ani nepřekvapil), z Dobrého jsem byla taky na rozpacích, krále ve Zlatém kolovratu jsem si představovala také úplně jinak než jako uřvaného hulváta bez špetky noblesy. Výkon Bolka Polívky nebyl špatný, ale při pohledu do jeho šklebícího se obličeje jsem bohužel opravdu nedokázala vidět děsivou Polednici, působil na mě spíš komicky. Druhým výrazně rušivým prvkem byly laciné hollywoodsko-horrorové zvukové efekty - sugestivní křupnutí v okamžiku, kdy Vodník trhá dítěti hlavičku, nebo slizké zamlaskání ve chvíli, kdy babice ve Zlatém kolovratu ukazuje dítěti vyloupnuté oči - myslím, že bez těchto efektů by se film stoprocentně obešel, žádoucí tísnivé atmosféře tohle vysloveně škodí, působí to nesmírně lacině a hlavně si myslím, že divák není blbec, aby nepochopil náznaky a aby bylo nutno mu všechno servírovat polopatě. Velmi oceňuji nápad s rudým šátkem symbolizujícím krev, to bylo vážně špičkové, ale tím křupnutím zlomeného vazu si to autoři opravdu zkazili. Jinak celkově se mi ztvárnění balad líbilo, snad jen na Štědrý den, který mi přišel trochu odbytý... ()

Lewaso

Všichni herci (až na malé výjimky) utekli ze svých škatulek a byli JINÍ než v ostatních filmech. A to se mi opravdu líbí. Jednotlivé baladky měly šťávu a jiskru - smekám klobouk, pane Brabec. I za Karla Jaromíra... ()

Z0MBi

Nejlepší film F. A. Brabce. Krásná poetika vyjádřená dokonalou kamerou, každá báseň zvýrazněná celkovým zabarvením obrazu a doprovodná hudba... Pro mě za plnej. ()

Zemřela herečka Nina Divíšková

Zemřela herečka Nina Divíšková