Dívka na koštěti

Pohádka / Komedie
Československo, 1971, 76 min

Předloha:

Hermína Franková (kniha)

Petra Černocká, Jan Hrušínský, Jan Kraus, Vlastimil Zavřel, Michal Hejný, Jaromír Spal, Vlastimil Hašek, Vladimír Menšík, František Filipovský, Zdeněk Dítě (více)

Komu by se chtělo být tři sta let po škole. Mladé čarodějnici Saxaně rozhodně ne. A tak není divu, že využije první příležitosti a uteče do světa lidí. Ředitel školy za ní vyšle starého vysloužilého upíra, aby ji hlídal a přivedl zpět. Jenže Saxana po návratu nijak netouží a jedinou její starostí je sehnat babské ucho. Stačí totiž lok odvaru a cesta zpět mezi pohádkové bytosti je navždy uzavřena. Protože však byla vždycky nepozorná, netuší, že nejde o opravdové babské ucho, ale o bylinkový vývar z šalvěje přeslenité. Mladá čarodějnice se dostane do řady potíží. Nejprve s partou Mikiho Rouska a nakonec i na psychiatrii. Její pobyt mezi lidmi je poznamenán řadou zdařilých i nepovedených kouzel, ale také poznáváním zcela nového citu - lásky, zejména díky sympatickému Honzovi. (TV Nova)

JB001

Mnohem zábavnější než Harry Potter a k tomu sexy Saxána. Bohužel takové filmy se už dnes netočí. Ten film jsem miloval a i po víc než padesáti letech má své kouzlo ()

gerojmanus

Česká pohádková klasika, která jen dokazuje tvrzení, že některý pohádky byly za komančů úžasný..Když to srovnam s pohádkovou tvorbou televize posledních let, je mi smutno. Ale Dívka na koštěti je velmi slušná komedie s perfektním hereckým obsazením. V její nejlepší roli tady uvidíme Petru Černockou, která tímto filmem vlastně začala a skončila svou talentovanou hereckou dráhu. ()

sirnene

Strašně zamrzí soudruzi a soudružky jinak super film. Hezky natočené,Kraus je tam super padouch. Při rozhovoru z Hřebejkem ve svém pořadu Uvolněte se prosím řekl, že v životě odmítl jeden scénář pro blbost. Každopádně i když tvrdil že šlo o špatný scénář výsledek je dobrý. Film už jsem viděl tolikrát, že je notně okoukaný a proto jenom 4. ()

Honzyg

Na tuhle pohádku nedám dopustit. Sígrovská držka Krause (pan Kraus promine), nápadité hry s kouzly, výkony hlavních představitelů, můj oblíbený Menšík a samozřejmě nostalgie z dětství, kdy jsem si tenhle film zamiloval, to všechno mě vede k 5* ()

P/\/EL

velice populární, snad se nepletu, ale ve svý době to trhalo něco jako rekordy v navštěvovanosti.........teda...kdysi sem viděl u babičky na chatě....nějaký starý časáky....Černocká nic moc.....ale žila z týhle slávy dalších 40 roků...teda----co já vim, tak se jí moc asi nedařilo, ale nezapomnělo se na ní....takže na tom nebyla tak špatně........ ()

effulka_kebulka

Jedna z nejlepších pohádek naší tvorby. I když nejde o typickou pohádku, kde by byla princezna, nebo princ. Není zde ani kalsické "dobro" a "zlo" (myslím, tím ve formě draků, čertů, hamižných princezen a jim podobných) Duo Vorlíček - Macourek nezklamalo. Zajímavý je i nápad propojení pohádkového světa se světem "lidí". A jako bonus je tu mladý Jan Hrušínský a spousta milých filmových triků. 80% ()

petruska777

Velmi povedená pohádková komedie, která nepostrádá dynamiku, vtip a spoustu kouzel. Obsazení Petry Černocké do hlavní role bylo výbornou volbou. Helena Růžičková je jako vždy perfektní, Jan Kraus v roli drzého sígra je super. Prima komedie, která pobaví i při opakovaném sledování. ()

pan Spock

Skvělý mix pohádky a komedie. I po letech to má šťávu a dokáže pobavit. Dokonalý mix hereckého ansáblu a to jak těch začínajících (Hrušínský, Kraus, Zavřel..), tak těch již ostřílených (Bláha, Menšík, Libíček..). Viděl jsem Saxanu už asi stokrát a myslím, že jí ještě asi stokrát uvidím. Jen škoda, že už se takhle kouzelné filmy v dnešní době prakticky nedají natočit. Ještě poděkování nazávěr panu Vorlíčkovi. ps: Já tedy s názorem Mertaxovo táty souhlasím. ()

Bojinda

Můj otec byl taky netopýr, ale po čtyřicítce se usadil a už v noci tak nelítá. Strašně bych si přál potkat někdy pan Bláhu v čtyřrukém kostýmu. Nebo aspoň nějakého jiného ředitele. ()

lactarius

V téhle výborné pohádkové komedii je hodně znát podpis Miloše Macourka. Zdánlivě to nesouvisí, ale jako malé dítě jsem dostal jeho knihu pohádek - tituly "O Krištůfkovi, který se schoval v mixéru", "O vodovodu, který zpíval v opeře" nebo "O holčičce s náhradní hlavou" hovoří o jeho genialitě. A spolupráce Václava Vorlíčka s tímto autorem nemohla dopadnout jinak než dobře. - Dexempo multo šumpoplex ()

Sadova302b50

Další skvělý film, kde je znát Macourkova ruka. Spousta hlášek, dobrých herců (dokonce i Černocká zde působí víc roztomile, než toporně) a scéna v blázinci je skvostná. 91% ()

andydufrsn

Pohádka, ze které by se pokud by ji někdo chtěl totálně zprofanovat klidně mohl stát Harry Skvoter. No naštěstí v Československu zavládl zdravý rozum, tak je Saxana jen naše domácí pohodová čarodějnická záležitost ()

Festival Malé oči přivítá v Praze i Totora

Festival Malé oči přivítá v Praze i Totora