Bouřlivé víno

Kamera:

Josef Illík

Hudba:

Karel Svoboda

Vladimír Menšík, Božidara Turzonovová, Jiří Vala, Čestmír Řanda st., Slávka Budínová, Eva Hudečková, Jaroslav Moučka, Zdeněk Kryzánek, Rudolf Jelínek (více)

Film Bouřlivé víno byl zasazen do roku 1968, kdy se předseda JZD Janák (Vladimír Menšík) ve fiktivní jihomoravské vísce Pálavice postaví plánům několika chamtivých vinařů, kteří v touze obchodovat s vínem na vlastní pěst naletí chytrému podvodníkovi. (Bohemia MP)

DonSimeone odpad!

Je smutné koľko skvelých hercov sa zapredalo tomuto normalizačnému hnusu. Mohol to byť pekný film o krásnom kraji. Ale nie je, lebo do toho Vorlíček s Macourkom napchali politiku a to tak, že všetci prívrženci reformného dubčekovského tábora spoločnosti sú agresívni chuligáni, bezcharakterní oportunisti a nemorálni zlodeji, ktorí idú "rozvracet družstvo". A proti nim stoja tí, ktorí vítali vojská Varšavskej zmluvy a sú tí dobrí, ako predseda Janák. ()

lineker

Bohužel nevidím velký rozdíl mezi tímto klenotem a tím dílem o Honzovi Zemanovi, který nám též líčí bouřlivé období konce sedmdesátých let. Agitka, která je sice postavena jako by komediálně, ale i tak vás u ní v některých případech mrazí. ()

Utnapishtim odpad!

Ideologický výplach v duchu "Poučení z krizového vývoje", který od pádu na naprosté dno nezachrání ani přehršel známých herců. V paměti mi utkvěl především zákeřný emigrant, mající v úmyslu rozvrátit prosperující JZD a Menšík, obávající se, že ve Vídni chytí blechy. Předloha kovaného komunisty Kozáka se zkrátka nezapře. Odpad! ()

JARDAHONDA

Český film Václava Vorlíčka Bouřlívé víno je uvodním dílem celé trilogie odehrávající se ve vinařském kraji na Jižní Moravě od jara do léta osmašedesátého roku. Film je víceméně povedený, i když se od něho nedá očekávát žádná vymazlená hitparáda plná stylových gagů a humorných situacích. Takže kdo má rád vesnické týpky, kteří si "frčí" na víně, tak je pro ně tento snímek trefnou volbou. ()

PORTER44

Trochu slabší komedie z filmografie V.Menšíka,myslím tím že film není tak vtipný spíše tam hraje vážnější roli.Pár vtipných situací se ve filmu najde ,ale o ty se postarají jiní herci. ()

tenista57

Normalizační propagandistickej film. Ukázka toho, jak i takoví herci jako byl Vladimír Menšík museli občas ohnout páteř. Absolutně nechápu jak 24 let po listopadové revoluci může ČT tento film vysílat bez jakéhokoliv vysvětlujícího komentáře. A my jí poctivě platíme koncesionářský poplatek každý měsíc. ()

francouz2

Tento normalizační škvár snad nemohl brát tenkrát vážně ani úplný hňup. Jedná se o boj poctivých pravověrných komunistů se skupinou prospěchářů, kteří se naoko snaží o demokratizaci, ale ve skutečnosti jim jde jen o naplnění vlastních kapes. Naštěstí nalítnou podvodníkovi, emigrantovi, který sice lituje, že opustil Československo, protože tam narozdíl od Rakouska viděl skutečné milionáře, ale protože se asi v Rakousku jinak než podvodně žít nedá, tak nakonec uprchne s ukradenými penězi do svého brlohu. Lidé ve vesnici si uvědomí, že staří komunisté měli pravdu a všichni jsou dokonale šťastní. Nejhloupější dílo dua Macourek-Vorlíček do roku 1990. Bohužel potom ukázali, že umí klesnout ještě hlouběji. ()

Josef.Svejk

Komunistická propaganda, neboli "fake news" jak by se řeklo dneska. Jednu hvězdičku za dobre herce, ale jinak je to ztráta času. ()

bouchy02

Plné politiky od první scény. Autoři vsadili na Velena atd. coby na přísné, ale uznalé a dobrácké představitele režimu. Zesměšňování roku 1968, snah o reformaci, církve a v podstatě i těch obyčejných vinařů. Opět zazní hesla o zpátečnících, o tom kdo má správný názor a kdo ne. I když se vše snažili zamaskovat, jak v dialozích, tak i vcelku ojedinělými záběry ze Západu. Jediná hvězdička za skvělé obsazení, dobré zpracování, poetiku - která ovšem slouží režimu. Pozměňování historie, apologetika komunismu a propaganda musí být vždy odmítnutá, ač je třeba zabalená do sebelepšího obalu. Menšík, Kryzánek, Kostelka, Šimánek, Svoboda... nemile překvapili účastí na takovém filmu. A až vulgární Janžurová taky. Ale tak to asi dřív bylo - odehrát nesmysly a mít slušné peníze. Ano, s výrazně změněným scénářem a zkrácenou stopáží by z toho byla svěží letní minikomedie o vesnickém člověku. Navíc Svobodův soundtrack mi dost připomněl jiné filmy, např. Tři oříšky pro Popelku. ()

