Nejbližší příbuzenstvo

• slovenský

Najbližšie príbuzenstvo

Akční / Krimi / Thriller

USA, 1989, 104 min

Rozpočet $12miliónovTržby USA $15,942,628Tržby Celosvetovo $-(24.12.2009)

• mandes

rozpočet : ? tžby americke : $15,942,628(16.12.2006)

Spíše jen průměrný akční snímek, který zaujme především slušným hereckým obsazením - respektive na dnešní poměry, kdy jsou herci jako Bill Paxton, Ben Stiller nebo Helen Hutnová mnohem známější!A taky je tu Liam Neeson v akční roli, což nebývá zas až tak častým jevem!(8.12.2002)

"Rodinný" akční snímek s Patrickem Swayze, ve kterém se tvrdě srazí mafiánská a buranská rodina a je z toho hromada mrtvých a parádní finální bitva na městském hřbitově. Film patří k těm lepším akčňákům, které Swayze (mající tady za sebou HŘÍŠNÝ TANEC a ROADHOUSE a před sebou DUCHA) natočil, i když na BOD ZLOMU to samozřejmě nemá, to je trochu jiná liga. Pestrému hereckému obsazení (vedle mistra vedlejších rolí a Cameronova oblíbence Billa Paxtona i tehdy ještě neznámí Helen Hunt a Ben Stiller) kromě Swayze vévodí Liam Neeson jako drsný, ale sympatický zarostlý buran s kulovnicí, který sestoupí z hor a začne mafiány nevybíravě šikanovat. Režisér John Irvin už předtím jeden revenge mafiánský béčkový akčňák natočil a sice průměrnou ŠPINAVOU DOHODU s Arnoldem.(21.8.2006)

Je to celkom dobrý krimi thriller s Patrickom Swayzeem. Má dosť dobrý príbeh o mestskom policajtovi pochádzajúcom z južanských hôr, kde zákony platia inak, ktorého brat je zavraždený členmi miestnej mafie, ked´ sa ho pokúsili okradnúť a tak chce dostať tých, ktorí za to môžu, ale zákonnými spôsobmi, no jeho rodina, obzvlášť jeho drsný brat chce len jedinú odplatu, ktorú považujú za právnu, smrť za smrť. A tak sa musia snažiť nájsť ten správny kompromis, keďže obaja chcú hlavne potrestať vinníkov. Spracovanie sa mi páči, ale nie je úplne ideálne. Očakával som dve možnosti podania tejto zápletky, buď klasický akčný štýl, v ktorom skupina hláškujúcich južanských vidienčanov bude celý čas likvidovať jednu mestskú mafiu, alebo štýl využitý tu. Takže film má skôr pomalšie tempo, hlavne prvú polovicu sa tu toho až tak moc neudeje, riešia sa rodinné vzťahy, odlišnosti medzi ľuďmi z rôznych pomerov a všetko podobné, čo sa tu dá očakávať, no napriek tomu je to podané celkom zaujímavo a v druhej polovici sa to už lepšie rozbehne, viacero situácií poteší a záverečná fáza je už dostatočne zábavná. Akcie je tu málo, ale tá je celkom slušná. Nájdu sa tu prakticky len dve kratšie naháňačky, dva krátke súboje a navyše jeden medzi dvojicou bratov, takže nič dejovo dôležité, trochu strieľania a zábavný záver, v ktorom už aj pár ľudí slušne dostane. Poteší aj nejaký ten humor, nie je ho moc, ale nezhody medzi pár mafiánmi a ich neschopnosti sú celkom zábavné. Herecké obsadenie je výborné, je tu až prekvapivo veľa známych tvári vo viac alebo menej dôležitých úlohách, poteší hlavne Patrick Swayzee, ktorého mám vo filmoch tej doby veľmi rád, Liam Neeson v úlohe jeho brata, len tu nepôsobí až tak drsne, ako by to jeho úloha vyžadovala, slušní záporáci Adam Baldwin, Andreas Katsulas a medzi nimi je dokonca aj Ben Stiller a plno slušných menej dôležitých postáv, či už Helen Hunt alebo Bill Paxton. Réžia a technická stránka sú slušným štandardom tej doby, takže z mojej strany plná spokojnosť. Škoda, že tu nebolo moc akcie, to je to jediné, čo mi tu skutočne chýbalo, ale inak som viac než spokojný, tento typ filmov mám rád a navyše tu v dobrom hereckom a technickom podaní. 71%(17.5.2012)

