Kladivo na čarodějnice

TV spot
Československo, 1969, 103 min

Do města Šumperka je povolán Inkvizitor, aby vyšetřil přestupek jedné žebračky. Zkonstruuje proces, jehož metody zaručují doznání všech obžalovaných. Proti spořádaným a ušlechtilým občanům se náhle vynoří moc, která pod rouškou očišťování kraje od čarodějnic sleduje pouze vlastní obohacení, a která neváhá pro tento cíl obětovat desítky životů nevinných lidí a zničit své odpůrce. (Bontonfilm)

Zahartof

Bez mrknutí oka bych Bobligovi podřízl krk. Takovou nenávist ve mě snad ještě žádná filmová postava nevzbudila... ()

Slunkoo odpad!

Starý fuj film čo z toho vyplieva nič že je to odpad! kterej patri do histórie a ne do budúcnosti nevím načo ho vubec ešte ukazujú...žeby repríza pro duchodci ktere nič iné nebaví len staré sračky a telenovely. Kdo na to bude TV JOJ Plus 14.06. 22:35 kukat a ma menej jak 50 roku je asi nemocnej.20 minut som sa to pozeral a mal som dosť načo horšie keď môžem mat lepšie. ()

Oonika

Neobvyklý film, ze kterého vám bude špatně, nebude moct zapomenout na tu hrůzu a na to mučení... A když si náhodou uvědomíte, že to byl jen film, tak vás může jedině napadnout, jak skvělé a úžasné to bylo!! ()

Jaxx84

Za atmosféru filmu, herecké výkony a ukázku šílenosti doby, jakožto církevní inkvizice snímek bezpochyby zaslouží 5*... ... Za duševní i morální odkaz, že lež, podlost, hloupost a zlo zvítězí, za vulgaritu příběhu, za nenaplnění a zhnusení nad samotným člověkem, kdy se v celém filmu našla jediná charakterní postava DAVÁM 2* a budu rád, když nikdy více film neuvidím. Střesme se stejných omylů hlouposti a jednejme tak, abychom se za sebe nemuseli stydět, haleluja! ()

closed.eye

Míjela jsem dnes, jako poslední dobou mockrát, trafiku, kde mají tento film za výlohou a konečně jsem si ho šla koupit. Mám tolik ráda klasiku prověřenou časem a Kladivo na čarodějnice jsem v životě neviděla, celkem ostuda...:-( Nuže, napraveno :-). Šestiletá neteř se mermomocí chtěla dívat se mnou, nebylo mi nic platný ji varovat, že se bude bát. Ale co, však se o čarodějnických procesech bude jednou učit ve škole. Vydržela se mnou až do konce, schoulená do náruče :-) a pro jistotu jsme šokující zážitek nakonec zazdily kreslenou groteskou :-), ale i tak malý dítě pochopilo atmosféru beznaděje dokonale: "Teto, to je tak nespravedlivý!". A o tom to celý je... Zvrácenost, extrémní cynismus, bezohlednost, chladnokrevnost... Kdysi jsem četla knihu, od filmu potom nikdy nečekám víc, přece jen se jedná o "výcuc", do románu nacpete víc psychologie postav, spletitější děj, atp... Ale toto filmový zpracování je na skutečně výborné úrovni: fantastická vizuální stránka (natočil se vůbec v šedesátých letech u nás jedinej film se špatnou kamerou a svícením???), perfektní herecký výkony... Líp to nešlo, opravdu... ()

Monroe1991

Václav Kaplický byl rozeným vypravěčem. Pocity deprese, lítosti, soucitu, ale i hněvu a nenávisti, které jsem cítil při čtení knihy (a které ještě umocňoval fakt, že se jedná o pravdivý příběh), ve mně dokázal vyvolat i Otakar Vávra s tímto svým bezpochyby nejlepším kouskem. A zahrát odpornou roli Jindřicha Františka Bobliga z Edelstadtu se Panu Šmeralovi podařilo dokonale. O skvělém výkonu Ela Romančíka alias Kryštofa Aloise Lautnera ani nemluvě. Pro mne jasných 100%. P.S.: Všechno nejlepší k vaším 100. narozeninám Pane Vávra. ()

m_a_c_a

Geniálně nadčasový film o bezmocnosti jedince vůči "systému" a surové vyobrazení zinscenovaných procesů vedených pouze za účelem prospěchu okruhu lidí. Výborně zahraný Bublig z Edelstadtu. 90%. ()

OPI.

