Kladivo na čarodějnice

TV spot
Československo, 1969, 103 min

Do města Šumperka je povolán Inkvizitor, aby vyšetřil přestupek jedné žebračky. Zkonstruuje proces, jehož metody zaručují doznání všech obžalovaných. Proti spořádaným a ušlechtilým občanům se náhle vynoří moc, která pod rouškou očišťování kraje od čarodějnic sleduje pouze vlastní obohacení, a která neváhá pro tento cíl obětovat desítky životů nevinných lidí a zničit své odpůrce. (Bontonfilm)

Smerfetka88

Jak to, že jsem to viděla až teď?? Pro mě je tohle jednoznačně jeden z nejlepších českých (československých) filmů! Musím říct, že přestože všechny herecké výkony byly skvělé, tak konkrétně k postavě Kemra jsem až pociťovala fyzický odpor, jak to zahrál. Když se řekla inkvizice, tak se mi vždycky vybavily Goyovy přízraky, ale toto je pro mne nesrovnatelně lepší dílo. ()

stuplik20

Film vo mne len utvrdzuje môj dosavadný názor na katolícku vieru. Nehľadiac na moje názory film bol veľmi dobre priam desivo spracovaný do podoby o ktorej môžu v dnešenj dobe hovoriť vrchný predstavitelia katolíckej cirkvy ako o nekresťanskej forme umenia. ()

Monty2729

Při četbě stejnojmenného literárního díla se u mě dostavil velmi silný pocit zoufalství a nespravedlnosti. Film v tomto ohledu zafungoval trochu méně, ale přesto se jedná o mimořádně kvalitní počin. Především atmosféra snímku byla skličující a zanechala ve mně spoustu myšlenek a hlavě velkou úlevu, že žiju v moderní době. ()

Jozka7

Geniální, syrové a mimořádně depresivní vykoupení Otakara Vávry z předchozího přisluhovačství režimu. Jeho brilantní obžaloba komunistických zločinů 50. let 20. století umně skrytá v alegorii neméně odporných činů fanatických "lovců čarodějnic" na Moravě 17. století je přesvědčivou ukázkou, že bezbřehé zlo dokáže uspět v jakékoli době a prostředí. Není náhodou, že hlavní zápornou roli inkvizičního soudce Bobliga mistrovsky ztvárnil prominentní komunista Vladimír Šmeral a jednu z jeho obětí Jiřina Štěpničková, která sama poznala justiční zvůli komunismu na vlastní kůži. Odvahu postavit se rozpoutané mašinérii šílenství mají jen nemnozí, a ti jsou jeden po druhém drceni. Lidská tupost, omezenost, fanatismus, chamtivost, bezskrupulózní kariérismus, lhostejnost a strach tak opět triumfují ve skvostně vyprávěném příběhu bez naděje, který se skutečně stal... Je přitom laciné tvrdit, že šlo o "dobu temna", že dnes už jsme přeci někde jinde. Opravdu? Šmeralův Boblig dává jasně vzpomenout na justiční vrahy 20. století, ať německého Rolanda Freislera či české Josefa Urválka a Karla Vaše. Velkolepě zinscenovaným vraždám Heliodora Píky, Milady Horákové a dalších, tak podobným těm, jež ukázalo Vávrovo Kladivo, tleskala před pouhými několika desítkami let většina tohoto národa, mezitím již dovzdělaného a ateizovaného. Zde se nelze pohodlně vymlouvat na zparchantělou šlechtu a chlípnou církev! Opravdu jsme něco víc, než byli naši předkové? Opravdu se něco podobného nemůže opakovat i dnes? ()

AshT

Opravdu drsný a realistický film. V komunistické době bohužel uváděn jako trezorový film. Josef Kemr je tady až nepříjemný a Vladimír Šmeral naprosto geniální lovec čarodějnic. Ze závěrečného dovětku mě do dnes mrazí aneb jak se dá zneužít doby ve svůj vlastní prospěch.(vidím zde více než patrnou narážku na socialismus). ()

ANTYCHRYST

Dokonalé ..pochmurné.. depresivní.. temné.. šokující..a hlavně pravdivé!! filmové veledílo.. naprosto bravurně zachycená atmosféra řádění církve.. skvělé herecké výkony..hudba to vše podtrhuje..Kemr jako smrťák..brrr... je zneklidňující ho sledovat...Tyyy kuuuuurvooooooo... Mučící praktiky jsou surové a nelidské... Nikdo nemůže bejt v bezpečí před inkvizici.. která může všechno... přesně proto.. nesnáším Vše co se církve týká!! Vyžraný.. zvrhlý..prasata.. přesně jako pan bobic...Hnus.... 100% Opravdu velkolepý filmový zážitek..kde není třeba barev.... „S kým jsi byla na Petrových kamenech?" „S tebou, ty ďáble, s tebou!" ()

