Matěj usedá na břehu řeky a ve spánku nad ním diskutují Rozum a Štěstí. Rozum, moudrý kmet se stříbrnými vlasy, chce Matějovi pomoci. Provede své kouzlo a Matěj se probudí jako nový člověk. Vysvětlí užaslým rodičům, že odchází do světa, a osud ho zavede do Ctiradova království, které je ovšem náhle stiženo pohromou. Vydatná porce královské moudrostí, kterou pohádkový děd Rozum přičaroval Matějovi, pochází totiž z Ctiradovy královské hlavy. Právě v této těžké chvíli se blíží ke Ctiradovi Závist, ošklivá ježibaba kterou právě vyhnali z Mojmírova království, a která se na Ctiradově dvoře zabydlí pod maskou jeho sestřenice. Závist postupně ožebračí polovinu místní šlechty, naučí všechny hrbit se a nosit šaškovské čepice. Nejmoudřejší lidé království jdou do vězení. Do města mezitím ovšem pronikne Matěj, který se ihned spojí se stejně mladou a půvabnou Pavlínou, královskou dcerou. Závist se ho snaží několikrát zničit. V té chvíli se nad Ctiradem opět radí Rozum se Štěstím. Rozum má sice vždycky pravdu, ale bez trochy štěstí je bezmocný, a tak Štěstí - v podobě zlatovlasé krásky - bere Matěje pod svoji ochranu. Ale Závist má v rukou poslední ďábelský triumf... (Bontonfilm)

nwx odpad!

Ať je ten film jaký je = fuj, přesto mě na něm nejvíce štve ten debilní rozmazávající filtr před objektivem. Docílili tak "vynikajícího" efektu, který působí jakoby natáčeli kamerou umaštěnou od mastných pracek. Hrůůůůůza. ()

Anayka

Nesmrtelnou tetu mám moc ráda. Dokonce si pamatuju, že jsme na tom byli v kině, a to mi bylo... 6? :) Skvělý námět a výborní herci. ()

Brinkley

Tak napodruhý jsem tuto Zelenkovu pohádku do konce fakt nevydržela. Byť není Zdeněk jako Zdeněk, toto je s nadsázkou tak trošku troškoidní záležitost (byť Bohdalová je jako Závist opravdu skvostná). ()

Black-star

Pohádka o závisti, štěstí a rozumu... Je to velice vtipná a poutavá pohádka, kde hlavní roli závisti výborně ztvárnila zasloužilá umělkyně "nesmrtelná" Jiřina Bohdalová, zdatně ji sekunduje bláznivý král. Podle mého je to jedna z klasik české pohádkové filmografie. ()

quixote

Intrika je následována intrikou a pak další a další... takže ke konci to už trochu nudí. Nejvíc prostoru má pochopitelně Bohdalová, která svou roli zvládá skvěle. Jedna z lepších porevolučních pohádek, ale patrně ne ta, která se stane klasikou, k tomu jí něco chybí, nejspíš trochu živější postavy a děj, který by dokázal strhnout.Trefně to tady napsal Sator: "Moudrost a srdce jsou nahrazovány pitvořením." ()

Nocturno culto

Jedna z novějších českých pohádek, která je koukatelná dodnes, Hanzlík pobaví, k tomu spousta epizodních rolí v podání Nárožného, Přeučila, Cupáka, Lábuse a několika dalších ..kouzelný je ten konec, kdy Rozum přijde o rozum :) ()

Acrobat

Hah. Asi tak päťkrát mohla rozprávka končiť, ale ten záver je extrémne predeľovaný ďalšou a ďalšou neplechou. Ktorú spôsobila závisť? Kdeže. To rozum stratil rozum a proti vôli ho berie človeku. Čo je toto už za úchylné poučenie. Herci hrajú to určite, výprava je taktiež exteriér/interiér. Ale keď každá tá zosobnená vlastnosť vlastne ani nie je vlastnosť, chová sa úplne inak. K.J.E. spolu so scenárom tvoria miš-maš poučení a miestami sa obraty a prejavy vôle cucajú. A takú nádej človek vkladal do rozumného princa. A ten nie a nie ho použiť. (videné 22.12.2015,STV1) ()

