Stárnoucímu spisovateli Karlu Šejnohovi (Zdeněk Svěrák) už psaní nejde jako dřív. Nedokončené povídky se mu hromadí v hlavě, jejich postavy vylézají na denní světlo a dožadují se, aby autor pokračoval v ději. Všichni něco chtějí. Fotograf Matěj chce získat nedobytnou Vendulu z lékárny, pan Bohumil prosí, aby udělal zázrak, automechanik Bakalář by chtěl být léčitelem. Do toho vstupuje z reálného světa Šejnohova manželka, která si myslí, že už by měl psaní nechat a konečně se věnovat jí. Komedie s prvky magického realismu servíruje univerzální otázky lidského života s nadsázkou a humorem. Scénář filmu Jana Svěráka vznikl na motivy oblíbených povídek Zdeňka Svěráka. (Bioscop)

Slezan123

No, musím říct, že jsem mírně zklamaný. Jakožto fanoušek filmů Jana Svěráka jsem se na film Betlémské Světlo těšil, rozhodně to není, ale propadák, v současné české filmové tvorbě jde o nadprůměrný film. Ovšem je tam dost chyb. Éra Vratných lahví, Kolji či Obecné školy je zřejmě pryč. Betlémské světlo se těmto filmům nevyrovná, spíše ho kvalitou řadím mezi jeho novější filmy Po strništi bos a Tři bratři. Film má skvělou kameru, ostatně Vladimír Smutný je zkušený kameraman a se Svěráky už spolupracuje delší dobu.  Jan Svěrák je, ale stále jeden z předních režisérů u nás. Je zde poznat že scénář napsal z části někdo jiný než Zdeněk, stále jde tam jde poznat, ale Svěrákovský rukopis. Hudba Ondřeje Soukupa je dobrá, ale jeho hudební vrchol je dle mého skvělá hudba u Kolji.  Ve filmu je nejvíce času ze všech povídek věnováno ději mezi Rambou a Kotkem. Tato linka mě ale vadila nejvíce, sexuální a nahé scény mi přišli zbytečné. Ovšem kdyby se věnovalo více prostoru zbývajícím povídkám např. té se skvělým Vladimírem Javorským, byl bych šťastnější.  Nejzajímavějším dějem filmu byl, ale vztah mezi hlavní manželskou dvojicí, manželů Šejnohových. Mezi Zdeňkem Svěrákem a Danielou Kolářovou je stále dobrá chemie a je zábava se na jejich společné scény dívat.  Ale stále je to film veselý a vtipný, od srdce jsem se u několika scén zasmál. Takže to svůj účel splnilo. Jenom škoda, že ubývá diváků kteří by chodili do kina na české filmy. Škoda no :( . Filmu bych dal 3 a půl hvězdičky, ale páč to tady nejde tak dávám, ****, 68%. ()

Karlos8

Svěrák a jeho scénář, herecký um a vtip. Jakože proč ne, ale obávám se, že tento snímek cílí zejména na příznivce Svěráků, kteří jejich důvtip milují. Já do této kategorie nespadám. Možná proto mi až na pár dobrých scén přišla celá podívaná unilá a nezajímavá. Po shlédnutí nevidím jediný důvod, proč se k tomuto snímku znovu vracet. Škoda. Nakonec poznámka pod čarou. Duo Kotek a Rambo bylo mnohonásobně lepší ve vlastnících. ()

Eire

Nešlo to neporovnávať s filmom Vratné Lahve... A vyšlo mi to ako vtipnejsie...  Zdenek Sverak je pro mne Buh Českého filmu, .... 56% hodnotenie je ostuda, nebo ZAVIST? 85% ()

blondboss

Vcelku príjemná a ľudsky natočená komédia o živote a o spisovateľovi, ktorý svoje myšlienky pretavuje do reálií. Film bol plný typicky svěrákovských humorných odbočiek a ten, kto má rád podobný typ humoru, si určite príde na svoje. Navyše tu boli českí herci, ktorých ja osobne môžem, najmä Terezka Ramba a samotný Svěrák. Do ďalšej hviezdy tam chýbalo trošku viac údernosti, ale aj tak za mňa jeden z tých lepších českých snímkov. 65 % ()

jfaba

Viděl jsem prvních a posledních 20 min., protože jsme se doma rozhodli, že je to zbytečné se na to dívat. A proto jen jedna *. Povídky jsem nečetl... ZS byl (je?) a pořád má co řící, ale toto? ()

