Bouřlivé víno

Kamera:

Josef Illík

Hudba:

Karel Svoboda

Vladimír Menšík, Božidara Turzonovová, Jiří Vala, Čestmír Řanda st., Slávka Budínová, Eva Hudečková, Jaroslav Moučka, Zdeněk Kryzánek, Rudolf Jelínek (více)

Film Bouřlivé víno byl zasazen do roku 1968, kdy se předseda JZD Janák (Vladimír Menšík) ve fiktivní jihomoravské vísce Pálavice postaví plánům několika chamtivých vinařů, kteří v touze obchodovat s vínem na vlastní pěst naletí chytrému podvodníkovi. (Bohemia MP)

MonarC

Skvělá sonda do tehdejších politických poměrů, které se dnes víceméně moc nezměnily. Od počátečních, nezáživných politických bojůvek na dědině se děj přesouvá do Vídně, kde se na bandu vesničanů chystá jejich našinec s poněkud odvážným nápadem, jak z nich vytřískat peníze... No, co vám budu povídat, je to docela legrace :) Dvouhodinová stopáž se nakonec zdá i nedostatečnou. ()

merissa odpad!

LFŠ 2009: režisér Vorlíček před projekcí tvrdí, že z původně těžce ideologicky zatíženého Kozákova románu zůstalo ve scénáři, který musel spolu s Macourkem napsat z existenčních důvodů (nařízení shora), pouze jméno hlavního hrdiny, zbytek byl vlastní fabulací. Po projekci už se na román odvolává jako na hlavní kostru příběhu, který, opět připomíná, musel být zpracován z existenčních důvodů - tedy kvůli možnosti další tvorby. Režisér vzpomíná, jak se během natáčení měli všichni dobře, pili a kupovali víno ve velkém a všechno to vlastně bylo fajn. Nereflektuje na výtky schematičnosti charakterů - zlý emigrant živořící v Rakousku, který pro peníze udělá cokoliv, poťouchlý farář tahající děti za uši a umožňující hrát v kostele kapele místní omladiny, charakterní předseda bezmála se slzou v oku, když se hovoří o rodné Moravě, floutkovský komunista nové doby, hrabiví zemědělci bažící po soukromém obchodu s cizinou, v minulosti zřejmě politicky perzekvovný soudruh, navrátivší se opět do náruče strany (která ho sice už jednou nechala v base, ale...) atd. - nereflektuje ani na výtku k zasazení do léta 1968 a jasnému rozdělení skupin na zlí hrabiví individualisté=reformní komunisté vs. hodní charakterní poctivci=normalizační komunisté, kteří nepodlehli šálení západních kontrarevolucionářů (a jejich valut). Jediným Vorlíčkovým argumentem je konstatování, že pokud někdo v té době nežil, neví, o čem je řeč. Navrch přihazuje pár veselých historek o emigrantech (ne všichni byli dobří, některé sem vraceli v okovech !!!), o novodobých podvodnících a hlavně o tom, jak se všichni ti herci na natáčení těšili, protože ten kraj je krásný, víno chutné a parta dobrá. Zamáčkla jsem slzu. Nad Vorlíčkem. ()

giacobbe

Nejméně povedený díl vinné trilogie (Zralé víno, Mladé víno). Rádoby komediální politická masáž -nedá se nazvat komedií. Nejsem proti podobným filmům (obrazům doby 50.let) zaujatý. Za Husáka si politicko výchovné školení v obsazení našich nejlepších hereček a herců snad už mohli odpustit. ()