Nikdy jsem nechtěl srovnávat knihu a film. Ale asi mě kniha tak ovlivnila, že se zde rozhoduji mezi * a **.. Jinak si to nedokážu vysvětlit. Bohužel mi film přišel jako výstřih nejdůležitějších událostí z knihy a to ještě ne všech. Přijde mi to strašně nadhodnocené, určitě bych film neřadil mezi ty nejlepší, jako je to zde na CSFD. Velké zklamání. Soňa Valentová byla ale neskutečně krásná :).. ()

perpetuum

TENTO FILM UŽ NECHCEM NIKDY VIDIEŤ! Vyvolal vo mne tak silný pocit zúfalstva a nemohúcnosti, že si to určite nechcem pozrieť druhý krát. Jediné svetlo nádeje, ktoré svieti až dokonca je postava dekana Lautnera, bez ktorého by film nemal zmysel. Každopádne veľmi kvalitné dielo; povinná jazda, ktorou by si mal prejsť každý fanúšik dobrého filmu. ()

FireTight

Chápu přínos tohohle filmu a smysl jeho vzniku, ovšem přesto nemohu jít s hodnocením výš než na tři hvězdičky a to z jednoho prostého důvodu - nebavil mne. Nebavilo mne sledování mučení nevinných lidí, tvrdé výslechy, upalování a další praktiky inkvizice pod vedení šíleného Bobliga, který si z tohohle honu na čarodějnice nakonec udělal docela výnosný byznys... Vlastně mě docela zaráží, že to pohlaváři církve tak dlouho tolerovali, ale tak co, ve jménu (jakéhokoliv, abych někomu náhodou nenadržoval) boha už prošlo mnoho špatností, že? ;) ()

sanikope

Kladivo som prvý krát videl keď som mal asi 15 rokov. Vtedy som ešte presne nerozumel tématike a hrôze čo film opisuje. S tým ako rastiem a vnímam svet okolo seba vnímam i tento film. Čím som starší tým sú čarodejnice smutnejšie. Film pôsobí ako paralela na náš svet, ktorý ovládaju média a nie skutočné ľudské skutky. Svet v ktorom nepravda ľahko zahalí lož a kde v spoločnosti byť hajzel, vrah a prevracač kabátov sa stalo "cnosťou". Film od začiatku nedá vydýchnuť a šlape naplno od prvej sekundy až po záverečné titulky. Snaď už len dodať záverečnú výstižnú modlidbu " Otčenáš který si na nebesich, ne neodpouštej nám naše viny, ani jim ani mne, protože sme ve tvem jménu zhrešili proti človeku." Nepripomína mi to čosi? ()

mvukotic

Veľmi silná kávička. Atmosféra, herci, hudba a vsuvky s démonickým prejavom skvelého Václava Lohninského, to všetko sa vám postará o dokonale mrazivý zážitok, hoci snímka má už cez 40 rokov. Takmer dokonalé. ()

Brinkley

Film, který mě rozložil na prvočinitele, ke zpětnému sestavení byl užit panák tvrdýho (poslední hodinu se mi úzkostí opravdu zvedal žaludek). Dokonale vystižené řádění svaté inkvizice v našich luzích a hájích jako sugestivní podobenství totality, to vše v roce 1969. No, klobouk dolu! Nemohu si jen odpustit poznámku, že obdobně silnou fyzickou reakci ve mně vzbudil jedině Pasolini svým Saló, který toho ovšem dosáhl čistě jen nechutností, kdežto Mistr Vávra pomocí psychologie. ()

Rawar

...tohle je naprostá perla a znamenitý výlet do dějin středověké tortury, vřele doporučuji počíst si také v několika Knihách Smolných, jenž se zabývají podobnou tématikou. Největším tahákem je pro mě fanatický vypravěč mistr Lohnický. ..." aby se mohli vznést do vzduchu musí se pomazat zvláštní mastí, z morku a sádla zavražděných neviňátek, rozmíchaném v čerstvé krvi pannen, vyceděné z pod srdce. Obkročují pometlo, vidle, přeslici, nebo kozla a vyjíždějí na nich jako na koních, komínem do vzduchu " ()

Zikus

Pomocí tortur se dá osvědčit ledasco. V rukou úplných idiotů může tortura sloužit jako nástroj k likvidaci nevinných lidí. Kdyby mi někdo smažil koule na pánvi a u toho mě dloubal párátkem do oka, tak asi taky řeknu cokoli. Třeba že si po večerech chatuju na facebooku se Satanem a že v noci píchám Pannu Mariu. ()

České lázně ve filmu

České lázně ve filmu