Vincent

USA, 1982, 6 min

Tim Burton

Tim Burton

Vincent Price

Už v roku 1982 dal Tim Burton nenápadne najavo, že do filmového sveta vstupuje výnimočná osobnosť. V krátkomertážnom, čiernobielom, animovanom snímku o malom chlapcovi s príliš bujnou fantáziou jasne načrtol smer svojej budúcej tvorby. Atmosferickou, príjemne desivou, takmer až snovou vizualizáciou svojich diel je tento americký režisér dnes už všeobecne známy. Jeho prvý film "Vincent" je síce skromný, ale bezpochyby povšimnutiahodný. ****(27.2.2009)

Jeden z prvnich Burtonovych filmu ma stylovou animaci, je hodne temny, ale zaroven i vtipny. Celej "film" je vlasne jedna basnicka ve ktere se misi "realny" svet s predstavivosti Vincenta. A ze ma pekne drsny predstavy. Burton uz na tomhle snimku, presto, ze ma jen necelych 6 minut ukazal, ze je vyborny reziser, ktery umi skvele skombinovat humor s hororem a vytvorit paradni atmosferu.(8.4.2005)

Vizuálně je to samozřejmě geniální, ale bohužel mi (ano, i v krátkometrážním šestiminutovém filmu) chyběl nějaký příběh nebo aspoň zápletka. Před několika desítkami let ale muselo být něco takového jako zjevení a Tim Burton se díky tomu nesmazatelně zapsal do historie kinematografie. To musí potvrdit každý, ať už má jeho tvorbu rád nebo ne. 70%(27.3.2017)

Výborný náhľad priamo do hlavy Tima Burton a nahliadnutie do jeho sveta. Myslím že Tim Burton nás chcel touto krátkou rozprávkou vtiahnuť do jeho sveta fantázie a do jeho šedého vnímania sveta. Hlas samotného Vincenta Pricea dodal animáku tú pravú atmosféru. Decké fantastické svety sú tie najkrajšie a najhlbšie, to nám chcel Tim zdeliť.(17.7.2012)

Ač takřka úplná prvotina Tima Burtona, Vincent je skvělou ochutnávkou a předzvěstí toho, co nám pan pohádkář zatím dal (a snad ještě mnohem více dá). Je mým oblíbeným kouskem hrůzy a upomínkou na to, že dětské fantazie se nemají brát na lehkou váhu, stejně jako ukázkou toho, jak lze poctít své hrdiny. A k tomu všemu je i libozvučný, svůj a - krásný. Stovka jako bič.(6.2.2006)

• - Saturnský písečný červ, který se později objevuje v Burtonových filmech Beetlejuice a Noční můra před Vánoci se poprvé ukazuje v tomto filmu, stejně jako pes maskovaný za Frankensteina, jenž je k vidění ve filmu Frankenweenie. (Morien)

• - Vincent Price se o účasti na tomto snímku vyjádřil jako o "nejradostnější věci, co se mu kdy stala; dokonce lepší než hvězda na hollywoodském chodníku slávy". (Morien)