Zakletá jeskyně

• Slovensko Zakliata jaskyňa (více)

Zázračná jeskyně obsahuje vzácné poklady, sůl a drahé rubíny. Horníci si z ní můžou vzít tolik soli, kolik potřebují, ale z rubínové síně v samém středu jeskyně si nesmí nic odnést. Toho, kdo si rubíny vezme, postihne kletba. Rychtářova dcera Lena přesto po tomto vzácném drahokamu z hlubin jeskyně zatouží a i přes varování sestry Ady nedokáže svou touhu překonat. Její lehkovážný čin tak uvede do pohybu události, jejichž následky naruší křehkou rovnováhu celého království a postihnou i Lenu. Zakletou Lenu dokáže osvobodit pouze člověk s dobrým srdcem, který vrátí ukradený rubín zpět do srdce jeskyně. Ten nyní zdobí koruny zlé královny Berty. Podařilo by se to snad pouze jejím dvěma nevlastním synům, princům Zachovi a Cyrilovi. Ti jsou však plní pýchy a marnivosti a o neštěstí ostatních se nestarají. Když z vůle macechy Berty o všechno sami přijdou a stanou se závislými na pomoci ostatních, pak teprve pochopí, že je jejich povinností bojovat za spravedlnost pro všechny. Jejich odměnou je nejen to, že najdou vlastní odvahu, laskavost, schopnost obětovat se, ale i zjištění, že objeví pravou lásku. (CinemArt)

Earl_23

Může mi někdo racionálně vysvětlit zdejších 55%? Nejlepší počin u nás za dlouhé roky. Možná tomu uskodilo označení pohádky, namísto fantasy. Výborné... Herecky, lokace (kamera!), kostýmy, příběh. Co chcete víc kurde? ()

JohnCZ

Vizuálně moc pěkné. Výprava, kostýmy, dobře zvolené a hezky nasnímané lokace. Ze začátku zaujme i příběh, který je ve výsledku ale celkem banální a postupně to upadá do šedi, stejně jako chemie mezi postavami, která tu moc nefunguje. ()

hygienik

Najlepšia slovenská "girl power" rozprávka od čias Sokoliara Tomáša. Na jednej strane bohatá výprava, na druhej strane kamera, ktorá zaberá všetko zblízka, namiesto väčších celkov. Scenár bol dobrý, ale hlavne stredná časť filmu mala hluché pasáže, a záver bol príliš rýchlo odbytý. Je super, že Pauhofová (ktorá sa mi tu prvýkrát v živote nezdala pekná) hrala záporáčku, ale ako protiváha k nej mi tam chýbal akčný kladný hrdina. Klaďasov tu bolo veľa, ale väčšinou si len vyjasňovali vzájomné nedorozumenia. Chýbala mi tam aspoň jedna vyslovene pekná herečka. V rozprávke sa viackrát spomenú Vianoce, a je avizovaná ako vianočná, ale neuvidíte tu vianočný stromček, sane ani polnočnú omšu, skrátka nič vyslovene vianočné. V prvej polke filmu je zima a sneh a v niekoľkých záberoch na začiatku a na konci sú priame odkazy na Tři oříšky pro Popelku. Druhá časť filmu sa odohráva v lete. ()

kajas

Režisérka a scenáristka Mariana Čengel Solčanská již před lety natočila sympatickou adaptaci Prince a chuďase a nyní dala netradiční hereckou příležitost Táně Pauhofové (snad poprvé v ústřední záporné roli). Ne nadarmo je postava zlé královny v popředí všech plakátů, hlavní kladné postavy (dvě chudé sestry a dva napravení princové) bohužel nejsou příliš výrazné a zejména princátkům nejde v jejich boji s macechou moc fandit. Na pohádce ale chválím krásné lokace a výpravu. Tři * s odřenýma ušima. ()

honajz2

Ale jo, docela se mi to líbilo. Na to, že jsem očekával průser ve stylu Čertovy nevěsty nebo Řachandy to dopadlo ještě hodně dobře, protože je to solidně natočené, má to dobrou výpravu a celkem zajímavý příběh, který není sice vedený zrovna dobře a v prostřední části nemá co nabídnout, takže se jen vleče a vše protahuje, ale i přes to a další mínusy dokáže docela držet pohromadě, že z toho člověk má po skončení i nějaký pozitivnější dojem a nemusí to označit jako ztrátu času. Rozplývat blahem se nad tím sice taky zrovna nedá, ale pořád je mi to mnohem milejší, než přehypované Princezny zakleté v čase, které jen kopírují zahraniční fantasy, hrají si na bůhvíco a chybí jim osobitost. Tohle by potřeboval dramaturga jak sviňa, ale je to podle mě správná cesta, kudy by se současné české pohádky měly vydávat. 3* ()

