Vincent

USA, 1982, 6 min

Tim Burton

Tim Burton

Vincent Price

Vincent Malloy je sedemročný chlapec, ktorý fanaticky obdivuje hororvú legendu Vincenta Pricea. Dokonca si myslí, že on sám je týmto slávnym hercom a svoj život vidí ako sled morbídností páchaných najmä na jeho matke... Krátkometrážny animovaný film VINCENT je oficiálnym debutom slávneho Tima Burtona. K bábkovému príbehu nahovoril komentár Burtonov obľúbený herec, a to sám Vincent Price. (Avathar)

zputnik

Tim Burton a jeho animovaný kraťas VINCENT je krásnou hříčkou, která potěší obrazem a nadchne textem/veršem. Krátký příběh o malém Vincentovi a jeho bohatém a potemnělém vnitřním světě, který si v hlavě opečovává jako babička zahrádku. Potemnělé, mírně schizoidní (nikoliv však přespříliš a nezdravě depresivní) a především zábavné. Není verše, u něhož bych nebyl natěšen na to, jak s ním bude nakonec naloženo. A věřte, že ony verše přes celkově potemnělou vizuální atmosféru jsou nakonec nejen krásné, ale v kombinaci s obrazem především úsměvné. ()

Malarkey

Pro fanoušky Tima Burtona je Vincent povinnost, která rozhodně potěší tím, jak se za tu dobu samotný režisér vlastně...nezměnil. Nebo tak nějak to vynikne mně. Ale i tak z toho mám radost, že dokázal z mála udělat regulérní Burtonovskou pohádku s tajuplným hlasem a děsuplnou atmosférou. On to prostě umí. Proto u mě stojí na prvním místě mezi nejoblíbenějšími režiséry. --- 100 % --- ()

Gemini

Ač takřka úplná prvotina Tima Burtona, Vincent je skvělou ochutnávkou a předzvěstí toho, co nám pan pohádkář zatím dal (a snad ještě mnohem více dá). Je mým oblíbeným kouskem hrůzy a upomínkou na to, že dětské fantazie se nemají brát na lehkou váhu, stejně jako ukázkou toho, jak lze poctít své hrdiny. A k tomu všemu je i libozvučný, svůj a - krásný. Stovka jako bič. ()

novoten

Označit Vincenta jako Burtonův nejlepší film nechci, protože bych nerad znevážil autorova životní díla, kterými pro mě jsou Edward a Velká ryba. Přesto ale z tohoto geniálního kraťasu nemám slov. Večerníček pro všechny, kteří mají rádi několikeré změny nálad a žánrů na ploše sotva pár filmových políček. ()

B!shop

Jeden z prvnich Burtonovych filmu ma stylovou animaci, je hodne temny, ale zaroven i vtipny. Celej "film" je vlasne jedna basnicka ve ktere se misi "realny" svet s predstavivosti Vincenta. A ze ma pekne drsny predstavy. Burton uz na tomhle snimku, presto, ze ma jen necelych 6 minut ukazal, ze je vyborny reziser, ktery umi skvele skombinovat humor s hororem a vytvorit paradni atmosferu. ()

• Vincent Price se o účasti na tomto snímku vyjádřil jako o "nejradostnější věci, co se mu kdy stala; dokonce lepší než hvězda na hollywoodském chodníku slávy". (Morien)
  • Saturnský písečný červ, který se později objevuje v Burtonových filmech Beetlejuice a Noční můra před Vánoci se poprvé ukazuje v tomto filmu, stejně jako pes maskovaný za Frankensteina, jenž je k vidění ve filmu Frankenweenie. (Morien)