PavelKral

Situační satira z doby, kdy platilo "Se Sovětským svazem na věčné časy, a nikdy jinak"..., z doby, kdy normalizační byly i Večerníčky, tak nač se zde pohoršovat kvůli pár soudružským větám ve filmu. Vždyť dva dny po otevření Pálavické vinárny se striptýzem nás přepadla vojska Varšavské smlouvy a obrodný proces byl zastaven tak jako tak a to napříč slibně se demokratizujícím Československem. Tou dobou, čerstvě přijatý kandidát Ing. Zeman - řečený Charakterní Miloš -  rozpoznal zrůdnost komunistické ideologie, a vystupuje ze strany. Jan Vala - záporák, fandím mu celou dobu. Skvěle a uvěřitelně sehráno... Jeden starý bard za druhým, to všechno korunováno šarmantní Božinkou Turzonovovou, skvěle dabovanou šarmantní subretou Libuší Švormovou. To je film, kdy humor někde zamrazí, někde pobaví. 4/***** ()

mischa odpad!

Nesnáším filmy, které historický fakt překrucují jako zde rok 1968. A že tam hrála plejáda dobrých herců tak mám být z toho unešen? To jako z  filmu oslavujících nacismus. kde hráli také výborné němečtí herci té doby bychom měli být unešeni? Fuj takovým filmům komunistickým i nacistickým. ()

horskejvlk

Nechápu odsuzující komentáře, nebo “Odpad” hodnocení. Odmyslíme-li naivní manipulační záměr, jsou scénář i herci skvělí. Neočerňuje se tady “kapitalistické” Rakousko-západ , kde mimochodem vládla vždy Sociální demokracie, jen se zde utahuje z chamtivosti a hlouposti, což je aktuální i dnes v kapitalistické České republice. Tehdá v roce 1968 byla Maloměšťácká společnost jen “udušena” komunisty a chtěla mít stejnou životní úroveň jak Rakouský vinař. Jenže jejich nesvětovost je přivede na lup podvodníkovi-podmračeny Vala které mu jsem paradoxně fandil, hraje komedii a snaží se je obrat o budoucí vklady do podnikání se západem jen  Díky poctivému Menšíku který byl  charakter se podvodu zamezilo. naopak i přes prokomunistický postoj je paradoxně ukázáno že lidem nejde o politiku ale o životní úroveň, proto ten přesah: Nikde jsem neviděl tolik chudých milionářů jako tam… a čas ukázal ze v chamtivých 90’ měl pravdu. Tento díl, tedy námět je živoucí a tepající další pokračování je totální socialistická  nuda a i Menšík je odstaven do pozadí, to měl za všechnu tu snahu zachraňovat socialistické hospodářství, i to je paradox námětu. ()

pankito

Indoktrinace par excellence a to prosím nejen v hlavní zápletce a v polarizování postav na ty "hodné" a "zlé", ale i v jakoby zastrčených náznacích a symbolice. Např. v jedné scéně malý synek předsedy JZD najde pod stromem rozbité ptačí vejce, koukne nahoru a spatří kukačku v hnízdě. Hned nato mrkne z kopce a tam přijíždí přes hranice k nám rakouský Volkswagen...následně chlapce začne pan farář tahat za ucho...  To jsou tedy opravdu "manželé od sviní". Přes to všechno koukatelné a překvapivě napínavé, tak proto ty dvě hvězdy. ()

milos.bradik

Tak toto byla naprostá normalizační pitomost. Jednak komančská propaganda a druhak blbost na kvadrát. Podvodník Vala okrade ty, kteří chtějí podnikat a zabrání mu v tom chytrý komunista Menšík. Ovšem ty hlouposti, jako například podvodník chce uprchnout z penězi do Rakouska a z vesnice u rakouských hranic prchá do Brna. Nebo když na Valu číhá Jandák v jeho hotelovém pokoji, tak je taky trochu záhada to, jak by se tam mohl dostat. Prostě blbost na kvadrát. Jednu hvězdičku dávám za Menšíka, který tady dělal psí oči na Turzonovovou a nakonec to u ní vyhrál nad frajerem Jelínkem, což je sice dost nepravděpodobné, ale jako kladný hrdina přece vyhrát musel. Hrál sice komunistu, ale hrál jej dobře a hvězdičku si zaslouží, stejně jako výborná Šmejkalová v podání Ivy Janžurové. ()

mirko123 odpad!

Mnohí tvorcovia sa museli po roku 1968 vykúpiť agitovanym dielom. Sám Vorlíček v jednom rozhovore na margo tohoto filmu povedal: Tak za ten film se opravdu stydím. ()