Vincent

USA, 1982, 6 min

Tim Burton

Tim Burton

Vincent Price

Výborný náhľad priamo do hlavy Tima Burton a nahliadnutie do jeho sveta. Myslím že Tim Burton nás chcel touto krátkou rozprávkou vtiahnuť do jeho sveta fantázie a do jeho šedého vnímania sveta. Hlas samotného Vincenta Pricea dodal animáku tú pravú atmosféru. Decké fantastické svety sú tie najkrajšie a najhlbšie, to nám chcel Tim zdeliť.(17.7.2012)

V tejto šesť minútovej stop-motion animácii Burton odkryl svoje pocity z detstva. Celý film sa nesie vo vtipnom pohľade na život malého chlapca žijúceho na predmestí v normálnom svete, ktorý však nepokladá za skutočný. Je to prvý krátkometrážny film Tima Burtona, ktorý natočil ako 24 ročný. Dalo by sa povedať, že toto dielo bolo prvým náznakom toho, ako a kde sa bude jeho tvorba odvíjať.(20.2.2013)

Zelená Míľa pre mňa zostáva filmom, pri ktorom žiadny iný film nemá šancu, ale do mojich obľúbených filmov Vincenta zaraďujem pre atmosféru, ktorú má, pre fantáziu malého Vincenta, čo ju má minimálne takú ako sám Burton. Na Vincenta sa nedá tešiť, Vincenta treba vidieť a potom si naňho povedať názor, pretože nie každému sadne. Ale ako som už možno niekde napísal - Burtonove začiatky sú úžasné a jeho nástupcom by sa mohol stať Shane Acker, od ktorého mám tiež obľúbené filmy (hlavne 9 teda). Neviem, čo tu ešte napísať, len to, že odporúčam - Ale nie je to plných 10/10. Skôr tak 9.9/10 :-)(20.5.2009)

Vizuálně dobré, ale bohužel mám s tímto filmem podobný problém jako s běžným Burtonovým dílem - slušný dojem zůstane akorát u zmíněného obrazu a atmosféra je spíše taková chladná, neosobní, nedokážu si prostě k tomu vytvořit vztah... Přitom potenciál je zde stejně veliký jako u podobně laděných miniatur od Lynche nebo Triera. Dalším problémem se jeví odkazování na Poea, který to má u mě nastejno - čte se celkem dobře, ale v jeho případě se nedá mluvit o nějaké děsivosti a pověst hororového guru je zde podstatně zkreslenější než třeba u Hitche. Tudíž to na výš než tři hvězdy to nevytáhne ani působivá narativní stránka, na jejíž zajímavosti má nemalou zásluhu Vincent Price, nejsilnější článek této pětiminutovky.(25.5.2010)

Burton básník, loutkář, vizuální mág, jeho cit pro detail a do toho podmanivý hlas hororové legendy. V tak krátké stopáži je zachyceno tolik témat a pokaždé, když to vidím, vysvětlím si závěr jinak. Jednou jsem pobavena přeháněním malého chlapce, který každou věc dokáže dohnat do podivuhodných extrémů, protože v mládí je každá maličkost brána až smrtelně vážně. Podruhé mám starost o malého chlapce a matčinu nevšímavost k jeho problému. Co když mladistvá mysl a bujná fantazie má takovou sílu, že vše může opravdu skončit smrtelně vážně? To očekávání, jak vyzní příběh asi dnes, a ta lahodně znějící recitace, to jsou pocity, kvůli kterým si ráda Vincenta pustím opakovaně.(23.4.2014)

• - Vincent Price se o účasti na tomto snímku vyjádřil jako o "nejradostnější věci, co se mu kdy stala; dokonce lepší než hvězda na hollywoodském chodníku slávy". (Morien)

• - Saturnský písečný červ, který se později objevuje v Burtonových filmech Beetlejuice a Noční můra před Vánoci se poprvé ukazuje v tomto filmu, stejně jako pes maskovaný za Frankensteina, jenž je k vidění ve filmu Frankenweenie. (Morien)