• sepp

Lehce podprumerny akcni s nimek s vytecnym Liamem Neesonem a tradicnim Patrickem Swayzem - tedy prehravani se spoustou roztodivnych "chce-se-mi-skoro-brecet" usklebku. Neschopni mafiani s jednim extra velkym blbcem v rodine s typicky italskym zjevem. A zaverecna prestrelka mezi mafiany a burany je prilis kratka a nepresvedciva, nez aby slo hodnotit lepe. Slabsi prumer.(7.2.2009)

Rozjezd snímku dobrý, konec pokulhává na rovině normálnosti a zdravého přístupu k tomuto film.žánru.!! Swayze je dobrý.(23.1.2010)

Kvalitatívne pokrivkávajúci akčný thriller o strete dvoch rodín, ktorý za sebou zanechá krvavé následky. Škoda len, že film stojí iba na lákavom obsadení, no miestami padá kvôli slabšiemu scenáru. Formálne zdĺhavý a miestami skoro nudný film, ktorý odporúčam jedine fanúšikom Swayzeho, Neesona, Baldwina či Stillera. A tých je stále dostatok. Som zvedavý, či ešte zajtra budem vedieť o čom ten film bol.(15.11.2013)

• kingik

Nepovedený akční film s Patrickem Swayzem v hlavní roli. Ten si za svoji kariéru vyzkoušel i akčnější role, které dokázal uhrát velmi civilně, ale ostatní je dost schematické, včetně jeho postavy, a hlavně zcela nevýrazné. Režisér John Irvin nepatřil zrovna k těm nejschopnějším vyrazit z průměrného scénáře něco mimořádného. A nestalo se to ani tentokrát. Ve své režii na jistotu jede od začátku až do konce. Film pak působí jako nějaká epizoda z televizního seriálu. Není o co stát. 40%(17.5.2012)

Před dvaceti lety by to asi bylo o hvězdu víc, dnes už to však působí jako průměrný akčňák, kde zaujme především Liam jehož role jako by byla předtuchou Taken, tehdy ještě nepříliš známé tváře Huntové a Stillera a střídmost, která snad měla dát akci punc reálnosti. Ovšem poněkud podivně tu působí Swayze z culíkem, u kterého jsem tak nějak podvědomě čekal kdy se roztančí (hm, zajímavé.. u Road House jsem podobný pocit neměl).(8.6.2011)

Burani vs. mafie. Smrt za smrt. Příběh mě zaujal hned, zajímavé obsazení, ale zase jsem čekal více akce. I tak je to ale skvělý film.(30.8.2014)

Typická devadesátková kriminálka s občasnými akčními náznaky. Swayze navrcholu, Neeson ještě neznámý a Hunt sexy. Dnes už zapomenuté (po právu) ale pořád docela zábavné.(2.7.2012)

K tomuto filmu jsem se po letech vrátil a nelituju. Zápletka, tempo i akce jsou na slušné úrovni. Písničkový doprovod však jen minimální - líbil se mi pouze duet "Brother to Brother" (Gregg Allman a Lori Yates). Za pochvalu však stojí na tento žánr nebývale kvalitní herecké obsazení - mj. v roli záporáka Adam Baldwin.(30.4.2007)

Pruměr! Ale kde uvidíte Bena Stillera jako mladého mafiana , který jeste ve filmu umře a smát se nebudete?!(21.1.2008)

Solidní béčko (myslím z dob, kdy béčko znamenalo film s menším rozpočtem nezávislého studia s účastí talentovaných lidí a ne to, co dneska plodí velká studia ve snaze vydělat prachy přes netalentované debily). John Irvin byl v 80. letech solidní nenápadný béčkový řemeslník a obsazení, které sem nacpal, by dneska přišlo na spousta milionů, takže co dodat, přidejme jeho tradiční trademark - přestřelka na hřbitově. Swayzemu sekunduje Liam Neeson jako buran, ale borec, který všechno řeší jednoduše, kéž by v dnešních filmech takových postav bylo víc. Protože tenhle zabedněnej server nezná půl hvězdičky, řeknu to takhle: 3,5hvězdičky a je mi fakt líto, že jsem neviděl Bena Stillera, jak prosím o smilování. :)(26.2.2009)

