Matěj usedá na břehu řeky a ve spánku nad ním diskutují Rozum a Štěstí. Rozum, moudrý kmet se stříbrnými vlasy, chce Matějovi pomoci. Provede své kouzlo a Matěj se probudí jako nový člověk. Vysvětlí užaslým rodičům, že odchází do světa, a osud ho zavede do Ctiradova království, které je ovšem náhle stiženo pohromou. Vydatná porce královské moudrostí, kterou pohádkový děd Rozum přičaroval Matějovi, pochází totiž z Ctiradovy královské hlavy. Právě v této těžké chvíli se blíží ke Ctiradovi Závist, ošklivá ježibaba kterou právě vyhnali z Mojmírova království, a která se na Ctiradově dvoře zabydlí pod maskou jeho sestřenice. Závist postupně ožebračí polovinu místní šlechty, naučí všechny hrbit se a nosit šaškovské čepice. Nejmoudřejší lidé království jdou do vězení. Do města mezitím ovšem pronikne Matěj, který se ihned spojí se stejně mladou a půvabnou Pavlínou, královskou dcerou. Závist se ho snaží několikrát zničit. V té chvíli se nad Ctiradem opět radí Rozum se Štěstím. Rozum má sice vždycky pravdu, ale bez trochy štěstí je bezmocný, a tak Štěstí - v podobě zlatovlasé krásky - bere Matěje pod svoji ochranu. Ale Závist má v rukou poslední ďábelský triumf... (Bontonfilm)

Cejny

Nesmrtelná Jiřina Bohdalová bohužel nezachránila tuto pohádku, která by byla moc ráda počítána mezi ty nejlepší v československé kinematografii. Tady ovšem musím podotknout, že patří k nejleším z české produkce. ()

herr_carter

V porevoluční záplavě novátorských pohádek jednoznačně to nejlepší, co vzniklo - pohádka je podle mě silně podhodnocena, vždyť ztvárnění Rozumu a Štěstí (významné minirole Šafránové a Cupáka) jsou kouzelné. Skvěle tu hraje Bohdalová, konečně jí někdo obsadil do vyloženě negativní úlohy. Ocenil bych také Hanzlíkův výkon a jeho balancování mezi moudrostí a idiocií - prostě shrnuto a podtrženo, výborná novodobá záležitost...................moje hodnocení = 9 z 10. ()

klúčik

Rozprávka o kráľovi, ktorému zobrali rozum. Asi scenáristi boli v parlamente..... Ale o filme , pekné výkony Bohdalovej a Hanzlíka.....65%. ()

xaver

Pohádka spíš pro dospělé než pro děti. Jiřina Bohdalová je ve své roli sice skvělá, ale hlavně pro dospělé. Děti ten výkon neocení. Vůbec mám jaksi pocit, že některé pohádky se slavnými herci se ani tak netočí pro děti. Jenom se tam vytáhne nějaká slavná herecká osobnost, a jestli tomu děti rozumí nebo ne, o to až tak nejde. ()

klukluka

Čím si vesnický blázen zasloužil rozum nejmoudřejšího krále? Ale hlavně, čím si moudrý král vykoledoval to, že ho nějaké nadpřirozené bytosti o rozum připravily? Nelíbí se mi ta základní premisa a kvůli ní jsem možná přehnaně kritický ke zbytku téhle zlé pohádky. ()

Teg

Pro mě určitě to lepší z české pohádkové tvorby. Několik výtečných momentů bohužel stojí v pozadí za těmi trapnějšími a nudnějšími. Mohlo to být mnohem lepší! ()

Paity

Filip Blažek co by chlapec s divokými blonďatými kadeřemi bojuje proti zlu, respektive proti nesmrtelné tetě, respektive proti Jiřině Bohdalové. A čím? No přece úsměvem. ()

Hanys_

Erbenovu "předlohu" jsem jako dítě četl hodněkrát, ale tuhle pohádku si už podruhé určitě nedám. 3.5/10 ()

Ripley

Není to blbý a to je dobře.Hanzlík jako král bez rozumu byl dobrý tah.Hlupáky on zkrátka umí viz. role v Postřižinách nebo Slavnostích sněženek.Bohdalka má celý film pro sebe,což mi nevadilo,ale výkon Blažka a Bobuľové byl velmi rozpačitý.Jako celek jde o průměrnou pohádku,která nedosahuje atmosféry našich starých klasických pohádek,ale každopádně se najdou mnohem horší kousky které následovaly v dalších letech až do teď. ()

duddek

Motivu z Erbenovy pohádky Rozum a štěstí je využito opravdu velmi volně – v ní například o závisti nepadne ani slovo. U Erbena také rozum nemusí být nikomu sebrán, jako v tomto filmu královi. Nikoho tu netrápí, jak k tomu on a celé království přijdou. Je pozoruhodné, že zatímco Závist se realizuje celou dobu, Štěstí s Rozumem jen sporadicky. A taky že na hradě vůbec nefungujou stráže, Matěj se tak kdykoliv dostane k princezně až do pokoje... À propos, Matěj, myslím si, opakovaně litoval toho, že nezůstal Jojem, kterému víceméně nic nechybělo... Všimnul jsem si, že je tu opět klíčový okamžik, kdy princezna odběhne pro vodu (jako v Jasněnce) – a znovu zlou sílu představuje žena, to už je snad potřetí z posledních čtyř pohádek (stejně je tomu právě v Jasněnce nebo v Kouzlech králů od stejného režiséra), co jsem viděl. ()

Ynés

jak si tady pročítám komentáře ostatních, tak se až divím jak rozdílné mohou být názory na tak specifický žánr jako je pohádka..neříkám, že Nesmrtelná teta je kdovíjaký filmový trhák, ale když se kouknete na studiové "lehce" trapné pohádky z dob komunistických a na ty nejnovější, tak si myslím, že v nich až takový rozdíl není..Nesmrtelná teta postrádá jakousi trapnost, přehrávanost a zbytečnou poučnost zmíněných pohádek, a proto si myslím, že stojí i za lepší ohodnocení než 2*..a to i díky výkonu Jiřiny Bohdalové samozřejmě.. ()

Mo.

"Jo, jo, to se mi ulevilo..." když to celé skončilo. Hlavní hrdina mi vyloženě vadil, princezna byla strašně prkenná a křečovitá snaha o "profesionální českou pohádku" sálala z každého záběru. Jiřina Bohdalová však ztvárnila jednu z nejlepších (a nejinteligentněji vymyšlených) záporných postav v historii českých pohádek a i některé další postavy jsou herecky i scénáristicky na solidní úrovni (třeba výborný Král Ctirad v podání Jaromíra Hanzlíka...). Stejně tak příběh vcelku neurazí. Ve výsledku je to celé takové... průměrné - s poměrně velkými výkyvy na jednu i druhou stranu. ()

L@cy

Tak tato pohádka je tak trochu ze slabšího soudku..... Nicméně paní Bohdalová zvládla svojí negativní roli přímo bravůrně... alespoň dle mého názoru.... Celou dobu mě "závist" pěkně deptala, a myslím že přesně tak to bylo v úmyslu..... Jinak celkem průměrné herecké výkony i děj.... až na Hanzlíka... ten mi nějak na krále nesedl.... ()

Prochy38

Tak tu mi taky lehce uniká, proč to má tak málo... Jedna z pohádek, které mi opravdu nevadí, ba naopak, moc se mi líbí. Krásné písničky, krásná princezna, F. Blažek je taky sympaťák. J. Bohdalová úžasná. J. Hanzlík skvěle baví... Co tam komu chybělo? Mně teda nic! Temné to bylo akorát, naštěstí. ()

Hanes88

Jedna z docela dobrých pohádek. Mimořádný výkon zde zahrála opravdu nesmrtelná teta - Jiřina Bohdalová :-). 65%. ()

peetriss

Této pohádce chybí šmrnc, je scénáristicky odfláknutá a vypadá příliš televizně, přesto patří k těm povedenějším posametovým. ()

Alt.64

Mně se tahle pohádka vždycky líbila, trochu srandy, trochu strachu. Jediný, co mi opravdu nesedělo a nesedí je obsazení princezny. Nesympatická herečka s tak vulgárním hlasem! Možná tak někde vychlastaná na baru, ale v pohádce...? ()