gizi

Ano, je to silně komunistické, ale na druhou stranu: když se na to člověk dívá s odstupem a s nadhledem, je to úsměvná komedie, která člověku připomene, jak to tady taky chodilo. Tím myslím ne to, že film realisticky zobrazuje dobu, ale naopak jak se film snaží ukázat, jak je to špatné a jak je to správné, jak se snaží manipulovat lidmi. Bohužel v té době ne každý viděl, jak se věci mají a mnoho lidí bylo naopak takto skutečně blbnuto. Tedy spíš těch, kteří to nezažili a kteří v té době teprve vyrůstali jako mladí. Film je dost dlouhý, i když ne že by se vlekl, ale přece jen je již dopředu jasné, jak to dopadne, takže je to celé tak trochu vyplněno vatou. Zlatým hřebem filmu je ovšem skvělý striptýz Janžurky. 70%. Též souhlasím s komentářem fingona: opravdu to zasazení do roku 1968 je jen velmi špatně poznat. A také je pravda, že do filmu dostali snad 80% všech tehdejších českých filmových hvězd. A poslední poznámka: TV Barrandov dle mého názoru použila verzi filmu, která již byla z filmu upravena pro televizi v poměru 4:3 (tj. oříznuto zleva a zprava) a připlácla na to černé pruhy nahoře a dole (takže to ořízla ještě zvrchu a zespodu). ()

Hanver

Jirka Vala jede, jinak šílená komunistická agitka, ze které až fackuje hanbou. Zobrazení emigrantů v Rakousku vpravdě úsměvné. ()

Jara69

Jedna hvězdička za herecké obsazení, jinak odpad. Z 68 TAM DĚLAJÍ KONTRAREVOLUCI, ZE SEDLÁKŮ ÚPLNÉ IDIOTY, NA STÁNKU SE PRODÁVALO JENOM PORNO A JANŽUROVÁ MUSELA DĚLAT STRYPTÝZ, PROTOŽE TO JE NA "POKLESLÉM "ZÁPADU NORMÁLNÍ. A SOUDRUZI PŘECI MĚLI SOCIALISMUS A HRDINNÉ KOMUNISTY KTEŘÍ TO NEDOPUSTILI. ()

ssarka odpad!

otřesné...co jako by na téhle státem zaplacené agitce mělo být hezké? jde tam jen o politiku,dialogy nejsou o ničem jiném a že by mě herecké výkony vyrazili dech,to taky teda ne..bohužel politika se sem míchat musí,jelikož tohle je o politice a ukázka zkažených imperialistů..o hercích jen jediné,kdo byl ve straně a věřil této diktatuře a masovým vrahům,toho nezbývá jen litovat a ten kdo nebyl ve straně a neutekl za hranice,tak musel hrát,jinak by nebylo ani na chleba a toho je třeba jen politovat.. ()

Bodega_Bay

Tak toto je ale riadne psycho. Menšík, Janžurová, Budínová.....uplně zbytečně, fakt. Možná je dobré se na to podívat jako na ukázku teroru časů minulých, co vlezl lidem až do hlav. Fuj. ()

codyak

Ani nevím za co tu jednu hvězdu dávám. Určitě ne za pana Menšíka, pokud chtěli soudruzi tehdejší obecenstvo přesvědčit, že "..s nima přece Laďa táhne za jeden provaz", tak to se jim tedy opravdu nepovedlo. Je až do očí bijící, jak nejen pan Menšík, ale i spousta jiných herců hrají sami proti sobě (najde se samozřejmě i spousta opačných postojů - viz. pan Jandák). Postupem času, jak se film zmítá v křeči mezi komedií a politickou propagandou mi to stále víc a víc připomínalo dávno zapomenutý jedenatřicátý díl mjr. Zemana. Až mě z toho mrazí... ()

Stoupa07

Politických agitek vzniklo a bude ještě vznikat spousta, ale jak zde už někteří napsali, tak je to o něčem jiném, než jen o politice. A to si myslím můžeme po roce 1989 velmi dobře posoudit. Tedy my, kteří jsme zažili jak socialismus, tak i kapitalismus. Takže za mne za 4 hvězdy. ()