• Mrkvič

Už před třiceti lety to bylo podprůměrné béčko. Sice hvězdně obsazené (z pohledu dneška ještě hvězdněji), ale kromě známých ksichtů film nabízí jen přímou a jednoduchou jízdu za pomstou. I takové filmy by po letech mohly něco nabídnout, ale zde ne. Akční scény jsou kvalitou horším akčním seriálům dneška.(27.6.2019)

• Deverant

Pomsta venkovanů? Pomocí pastí, luků, seker, psů, kuší a hadů? Jedna hvězdička za Liama jako mstícího se vidláka s brokovnicí, jedna za Liamovu jízdu nadzemkou.(18.9.2007)

Velmi dobré obsazení, ale jinak spíš podprůměrný film, který nemá moc co nabídnout.(8.2.2009)

Dobrý thriller s budúcimi hviezdami Liamom Neesonom, Benom Stillerom a Helen Hunt. Ja to odporúčam.(18.2.2013)

• tuntavala

O Gatesovi, ale ne o Billym.(25.8.2014)

• wosho

To teda byla kravina!!!!! Béčková režie, béčkový scénář a tak skvělé a schopné (a mnohdy v budoucnu hvězdné) herecké obsazení v jednom blbém filmu. Jak jsem již napsal, je to kravina na kvadrát a nuda k zabíjení!!!(1.9.2010)

Krásná vzpomínka na 80ky, kdy akční filmy měly svá pravidla a logika se v nich prostě nehledala. Na dnešní dobu luxusní obsazení (Swayze, Stiller, Neeson, Hunt, Paxton a jeden z Baldwinů) v solidně odsejpacím příběhu o pomstě, který mi mimo jiné sdělil že Helen Hunt byla ošklivá i jako mladice a položil otázku "proč sakra trvalo 25 let, než někomu došlo, že Neesonovi to nejvíc sekne s brokovnicí!". 6.5/10(26.8.2014)

Zahrálo si tu několik dobrých herců, kteří se později proslavili ve známějších filmech. Za zmíňku určitě stojí malá rolička mladého Bena Stillera, kterého jsem zpočátku vůbec nepoznal. V hlavní roli si tu mstící bratry střihli Swayze-Neeson. Nemůžu se ubránit dojmu, že pokud jsou ve filmu přítomni mafiáni, taky by to měli "mydlit" víc od podlahy.(5.6.2012)

Kdysi se mi to dost líbilo, hodně slušné obsazení, i když tenkrát ještě neznámé. Edit. Ok, včera jsem to viděl znovu a na ty čtyři hvězdičky to není, takže snižuji na tři. Swayze standart, Stiller je fakt ještě vykulenej mlaďoch, Neeson je správně zarostlej čahoun, mladá Huntová sympatická a Baldwin slizkej záporák, moc akce tu není a logika sem tam skřípe, navíc všichni mafiánští poskoci mi přijdou že mají buď přes padesát let nebo jsou retardovaní, ale jinak se to dá.(31.1.2009)

Musim říct, že moc dobrej film. Dostal jsem přesně to co jsem očekával. Akce bylo požehnaně, herci byli fajn. Liam Nesson už tehdá věděl, že na rodinu se mu nešahá. Patrick Swayze výborně. 70%(1.10.2014)