neo93

Nesmrtelná teta není rozhodně nesmrtelná, ale jistě patří k těm nejpovedenějším pohádkám z 90. let. Zelenkova bezpochyby nejlepší pohádka, která zaujme svou místy pochmurnou a temnou atmosférou, tak i samozřejmě samotným vzezření Jiřiny Bohdalové a její Závisti. Ta svou roli dokonale zahrála a patří jistě k nejodpornějším postavám v českých pohádkách. Celou pohádku jsem viděl již mnohorát a líbila se mi tehdy a líbí se mi i nyní. Příliš nechápu zdejší hodnocení a i z tohoto důvodu si zaslouží plné ohodnocení. ()

kukkik

Nic proti ale co si budeme povídat, kdyby byli Fištrón s Fortunou féroví, tak dají Matěje do stavu, v jakém ho našli a to by ten happyend asi tak úplně nedopadl :D Na svou dobu vysoký rozpočet na filmu bohužel není absolutně vidět (asi většina padla na Bohdalku) a herecké výkony Bohdalové a Hanzlíka mě tady celkem dost ruší, protože ani jednoho nemám ve většině rolí nijak rád. Celkově obsazení je slabým článkem celé pohádky. Přesto jde ale spíš o jednu z těch lepších pohádek, minimálně pro tu nostalgii a tak tři hvězdy celkem dobře vystihují můj celkový pocit z nesmrtelné tety. Mimochodem, jedna z mála pohádek, kde morální kompas radí, že duševní chmury je nejlépe rozhánět o samotě chlastem! :D 3/5 ()

Nix

Další do kategorie oblíbených pohádek. Tady je Bohdalka super. Slinu, kde mám slinu. A rozum? i v dnešní době je ho nedostatek, bohužel. Ale je to zábava. ()

astraal

Tak nějak jsem se nemohl přinutit k tomu abych hlavní dvojici fandil. Matěj mi byl hodně protivný...Naopak Hanzlík a Bohdalová tvořili jednu z mála světlejších stránek pohádky. Každopádně není Nesmrtelná teta špatnou pohádkou a to že se extra nelíbí mně neznamená, že těm kterým je určena nebude. Srovnávat ale tetu s pro mně nejoblíbenější pohádkou S čerty nejsou žerty nejde ani v nejmenším. ()

Jozka7

Jedna z prvních českých (tj. nikoli československých) pohádek a současně jedno z nejlepších děl tohoto žánru vytvořených v 90. letech. Jen (spoiler) ta smrt hlavní postavy, byť zde vzápětí nadpřirozeně odčiněná, představuje v pohádkách vždy spíše problematický prvek... Mimochodem, Pavlínka je jediná princezna toho jména, kterou v našich filmových pohádkách máme. ()

liberita

Spolu s Tromi veteránmi patrí Nesmrteľná teta k mojim najobľúbenejším českým rozprávkam. Bohdalovej herecká jazda je vynikajúca, ale Jaromír Hanzlík alias kráľ Ctirad bez Rozumu je snáď ešte lepší. Viaceré strašidelné scény, napínavá hudba ale aj pár dejových zvratov spolu ideálne dopĺňajú ústredný príbeh o nekonečnej sile lásky, ľudskej závisti a tom, aké dôležité je mať aspoň niečo pod čapicou. ()

topi80

Dobře zvládnutá pohádka se skvěle ztvárněnou Závistí. Tím nemám namysli jen výkon Jiřiny Bohdalové, ale vůbec vystižení závisti přesně tak, jak opravdu funguje. Kromě zlomyslné proměny za princeznu není nikdy přímým původcem problémů, nýbrž k nim pouze dopomáhá neustálým manipulováním všech kolem. Ať už jde zhlouplého krále nebo třeba celý dav. Bezpochyby zajímavý materiál pro všechny malé diváky, kteří tím získají zcela vystihující poznání, co to vlastně závist je. Bez problémů se dostáváme na 70 %, takže u 3 hvězdiček zůstávám nakonec jenom proto, že z filmu přecejenom vyzařuje záměr "natočme dobrou pohádku", což se podařilo, ale nad rámec tohoto záměru zase o tolik více nenabízí. Přesto se zcela zaslouženě zařadila mezi vánoční klasiku. ()

Alojs

Zpětně musím uznat, že tato pohádka dozrává a potřebovala chytnout patinu. Bezprostředně po její premiéře bych podobná slova nikdy nepoužil. Jako dítě jsem byl zklamaný, že je Teta příliš uhlazená, že v ní nepraská obraz, že v nehrají herci ze starší generace a že tam hraje "divná" Bohdalka a modelínový Blažek. Po dvaceti letech beru názor zpět. V roce 2016 mi všechno "zlé" sedlo. Zřejmě budu muset provést revizi i u Jezerní královny. P.S.: Hanzlík je výborný. ()