G04T

Z tohodle filmu cítím odpor a hnus, je mi líto, že se něco takového opravdu dělo. Zároveň mě ale film poučil, zaujal. Úžasní herci a až hororová atmosféra k filmu sedí nehorázně skvěle. ()

krokodlak

Strhující svědectví o fanatismu a mocenské zvůli lze díky Krumbachové interpretovat i jako feministickou obžalobu patriarchální společnosti jako takové. Samotný Vávra by takové umělecké pronikavosti zřejmě nedosáhl a zůstal by u pouhého antiklerikalismu a politické alegorie. Úžasní jsou všichni herci, za zmínku stojí Cupák v nezvykle charakterově komplikované úloze. Jedinou výhradu bych měl k Elo Romančíkovi, kterému v roli děkana Lautnera trochu chybí expresivnost. Jiří Srnka je dnes bohužel dost ve stínu Zdeňka Lišky, přitom zde odvedl opravdu skvělou práci. ()

joelly01

Jeden z filmu, ktere nikdy nezestarnou a vzdy budou mit co rict. Film jsem videla az po precteni Kaplickeho romanu a je stejne genialni jako predloha. Pribeh, herci, rezie, hudba.. Vse fenomenalni. I Klenot poulil oci a rikal ze mu behal mraz po zadech. Pamatuji si, ze kdyz jsem byla mala, tak jsme s mamou jely do Sumperku na navstevu ke strejdovi a ten mi vypravel pribeh o tech carodejnicich a ja jsem z toho mela docela Trauma, ale takove jako prijemne Trauma, co mivaj deti co se rady boji. Tak takova ja jsem byla jako dite. ()

Pulper

Nejdřív jsem četl knihu a ta je prostě lepší. Film je sám o sobě působivý, ale dost zkratkovitý a schematický. Kniha i film se poměrně přesně drží faktů. rozdíly jsou třeba v tom, že, pokud vím, Boblig nezatýkal členy tribunálu a už vůbec ne Vinarského. ale nejsem si jistý, jestli je to i v knize. ()

pepino

Depresivní a naprosto "zlý"film o tom co dokáže lidská nenávist a nesmyslné předsudky a pomluvy. Atmosféra je tak neuvěřitelná že by se dala krájet. Postavy jsou vylíčeny skoro hodně živě, skoro bych věřil že jsou reálné... To se zas Vávrovi něco povedlo (pozor nemyslel sem to ako ironii) Víc není třeba říkat. To se musí vidět... ()

imarvin

Dechberoucí filmový přepis románu Václava Kaplického, s neopakovatelnou atmosférou, o inkvizičních procesech na Moravě. Celou dobu mě nepříjemně mrazilo a nejhorší je, že to takhle kdysi opravdu bylo. Je až k nevíře, co všechno dokáže lidská touha po moci a majetku na jedné straně a strach z nemznámého na straně druhé. Jeden z nejlepších českých filmů vůbec. A i když je knížka ještě mnohem lepší, 5 hvězdiček si prostě zaslouží. ()

Havala

Opravdu hustý film. Přesvědčivě ztvárněný příběh který nám s hrůzou ukazuje jak to bylo v temných dobách inkvizičních. Václav Lohniský je naprosto super, působí tak věrohodně! Když sem to viděl poprvé tak mě šokovalo zejména to, jak bylo možné natočit tak strhující film. Pokud by někdo dneska chtěl dělat remake po 30 letech, tak si myslim že by takovou atmosferu nevytvořil. Hudba byla zvolena přesně na míru danému tématu a výborně doplňuje atmosferu strachu a udavačství a hladu po penězích. Jenom mi nesedí Josef Bláha, ten se v této roli nepovedl. Pilíř temných filmů naší kinemotografie. Doporučuju přečíst překlad originálního Kladiva na čarodějnice, získáte alespoň základní dojem o principu procesů, ale jinak nezajímavé čtení, film je BEST. 90% ()

Boulderman

Tak tohle je opravdu psycho film. Nejsem si jistý, jestli někdy vzniklo něco lepšího v československé kinematografii. Trvalo mi dlouho, než jsem tento skvost mohl vidět, tím víc jsem si to vychutnal. Pane Vávro, děkuji! ()

kaapaa

Nenapadlo by mě, že i po letech, která mě dělí od dětství, budu mít zase z nějakého filmu noční můry. ()

Bigfuckman

Velice sugestivní film kde pravda a spravedlnost naráží na bohužel silnější lež, pokrytectví a moc v podobě inkvizitorů, jenž mají požehnáno přímo od biskupa ke svým zvrhlým a podlým intrikářským zvěrstvům. Je vidět, že lidstvo je pořád stejné a ze svých chyb se nikdy neponaučí. Stejně jak je hrozná vina všech těch despotu co měli moc a tyranizovali, tak stejná vina padá na hlavy těch kdo pravdu zná a jen mlčky sedí. Vždyť i Hitlerovi takový lidé jenž měli moc mu zabránit v jeho síle, tiše a hlavně nečině seděli a nehnuli ani prstem ač z obav ač z prospěchářství či strachu. ()

Blalle

Fascinující je pečlivost s jakou režisér dbal na historickou věrnost. Jak se ukazuje, tento způsob bestiality dokáže zvítězit v jakékoli době, kdykoli se může opakovat. Může s tím něco dělat osvícenost, nebo jen pouhá statečnost? Může vůbec kdo? ()

České lázně ve filmu

České lázně ve filmu