M.i.k.e

tuctová pohádka bez chuti a bez zápachu, které nepomůže ani lehké říznutí fantasy. Nejlepší je tu zlá dvojka Pauhofová, Dobrý, ale oba mají celkem málo prostoru. Zbytek je takový novácký standard, ze kterého neuvízne v paměti vůbec nic...40% ()

cariada

Velice příjemné překvapení, na to že je spíš slovenské, tak je to pěkná pohádka. Variace na sůl nad zlato, to opravdu není. Sice se tam o ní taky jedná, ale není to priorita. Mnohem víc tam jde o Rubín a kletbu. Dvě sourozenecké dvojice se dají dohromady, aby vše dopadlo jak má. Trochu nelogicky je tam sníh na Hradě není žádný jen poletuje v lese a okolo jeskyně leží určitá vrstva a u chalupy mají na střeše mají sněhovou čepici několik desítek centimetrů vysokou. ()

zette

Za me zklamani. Film se snazi vypravou a vyberem lokalit, ale dejove to je roztahane, nudne a bez vyraznych postav. Dalsi z rady pohadek, na kterou divak brzy zapomene nebo nebude mit chut, pustit si ji znovu. Videno v ostravskem Cinema City. ()

sir-dave

Průměrná pohádka, co těží s hezkého prostředí Malé Fatry, Sulova nebo jeskynních scén s neotřelými herci. Celá výprava působí na pohádku moc dobře, škoda mdlého příběhu, který mě moc neoslovil.. ()

Sabrewulf

Ona to mohla být i fajn pohádka, protože výprava, lokace, celkově vizuál je hezký, ale to by tam musela být aspoň nějaká akce. V podstatě se tam skoro nic neděje a celkově ten děj nějak hapruje, např. celá motivace nové vlády je taková: "o co jim vlastně jde?" Záporák v podání Karla Dobrého je nechtěně srandovní, to jeho přehrávání z něj dělá karikaturu, hlavně tedy to jeho neustálé ultrahysterické řvaní. Škoda, stačilo si víc pohrát se scénářem. ()

SeanLSD

V rámci slovenskej filmovej “rozprávky” je to nesmierne svieže, ale autorkin scenár pôsobí dojmom, že by radšej robila ozajstný historický film, resp. realistické fantasy. Rozprávkových prvkov je tu pomenej a z pohľadu tohto žánru je to vlastne taká modernejšia prerábka SOLI NAD ZLATO, kde úlohu vládcu podzemia preberá samotná jaskyňa oplývajúca soľou aj drahokamami, ako symbol bohatstva a prosperity, o ktoré kráľovstvo vinou zlej vlády prichádza. Poteší kvalitne zvládnutá remeselná stránka vrátane lokácií a množstvo slušne zahratých postáv, ale ich motivácie a náhle premeny charakterov vo viac-menej realisticky podanom príbehu zlyhávajú, čo sa týka predovšetkým oboch princov a ich opakovaného nepochopiteľného konania. Väčšina ostatných postáv sa tam zjaví a budí prísľub či zdanie rozvetvených línií prepracovaného príbehu, aby sa napokon ukázala iba tradičná rozprávková báchorka, v ktorej ten ostatok zostáva iba ako kulisa. ()

HonzaBez

"Dobrý člověk, i když je jen sluhou, je svobodný. Ale zlý člověk, i kdyby byl třeba králem, je jen sluhou své nenávisti." Nevím, zda mě tak očarovalo kouzlo scenérií slovenských jeskyň a zasněžených vrcholků zdejších hor, ale nějak moc nevím, co téhle pohádce vytknout. Pohádkový příběh o střetu dobra se zlem, resp. šlechetnosti s chamtivostí je tu poměrně dobře vystavěn, ač motiv větší cennosti soli nad zlatem (resp. nad rubíny) úplně originální není. Samotná kletba po krádeži rubínů se už ale projevuje poměrně originálně. Lena je najednou na půl vlčice a na půl žena a musí se mít před lidmi na pozoru. Přesto se nakonec v srdci jeskyně o jedno člověka stará. I když situace v celém království není poté, co oba královští synové zapomenou na slova svého otce, že společně mohou být silnější, zrovna moc růžová, rychtář Buchvald je přesvědčen, že "každou ránu je třeba zahojit". Myšlenka, že "není proč truchlit. Kdo se nikdy nezranil, ten se nenaučí rány léčit," je jedna z nejsilnějších, co v pohádce zazní. Těch pěkných mouder zde lze ale zaslechnout vícero (viz třeba "každý dobrý král se musí rozhodnout, co je menší zlo") a v tomto směru tak pohádka své morální poslání naplňuje mírou vrchovatou. Vedle již zmiňované kouzelné výpravy, bych jinak ještě rád vyzdvihl vcelku pěknou kameru (zejména v záběrech na zdejší krajinu) a rovněž příjemnou (pohádkově laděnou) hudbu. Jak jsem už tedy říkal, celkově dost velká spokojenost. Letos o vánocích jedna z nejlepších pohádek, co jsem viděl. ()

Skuby47

Velmi ponurá téměř hororová pohádka s řadou nesympatických herců. Žádná z postav nebyla vyloženě kladná, aby si ji dítě mohlo oblíbit. Také do žánru nic nového nepřinesla, byla to jen směsice různých, notoricky známých příběhů. V pohádkách se možná nic moc nového už vymyslet nedá, ale okořenit příběh humorem, příjemnými herci a krásným prostředím by snad neměl být problém. ()

Johnny.ARN

To čo bolo toto?? O čom to bolo?? Prečo to išlo v kine?? Veď to je katastrofa tento film. Nič sa tam nedeje, behajú po jaskyni v tme, po snehu a potoku, postavy nezáživné, dej na hovno. 1 z 5 ()

oveckaoa

Co se stane, když zkombinujete Sůl Nad Zlato , Tři Oříšky pro Popelky a Dračí Prsten (tohle je novinka, že si někdo na tuhle pohádku vzpomněl) ? Vznikne Zakletá Jeskyně. V království bohatnou díky soli v jeskyni jsou tam i rubíny, ale ty kdo odnese promění se v vlka a sůl zmizí (ačkoliv se pořád objevovala tak nevím teda jak to fungovalo) mezitím královna chce ty rubíny a jedna dcera hledá druhou co se proměnila ve vlka. Největší problém je v tom, že se to vyšťaví zhruba v 20 minutě od spadnutí toho prince do vody  pak už to stojí jen na třech lokacích kdesi venku zámek a jeskyně velké plus je naopak to, že zde není moc triků a působí to přirozeně. Jinak zásadní filmová chyba spoiler oni vrátily ten rubín a Lena se změnila na člověka mezitím se změnila    na vlka Berta oni vrátily tu korunu a Berta se na člověka nezměnila proč? 60 procent ()

fabecc1222

Zakletá jeskyně je klasický příklad moderní pohádky, s prvky dospělého fantasy, která staví do popředí svůj vizuál a výpravu, a tedy i viditelně štědrý rozpočet, ale selhává bohužel v nijaké atmosféře, a slabém scénáři. Koprodukční záležitost, natáčená v krásném prostředí, ale uvnitř prázdná jak nádoby na sůl. Ani pohádka, ani fantasy, nevím, pro děti moc bez nápadu, vtipu, roztomilosti...Pro dospělé o ničem. Děj přeskakuje mezi několika postavami, z nichž tak žádná vesměs nedostane pořádný prostor na to být tou hlavní, co to potáhne, a ještě ke všemu tu máme herecké dřevo (Benedikt), špatný casting (Pauhofová) a překapivě špatný výkon na základě ulítlého přehrávání (Dobrý). Jestli něco, tak si dám radši špetku soli do jídla navíc, co kdyby došla... ()

62. ročník Zlín Film Festivalu je za dveřmi

62. ročník Zlín Film Festivalu je za dveřmi

18.05.2022

Největší a nejstarší festival filmů pro děti a mládež na světě se vrací do původního termínu. Odstartuje již 26. května ve Zlíně zahájí jej světová premiéra celovečerního animovaného snímku Cesta do… (více)