poster

Vincent

Krátkometrážní / Animovaný / Loutkový

USA, 1982, 6 min

Režie:

Tim Burton

Scénář:

Tim Burton

Hrají:

Vincent Price
 • Němi
  *****

  Tolik nápadů, odkazů, narážek a dokonalosti vtěsnaných do 5ti minutového filmečku o chlapci, jenž by rád byl legendou hororových filmů Vincentem Pricem se jen tak nevidí ani v celovečerácích. Neučesaná ruční animace, černobílá kamera a celkově melancholická nálada dohromady tvoří kouzelné dílko. No a když se k tomu přidá můj oblíbený HAVRAN od E.A.Poea - Burton začal geniálně...(27.6.2008)

 • ORIN
  *****

  Vincent Malloy is seven years old, he's always polite and does what he's told. For a boy his age he's considerate and nice, but he wants to be just like Vincent Price. He doesn't mind living with his sister, dog and cats, though he'd rather share a home with spiders and bats. There he could reflect on the horrors he's invented, and wander dark allways alone and tormented. Vincent is nice when his aunt comes to see him, but imagines dipping her in wax for his wax museum. He likes to experiment on his dog Abacrombie, in the hopes of creating a horrible zombie. So he and his horrible zombie dog, could go searching for victims in the London fog. His thoughts though aren't only of ghoulish crime, he likes to paint and read to pass some of the time. While other kids read books like *Go Jane Go*, Vincent's favorite author is Edgar Allan Poe. One night while reading a gruesome tale, he read a passage that made him turn pale. Such horrible news he could not survive, for his beautiful wife had been buried alive. He dug out her grave to make sure she was dead, unaware that her grave was his mother's flower bed. His mother sent Vincent off to his room, he knew he'd been banished to the tower of doom. Where he was sentenced to spend the rest of his life, alone with a portrait of his beautiful wife. While alone and insane, encased in his tomb, Vincent's mother burst suddenly into the room. She said :"If you want to, you can go out and play. It's sunny outside and a beautiful day." Vincent tried to talk, but he just couldn't speak, the years of isolation had made him quite weak. So he took out some paper, and scrawled with a pen: "I am possessed by this house, and can never leave it again." His mother said: "You're not possessed, and you're not almost dead. These games that you play are all in your head. You're not Vincent Price, you're Vincent Malloy. You're not tormented, or insane, you're just a young boy. You're seven years old, and you are my son, I want you to get outside and have some real fun." Her anger now spent, she walked out through the hall, while Vincent backed slowly against the wall. The room started to sway, to shiver and creak. His horrid insanity had reached its peak. He saw Abacrombie his zombie slave, and heard his wife call from beyond the grave. She spoke from her coffin, and made ghoulish demands. While through cracking walls reached skeleton hands. Every horror in his life that had crept through his dreams, swept his mad laughter to terrified screams. To escape the madness, he reached for the door, but fell limp and lifeless down on the floor. His voice was soft and very slow, as he quoted The Raven from Edgar Allan Poe. "And my soul from out that shadow that lies floating on the floor, shall be lifted nevermore!"(28.11.2007)

 • joker.george
  *****

  Zvláštní, že mě zatím z Burtonových děl nejvíce oslovila jeho prvotina. Animace vypadá dobře, i když je jednoduší, dokáže správně vykreslit hrdinovy pocity, které jdou z obrazovky cítit, a které jsem já pochytil a vše podkresluje vypravěčův hlas, který ještě umocňuje to, že je příběh vyprávěn ve verších. Skvělé!(20.1.2015)

 • easaque
  ****

  veršovaný animovaný "horor", který Burtona nejspíš poprvé výrazně zviditelnil. Ve své době rozhodně originální svým pojetím i animací. Pro děti však není moc vhodný, aby z něho nedostali schizofrénii ;-) [ PŘÍBĚH: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: X (3*MAX) ](3.6.2013)

 • MM_Ramone
  ****

  Už v roku 1982 dal Tim Burton nenápadne najavo, že do filmového sveta vstupuje výnimočná osobnosť. V krátkomertážnom, čiernobielom, animovanom snímku o malom chlapcovi s príliš bujnou fantáziou jasne načrtol smer svojej budúcej tvorby. Atmosferickou, príjemne desivou, takmer až snovou vizualizáciou svojich diel je tento americký režisér dnes už všeobecne známy. Jeho prvý film "Vincent" je síce skromný, ale bezpochyby povšimnutiahodný. ****(27.2.2009)

 • - Vincent Price se o účasti na tomto snímku vyjádřil jako o "nejradostnější věci, co se mu kdy stala; dokonce lepší než hvězda na hollywoodském chodníku slávy". (Morien)

 • - Saturnský písečný červ, který se později objevuje v Burtonových filmech Beetlejuice a Noční můra před Vánoci se poprvé ukazuje v tomto filmu, stejně jako pes maskovaný za Frankensteina, jenž je k vidění ve filmu Frankenweenie. (Morien)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace