Režisér se vrátil do doby nacistické okupace, ukazuje obludnost systému, který dokázal z rasových důvodů postavit miliony lidí mimo zákon a odsoudit je k smrti. Do doby, kdy začaly první transporty a kdy se mezi pražským židovským obyvatelstvem začala šířit bezmezná hrůza. Hlavní postava příběhu - židovský lékař, docent Braun nachází ve své bídě a ponížení dosti sil vzdorovat nepříteli nejnebezpečnějšímu: Strachu... (oficiální text distributora)

merlik

Hluboký černý obraz sedí k černé době, soustředěný herecký výkon Miroslava Macháčka, několik scén dramaticky vyhrocených, jinak plíživá šeď schizofrenní doby, navenek normál, pod pokličkou udání "čestného" a uvědomělého občana. O válce byla natočena zajímavější dramata s větší působivostí, proto ty tři hvězdičky. ()

Rattlehead

... nějak jsem nepochopil, jestli to má být komedie, nebo drama. Jako parodie na vážné filmy nové vlny by to bylo skvělé, jako drama průměr. ()

karlee

Z několik pěkných kafkovských scén absurdity světa (zejména výborná scéna z baru s Řandou) dám čtyři, i když ke konci už to bylo trochu slabší. Výstižně paranoidní je i hudba a herce se podařilo udržet celkem na uzdě a moc nepřehrávají (což je častá chyba expresivně laděných snímků), snad jen trochu na konci ve sklepě. ()

joelly01

MM to je on! MM meho srdce sampion! Herecky koncert jednoho z mych nejvetsich oblibencu. Pleskam rukama a volam "Bravo", TOTO bylo presne ono! Proc me to tak dlouho mijelo? Film asi nebude pro kazdeho, zapletka (STRACH) je abstraktni, procez pristupujte prosim s otevrenou mysli a nechte se vtahnout do tohoto nestastneho sveta lekare Brauna. Spolu se Spalovacem mrtvol nejlepsi ceske psychologicke drama. Famozni! ()

Belsazar

Proč bych to sháněl? Nač já potřebuji morfium! Já jsem přece skladník... a udělal jsem svou povinnost. Vlastně ne - nesmysl. Jakápak povinnost. Čí? Skladníka nebo lékaře? Všechno jsou teď jen samé nesmysly. Ale já už nemůžu myslet jinak. Dělat můžeme cokoliv, třeba zametat ulice, ale myslet jako někdo jiný? Ne. To, to, to, to ne, to to. Přece nemůžu přestat myslet. On už se někdo najde, kdo nemyslí vůbec. A proto chce myslet za ostatní a klidně to za ně rozhodne, všechno. Život, smrt. Jednoduše, jasně. Smrt je maličkost. Pokud to není náhodou má vlastní. . A ani nebolí. Nikdo nekřičí. A i kdyby, nikdo by je přeci neslyšel, je předem naprosto sám. Přesazený, označený. Je to vlastně milosrdenství. Podívej se, ty ses nějak nevyved. Nelíbíš se mi. Máš, máš takový, máš takový divný nos, a tak jinak přesně nevím. Ale, aby to nebylo tak příliš složité, aby ses netrápil, udělal jsem takovou dělicí čáru. Hezkou, jednoduchou. Máš trošku smůlu, že, že jsi na té nesprávné straně, víš, víš to? Ano, vím, vím, vím, pánové. Ale vím také, že tahle nespravedlnost, ta nenávist a tupost se historicky prokáže. Historicky jsem optimista, jenže osobně už vlastně nejsem. Nestřelili jste mě do zad, to ne, to, je to mnohem horší, protože jste mi nechali můj mozek, který právě teď před chvílí uvažoval o jakési povinnosti, o tom, jestli mám nebo nemám shánět pro bůhvíkoho morfium. Zrovna já. Já, no to je přece absurdní, ne? Zrovna já. No, proč? Proč? No, proč?! / Chce se mi plakat z kvality tohoto filmu, hereckého umění Miroslava Macháčka a hlavně z role, kterou zde ztvárnil... ()

mosem

film, jehož působivý děj je umocněn skvělou kamerou a hereckými výkony, to vše podtrženo Vivaldiho hudbou. Pokud by děj nebyl zcela jednoznačně zakotven do období okupace, mohl by se klidně odehrávat na jiném místě nebo v jiné době. Samotná myšlenka zápasu svědomí, odpovědnosti, strachu, stejně jako zbabělosti a podlézavosti je univerzální. Zcela určitě jeden z nejlepších českých filmů. Snad jen závěr byl poněkud méně překvapivý, než jsem v průběhu celého filmu očekával. ()

Pitryx

Děsný začátek, břinkání na klimprbednu, pak neustálý řinkot telefonu, do toho řev dítěte… Možná se někomu jeví snímek zajímavý, ale mi osobně moc ne. Vadilo mi zpracování příběhu a styl podání. Taky se mi nějak nechce věřit, že by se gestapáci nepodívali pod postel. Snímek je jistě pozoruhodná psychologická studie, ale mne nenadchl. Dávám však něco málo za herecké výkony. 290820119403/9403 ()

ostravak30

Přiznám se, že na můj vkus to bylo až moc psychologické drama. Kvalitní kamera a herecké výkony jistě podtrhly tu tísnivou atmosféru, která na vás dýchala z každé minuty. Nicméně přiznávám bez mučení, že na mě to bylo až moc těžké. Jistě, taková ta doba skutečně byla a díky filmu alespoň trochu tohle opět pocítíme. Nicméně přemíra hysterie a absence alespoň jedné chladně smýšlející postavy mě donutila k tomuto hodnocení. Je to bezpochyby artový snímek a jeden jsem již hodnotil. Moc jsem jich ve svém životě neviděl a vím proč. Oceňuji tak především herecké výkony a podmanivou hudbu, jež působila po čase až moc těžce, ale k danému tématu se hodila. Jsem rád, že jsem něco tak uměleckého viděl, ale znovu si to na menu nejspíš nedám. ()

DR.SZ

Další film pozorující záhy okupaci a protektorátní život nadchne zejména z vizuální stránky. Všichni herci podali svědomitě neuvěřitelné výkony a kamera vypadala jako zasažená přímo do oné doby. Psychologicky je snímek vytvořen výborně, ale pro slabší diváky se ve spleti několika mini-příběhů zaplétá. Já bych vytknul zásadní problémy: plynulost, výplň a napětí. Všeho zmíněného zde bylo bohužel málo, a tak někoho může film nudit. Dráždivá hudba a Miroslav Macháček s ostatními ale vše zase dávají do správného pořádku a nakonec se do snímku lze vžít. 73% ()

Víteček

Zvuková stránka filmu to definitivně zabijí, ale ani jinak, to na mě, navzdory tématu, nijak silněji nezapůsobilo. 45 %. ()

FISSSH

Viděla jsem to už před nějakou dobou, a tak si z toho pamatuju jen neuvěřitelně depresivní atmosféru a M. Macháčka. Prospělo by, kdyby tenhle film někdy zopakovali. ()

JeffScylla

Hudba a především obecně zvuk je na tak strašlivé úrovni že to prostě nedohlédnu do konce. Celou dobu jen řvaní nepříjemné zvuky. Kdyby šlo o němý film pak bych to pochopil ale tohle je na mně moc. Je to horší než čekat u zubaře na vytrhání všech zubů. ()

brasek

Neprišiel som na chuť tomuto filmu. Uznávam jeho umeleckú hodnotu a herecké výkony, ale mňa to celé dosť nudilo a nemyslím si, že komorné drámy nie sú pre mňa. ()

Winster

Tati, kdo je to vlastně hrdina?" -"Člověk, který zbytečně zemře, narozdíl od těch ostatních, kteří zbytečně žijí." Zavolejte 448 11 a jste z toho venku...Ale žíjte s pocitem hnusu ze sebe sama. ()

Khagan1389

Naprosto brutální film překypující úzkostí a strachem v každém záběru s doprovodem ohlušujících a zneklidňujících zvuků. Nešťastná doba, nešťastné postavy (víceméně všechny se vymykají svým chováním, když jsou sžíráni svým strachem a obavami o svůj život). Chvílemi se na to těžce dívá – z té zvukovoobrazové klaustrofobie může až rozbolet hlava, ale ta atmosféra je absolutně pohlcující a sugestivní. ()