Scanerior

Překvapivě fajn komedie, je skvělé vidět zase nějaký kvalitnější český film z poslední doby. Jsou tu výborné vtipné scény jako třeba ta závěrečná se svíčkou, scéna s dopisy... a herecké výkony jsou perfektní. ()

honzic

Poetický příběh s trochou nadsázky a humoru mám rád, takové jemnější Vratné láhve, které jsou ale stopáží až moc natažené. Hodnocení: 65 % ()

jungewolf

Velice příjemná komedie plná inteligentního humoru. Bavilo mě hlavně to, že si Z.Svěrák dělá srandu sám ze sebe, ze svého pokročilého věku a ze své posedlosti literárním psaním. Je v ní spousta vtipných hlášek, např. "fosílie plesnivá" - postava lékárnice Venduly (T.Ramba,za svobodna T.Voříšková) nadává spisovateli-autorovi Šejnohovi (Z.Svěrák). A taky plno vtipných scén, např. ta s vařením+krájením knedlíku Šejnohou v kuchyni. Výborně jsou obsazené hlavní postavy: vedle spisovatele Šejnohy (Z.Svěrák) a jeho manželky (D.Kolářová) taky fotograf Matěj/Mário (V.Kotek), jím dobývaná lékárnice Vendula-VIZ výše, Bohumil, otec mentálně retardovaného syna (V.Javorský), jeho žena (J.Čvančarová), automechanik a léčitel Bakalář (O.Vetchý). I v menších rolích jsou obsazení dobří herci. Třeba: D.Marková (průvodkyně na zámku E.Destinnové ve Stráži n/Nežárkou), L.Polišenská (máma holčičky-obě jsou návštěvnice tohoto zámku), pošťáci Plešoun (V.Kopta) a Brejlička (Š.Kozub), K.Oltová (lékárnice,kolegyně Venduly), A.Doláková (Máša,jedna z milenek fotografa Mária(V.Kotek), pohřebáci (M.Táborský a J.Budař), J.Macháček (učitel-mistr v chráněné dílně, kam chodí mentálně postižený syn Bohumila) a to jsem si na všechny nevzpomněl... . Mimochodem - Ludmilu (dánská herečka P.Schumann) mluvila Nela Boudová. ***Místa natáčení - VIZ Poděkování v závěrečných titulcích, např. : zámek ve Stráži n/Nežárkou včetně poděkování Emmy Destinn Foundation, Věznice Plzeň/Plzeň-Bory/, Obecní úřad Horní Počernice, Městské části Praha 3 a Praha 7, Správa pražských hřbitovů, Střední uměleckoprůmyslová škola v Praze 3, Sokol Vršovice, OC Westfield Chodov. Dále: Bistro 8, Chvalská stodola, Junák,český skaut,61.středisko na Vítkově v Praze, obec Dobrovíz, také Mawadani,319.skautský oddíl, Divadlo J.K.Tyla v Plzni a plzeňská Restaurace Za Oponou a další a další...  . ***Film je dostupný na webu Č.televize už JEN do 31.12.2023 a to na ČT 1, neděle 17.12.2023, 20.10 . ()

martins

Bohužel nejslabší počin dua otec a syn Svěrákových totální propadák v kinech, jako svého nejdražší český film Akumulátor. Přesto se ve filmu najdou i vtipné situace a tuším třetí? spojení Svěrák - Kolářová a několikáté Ramba - Kotek opět super. Takže zas tak hrozné to nebylo. ()

johnnie78

Kolega po předpremiéře prohlásil, že to byla největší pí*ovina, co kdy viděl. Já bych tak příkrý nebyl. Svěrákovský laskavý humor mi většinou leze krkem, ale tady jsem se několikrát zasmál, minimálně jednou docela hodně. Největší achillovkou je scénář, který nedrží jedinou minutu pohromadě. Film, který má zřejmě být o vyrovnávání se se stárnutím a tak trochu (hlavně ústřední hereckou dvojicí) navazuje na Vratné lahve, vlastně nemá pořádný děj a spoléhá se tak víceméně na jednotlivé gagy. Jak mám Terezu Voříškovou jako herečku rád, tady mě její afektované přehrávání doslova sere, u Vojty Kotka platí totéž. Naopak baví mě Javorský a jeho silně věřící křesťan. Mezi českými komediemi průměr. ()

Franki69

Pár lidí a taky recenzí jsou k filmu místy dost kritičtí. A já upřímně nevím, jestli jim mám dát úplně za pravdu. Z části ale musím, od razantnější kritiky mě odrazuje jen úcta a respekt k tomu, co jsme už jako diváci od Svěrákovic rodiny za ta dlouhá desetiletí dostali. Vždyť dali české kinematografii tolik, že rodinné jméno už je jakýmsi trademarkem dobré, laskavé a chytré zábavy. A to pro Betlémské světlo bohužel vesměs neplatí. I proto, že nastoupila další generace a ta jedinečný jazykový a situační talent Zdeňka Svěráka prostě nemá. Scénář psal hlavně syn Jan podle tatínkových povídek a ten taky jako režisér svého už notně zestárlého otce obsadil do titulní role nerudného a notně zestárlého spisovatele Šejnohy. Inu, jiná ruka je znát. Film je syrový, laskavostí prodchnutý opravdu není a místy je dokonce dost obhroublý. Dokonce se v něm nešetří sprostými slovy, to bylo opravdu nemilé překvapení. Bohužel. A není to komedie. Na druhou stranu, bezvadně funguje příběhová linka manželů Šejnohových, a to hlavně kvůli opět skvělé „manželce“, Daně Kolářové. Ústřední zápletka, „oživlé postavy“ Šejnohových povídek, dožadujících se po spisovateli dopsaní svých příběhů, nejsou ve filmu podány tak, abyste se na jejich výstupy těšili a dost přispívají tomu, aby se tempo filmu rozpadlo na prapodivné fragmenty s občasnými pasážemi Janovy skvělé práce s obrazem a kamerou. Byli jsme s přítelkyní a z kina jsme odcházeli mírně řečeno zamlklí. Hodnocení female&male tedy 40%&60% a víceméně nedoporučujeme. ()

r007

Myslím, že Jan Svěrák zraje jak víno. Je mi smutno z některých komentářů, ale není člověk ten, aby se zavděčil všem...Já to vnímala jako velmi citlivé propojení tří na sobě nezávislých povídek v kombinaci s velmi jemným a vtipným pohledem na stáří. Vše je natočeno bravurně  a do detailu promyšleno. Způsob, jakým film začíná, a to včetně titulků, je prostě geniální. Je pravda, že ta genialita se prostě nedá udržet přes celý film, ale každičká vteřina má podle mě smysl a každá postava má svůj život a ve filmu svoji silnou chvilku. Místy je to nostalgické, místy k zamyšlení, a vše je prosyceno jemným humorem. Film je blízký Vratným lahvím svým dějem i humorem, ale režijně je lepší. Nejvíc na mě zapůsobila povídka Betlémské světlo, i když to tak zpočátku nevypadalo, ale děj  gradoval velmi pomalu vzhledem k charakterům postav.  K nejsilnějším scénám patří ta úvodní a všechny  s Vojtou .  Z vedlejších postav se mi líbil Jiří Macháček. Jsem ráda, že dobrý český film ještě neumřel, i když to tak poslední léta vypadalo. ()