rozum i cit

Poctivý předseda JZD, který pracuje pro stát a budoucnost našich dětí versus snaha o soukromé vlastnictví a hrabání si do kapsy. Politicky zabarvené to jistě je, a to výrazně, kdo je dobrý a kdo ten špatný je jednoznačně dáno, od normalizačního filmu z venkova lze asi těžko čekat něco jiného. Člověku z toho může být místy trochu špatně (ačkoli já už jsem viděla i filmy mnohem horší a daleko propagandističtější). Na druhou stranu když se dnes rozhlédnu kolem sebe, tak na tom podloudném kšeftování, závisti, laciném podbízení se, hamižnosti a ziskuchtivosti (která se neštítí v touze po penězích strčit domnělému zahraničnímu milionáři do postele vlastní dceru), šmelině, partajničení a zákulisních čachrech je něco nadčasového, bohužel. A na té předstírané demokratizaci za účelem rozkradení státu a vlastního obohacení až prorockého. A z toho je mi špatně ještě víc. Menšík jako charakter a v nezvyklé roli milovníka, Jelínek (kterému to docela sluší) jako křivák (který, chudák, nemůže před nikým ujet ani ho pronásledovat, neb je v záběhu), Vala (kterému to dost nesluší) jako vcelku sympatický zkrachovalý emigrant a podvodník (jemuž má divák asi v rozporu s přáním zadavatelů filmu celou dobu tendenci fandit), Janžurová jako nedobrovolná striptérka, Slávka Budínová s myčkou na nádobí, Jandák jako žárlivý milenec, Hlinomaz jako ,, obchodník zbožím smíšeným", Jiří Lír jako nepříjemný farář, Eva Trejtnarová jako ctižádostivá dívka lehčích mravů aj. Pro mne vcelku dost nezáživný, průměrný až podprůměrný, film, který mi stačilo vidět jednou. Letní atmosféra vesnice dobrá, taktéž některé figury, odehrané to také není špatně, ale nechytlo mne to. Hvězdičku za herce. ,, Prosím, on je komunista. ",, Nu což, ještě je malý. Ještě se může polepšit."/ ,, Ty mami, když von se mi ale nelíbí. Vůbec není můj typ." ,, Prosím Tě, já myslela, že dostanu psotník, když na mě tatínek sáhnul. No a vidíš."/ ,, Šmejkalová, berte to jako politickou záležitost. Vy se svlíknout musíte." ()

lingering

Geniální propaganda a velice vtipnej film. Absolutní highlight: dvě kapitalistický rodiny prostituující svoje dcery - jednu z nich není ani nutno k tomu nutit (je kurva od přírody), druhý na připomínku "Mně se ten chlap nelíbí" matka odvětí "Prosím tě, když na mě tvůj táta poprvé sáh´, málem jsem dostala psotník". Další perly: černoprdelnickej farář, sexem posedlá Janžurová ("Vy se svlíknout musíte - berte to jako stranickej úkol), koncert mládežnický kapely v kostele, kancelář ve Vídni... ()

Hombre8

Pokud jsem dal žánrově podobné trilogii o jakýchsi Bobulích aspoň jednu hvězdičku, musím zde notně přisypat, i když to občas skřípne. ()

Sa.sa

Kvalitně natočené s plejádou hvězd naší kinematografie.... Jinak je poplatný době, ale to je přece jenom jasné... Stačí se podívat na datum vzniku... ()

Bohdy67

Samozřejmě se dnes nejde už spíše pousmát všudypřítomné ideologii, které je film až bych řekl tak nějak přehlcen. Ale zase ono to s těmi kapitalistickými podvodníky nebylo tak od věci. Podívejme se na naše polistopadové vlády. Za komančů všichni kradli, ale nikomu nic nechybělo. A samozřejmě čím vyšší šajba tím více malých domů. Ale přesto většina z nich měla nějaký strop a nepřeháněla to. To takoví polistopadový Babišové, Klausové, Krejčířové a jím podobní by mohli vyprávět.... Hold příležitost dělá zloděje. Myslím, že příběh byl průměrný, nenadchl ani neurazil. A za tu plejádu skvělých herců v čele s Vladimírem Menšíkem, si to alespoň ty tři hvězdy zaslouží. V rámci české tvorby před listopadem, určitě stojí za shlédnutí. Nicméně, tak jednou za padesát let to myslím bude stačit :) 53% ()