Vincent

USA, 1982, 6 min

Tim Burton

Tim Burton

Vincent Price

Zvláštní, že mě zatím z Burtonových děl nejvíce oslovila jeho prvotina. Animace vypadá dobře, i když je jednoduší, dokáže správně vykreslit hrdinovy pocity, které jdou z obrazovky cítit, a které jsem já pochytil a vše podkresluje vypravěčův hlas, který ještě umocňuje to, že je příběh vyprávěn ve verších. Skvělé!(20.1.2015)

Na začiatku svojej kariéry, keď pracoval ako animátor v Disneyho štúdiách, si Tim Burton našťastie uvedomil, že jeho pohľad na svet sa odlišuje od prevládajúceho komerčného prúdu. Výsledkom boli krátkometrážne filmy Vincent a Frankenweenie (1984), ktoré presne odrážajú ducha jeho neskoršej tvorby. Vincent je síce krátke ale o to čarovnejšie dielko s rýmovaným príbehom, ktorý sebaparodicky výborne nahovoril Vincent Price - celé sa to neskutočne dobre počúva, pretože text má optimálny rytmus ľahkozapamätateľných detských básničiek a Price svojím hlasom dokáže vystihnúť podstatu myšlienky. Dopĺňa ho sugestívna smutná hudba Kena Hiltona, navodzujúca depresívnu náladu. Našťastie všetku stiesnenosť vyvažuje sebaironický humor. Vizuálna stránka filmu je tradične čiernobielo goticky nádherná a objavujú sa v nej motívy, ktoré Tim použil aj v ďalších filmoch. Bizardný Vincent a fantazijný dej si ma získali na prvé pozretie. Naozaj vydarené rané dielo.(23.12.2007)

Tohle, že je z roku 82? Tak to smekám. Já když jsem to viděla, měla jsem za to, že to byl Timův záměr udělat takhle ponurou atmosféru. No a že do toho vložil svůj hlas skutečný Vincent Price, kterého obdivuji, jenom zvedlo moje pozitivní ohlasy. Byl to zajímavý poetický výtvor génia Tima Burtona. Musím si to pustit znovu, třeba mi to znovu dá nový význam :)(2.4.2011)

Tim Burton a jeho animovaný kraťas VINCENT je krásnou hříčkou, která potěší obrazem a nadchne textem/veršem. Krátký příběh o malém Vincentovi a jeho bohatém a potemnělém vnitřním světě, který si v hlavě opečovává jako babička zahrádku. Potemnělé, mírně schizoidní (nikoliv však přespříliš a nezdravě depresivní) a především zábavné. Není verše, u něhož bych nebyl natěšen na to, jak s ním bude nakonec naloženo. A věřte, že ony verše přes celkově potemnělou vizuální atmosféru jsou nakonec nejen krásné, ale v kombinaci s obrazem především úsměvné.(6.4.2004)

• Jara.Cimrman.jr

"Nevadí mu se svou sestrou, psem a kočkami bydlet, i když chce raději domov s pavouky a netopýry sdílet." Ach ti zlí rodiče - posílat sedmileté dítě hrát si o slunečném dni ven, když vevnitř se dá tak krásně depresivně snít? To je nelidské! Jenže já mám raději pozitivní věci a deprese mě nebaví, takže tady mohu ocenit snad jen ten rýmovaný text a trochu atmosféry.(16.12.2015)

• - Saturnský písečný červ, který se později objevuje v Burtonových filmech Beetlejuice a Noční můra před Vánoci se poprvé ukazuje v tomto filmu, stejně jako pes maskovaný za Frankensteina, jenž je k vidění ve filmu Frankenweenie. (Morien)

• - Vincent Price se o účasti na tomto snímku vyjádřil jako o "nejradostnější věci, co se mu kdy stala; dokonce lepší než hvězda na hollywoodském chodníku slávy". (Morien)