Jako malej kluk jsem tento film dával snad 2x do týdne. Ani nevím proč. Byl společně s dalším filmem na jedné VHS. Musím přiznat, že mě to bavilo o hodně více než, když jsem ho viděl dnes. S odstupem času je to vlastně průměrný akční film. Tenkrát jsem neznal ani Liama Neesona, který momentálně láme kosti na počkání ani Bena Stillera, který láme ... no vlastně radši nic. Patricka jsem znal tehdy jen díky tomu, že nenechal sedět Baby v koutě a proto to byla docela změna. Dnes jsem film viděl v originále s titulky a musím se přiznat, že opravdu poprvé a i po těch letech bych příště raději dal přednost starému dabingu z VHS. Ale tam si zase člověk neužije křupanský přízvuk hlavních postav. Příběh jsem tehdy žral a celou dobu jsem se těšil na poslední scénu na hřbitově, která mi tehdy připadala o hodně delší a lepší. Stopáž by si zasloužila zkrátit a akční scény přidat, ale i tak si Vidláci vs. Mafie zaslouží tři hvězdy jako prd ... a za tu nostalgii ještě jednu navrh! 4*(24.3.2015)

Film je chybně uváděn jako akční, jde spíše o krimi. I tak je to celkem zábavné, má to sice docela rozvláčné tempo, ale Swayze a Neeson dokáží udržet vaši pozornost. Závěrečné zúčtování na hřbitově je skvělé. 3*(2.1.2014)

Před 15 leti bych to dal asi za 4, teď bohužel dne. Je to spíše průměrný akční film s celkem dobrými hereckými výkony. Hodně me zaujal především výkon Liama Neesona, který ztvárnil "rodinného" mstitele. Filmu trochu ublížil závěr, kde "banda vidláků" totálně rozbije profíky mafiány...(8.2.2009)

Nemecky nazov: Ruf nach Vergeltung(28.1.2013)

• Taffey

Je docela těžké porovnávat filmy podobných kategorií, vzniklých před dvaceti nebo více lety a dnešními. To se nedá vůbec srovnat. A nejen po stránce technické, kdy ta dnešní dá těm starším filmům jednoznačně na zadek. Ale vtip je v tom, že dnes jsou akční filmy vyloženě přehnané. Podle mého názoru je Nejbližší příbuzenstvo vysloveně natočen tak, jak by, asi, daný děj, ve skutečnosti, mohl probíhat. Vemte si třeba poslední dva Agenty 007. To je tak neuvěřitelná přeháňka, až to bolí. Jo. Fajn se na to kouká. Je to rychlé, žádné čekačky, výplně či vaty. Jenže, tyhle filmy, nejsou reálné. A když čtu mnohdy komentáře některých z Vás, pak vím jistě, proč se to tak točí. Vy si neposlechnete Siberian Khatru od Yes, protože je to dlouhé a jsou tam pomalé části. Vy potřebujete Rammstein, páč ti, jak nasadí, tak skončí. Problém je, že chcete vidět hromady mrtvol, potoky krve a akci od začátku do konce. Ale o tom akční film není. Bohužel to tak málokdo vnímá. Nejbližší příbuzenstvo mě zaujalo při prvním podívání a zaujalo mě pokaždé.(25.3.2011)

Burani vs. mafiáni. Dnes už se podobné filmy netočí a je to docela škoda.(25.6.2011)

Je to pevne zakorenené v 80. rokoch, takže to dnes už pôsobí nechcene smiešne a akčné scény viac-menej trápne ale má to takú tú retro zábavnosť spojenú s nostalgiou nás čo sme pri sledovaní podobných blbostí na VHSkách vyrastali. Okrem toho je tento film aj jasný dôkaz, že Liama Neesona pre akčný žáner fakt neobjavil až ten žabožrútsky sračkocent a sračkonárista Besson.(8.10.2012)

No tak to už hej, toľko budúcich a ešte mladých hviezd pohromade (Ben Stiller mi pripadal jak panic :) z čias, keď som ich ešte poriadne nepoznal a ich mená okrem P. Swayze nič prevratné neznamenali. Vcelku fajn thriller a rozhodne lepší pocit pozerať klasiku, než dnešné drahé a nezmyselné sračkové blockbustery.(25.7.2014)

Mafie se chce zmocnit podnikání v Chicagu,dopustí se,ale chyby-zabije mladíka,jehož bratr je policajt.A ten policajt se jmenuje Truman Gates (Patrick Swayze) a do špinavých ulic Chicaga se přestěhoval z apalačské divočiny..Slušné akční krimi,kterému dávám 3 hvězdy..(8.9.2011)