SmisekPA

Možná je to tím, že jsem čerstvě pokřtěná a na projekci jsem byla se svým kmotrem... Možná je to tím, že jsem v krizemi zmítaným světem nesmírně vděčná za každou příležitost se zasmát... Každopádně je to tím, že miluju Svěráka. Zde tedy odůvodnění, proč dávám 4**** a neohroženě doporučuji snímek ke skouknutí. Již jen scéna s večeří a názornou ukázkou jak rozdílně pracují mozky muže a ženy stojí za to! ()

pds

Kde sú tie časy , keď pán Svěrák písal humorné a poetické príbehy. Ale toto ??? Neviem či je to tým, že mu chýba jeho duchovný parťák Smoljak, ale toto už nemalo ani humor ani tú Svěrákovskú poetiku. Jednu ⭐dávam za Ondru Vetchého a druhú ⭐fakt nejak neviem, za snahu ?, za to že syn otcovi poskytol šancu ? Za mňa slabých 31 %. ()

rigby

Autorské dvojice Svěrákových si velmi vážím, a tak jsem s netrpělivostí očekával jejich nový film. Ovšem zpracování mě docela překvapilo, a to nepříjemně. Několik povídek rozsekaných na kousky, jejichž protagonisté škemrají u hlavní postavy spisovatele, který vlastně ani skoro nemá co hrát. Nebylo to úplně špatné, dneska vzniká většina mnohem horších filmů. Ale asi jsem opravdu čekal něco trochu jiného. A asi jsem neměl poslouchat stejnojmennou knížku povídek namluvenou samotným autorem. Příště sáhnu raději po ní, než po tomto filmu. Ale šanci mu ještě jednou dám... 3+ ()

fafejt001

A  mně  se  to  líbilo.  Jelikož  mi  už  není  dvacet  ani  třicet ,  ani  ..atd .    myslím  let ,  , tak  některé  postřehy  jsou  opravdu   jako  ze  života .  Byla  v  tom  poetika , humor ,  pohlazení  na  duši  i  nadhled  .  Kéž  by  šlo  i  v  životě ,  vracet  některé  chvilky  jako  ty  v  lékárně . Člověk  by  si  ušetřil  mnohoooo  problémů    v  životě ,  ve  svém  mladém  věku  . Černí  havrani  dobrá  dvojka . Myslím  tím  Táborského   a  Budaře  .  A  rovněž   Javorský   a  Čvančarová   byla  nevšední  dvojice . No  a  samozřejmě  Ondra  Vetchý  jako  vždy  připraven  výborně  ve  své  roli .  Ono  dělat  automechanika  a zárovenˇ   léčitele  je  opravdu   šichta .  Tento  film  ocení  víceméně  starší  diváci  .  Což  je  i  můj   případ  . Tohle  se  opět   ,   ,,   klukům  "  ,    povedlo  .   Jo  a  kamera  i  hudba  také   výborná  .  Za  mne  a  mé  přátele   ,  VŠEM    veliký  DÍÍÍÍK . ()

JeffScylla

Nevím čím to je ale většina špatných hodnocení je plná "nesouvislých linií.. dějových souvilostí... nedrží pohromadě... minimum zábavy..."a jiných blábolů. Kdekdo je tam odborník co "kdyby chtěl" dostane 4 oskary každý rok levou zadní. Víte co, jděte do prdele. Dialogy jsou parádní na rozdíl od 90% jiných filmů kde tvoří jen vatu pro méně chápavé kdyby nepochopily obsah. Je tam docela dost hezkých a vtipných věcí jen ne vše každý pochopí, nebo třeba ne na první shlédnutí. Třeba když Zdeněk sedí na záchodě a z rádia se ozve. "...jsme rádi že začínáte svůj den sraním radiožurnálem." Jen jeden příklad. Řekl bych že velice chytře je tady používána čeština ve spojení s obrazem který pak změní význam. Není to žádný akční film a není tady 140 mrtvých do uplynutí úvodních titulků, ani to není kameňák aby každá věta byla vtipem i za cenu že to není vtipné. Je to klidný vtipný film a nepotřebuji pro něj žádnou škatulku jestli to je komedie nebo není. Je to prostě film Betlémské světlo, který si rád klidně zase znova pustím, protože svojí poetiku má. A jak jsem Jana Svěráka doposud poněkud ignoroval, myslím že kráčí dobrým směrem. ()